POLONIA W NORWEGII
Polonia w Norwegii
Ze względu na wzmożoną emigrację Polaków w ostatnich latach, w niemal wszystkich krajach zachodnich i skandynawskich powstały mniejsze lub większe społeczności polonijne. Podobnie, jak w innych państwach, również w Norwegii organizują się oni w grupy zrzeszające imigrantów. Spotkania i inicjatywy polonijne zaznaczają swoją obecność w większości dużych miast norweskich.
Grupy polonijne
Polonijne grupy i stowarzyszenia działają przede wszystkim w największych miastach, lecz nie wyłącznie. Można ich szukać zarówno w Oslo, Trondheim i Bergen, jak i w mniejszych miejscowościach. Te największe skupiają się nie tylko na wartościach towarzyskich i kulturalnych, ale też zajmują się pomocą rodakom, wspieraniem polskich inicjatyw, edukacji i wymiany informacji. Można skorzystać z ich wsparcia w szukaniu zakwaterowania, odpowiedniej szkoły dla dziecka, wypełnianiu rozmaitych formalności czy znalezieniu kursu językowego. Zdarza się, że wspólnoty same organizują właśnie kursy norweskiego dla przyjezdnych, spotkania z prawnikami i ekspertami, a ponadto imprezy integracyjne, gdzie możemy poznać innych Polaków zamieszkujących dany region czy poszukać polskich kolegów dla swoich dzieci. Wspólnoty polonijne mogą również wesprzeć nas w poszukiwaniu pracy lub dochodzeniu swoich praw.
Działalność medialna
Grupy polonijne zajmują się nie tylko zrzeszaniem Polaków, ale także oswajaniem ich wizerunku w oczach Norwegów. Czasami ich przedstawiciele udzielają się w mediach, mówiąc o problemach mniejszości polskiej czy o tym, co polski pierwiastek wnosi do społeczności norweskiej. Bywa nawet, że wydają własne publikacje opracowane przez ekspertów pochodzenia polskiego, a traktujące na temat norweskiej rzeczywistości. Bardzo ważną rolą stowarzyszeń polskich jest pośrednictwo w przepływie informacji – zajmują się one selekcją wiadomości nadchodzących z kraju i przedstawianiem ich Polakom w zależności od ich ważności dla przeciętnego imigranta. Tak więc jeśli nastąpi zmiana w przepisach albo wprowadzone zostaną nowe normy dotyczące sytuacji mniejszości w Norwegii, najszybciej taką informację znajdziemy właśnie na stronach wspólnot polonijnych.
Spotkania
Poza innymi ważnymi funkcjami, grupy polonijne powstały jednak przede wszystkim dla zrzeszania Polaków na obczyźnie. Tę funkcję społeczną wypełniają wzorowo, głównie poprzez stwarzanie możliwości osobistego spotkania i poznania innych przybyszów z Polski, którzy osiedlili się w norweskich miastach na dłuższy okres lub na stałe. Spotkania organizowane przez Polonię w Norwegii mają charakter oficjalny i informacyjny, ale też czysto rozrywkowy i socjalizacyjny. Można więc wybrać się nie tylko na piknik albo spotkanie przy kawie, ale też większy bal karnawałowy, Andrzejki i czy świąteczne wieczory wigilijne. Istnieją także koła, które poza aspektem polskim, kultywują także konkretne hobby, jak podróżowanie czy fotografia.
Dane kontaktowe
1. Polonia w Buskerud
Telefon: +47 95 27 50 41
e-mail: poloniabuskerud@gmail.com
2. Polonia w Trondheim
Telefon: +47 73 59 26 99
e-mail: info@polonia.trondheim.no
Adres:
Polonia w Trondheim
Lundåsen 6a
7089 Heimdal
3. Polska Szkoła Sobotnia im. bł. Jana Pawła II w Oslo
Adres:
Rustad Skole
Paal Bergs vei 30
0692 Oslo
4. Związek Polaków we Fredrikstad
e-mail: biuro@fredrikstad.com.pl
Adres:
Den Polske Forening i Fredrikstad
Cicignongt. 5
1606 Fredrikstad
5. Związek Polaków w Norwegii
Telefon: +47 69 88 48 97
Adres:
Polsk Forening i Norge
Blunkeslettveien 5 B
1809 ASKIM
6. Polski klub fotograficzno-turystyczny
Telefon: +47 98 08 76 87
FAQ
1. Jak stać się członkiem społeczności polskiej? Pokaż odpowiedź
2. Czy organizacje polonijne pobierają składki? Pokaż odpowiedź
3. Czy organizacje polonijne pomogą mi znaleźć polską szkołę dla dziecka? Pokaż odpowiedź
4. Czy Polonia w Norwegii organizuje także spotkania religijne? Pokaż odpowiedź
5. Czy polskie organizacje pomogą mi w dostępie do polskiej prasy i telewizji? Pokaż odpowiedź