Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
Samochód
Wynajem samochodu

POCIĄGI W NORWEGII

Koleje norweskie

Pociągi w Norwegii obsługuje Norges Statsbaner (NSB). Sieć kolejowa nie jest równomiernie rozłożona na terenie całego kraju, ze względu na warunki geograficzne. Największe zagęszczenie linii jest na południu (w szczególności w pobliżu Oslo), a ich liczba maleje im dalej na północ. Norweska sieć kolejowa stanowi jednolity system z wyjątkiem jednego odcinka trasy na północy.

Rodzaje biletów

Bilety na pociąg są bardzo drogie, ale Norweskie Koleje Państwowe (NSB) oferują szereg zniżek dzięki którym można taniej podróżować. Na większość połączeń jest ograniczona pula biletów promocyjnych. Przy wcześniejszym zaplanowaniu wyjazdu, warto skorzystać z biletu Minipris, który można łatwo zakupić przez Internet. Następnie wydruk kodu rezerwacyjnego można wymienić na właściwy bilet w kasie na dworcu, automatach, lub u konduktora. Minusem Minipris jest brak możliwości zwrotu takiego biletu i ograniczenie do tras bezpośrednich – bilet Minipris nie uwzględnia przesiadek.
Dla osób korzystających często z jednej trasy rozwiązaniem może być bilet okresowy. Bilet jest dostępny na następujące przedziały czasowe: rok, miesiąc, bądź tydzień.
Kundekort – karta klienta upoważnia do 20% zniżki na wszystkie przejazdy (nie dotyczy zniżek Minipris) będzie korzystna dla osób podróżujących kolejami często i regularnie. Dodatkową zaletą dla posiadaczy karty niewątpliwie będzie możliwość zabrania ze sobą dziecka do 16 roku życia, które będzie mogło wtedy podróżować za darmo.
Natomiast, jeśli planujesz dłuższą podróż wymagającą licznych przesiadek, warto zapoznać się z ofertą EuRail Norway Pass i InterRail Norway Pass, u których można zakupić bilety czasowe pozwalające na nieograniczone podróżowanie po całym kraju przez 3 do 8 dni.

Zniżki

Poza różnymi opcjami tańszych biletów, Norweskie Koleje Państwowe udzielają zniżek na bilety dla dzieci, seniorów, czy studentów.
Jeśli jako rodzic kupiłeś normalny bilet, a dziecko jedzie razem z Tobą, może podróżować za darmo. Poza tym dzieciom w przedziale wiekowym 4-16 lat należy się 50% zniżka. Dla dzieci poniżej lat czterech nie jest wymagany żaden bilet, podróż jest nieodpłatna.
Zniżka studencka wynosi 25% (nie dotyczy Mnipris) i można ją otrzymać po okazaniu ważnej legitymacji studenckiej. Dodatkowo, zniżka ta wzrasta do 40% przy zakupie 30-dniowego biletu okresowego.
Seniorzy powyżej 67 roku mogą liczyć na 50% zniżki. Przysługuje ona też osobom niepełnosprawnym.

Wagony w pociągach

Koleje norweskie nie stosują podziału wagonów na pierwszą i drugą klasę, wszystkie są w bardzo wysokim standardzie. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowej opcji „komfort”, dzięki której uzyskuje się dostęp do gniazdka elektrycznego, prasy i napojów. Poza tym, oprócz wagonów restauracyjnych, są również specjalnie doczepiane wagony z miejscem zabaw dla dzieci.
W pociągach nocnych można wykupić dwuosobową kuszetkę, ale w większości z nich są rozkładane fotele. Pasażerom wręczana jest też hermetyczna torba z podstawowym wyposażeniem takim jak: koc, poduszka, korki do uszu.

TogBussy

TogBussy to autobusy specjalnie dostosowane do rozkładu jazdy pociągów, które można znaleźć na końcach tras kolejowych. Dowożą one pasażerów w miejsca niedostępne dla kolei, które nie są w stanie dojechać np. do głównych atrakcji turystycznych.

FAQ

1. Gdzie mogę sprawdzić rozkłady jazdy norweskich pociągów? Pokaż odpowiedź

2. Jaki bilet jest najlepszy na dłuższą podróż wymagającą licznych przesiadek? Pokaż odpowiedź

3. Na jakiej stronie mogę zakupić bilety na EuRail / InterRail? Pokaż odpowiedź

4. Czy w pociągach obowiązuje zakaz palenia? Pokaż odpowiedź

5. Chcę wybrać się w trasę widokową, jakie są najpopularniejsze tego typu trasy w Norwegii? Pokaż odpowiedź

6. Chcę zobaczyć ścianę Trolli, na jakiej trasie kolejowej się znajduje? Pokaż odpowiedź

7. Podczas podróży samochodem musiałem zapłacić odpowiednią kwotę za wjazd do miasta. Czy będę musiał uiścić podobną opłatę podczas jazdy pociągiem? Pokaż odpowiedź

8. Chcę dojechać z Oslo na lotnisko Oslo Gardermoen. Czy jest jakieś specjalne połączenie na tej trasie? Pokaż odpowiedź

9. Czy przewoźnicy kolejowi oferują dostęp do Internetu podczas podróży? Pokaż odpowiedź

10. Chciałbym wykupić kuszetkę, ale jednoosobową. Pokaż odpowiedź

11. Czy pociągi są klimatyzowane? Pokaż odpowiedź