Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Muzyka
Parki Narodowe

SZTUKI WALKI W NORWEGII

Sztuki walki w Norwegii

Sporty walki w Norwegii cieszą się w ostatnich latach niezwykłą popularnością, można nawet powiedzieć, że zapanowała pewna moda na ich trenowanie. W związku z tym powstało wiele klubów i centrów sportu oferujących zajęcia praktycznie we wszystkich stylach: od tradycyjnego karate, przez mieszane sztuki walki, po MMA i Krav Magę. Dlatego każdy kto chciałby trenować, bez trudu znajdzie w swojej okolicy klub z interesującym go stylem walki.
Co ciekawe, w Norwegii zakazany jest boks, MMA i kick-boxing. Można trenować, ale nie można organizować zawodowych gal na terenie tego kraju. Powód jest prosty: norweskie stowarzyszenia medyczne uważają, że te sporty prowadzą do trwałych uszkodzeń mózgu, a więc walki bez ochraniaczy na głowę nie mogą się odbywać.

Sztuki walki a norweskie prawo

Norwegia to jeden z nielicznych krajów na świecie, na którego terenie zabronione jest organizowanie zawodowych turniejów sztuk walki. Delegalizacja boksu w Norwegii odbyła się w czerwcu 1981 roku. Oprócz przesłanek medycznych, podniesiono także argument „społeczny”, mówiący, że oglądanie boksu jest szkodliwe dla publiczności oraz że czerpie się zyski z ludzkiego cierpienia.
Formalnie rzecz biorąc obowiązują dwa dokumenty regulujące tę sferę. Pierwszy to ustawa z 12 czerwca 1981 roku o zakazie boksu zawodowego. Są to zaledwie 3 paragrafy, grożące karą do 3 miesięcy więzienia za finansowanie, organizowanie, uczestniczenie, sędziowanie czy sekundowanie zawodowym walkom bokserskim. Drugi przepis to kolejne 4 paragrafy pochodzące z 7 czerwca 2001 roku z tzw. prawa o nokaucie, które rozszerza zakaz na wszystkie pozostałe dyscypliny sportowe, w których dopuszcza się nokaut po uderzeniu lub kopnięciu w głowę. Przepisy precyzują także, że kask w tych dyscyplinach jest obowiązkowy, a więc ogranicza ich uprawianie jedynie do sportu amatorskiego.
Jedyną liczącą się siłą polityczną walczącą o zmianę tego prawa jest Fremskrittspartiet (FrP), czyli narodowo-konserwatywna Partia Postępu. Już w 2007 roku złożyła ona odpowiedni wniosek, lecz czerwono-zielona koalicja rządowa zdołała go odrzucić, pomimo braku jednomyślności w jej własnych szeregach. Również Norweskie Stowarzyszenie Medyczne jest za utrzymaniem zakazu, szafując swym koronnym argumentem, że sport ten prowadzi do trwałych uszkodzeń mózgu. Lekarze wskazują na 500 śmiertelnych przypadków na przestrzeni ostatnich 60 lat i uważają, że nie można wspierać dyscypliny, której celem jest zranienie przeciwnika. Nie przekonuje ich nawet fakt, że na zawodowych ringach Europy, gdzie obowiązuje najbardziej restrykcyjny systemem licencjonowania, od wielu lat nie doszło do żadnego wypadku śmiertelnego.
Ostatnia próba zniesienia zakazu miała miejsce w czerwcu 2012, ale parlament po raz kolejny odrzucił ten wniosek, skupiając się jednak przede wszystkim na polu medycznym, porzucając wreszcie niedorzeczne argumenty o szkodliwości oglądania pojedynków bokserskich. Politycy FrP obiecują, że zmienią prawo w 2013 roku, oczywiście jeśli wygrają wybory.

Legalizacja bokserskich walk zawodowych

Od tego roku, po 34 latach przerwy, w Norwegii znów będą mogły się odbywać zawodowe walki bokserskie. Parlament w Oslo, stosunkiem głosów 54:48, zniósł obowiązujący w tym kraju zakaz organizowania takich pojedynków. Od kilku lat prawną batalię o legalizację zawodowych walk toczyła z państwem zawodniczka Cecilia Breakhus. Pochodząca z Kolumbii, ale adoptowana przez norweską rodzinę pięściarka jest mistrzynią świata federacji WBC, WBA i WBO w kategorii półśredniej. Mieszka jednak w Berlinie i tam trenuje. Wszystkie 27 zwycięskich pojedynków stoczyła poza granicami kraju, którego barwy reprezentuje. Teraz będzie mogła bronić tytułów w swojej drugiej ojczyźnie. Zmiana dotyczy jednak tylko boksu, organizowanie zawodowych turniejów w innych stylach walki jest wciąż zakazane.
www.boksing.no – lista wszystkich klubów bokserskich w Norwegii
kickboxing.no – Norweska Federacja Bokserska

Kickboxing w Norwegii

Norweska Federacja Kickboxingu, wcześniej znana jako Norges Kontakt Karate Association, został założona w 1984 roku, a jej pierwszym prezesem był Erling Havna. Stowarzyszenie jest członkiem Norweskiego Komitetu Olimpijskiego od 1994 oraz Światowego Związku Kickboxingu (WAKO).
kickboxing.no – Norweska Federacja Kickboxingu
kickboxing.no – Wykaz klubów kickbokserskich w Norwegii

MMA – mieszane sztuki walki

MMA (Mixed Martial Arts ) zyskało sobie w Norwegii niezwykłą popularność, nawet mimo tego, że nie można zorganizować zawodowych gali, gdzie mogliby się zmierzyć zawodnicy z poszczególnych klubów. Doprowadziło to niestety do powstania nielegalnych turniejów i przyczyniło się do negatywnych komentarzy mediów na temat środowiska MMA. Prawo zaś wydaje się nie nadążać za rosnącą popularności tego rodzaju dyscyplin, które objęte zakazem, próbuje szukać rozwiązań na własna rękę, często nie do końca zgodnych z prawem.

Wykaz klubów MMA w Norwegii:
Poniżej znajduje się lista klubów MMA w Norwegii.

Frontline Academy
Bogstadsveien 27 B
Oslo, Norwegia www.frontlineacademy.no

Centrum Sztuk Walki w Halden
Jernbanegt. 4
Fredrikstad, Norwegia www.amaiodo.com

Holmlia BJJ i MMA
Holmlia Hall, Holmlia Sentervei 34
w Oslo, Norwegia www.holmliabjj.com

Juggernaut
Stoaveien 3a
Arendal, Norwegia www.kicktrening.no

Gra-Sport
Malmskriverveien 11
Sandvika, Norwegia www.kamp-sport.no

MMA Trondheim
Ladeveien 13
w Trondheim, Norwegia www.mmatrondheim.com

Strzelaj Walka Bodo
Bodo Martial Arts Centre, Langstranda 5
Bodo, Norwegia www.bodokampsport.no

Stavanger MMA Centrum
Harald Jasnowłosy, brama 15
w Stavanger, Norwegia www.mma-center.no

Sunnfjord MMA
Fjellveien 14
Forde, Norwegia www.sunnfjordmma.no

Zespół Pammachon
Peder Bogensgate 4
Sandefjor, Norwegia www.teampammachon.com

Valhall Gym
Nansetgata 102
Larvik, Norwegia www.valhallgym.com

Karate

www.jkanorway.no – Norweska Federacja Karate
www.kampsport.no – Wykaz szkół karate w Norwegii

Karate Shotokan
shotokan-karate.no – Wykaz klubów

Shorin Ryu karate
shorinryu.no – Wykaz klubów

Karate Kyokusin
www.nkko.no – Wykaz klubów

Ju Jitsu
www.jjn.no – Wykaz klubów

Krav Maga

zraelski system walki wręcz i samoobrony, który nie jest sportem, a umiejętności zdobyte podczas treningu mają posłużyć w realnej sytuacji zagrożenia.
www.kravmaga.no – Wykaz szkół

Judo

www.judo.no – Wykaz klubów
www.judo.no – Norweska Federacja Judo

FAQ

1. Czy w Norwegii można zobaczyć zawodową galę sportów walki? Pokaż odpowiedź

2. Czy MMA w Norwegii jest legalne? Pokaż odpowiedź

3. Gdzie szukać informacji o klubach i terminach zapisów? Pokaż odpowiedź

4. Jaki jest średni koszt zajęć w szkole walki np. Karate? Pokaż odpowiedź

5. Dlaczego rząd zakazał organizowania zawodowych turniejów sztuk walki? Pokaż odpowiedź

6. Czy amatorskie turnieje sztuk walki są w Norwegii legalne? Pokaż odpowiedź