Więzienia w Norwegii
Warunki w norweskich wiezięniach
Warunki panujące w norweskich więzieniach, śmiało można nazwać luksusowymi. Bardzo często tylko z zewnątrz przypominają one miejsca izolujące przestępców od reszty świata. Wewnątrz czekają przytulne wnętrza, siłownie, biblioteki, czasem własne łazienki, swobodny dostęp do kuchni etc. W ramach resocjalizacji, by skazany po odsiedzeniu swojego wyroku, mógł odnaleźć się w społeczeństwie, przeprowadzane są różnego rodzaju szkolenia zawodowe, by więzień mógł podnieść swoje kwalifikacje.
Więzienie w Halden
Ten zakład karny o zaostrzonym rygorze, jest drugim co do wielkości więzieniem w Norwegii. Znajduje się w nim 251 miejsc dla osadzonych, w tym kilkanaście dla tymczasowo aresztowanych. Zakład Karny Halden funkcjonuje od 2010 roku. Zastosowane w nim nowoczesne rozwiązania powodują, że miejsce dla skazańców przypomina więzienie jedynie z nazwy.
Przestępcy swoje wyroki odsiadują w celach jednoosobowych, pracując lub ucząc się, a czas wolny spędzając na zajęciach rozwijających ich zainteresowania. Dzięki warsztatom działającym na terenie Halden Prison, więźniowie mogą także podnosić swoje umiejętności zawodowe.
Typowy dział penitencjarny, został zastąpiony wysoko wykwalifikowanymi i stale szkolonymi pracownikami. Każdy z nich wyznaczony jest do pracy z trzema skazanymi, dbając jednocześnie o wszystkich osadzonych. Więźniowie stają się tutaj podopiecznymi, a relacje między nimi i funkcjonariuszami wyglądają podobnie, jak komunikacja względem każdego człowieka – przyjazne nastawienie, zainteresowanie oraz szacunek.
Wśród pracowników zakładu karnego panuje równość, a mundury będące atrybutem każdego z nich, wskazują pełnioną funkcję społeczną. Jedynie stopnie służbowe zaznaczają swego rodzaju hierarchię. Starsi oficerowie zdają się być mentorami dla młodszych.
Pracownicy Halden Prison nie są obarczeni zmaganiem się z biurokracją. Dokumentacja osobopoznawcza, ogranicza się do wpisywania do bazy danych, krótkich notatek o ważnych informacjach uzyskanych w trakcie rozmów z osadzonymi, zaobserwowanych zmianach w ich zachowaniu czy wyników testów na obecność środków odurzających. Wszelkie trudności rozwiązywane są na bieżąco, toteż nie ma potrzeby spisywania np. skarg.
Więzienie w Bastoy
Bastoy to jedyne norweskie więzienie na wyspie, położone zaledwie 75 kilometrów od Oslo. Co ciekawe, jest również jedynym „ekologicznym” zakładem karnym na świecie. Przebywający tam więźniowie, sami pracują na jego samowystarczalność. Bastoy jest zasilany energią słoneczną, produkuje żywność na własne potrzeby, jest ogrzewany drewnem i oddaje do recyklingu wszystko co jest możliwe.
Osadzeni mieszkają w drewnianych domkach, pracują na farmie. W wolnym czasie mogą jeździć konno, łowić ryby, pływać, skorzystać z sauny czy biblioteki. Ponadto, skazani mają dostęp do mediów i internetu. Tak jak w przypadku Halden Prison, dla osadzonych przeprowadzane są szkolenia zawodowe, a obcokrajowcy mają zapewnione kursy języka angielskiego i norweskiego.
Zakład nie jest objęty monitoringiem, funkcjonariusze nie używają w stosunku do przestępców pistoletów ani pałek. W zamian więźniowie nie spożywają alkoholu, nie używają narkotyków i nie stosują przemocy.
Więzienie w Ringerike
Więzienie wybudowano z przeznaczeniem dla więźniów o wysokim stopniu ryzyka powrotu do przestępczości. Jest to więzienie o najwyższym stopniu bezpieczeństwa. Na jego terenie nie znajdują się wieże strażnicze, natomiast cały obszar otoczony jest murem. Ponadto, obiekt jest pod szeroko rozbudowanym systemem monitoringu.
Poza funkcjonariuszami, w Ringerike zatrudnione są osoby zajmujące się administracją oraz dodatkowymi usługami tj., szkolnictwem (nauczyciele), prawem, medycyną (lekarze, pielęgniarki), pomocą socjalną oraz duszpasterstwem.
Na terenie zakładu karnego znajduje się szkoła, biblioteka, kuchnia, ślusarnia. Do dyspozycji więźniów jest także sala gimnastyczna, tzw. pokoje aktywności czy sklep.
Cudzoziemcy a norweskie więzienia
Więźniowie – obcokrajowcy, nie mający legalnego prawa pobytu w Norwegii, mogą cieszyć się z tych samych świadczeń, co norwescy skazani. Zarówno mają swobodny dostęp do ofert kulturowej, jak i zapomogi.
Fakt, że tak wielu cudzoziemców przebywa w norweskich zakładach karnych, zmusza Norwegów do podjęcia decyzji o przeniesieniu ich do swoich ojczyzn.
FAQ
1. Ile wynosi maksymalna kara pozbawienia wolności w Norwegii? Pokaż odpowiedź
2. Czy można przedłużyć maksymalną karę? Pokaż odpowiedź
3. Czy w zakładzie karnym mogą pracować kobiety? Pokaż odpowiedź
4. Czy w Norwegii można dostać karę dożywotniego pozbawienia wolności? Pokaż odpowiedź
5. Czy podczas odbywania kary, mogą odwiedzać mnie bliscy? Pokaż odpowiedź
6. Będąc w więzieniu mogę się uczyć? Pokaż odpowiedź
7. Ile razy może być przedłużona kara pozbawienia wolności? Pokaż odpowiedź
8. Czy w Norwegii jest kara śmierci? Pokaż odpowiedź
9. Czy mogę przypłynąć na wyspę Bastoy, by z bliska zobaczyć więzienie? Pokaż odpowiedź
10. Jakim rodzajem więzienia, jest zakład karny na wyspie Bastoy? Pokaż odpowiedź