Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Pomoc prawna
Przewóz

UŻYWKI W NORWEGII

Alkohol w Norwegii

Utrudniona sprzedaż alkoholu to jeden z państwowych sposobów na ograniczenie jego spożycia przez społeczeństwo. W większości sklepów spożywczych niemożliwe jest kupienie alkoholu po godzinie 18:00 lub 20:00, na dodatek sklepów z alkoholami mocnymi jest bardzo mało. W całej Norwegii działają tylko 252 sklepy monopolowe. Wino, napoje wysokoalkoholowe i mocne piwo można kupić w licencjonowanych, państwowych sklepach sieci Vinmonopolet Poza siecią Vinmonopolet alkohol można kupić jeszcze w restauracjach oraz barach. Piwo można kupić praktycznie w każdym supermarkecie, już po skończeniu 18 roku życia (alkohol wysokoprocentowy dostępny jest jedynie dla osób, które ukończyły 20 lat). Alkohol jest w Norwegii produktem reglamentowanym. Produkt ten jest dość drogi, przykładowa cena butelki wina to w przeliczeniu około 60 zł, a butelki whisky to koszt około 200 zł.

Vinmonopotet – sklepy na terenie Norwegii i godziny otwarcia

Vinmonopotet to sieć sklepów monopolowych, które są własnością państwa, głównym założeniem ich działalności jest, aby to rząd czerpał zysk ze sprzedaży alkoholu. Sklepy te charakteryzują się wysokim standardem obsługi klienta, wyspecjalizowanym personelem i szerokim wyborem asortymentu. Vinmonopolet działa również on-line, zakupu można dokonywać w godzinach od 10:00 do 18:00 w dni powszednie oraz od 9:00 do 15:00 w soboty.
Wykaz sklepów (adresy i godziny otwarcia): www.vinmonopolet.no
sklep on-line: www.vinmonopolet.no

Polityka antyalkoholowa a rzeczywistość

Alkohol w Norwegii to kwestia w całości kontrolowana przez państwo prowadzona z zamiarem ograniczenia spożycia alkoholu. Norweskie władze aktywnie dążą do zmniejszenia spożycia trunków poprzez różnorakie kampanie społeczne i akcje podnoszenia świadomości w tej kwestii. Przede wszystkim alkohol wysokoprocentowy jest trudno dostępny, a jego wysoka cena skutecznie zniechęca zakupów. Taka sytuacja wymusza w Norwegach nie tyle abstynencję, co korzystanie z domowych sposobów na wytworzenie alkoholu. Poza tym często podróżujący Norwegowie nadrabiają krajowe zaległości za granicą, gdzie nie ma trudności z kupieniem alkoholu o każdej porze dnia i nocy.

Ilość alkoholu jaką można przywieźć na teren Norwegii

Do Norwegii można wwieźć bez opłacania cła i podatku akcyzowego towary (nieprzekraczające wartości 6000 koron):
– 1 litr napojów spirytusowych od 22% do 60%
– 1.5 litra wina do 22%
– 2 litry piwa/ gotowych drinków/cydru
– 200 sztuk papierosów lub 250 gramów wyrobów tytoniowych i 200 sztuk bibułek papierosowych.
Jedna pełnoletnia osoba może wwieźć łącznie 1 litr napojów spirytusowych, 1.5 litra wina, 2 litry piwa oraz 200 sztuk papierosów (albo 250 gramów wyrobów tytoniowych) i 200 sztuk bibułek papierosowych.
Z podanych wyżej ilości alkoholu można zrobić różne kombinacje, których przykłady są tutaj.

Papierosy w Norwegii

Papierosy w Norwegii są dość drogie i rujnują budżet każdego palacza. Średnia cena papierosów to około 90-100 NOK czyli ponad 45-50zł. Do Norwegii można wwieźć na osobę – 200 sztuk papierosów lub 250 gramów innych wyborów tytoniowych i 200 sztuk papieru tytoniowego.

Średnia cena papierosów
54,52 PLN 109,00 NOK Bergen
40,02 PLN 80,00 NOK Moss
50,02 PLN 100,00 NOK
100,04 PLN 200,00 NOK Bergen
45,02 PLN 90,00 NOK Fredrikstad
50,02 PLN 100,00 NOK Brevik
41,02 PLN 82,00 NOK Bergen

Narkotyki w Norwegii

Narkotyki w Norwegii są nielegalne i choć norweskie prawo antynarkotykowe nie jest tak restrykcyjne jak w Polsce, to Norwegia na pewno nie jest krajem idącym na czele liberalnych zmian pod tym względem. Norweskie prawo dość dokładnie określa granicę, powyżej której wykroczenie zamienia się w przestępstwo, określając jaką ilość danego narkotyku można mieć przy sobie. Podobnie jak w przypadku alkoholu także tutaj państwo aktywnie działa na rzecz zmniejszenia liczby uzależnionych i sięgających po narkotyki. W Norwegii funkcjonują nawet tak zwane białe pokoje, gdzie narkomani mogą w czystych warunkach wstrzyknąć sobie narkotyk, a spożycie twardych narkotyków staje się coraz większym społecznym problemem.

Ilość dozwolona własny użytek
Poniższe wartości określają granicę pomiędzy przestępstwem posiadania na własny użytek (karane grzywną), a przestępstwem posiadanie narkotyków (karane więzieniem):
Marihuana- 10/15 g
Ecstasy- 5 tabletek
Heroina- 0,5 g
Kokaina- 0,5 g

Używki w Norwegii

FAQ

1. Gdzie można kupić alkohol w Norwegii? Pokaż odpowiedź

2. Od jakiego wieku dopuszczony jest zakup alkoholu? Pokaż odpowiedź

3. Gdzie mogę znaleźć spis sklepów alkoholowych (adres i godzina otwarcia)? Pokaż odpowiedź

4. Ile alkoholu mogę przywieźć ze sobą do Norwegii? Pokaż odpowiedź

5. Jaki jest koszt paczki papierosów w Norwegii? Pokaż odpowiedź

6. Ile papierosów mogę wwieźć na teren Norwegii? Pokaż odpowiedź

7. Czy narkotyki w Norwegii są legalne? Pokaż odpowiedź

8. Posiadanie jakiej ilości narkotyków jest karalne? Pokaż odpowiedź

9. Czy w restauracjach sprzedawany jest alkohol? Pokaż odpowiedź

10. Czy w hipermarketach jest dostępny alkohol? Pokaż odpowiedź

11. Do której godziny jest sprzedawany alkohol? Pokaż odpowiedź

12. Do której godziny serwowany jest alkohol w restauracjach i pubach? Pokaż odpowiedź

Pol-Nor