Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
Zniżki
Fotoradary

SYSTEM AUTOPASS W NORWEGII

Drogi w Norwegii i system Autopass

Korzystanie z dróg w Norwegii w teorii jest bezpłatne, jednak praktycznie należy wnosić tzw. opłatę komunikacyjną oraz opłaty na pokrycie kosztów budowy nowych odcinków tras. Opłatę komunikacyjną muszą zapłacić wszystkie osoby, które mają w Norwegii zarejestrowany samochód (lub poruszają się samochodem na obcych tablicach rejestracyjnych, ale ich pobyt w Norwegii jest dłuższy, a nie tyko turystyczny). Koszty korzystania z dróg ponoszą wszyscy, niezależnie od kraju, z którego pochodzą. Także turyści muszą płacić za korzystanie z norweskich dróg. Sposób uiszczania opłat regulowany jest przez tzw. system AutoPASS.

Przeczytaj również: Samochód w Norwegii

Dla kogo Autopass?

Korzystanie z systemu AutoPASS podczas poruszania się po drogach norweskich nie jest obowiązkowe, jednak jest bardzo dużym ułatwieniem. Alternatywą są tradycyjne bramki drogowe – można zapłacić za ich pomocą zarówno gotówką, jak i kartą, jednak większość norweskich bramek jest zautomatyzowana, co oznacza, że nie trzeba się na nich zatrzymywać. Właśnie one obsługiwane są przez system AutoPASS. Może z niego skorzystać zarówno obywatel Norwegii, jak i cudzoziemiec zamieszkujący tutaj, a także turysta będący w kraju tylko przejazdem.

Dlaczego warto skorzystać z systemu Autopass?

System obsługi płatności drogowych Autopass znacznie upraszcza poruszanie się po drogach w Norwegii, ponieważ zwalnia z obowiązku zatrzymywania się przy bramce w celu dokonania wpłaty (jak już wspomniano większość bramek jest zautomatyzowana i jeśli ktoś nie zarejestruje się w systemie, to będzie musiał opłacić fakturę za korzystanie z bramek). Bramki AutoPASS mija się przeznaczonym do tego pasem drogowym bez zwalniania czy zatrzymywania pojazdu. Bramka działa poprzez rejestrowanie przejeżdżających samochodów fotograficznie. Skorzystanie z urządzeń systemu AutoPASS ponadto pozwala uniknąć mandatów za jazdę bez opłat na odcinkach, gdzie nie ma bramek z możliwością płatności na miejscu. System AutoPASS jest wygodny, umożliwia podróżowanie bez trosk o ilość posiadanej przy sobie gotówki oraz likwiduje problem korków drogowych tworzących się w pobliżu bramek.

Jak korzystać z systemu Autopass?

System Autopass opiera się na fotografowaniu numerów rejestracyjnych pojazdów mijających bramki, a potem automatycznym pobieraniu opłaty bezpośrednio z konta bankowego. Jest kilka metod korzystania z systemu – można wykupić specjalne urządzenie AutoPASS lub ograniczyć się tylko do rejestracji pojazdu w systemie internetowym.

Najwygodniejszym sposobem uiszczania tej opłaty jest zamówienie urządzenia AutoPASS. Można je zamówić przez internet u wybranego operatora (lista tutaj). Każdy operator ma swój regulamin i oferuje klientom różne zniżki.

Urządzenie zostanie wysłane pocztą, a koszt jego dzierżawy wynosi 200koron.

Opłaty są różne, zależą od rodzaju drogi i od samochodu. Najniższe opłaty dla samochodu osobowego poniżej 3500kg wynoszą ok. 6-14 koron. Tutaj na mapie można sprawdzić, które drogi są płatne i jak wysoka jest opłata za przejazd.

Warto korzystać z systemu AutoPASS, bo z reguły za każdy przejazd płatną drogą płaci się o co najmniej 10% mniej, niż bez AutoPASSa.

Zasady opłacania AutoPASS są różne w zależności od operatora. Można na swoje konto wpłacić np. 3000 koron na rok. Niewykorzystane środki przejdą na kolejny rok. Jeśli środki zostaną wykorzystane, to do kierowcy przyjdzie nowa faktura do opłacenia.

W przypadku braku AutoPASSa do kierowcy przyjdzie faktura za wszystkie przejazdy (bez żadnych zniżek).

Turyści przyjeżdżający do Norwegii także powinni wykupić urządzenie. Tutaj trzeba się zarejestrować, by móc zarządzać swoim kontem AutoPASS podczas turystycznej wizyty w Norwegii.

Niektóre bramki w Norwegii są manualne. Oznacza to, że za przejazd trzeba zapłacić przy przejeździe daną drogą. Jeśli na drodze znajdują się bramki manualne i AutoPASS, a kierowca ma AutoPASS, to powinien przejechać pasem dla osób korzystających z tego systemu.

Jeśli kierowca nie ma urządzenia AutoPASS, to nie powinien jeździć pasem przeznaczonym dla samochodów z AutoPASSem, tylko zatrzymać się przy bramce i opłacić przejazd (jeśli takie bramki znajdują się na drodze).


Może Cię również zainteresować:

FAQ

1. Czy norweskie znaki drogowe różnią się od polskich? Pokaż odpowiedź

2. Ile kosztuje korzystanie w norweskich dróg? Pokaż odpowiedź

3. Czy przejazd tunelem w Oslo jest płatny? Pokaż odpowiedź

4. W których norweskich miastach pobierana jest opłata za wjazd do centrum? Pokaż odpowiedź

5. Jak zapłacić za drogi w Norwegii? Pokaż odpowiedź

6. Wpłaciłem 300 koron jako przedpłatę na system AutoPASS, jednak nie wykorzystałem takiej sumy. Jak odzyskać pieniądze? Pokaż odpowiedź

7. Zapłaciłem za przejazd na miejscu, a system pobrał mi środki z AutoPASS. Co zrobić? Pokaż odpowiedź

8. Chciałbym zarejestrować się w systemie, ale już przejechałem przez bramkę. Czy mogę to zrobić teraz? Pokaż odpowiedź

9. Czy za przejazd po drogach prywatnych również trzeba zapłacić? Pokaż odpowiedź

10. Czy mogę nie korzystać z systemu AutoPASS? Pokaż odpowiedź

11. Nie jestem zarejestrowany w systemie AutoPASS, ale nie chce mi się czekać do bramki manualnej i przejeżdżam pasem AutoPASS. Czy coś mi grozi? Pokaż odpowiedź

12. Czy samochody ciężarowe muszą korzystać z Autopass? Pokaż odpowiedź