Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
20/02/2017

Status Pendler – niezbędne dokumenty

Jeśli kwalifikujesz się do statusu „pendler” będziesz musiał skompletować niezbędne dokumenty. Bez odpowiednich zaświadczeń i kompletu wymaganych załączników, niestety, ulga nie zostanie Ci przyznana. Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy we współpracy z firmą Quali spis najważniejszych dokumentów.

computer-1867741_1920

Kwalifikujesz się na status “pendler”. Co dalej?

Każdy posiadający status pendler musi dostarczyć poniższe dokumenty.

1. Selvangivelse, czyli PIT roczny norweski za dany rok rozliczeniowy – jest to wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, które otrzymasz pocztą lub elektronicznie na Twoje konto na portalu Altinn.no od Urzędu Podatkowego na przełomie marca/kwietnia.

2. Kody MinID – to kody składające się z zestawu cyfr, które są niezbędne do złożenia zeznania podatkowego przez portal altinn.no. Jeśli w międzyczasie zmienisz numer personalny, będziesz potrzebował zamówić nowy zestaw kodów.

3. Sammenstilling/Lønnsoppgave za rok rozliczeniowy – czyli roczne zestawienie wynagrodzeń oraz zapłaconych podatków zwane „lønnslip”, które powinieneś otrzymać pocztą na przełomie stycznia i lutego od wszystkich pracodawców, u których byłeś zatrudniony. Årsoppgave – jest to informacja z banku o stanie Twojego konta w ostatni dzień roku rozliczeniowego. Dokument ten powinien przyjść pocztą. Można go także znaleźć w formie elektronicznej po zalogowaniu się na swoje konto przez Internet.

4. Årsoppgave fra NAV – to roczne zestawienie wypłat zasiłku chorobowego bądź dla bezrobotnych. Dokument otrzymasz pocztą z norweskiego urzędu NAV, jeżeli pobierałeś zasiłek chorobowy lub dla bezrobotnych. Nie dotyczy on zasiłku rodzinnego i opiekuńczego.

5. Dokumenty potwierdzające podróże do rodzinnego kraju – bilety na prom, samolot, etc.

6. Umowa o wynajem mieszkania i potwierdzenia zapłaty czynszu – obowiązkowo musi znaleźć się tam informacja o powierzchni lokalu w m2. Warto zbierać potwierdzenia przelewu, wyciągi z rachunku bankowego, itd.

7. Potwierdzenia opłat za prąd w mieszkaniu wynajmowanym w Norwegii w 2019.

8. W przypadku chęci odliczenia odsetek za kredyt należy przedstawić zaświadczenie z banku o wysokości zapłaconych odsetek od kredytu przetłumaczone na j. angielski lub norweski. W dokumencie muszą znaleźć się następujące informacje:

  • data udzielenia kredytu,
  • wartość udzielonego kredytu,
  • całkowite zadłużenie z tytułu kredytu na ostatni dzień roku rozliczeniowego,
  • wysokość spłaconych odsetek kredytu w okresie zatrudnienia na terenie Norwegii w danym roku rozliczeniowym.

Dowiedz się również: Jak otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2018 rok!

Rodzina w kraju

Posiadając status pendler i rodzinę w ojczystym kraju będziesz musiał przedstawić w Urzędzie Podatkowym (Skatteetaten) dodatkowo niżej wymienione dokumenty.

  • Akt ślubu – który musi zostać przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na j. norweski lub angielski, chyba, że jest to dokument unijny, wtedy nie musi być tłumaczony.
  • Akt urodzenia dziecka, dzieci – przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na j. norweski lub angielski, chyba, że jest to dokument unijny, wtedy nie musi być tłumaczony.
  • Zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z rodziną – musi zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na j. norweski lub angielski, chyba, że jest to dokument unijny, wtedy nie musi być tłumaczony. Dokument musi być aktualny, wydany w następnym roku po roku rozliczeniowym przez Urząd Ewidencji Ludności i określić od kiedy istnieje wspólny meldunek. W sytuacji, w której nie jesteś zameldowany pod tym samym adresem, można spisać oświadczenie o wspólnym zamieszkaniu i prowadzeniu gospodarstwa w postaci aktu notarialnego (co oczywiście wiąże się z dodatkowymi opłatami) – norweski Urząd Skarbowy nie ma jednak obowiązku uznania takiego dokumentu.

Dowiedz się jeszcze więcej na temat rozliczenia podatkowego w Norwegii!

Pendler bez rodziny

Posiadając status pendler i będąc osobą stanu wolnego będziesz musiał przedstawić w Urzędzie Podatkowym (Skatteetaten) dodatkowo następujące dokumenty:

  • akt własności mieszkania w Polsce lub umowa wynajmu mieszkania w Polsce – w języku angielskim lub norweskim. Umowa najmu musi zawierać informacje o miesięcznym czynszu oraz powierzchni wynajmowanego mieszkania.

Posiadając status pendler i będąc osobą stanu wolnego poniżej 22 roku życia będziesz musiał przedstawić w Urzędzie Podatkowym (Skatteetaten) następujące dokumenty:

  • zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z rodzicami – przetłumaczone na język norweski lub angielski, aktualny dokument.

O czym warto pamiętać?

Dokumenty, które przetłumaczysz u tłumacza przysięgłego ważne są tylko przez dwa miesiące. Nie zapomnij także własnoręcznie podpisać każdej kopii dokumentu oraz umieścić na nich swojego numeru personalnego. Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie skompletować wszystkich dokumentów na czas, lepiej od razu poprosić Urząd o przedłużenie terminu na dostarczenie papierów. Dokument taki należy złożyć pisemnie w języku norweskim. Warto także pamiętać o tym, że Urząd Skarbowy w Norwegii kontroluje załączoną dokumentację – w związku z tym do tłumaczeń dokumentów warto załączyć kopie polskich zaświadczeń.


Dowiedz się więcej na temat statusu pendler:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=