Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
24/04/2017

Rozliczenie roczne za 2019 rok w Norwegii – o czym warto pamiętać?

Czas złożenia rozliczenia podatkowego do norweskiego Urzędu Skarbowego zbliża się wielkimi krokami. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego do końca maja, a pozostałe osoby do końca kwietnia. W związku  z tym to dobry moment, żeby przypomnieć wszystkim Czytelnikom, z jakich ulg podatkowych w Norwegii można skorzystać  i o czym należy pamiętać tuż przed złożeniem zeznania na altinn.no.  Zapoznanie się z informacjami na temat ulg podatkowych pozwoli na zaoszczędzenia czasu, pieniędzy, a przede wszystkim nerwów każdego podatnika. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami, które przygotowaliśmy we współpracy z Quali.

Kody MinID i hasło do Altinn

Każda osoba, która chce złożyć elektronicznie zeznanie podatkowe musi posiadać kody MinID do zalogowania się na portalu altinn.no. Istnieją również inne mniej popularne sposoby zalogowania się na swoje osobiste konto. Warto sprawdzić odpowiednie wcześniej czy posiadamy aktywne kody MinID i pamiętamy prawidłowe hasło do zalogowania. W przypadku, gdy nie mamy kodów lub są one nieaktywne, należy zamówić nowe kody MinID.  Czas oczekiwania na zrealizowanie zamówienia to około 7 dni. Nowe kody MinID przychodzą na adres zamieszkania zgłoszony do urzędu.  W przypadku błędnego hasła, należy zresetować konto.

Dowiedz się również: Jak otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2019 rok!

Z jakich ulg podatkowych mogę skorzystać w Norwegii?

Ulga 10%

Jeśli pracujesz w Norwegii na etacie nie dłużej niż 2 lata, możesz odliczyć 10% podatku od dochodu z tytułu zatrudnienia. Ulga ta nie przysługuje właścicielom firm.

Dowiedz się więcej o uldze 10%:  

W 2019 roku ulga Standardfradrag została zlikwidowana. Od stycznia 2019 roku ta ulga przysługuje tylko zagranicznym marynarzom oraz pracownikom na platformach wydobywających ropę.

Status Pendler

Ze statusu pendler najczęściej korzystają osoby, które wyjeżdżają do Norwegii do pracy, a w swoim ojczystym kraju zostawiają rodzinę. Warto jednak pamiętać, że status pendler może zostać nadany także osobie samotnej (samotny pendler) lub pozostającej w nieformalnym związku. Najważniejszy warunek, to posiadanie dwóch gospodarstw domowych, które spełniają odpowiednie wymogi.

Dowiedz się więcej o statusie Pendler: 

Rozliczenie zwykłe

Rozliczenie zwykłe jest skierowane przede wszystkim do osób na stałe mieszkających Norwegii przez okres dłuższy niż dwa lata – samotnie lub z rodziną. Dzięki zwykłemu rozliczeniu wciąż masz szansę odliczyć w zeznaniu podatkowym sporo rzeczy, które pozwolą Ci na zwiększenie zwrotu podatku.

Dowiedz się więcej o rozliczeniu zwykłym:  

Pamiętaj, aby skompletować wymagane dokumenty!

Warto odpowiednio wcześniej zorientować się, jakie ulgi podatkowe w danym roku rozliczeniowym nam przysługują i zabrać się za kompletowanie dokumentów.  Aktualne odpisy aktów małżeństwa i urodzenia muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język angielski bądź norweski. Czas oczekiwania na wydanie niektórych wymaganych dokumentów może się bardzo często wydłużyć nawet do kilku tygodni, dlatego warto odpowiednio wcześniej zacząć kompletować dokumenty.

Dowiedz się jeszcze więcej na temat rozliczenia podatkowego w Norwegii!

Autor tekstu: Aleksandra z QUALI (www.quali.no)


Może Cię również zainteresować:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=