Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Po porodzie
Apteki i recepty

Leczenie uzależnień



Leczenie uzależnień

Wszelkie uzależnienia – niezależnie od tego czy to nałogi alkoholowe, narkotykowe, hazardowe czy jakiekolwiek inne – są chorobami. Życie osoby uzależnionej jest trudne, ponieważ należy pamiętać, że każdy nałóg to choroba nieuleczalna, postępująca, a gdy jest nieleczona – również śmiertelna. Ten dramat dotyka nie tylko samego uzależnionego, ale w wielkim stopniu również jego najbliższą rodzinę i otoczenie. Osoby przebywające w silnym związku emocjonalnym z nałogowcem również potrzebują profesjonalnej pomocy. Obie grupy przede wszystkim muszą uświadomić sobie, że nałogu – podobnie jak żadnej innej choroby – nie da się wyleczyć miłością ani troską, podobnie jak rzadko (a w przypadku nałogów prawie nigdy) skutkują próby samodzielnego wyleczenia problemu. Dlatego właśnie każdy uzależniony musi poszukać pomocy u profesjonalnych terapeutów uzależnień oraz w grupach wsparcia. Podobnie powinny postąpić osoby współuzależnione – czyli rodzice, partnerzy czy dzieci. Osoby uzależnione mogą poszukiwać wsparcia w każdym ośrodku służby zdrowia, który oferuje pomoc medyczną. Jeżeli doraźna pomoc psychologiczna i terapeutyczna nie jest wystarczająca, osoby takie mogą zostać skierowane na leczenie kliniczne oraz polikliniczne.

Gdy inne metody zawodzą, rodziny osób uzależnionych mogą szukać pomocy w Schroniskach dla ofiar przemocy. Więcej informacji tu.

Grupy Anonimowych Alkoholików

Grupy AA – Anonimowych Alkoholików są jednymi z najbardziej popularnych wśród grup wsparcia dla uzależnionych. Na podobnej zasadzie funkcjonują jednak na całym świecie grupy Anonimowych Hazardzistów, Anonimowych Narkomanów, Erotomanów i inne, dotyczące wszelkich uzależnień. Aby znaleźć kontakt do takiej grupy wsparcia najczęściej wystarczy wpisać interesujące nas zagadnienie w dowolną wyszukiwarkę internetową. Mityngi grup wsparcia najczęściej odbywają się raz w tygodniu. Niemal w każdym kraju działają także grupy polskojęzyczne. Mityngi dzielą się na zamknięte, w których udział biorą tylko osoby uzależnione, oraz otwarte – w których może uczestniczyć każdy zainteresowany.

To właśnie grupa Anonimowych Alkoholików jest pierwszym miejscem, w którym możemy otrzymać darmową pomoc oraz wskazówki i wsparcie w leczeniu uzależnienia. Mentor obecny na każdym spotkaniu jest w stanie pokierować nas w poszukiwaniach odpowiedniego terapeuty.

Należy jednak pamiętać, że Anonimowi Alkoholicy NIE PROWADZĄ TERAPII niezbędnej do wytrzeźwienia. Są to wyłącznie grupy wsparcia.

Grupy Al-Anon

Grupy Al-Anon to grupy wsparcia organizowane na tej samej zasadzie, jak grupy AA, ale przeznaczone dla osób współuzależnionych – partnerów i rodziny osoby uzależnionej. Zgłoszenie się do takiej grupy jest wskazane wszystkim, którzy borykają się z problemem nałogu bliskiej osoby. Na mityngu zostaną nam udzielone wskazówki, co powinniśmy robić dalej, aby pomóc sobie i zmienić swoją sytuację życiową. Udział w mityngach jest otwarty dla każdego i bezpłatny. Odbywają się zazwyczaj cotygodniowo, istnieją również grupy polskojęzyczne.

Poza grupami Al-Anon, funkcjonują również grupy Alateeen, przeznaczone dla dzieci oraz nastolatków z rodzin z problemem uzależnienia. Warto również sprawdzić grupy wsparcia dla DDA – dorosłych dzieci alkoholików, oraz DDD – dorosłych dzieci rodzin dysfunkcyjnych.

Przydatne linki

Norweska strona zrzeszenia grup Anonimowych Alkoholików
www.anonymealkoholikere.no/2/

Norweska strona zrzeszenia grup Al-Anon i Alateen
www.al-anon.no

Międzynarodowa strona zrzeszenia grup Al-Anon i Alateen
www.al-anon.alateen.org

Polska strona grup DDA w Norwegii
www.ddaoslo.com.pl

Wykaz polskojęzycznych mityngów AA

Drammen, Capelensgatta 5, kościół St. Laurents – poniedziałek 19:00

Hamar, Torggata 113, kościół św. Torfinna – sobota 16:00

Oslo, Akersveien 16 A, kościół St, Olav – niedziela 9:30

Oslo, Enerhauggate 4, kościół St. Hollvard menighet – czwartek 20:00, 1. niedziela miesiąca 9:30

Sandnes, Strandgata 69, 4307 – środa 18:00

Sola, Soltunvei en 4 – poniedziałek 19:00

Stavanger, Moellegata 37 – sobota 19:00

Stavanger, St. Svithunsgt. 8, kościół St. Svithun – 2. sobota miesiąca 19:00

Trondheim, Schrimers Gate 1, parafia św. Olafa – czwartek 19:00

FAQ Uzależnienia

1. Jak mogę znaleźć mityng AA w Norwegii? Pokaż odpowiedź

2. Jak mogę znaleźć mityng Al Anon w Norwegii? Pokaż odpowiedź

3. Jak długo trwa mityng? Pokaż odpowiedź

4. Jak wygląda spotkanie grupy wsparcia? Pokaż odpowiedź

5. Czy aby uczestniczyć w spotkaniach grupy muszę podawać swoje dane? Pokaż odpowiedź

6. Czy za uczestnictwo w grupie się płaci? Pokaż odpowiedź