Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Skanseny
Biura podróży

IMPREZY CYKLICZNE W NORWEGII

Festiwale muzyczne

FESTIWAL ICE MUSIC – festiwal muzyki alternatywnej organizowany podczas pierwszej pełni księżyca w roku w Geilo. Zarówno scena, jak i instrumenty są wykonane z lodu i śniegu.

FESTIWAL INFERNO METAL – organizowany co roku na wiosnę w Oslo. Skupia fanów heavy i black metalu. Największa tego typu impreza w kraju.

POLARJAZZ – organizowany w Longyearbyen festiwal, na którym można posłuchać nie tylko muzyki jazzowej, ale również pop, soul oraz hip-hop.

NATTJAZZ – organizowany w Bergen coroczny festiwal jazzowy. Trwa 10 dni i 10 nocy. Odbywa się w budynku dawnej fabryki sardynek USF Verftet. Oprócz nowoczesnego jazzu można tu posłuchać muzyki etno i elektronicznej.

MOLDE JAZZ – największy i najstarszy festiwal jazzowy w Europie. W jego skład wchodzi 100 koncertów. Wstęp na niektóre z nich jest bezpłatny.

DØLAJAZZ – festiwal jazzowy organizowany w Lillehammer. Przyciąga lokalnych muzyków jazzowych. Młodzi wykonawcy mają tu możliwość zaprezentowania się przed większą publicznością.

VINJEROCK – organizowany co roku w czerwcu festiwal. Odbywa się w Eidsbugarden w górach Jotunheimen. Dodatkowe atrakcje stanowią: wycieczki z przewodnikiem, kursy kajakowe, wędkowanie.

FESTIWAL NOTODDEN BLUES – największy festiwal tego typu w Skandynawii. Organizowany jest co roku w Telemarku. Skupia największe osobistości ze środowiska muzyki blues.

FESTIWAL ULTIMA – festiwal muzyki współczesnej, organizowany co roku we wrześniu w Oslo. Trwa 10 dni. Poza słuchaniem muzyki można wziąć udział w licznych warsztatach oraz wystawach.

NORWEGIAN WOOD – organizowany corocznie w Oslo festiwal muzyki rockowej. Przyciąga takie sławy jak Alanis Morissette czy Foo Fighters, dzięki czemu jest uważany za jeden z najlepszych tego typu festiwali w Norwegii.

FESTIWAL ØYA – pięciodniowy festiwal muzyki rockowej organizowany w Oslo. Na scenie budowanej na świeżym powietrzu występują artyści z całego świata.

FESTIWAL ZORZY POLARNEJ – festiwal organizowany w Tromsø, prezentujący przedstawicieli opery, jazzu, muzyki kameralnej, symfonicznej oraz chórów z całej Skandynawii.

BY: LARM – odbywający się w Oslo największy kryty festiwal w Skandynawii. W trakcie tej imprezy odbywa się 100 koncertów.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KULTURY ETNICZNEJ RIDDU RIDDU – organizowany co roku w okresie letnim w Olmáivággi festiwal muzyki etnicznej. Największa tego typu impreza w Europie. Jest to święto muzyki i kultury Samów.

Festiwale filmowe

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY W TRØMSO – jedno z najbardziej popularnych wydarzeń kulturalnych w Norwegii. W festiwalu bierze udział ponad 100 filmów z 30 krajów. Prezentowane filmy wysokiej jakości walczą o trzy nagrody. Plenerowe kino w centrum Tromsø umożliwia oglądanie filmów również turystom.

NORWESKI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY – organizowany co roku w sierpniu w Haugesund. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących kina i filmu. Podczas festiwalu prezentowane są norweskie oraz zagraniczne filmy ubiegające się o Nagrodę Amanda ( norweski odpowiednik Oscara).

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY W BERGEN (BIFF) – stosunkowo młody festiwal filmowy, oferujący projekcję ok. 100 filmów z całego świata oraz pokazy filmów dokumentalnych.

FILM FRA SØR – festiwal filmów z południa. Organizowany w Oslo. Prezentowane są na nim między innymi filmy produkcji arabskiej, argentyńskiej oraz chińskiej.

Imprezy sportowe

HOLMENKOLLEN FIS WORLD CUP NORDIC – festiwal narciarski organizowany każdej wiosny na wzgórzu Holmenkollen nieopodal Oslo. Każdego roku przybywają tu tłumy entuzjastów skoków narciarskich oraz narciarstwa biegowego.

BIRKEBEINERRENNET – jest to historyczny długodystansowy bieg narciarski na trasie Rena- Lillehammer.

FINNMARKSLØPET – organizowany co roku w marcu wyścig psich zaprzęgów. Składają się na niego dwa wyścigi liczące odpowiednio 500 i 1000 km, oba rozpoczynają się w miejscowości Alta.

MARATON BIAŁYCH NOCY – maraton organizowany w Tromsø podczas białych nocy. Oprócz głównego biegu można wziąć udział w wielu imprezach towarzyszących takich jak: pół-maraton, bieg na 10 km czy bieg dla dzieci.

EKSTREMSPORTVEKO – każdego lata w Voss organizowany jest festiwal sportów ekstremalnych. Odbywają się wtedy zawody w takich dyscyplinach jak między innymi: rafting, kajakarstwo, paralotniarstwo czy wspinaczka.

FESTIWAL GÓRSKI W NORWEGII – co roku w lipcu w Romsdalen organizowany jest festiwal górski zachęcający do aktywności sportowej na świeżym powietrzu. Podczas festiwalu Norweskie Stowarzyszenie Trekkingowe przygotowuje obóz dla młodzieży.

Inne imprezy cykliczne

CEREMONIA WRĘCZENIA POKOJOWEJ NAGRODY NOBLA – każdego roku w grudniu w Oslo odbywa się ceremonia wręczenia pokojowej Nagrody Nobla. Uczestnictwo w uroczystej gali możliwe jest wyłącznie po okazaniu imiennego zaproszenia, ale cała impreza jest transmitowana. Następnego dnia odbywa się koncert w Spektrum.

ŚWIATOWE MISTRZOSTWA W ŁOWIENIU DORSZA – impreza ta odbywa się co roku między styczniem a marcem, na Lofotach. Wędkarze, zarówno profesjonaliści jak i amatorzy, przybywają wtedy rywalizować o to, kto złowi największego dorsza.

YUKIGASSEN – jest to organizowana corocznie w marcu bitwa na śnieżki. Zabawa odbywa się w miejscowości Vardø.

GLADMAT – organizowany co roku w Stavanger festiwal jedzenia łączący producentów i konsumentów. Jest to również atrakcja dla turystów, którzy mogą skosztować przeróżnych dań, nie tylko tradycyjnych.

FESTIWAL RAKFISKA – festiwal, którego motywem przewodnim jest tradycyjna norweska potrawa – rakfisk, czyli wędzona ryba, która leżakowała uprzednio w solance. Impreza odbywa się corocznie w miejscowości Fagernes.

FESTIWAL WIKINGÓW NA LOFOTACH – festiwal organizowany co roku w Leknes. Muzeum Wikingów – Lofotr organizuje wtedy wiele atrakcji takich jak między innymi warsztaty rzemieślnicze.

NUART – organizowany co roku w Stavanger festiwal sztuki ulicznej. Przyciąga zarówno znane nazwiska jak i miejscowe talenty.

NORSK LITERATURFESTIVAL – organizowany w Lillehammer. Jedno z najważniejszych wydarzeń norweskiego rynku literackiego.

OSLOMIDDELALDERFESTIVAL – organizowany w Oslo festiwal średniowieczny. Obejmuje spektakle teatralne, pokazy rękodzielnictwa, jarmarki oraz turnieje rycerskie.