Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Rejestracja pobytu
Notariusze

Randki w Norwegii

SERWISY RANDKOWE DLA POLAKÓW W NORWEGII

Nazwa serwisu Adres www Opis
Polish Hearts Bez-nazwy-2_03 Największy Bezpłatny Serwis Randkowy dla Polek i Polaków mieszkających w Norwegii. Serwis dostępny w kilku językach, przeznaczony dla osób powyżej 18 roku życia i ukierunkowany na zawieranie znajomości w oparciu o wyszukiwanie osób poprzez opcję szybkiego lub zaawansowanego wyszukiwania.
Polish Dating Bez-nazwy-2_06 Darmowy serwis Randkowy dla Polaków w Norwegii zaopatrzony w zawansowaną wyszukiwarkę, top listę najpopularniejszych użytkowników oraz live chat.
Badoo Bez-nazwy-2_08 Popularny w wielu krajach, w tym również w Polsce i Norwegii, serwis społecznościowo – randkowy skorelowany z profilem facebookowym.
Randki w Norwegii Bez-nazwy-2_10 Płatny serwis randkowy przeznaczony dla Polaków mieszkających w Norwegii.
Matchmaking matchmaking.dating.lt Serwis Radkowy przeznaczony dla Polaków mieszkających w Polsce, Norwegii i innych państwach. Zaopatrzony w zakładkę Top 100, czat i fotoalbum.

ROMANTYCZNE MIEJSCA W NORWEGII

Galeria Narodowa (Nasjonalgalleriet)

Romantyczne i ciekawe miejsce, w którym podziwiać można dzieła wybitnych artystów takich jak Munch, Krohg, Dahl, Picasso, czy Van Gogh. Wstęp jest bezpłatny.

Adres: Universitetsgata 13, Oslo

www: http://www.nasjonalmuseet.no/

Zameczek Baroniet Rosendal w Hordaland

Położony pomiędzy Folgefonna a Maurangerfjorden zamek pełen wspaniałych kawiarni i restauracji, a także centrum okolicznych wydarzeń kulturalnych – koncertów i spektakli teatralnych. Otoczony romantycznym ogrodem różanym, zaprojektowanym na kształt labiryntu.

Adres: Baronivegen 60, 5470 Rosendal, Norwegia

Telefon: +47 53 48 29 99

www: http://baroniet.no/nn/

Restauracja Klasztor (Klosteret) w Oslo

Jest wyjątkowo klimatycznym i romantycznym miejscem zaaranżowanym w lekkim półmroku. Atrakcyjne menu i spokojna, delikatna muzyka w tle tworzą niezwykłą randkową scenerię.

Adres: Fredensborgveien 13, 0177 Oslo

Telefon: 23 35 49 00

www: http://klosteret.no/

Punkt widokowy Nupen w Troms

Romantyczny punkt widokowy zlokalizowany pomiędzy miastami Ervika a Borkenes, słynący z najpiękniejszych widoków zachodów słońca.

Lokalizacja: przy drodze krajowej numer 1

Plaża Sola w Rogaland

Piękna, piaszczysta plaża, znajdująca się na światowej liście najlepszych plaż Sunday Times’a. Stanowi 2,3 km pięknej, piaszczystej powierzchni, idealnej dla romantycznych spacerów we dwoje.

Miasteczko Stavanger

Niezwykle romantyczne miejsce, pełne wąskich, urokliwych uliczek w stylu lat XX ubiegłego wieku. Będąc tam warto zwiedzić nie tylko okolicę, ale również jedyne w swoim rodzaju muzeum Hermetyki. Miejsce o górzystym i jednocześnie morskim krajobrazie.

Dolina Frafjord

Piękna górska dolina przepełniona niezwykłymi krajobrazami. To również znane centrum domków letniskowych i cenionych na całym świecie ośrodków SPA. Dojazd do doliny możliwy jest jedynie samochodem.

WYBRANE KAWIARNIE I RESTAURACJE W NAJWIĘKSZYCH MIASTACH W NORWEGII

Oslo Bergen Stavanger Trondheim
KAFFISTOVA
xx_03
Rosenkrantz gate 8
0159 Oslo
xx_05
SALSA

Vågsallmenningen 6, 5014 Bergen,

xx_07
HERLIGE STAVANGER

Breigata 5, 4006 Stavanger

xx_09AI SUMA

Kjøpsmannsgate 57,
7011 Trondheim

xx_16SMALHANS

Waldemar Thranes gate 10, entr. Ullevålsveien 41

0171

xx_19OLE BULL HUSET

Øvre Ole Bullsplass 3, Bergen

xx_22RENAA RESTAURANTER

Breitorget 6,
4006 Stavanger.

xx_25SZECHUAN RESTAURANT

Olav Tryggvasonsgt. 20, 7011 Trondheim

PALACE GRILL

Solligata 2, 0254

xx_35COLONIALEN

Kong Oscars gate 44, 5017 Bergen

xx_32OSTEHUSET

Hospitalsgata 6
Stavanger

xx_34BANGKOK CAFÉ

Dronningensgate 23
7012 Trondheim

xx_40KAFE OSLOWergelandsveien 29, 0167 Oslo xx_43CAFE AURA

Marken 9, 5017 Bergen

xx_45CAFE STINGValberget 3
4006 Stavanger
xx_47ELD RESTAURANT

Kongens gate 30
7012 Trondheim

xx_54LOVE RESTAURANT & BARKristian IVs gate 8, 0164 Oslo xx_56SMAKVERKETRasmus Meyers allé 3

5015 Bergen

xx_58PHILEAS FOGGSkagen 27 , 4006 Stavanger xx_59CAFE LOKKA

Dokkgata 8
7014 Trondheim

LUKSUSOWE RESTAURACJE NA ROMANTYCZNĄ KOLACJĘ – ZWYCIĘZCY RANKINGU MICHELLINA

ss_06

Fauna Restauracja pozbawiona charakterystycznego dla lokali o takim prestiżu dress codu, dbająca o miłą i swobodną atmosferę. Menu składające się z 23 propozycji oparte jest na składnikach lokalnych, bez widocznego motywu przewodniego. Koszt 5 – daniowego zestawu to 795 NOK, dokładki – 150 NOK, zestawu serów – 195 NOK, butelki wina – 695 NOK.

Adres: Solligata 2, 0254 Oslo

Rezerwacja pod tel.: +47 41 67 45 43

ss_11

StatholdergaardenTo restauracja zaskakująca każdego dnia innym menu, składającym się z 6 dań i wykorzystująca produkty sezonowe. Każdy zestaw składa się z 6 przystawek bazujących głównie na owocach morza i rybach, dania głównego (chyba nie musi być mięsny? Takie lokale powinny mieć zestawy wegetariańskie), serów i deserów. Dominuje kuchnia norweska przeplatana zagranicznymi inspiracjami. Koszt zestawu w zależności od liczby dań to 1075 – 1275 NOK.

Adres: Rådhusgaten 11, 0151 Oslo

Rezerwacja pod tel.: Tel: +47 22 41 88 00

ss_03

Maaemo Charakteryzuje się Menu opartym na lokalnych składnikach organicznych. Wykorzystuje rzadkie zioła, przyprawy i dodatki. Oferuje wykwintne, ale kosztowne dania. Koszt dziewięciodaniowego zestawu to 2000 NOK.

Adres: Schweigaards brama 15 B, 0191 Oslo

Rezerwacja pod tel.: +47 91 99 48 05

PARKI RZEŹB W NORWEGII

Park Gustava Viegelanda

Lokalizacja: Oslo, zachodnia część Frognerparken.

Piękny park rzeźb z centralnie zlokalizowaną fontanną. Park Gustava Viegelanda otoczony jest rzeźbami, mozaikami przedstawiającymi labirynt oraz latarniami. W parku znajduje się także mostek przechodni nad parkowym stawem.

Parki w Stavanger

Lokalizacja: Stavanger, wokół jeziora Breiavatnet i Mosvatnet.

Są to parki pełne rozproszonych po ich zakamarkach rzeźb różnych autorów. Wokół jeziora Breiavatnet można znaleźć takie rzeźby jak pomnik upamiętniający emigrację Norwegów do Ameryki czy też symbol szacunku Norwegów dla zwierząt – pomnik chłopców z kozą i kaczkami.

W parku obok Mosvatnet znaleźć można rzeźbę norweskiej artystki – siedzącą na kamieniu dziewczynę, a także odwiedzić Muzeum Sztuki Rogalandu.

Park Fritza Røeda w Bryne

Lokalizacja: Bryne, na południu od Stavanger

Jest to park z rzeźbami Fritza Røeda, którego właściwa nazwa brzmi „Pieśń o życiu”. Jego szczególną zaletą jest obecność ciągu spacerowego z 10 rzeźbami wykonanymi z brązu. Są to min. takie rzeźby jak: Spokój, Pierrot, Klaun.

Park krajobrazowy na wyspie Bru

Lokalizacja: Wyspa Bru

Niezwykle magiczna ścieżka spacerowa zatytułowana Horizons and Fragments, której głównymi atrakcjami są: szklana brama – dom, lądowisko aniołów- lustro nieba, skrzyżowanie z podziemna drogą, las słów, kamień z wyrytym fragmentem wiersza i rzeźba nasiona. Jest ona obrazem spójności sztuki z naturą, a jednocześnie hołdem pamięci dla norweskich poetów.

ZOO W NORWEGII

Nazwa Lokalizacja Koszt wstępu www
Bjørneparken – Park Niedźwiedzi Vassfaret Bjørnepark Drift as Vikberget 3539 Flå Płatność w Parku: NOK 200Płatność online: NOK 180 Bez-nazwy-9_03
Reptilpark – Park Gadów Oslo Reptilpark AS

St. Olavs Gate 2

100 NOK Bez-nazwy-9_07
Dyreparken Kristiansand Dyrepark AS, 4609 Kardemomme By 150 NOK Bez-nazwy-9_11
Park Oceanu Atlantyckiego (Atlanterhavsparken) Tueneset, 6006 Ålesund, Norwegia 155 NOK Bez-nazwy-9_15

WYBRANE KINA I ICH REPERTUAR

Kino Miasta Repertuar
Bez-nazwy-9_03 Oslo, Asker, Askim, Drammen, Halden, Horten, Hønefoss, Tønsberg, Kristiansund, Alesund, Verdal http://nfkino.no/
Bez-nazwy-9_10 Oslo,Lillestrøm, Moss,Sarpsborg, Sandnes, Sandvika, Skien, Stavanger, Tønsberg http://www.sfkino.no/program/
Bez-nazwy-9_15 Bergen http://www.bergenkino.no
Bez-nazwy-9_22 Trondheim http://trondheimkino.no/
Bez-nazwy-9_30 Kristiansand http://www.krskino.no/program/

NAJPOPULARNIEJSZE TEATRY W NORWEGII

Teatr Miasto Repertuar
Bez-nazwy-10_03 Oslo http://christianiateater.no/audition/
Bez-nazwy-10_06 Oslo http://www.nationaltheatret.no/no/program/
Bez-nazwy-10_08 Bergen http://www.detnorsketeatret.no/
Bez-nazwy-10_10 Molde http://www.teatretvart.no/kalender

SAVOIR VIVRE NORWEGÓW

Pomimo iż Norwegowie pozornie nie różnią się pod względem kultury od Polaków, istnieją pewne punkty etykiety panującej w państwach skandynawskich, które warto poznać, aby nie popełnić faux pas na randce, zwłaszcza w miejscu publicznym.

1. Norwegowie unikają nadmiernej wylewności, dlatego okazywanie uczuć w miejscu publicznym jest dla nich wyrazem słabości i braku kultury osobistej.

2. Niedopuszczalnym jest spóźnianie się na spotkanie – punktualność to jedna z głównych zasad dobrego wychowania i szacunku dla drugiej osoby.

3. Nadmierna gestykulacja i podnoszenie tonu głosu odbierane są jako przejawy agresji, negatywnej postawy i narzucania swojej osoby innym.

4. Z uwagi na wysoką wagę jaką przywiązuje się w tych rejonach do równouprawnienia, nadmierne usługiwanie kobiecie przy stole i szarmancja odbierane są negatywnie, jako atak na ich niezależność.

5. Niewskazane jest także poruszanie prywatnych tematów w grupie nowopoznanych osób, zadawanie pytań o sprawy osobiste i krytyka innych osób lub systemów.