Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
Lotniska
Samochód

AUTOBUSY W NORWEGII

Podróż autobusem

W Norwegii usługi transportowe oferuje szereg firm, w zależności od przewoźnika specjalizujących się i koncentrujących na transporcie lokalnym lub dalekobieżnym. Podczas podróży można korzystać z mobilnego Internetu, często pasażerom jest również oferowana kawa / herbata. Autobusy są klimatyzowane i w pełni wyposażone.

Bilety

W czasie podróży wymagany jest ważny, skasowany bilet. Brak takowego grozi mandatem wynoszącym 750 NOK. Wszelkie próby fałszowania biletów są karalne i obciążone mandatami do 1500 NOK. Nieważne bilety są zabieranie. Wszelkie kwoty ustala norweskie Ministerstwo Infrastruktury.

Transport dalekobieżny

Podróż autobusem jest dłuższa niż samolotem, albo pociągiem, jednak jej koszty są mniejsze. Aby zachęcić do korzystania z ich usług, przewoźnicy oferują różnego rodzaju zniżki, np. dla rodzin, albo zniżki studenckie. Reklamowane i wskazane są też rezerwacje biletów drogą on-line, dzięki którym dostajesz nie tylko rabat, ale i zagwarantowane miejsce do siedzenia.
Największa firma zajmująca się transportem dalekobieżnym – Nor-way, oferuje ponad 40 połączeń na terenie całej Norwegii, w tym 23 na południe od Trondheim. Innym przewoźnikiem, skupiającym się na transporcie w południowej Norwegii jest Nettbuss Ekspress.
Podróż na północy komplikuje brak jednej linii transportowej (trzeba korzystać z usług lokalnych przewoźników) i zdecydowanie większe odległości.

Lavprisekspressen

Poza transportem dalekobieżnym, można skorzystać z taniej linii Lavaprisekspressen oferującej połączenia w przystępnej cenie na trasie Oslo – Dovre – Trondheim i Oslo – Kristiansand – Stavanger.

Transport miejski

Miejskie linie autobusowe są dostępne w dużych miastach, takich jak np. Oslo, Trondheim lub Bregen. Kursują zarówno po mieście, jak i jego okolicach, a rozkłady i informacje na ich temat można bez problemu zdobyć w lokalnych biurach informacji turystycznej.

Transport miejski w Oslo

Autobusowa sieć lokalna w Oslo jest bardzo dobrze rozbudowana, a bilety autobusowe są sprzedawane w kioskach, automatach biletowych i obsługiwanych okienkach stacji. Istnieje też opcja kupna biletu bezpośrednio w środku transportu, wiąże się to jednak z większą ceną. Oprócz biletów jednorazowych, można się również zaopatrzyć w bilety wielokrotnego użytku, miesięczne, siedmiodniowe, albo jednodniowe. Transport w Oslo obsługuje przedsiębiorstwo Router, które udostępnia na swojej stronie pełny opis oferty, jak i cennik.

FAQ

1. Pod jakim numerem dostępna jest informacja o usługach krajowego transportu publicznego? Pokaż odpowiedź

2. Gdzie mogę sprawdzić rozkłady jazdy i ceny biletów? Pokaż odpowiedź

3. Czy istnieje opcja zakupu biletu w środku transportu? Pokaż odpowiedź

4. Czy za bilet kupiony w autobusie można zapłacić kartą? Pokaż odpowiedź

5. Czy istnieje możliwość zakupienia biletu drogą on-line? Pokaż odpowiedź

6. W jaki sposób działa bilet zakupiony on-line? Pokaż odpowiedź

7. Czy muszę dokonać rezerwacji biletu z wyprzedzeniem? Pokaż odpowiedź

8. Czy mogę uzgodnić z kierowcą, aby zatrzymał się w wyznaczonym przeze mnie miejscu, które znajduje się na trasie podróży? Pokaż odpowiedź

9. Czy przewóz nart / rowerów jest dozwolony? Pokaż odpowiedź

10. Czy można poprosić kierowcę autobusu o przewiezienie paczki, zamiast wysyłać ją pocztą? Pokaż odpowiedź

Artykuły

Firmy transportowe
Firmy transportowe, które przewożą towary na linii Polska-Norwegia muszą pamiętać o zapłaceniu podatku VAT. Często jednak sprawia to problem, ponieważ przedsiębiorcy nie wiedzą, gdzie podatek ów opłacić. By rozwikłać tę kwestię, należy przejrzeć dokumenty prawne dotyczące sprawy. Zobacz więcej »