Kiedy zamknąć spółkę AS?
Jeśli spółka nie zostanie rozwiązana, pomimo zaprzestania jej działalności, przedsiębiorca nadal jest zobowiązany między innymi do:
- składania zeznania podatkowego, a przy obrocie zerowym rachunku zysku i strat,
- przedłożenia rocznego sprawozdania finansowego spółki (pomimo braku przychodów w danym roku podatkowym),
- składania oświadczenia o rejestracji akcjonariuszy,
- aktualizowania informacji dotyczących spółki.
Jak zamknąć norweską spółkę?
O każdym z tych etapów likwidacji należy poinformować norweski Rejestr Przedsiębiorstw – poprzez formularz Samordnet registermelding. Czas pomiędzy podjęciem decyzji a jej zatwierdzeniem określany jest jako „okres rozwiązania spółki”, który jest przeznaczony na przygotowanie do ostatecznego zakończenia działalności.
Okres rozwiązania nie powinien trwać krócej niż sześć tygodni ani dłużej niż dwanaście miesięcy. W tym czasie odpowiedzialny za rozwiązanie działalności firmy zarząd powinien sporządzić pełną listę aktywów i pasywów będących w posiadaniu spółki, a jeśli spółka podlegała obowiązkowi audytu należy przeprowadzić ostateczną kontrolę końcowych sprawozdań finansowych.
Majątek spółki powinien zostać zamieniony na gotówkę – jeśli firma została wpisana do rejestru płatników podatku VAT, sprzedaż aktywów wiąże się z koniecznością odprowadzenia stosownego podatku. Aktywa, które nie zostaną spieniężone powinny zostać rozdzielone pomiędzy akcjonariuszy, wtedy podatek naliczany jest na podstawie wartości aktywów. Kapitał spółki AS należy rozdzielić pomiędzy akcjonariuszami – można to zrobić nie wcześniej niż sześć tygodni po ogłoszeniu likwidacji.
Zamknięcie spółki AS – krok po kroku
Złożenie zawiadomienia o likwidacji i rozwiązanie spółki akcyjnej w Norwegii jest bezpłatne.
Uchwała walnego zgromadzenia
Walne zgromadzenie powinno podjąć decyzję o rozwiązaniu norweskiej spółki, czyli zamknięciu przedsiębiorstwa po zakończeniu ustawowego okresu rozwiązania. Decyzja zgromadzenia jest ważna jedynie wtedy, gdy została poparta większością głosów – co najmniej dwóch trzecich akcjonariuszy – zarówno pod względem ilości oddanych głosów, jak i wysokości kapitału zakładowego wniesionego przez głosujących.
Podczas zgromadzenia akcjonariuszy powinna także zostać podjęta decyzja odnośnie utworzenia tzw. Komisji ds. Likwidacji, która na czas likwidacji przejmuje obowiązki zarządu i dyrektora generalnego spółki.
Zgłoszenie do Foretaksregisteret
Ogłoszenie o zamknięciu i konieczności zgłoszenia wierzytelności
Wierzyciele mogą zgłaszać roszczenia bezpośrednio do powołanej przez zarząd Komisji ds. Likwidacji. Aby rozwiązanie spółki mogło dojść do skutku, wszystkie zobowiązania powinny zostać uregulowane, na przykład poprzez sprzedaż majątku spółki na poczet pokrycia ewentualnych zobowiązań. W przypadku, gdy uregulowanie płatności czy zobowiązań jest niemożliwe, ponieważ adres wierzyciela nie jest znany albo toczony spór nie znalazł jeszcze rozwiązania, odpowiednią kwotę należy zdeponować w Norweskim Banku Centralnym (Norges Bank).
Wpis w kunngjøringssider publikowany jest automatycznie po zarejestrowaniu zgłoszenia o likwidacji spółki. Ogłoszenie powinno pojawić się na stronie co najmniej dwukrotnie.
Bilans otwarcia likwidacji
Bilans otwarcia likwidacji powinien zostać przedstawiony wszystkim akcjonariuszom, którzy muszą zatwierdzić przedstawioną kopię dokumentu i wyniki przeprowadzonego audytu.
Z założenia wszystkie aktywa służą do pokrycia ewentualnych roszczeń ze strony wierzycieli – bezpośrednio bądź w formie depozytu w Banku Centralnym (Norges Bank).
Rozliczenie z wierzycielami
Rozliczenie roczne
W piśmie do urzędu podatkowego należy zwrócić się z prośbą o wyliczenie zaliczki na podatek obejmującej dochód uzyskany przez spółkę do momentu jej rozwiązania.
Spółki zarejestrowane jako płatnicy podatku VAT dodatkowo muszą złożyć deklarację VAT.
Jednocześnie ze zwrotem podatku konieczne jest złożenie oświadczenia o rejestracji akcjonariuszy – RF-1086.
Sprawozdanie likwidacyjne
Bilans środków, aktywów oraz zobowiązań związany z likwidacją spółki należy udostępnić wszystkim akcjonariuszom razem z oświadczeniem audytora.
Podczas przeprowadzania procedur zamknięcia spółki to Komisja ds. Likwidacji odpowiada za prowadzenie dokumentacji księgowej w zgodzie z zasadami określonymi w norweskiej Ustawie o rachunkowości.
Zatwierdzenie sprawozdania likwidacyjnego przez zgromadzenie wspólników
Wniosek o wykreślenie spółki z Foretaksregisteret
O czym pamiętać przy zamykaniu spółki AS?
Aby uniknąć naliczenia grzywny, wszelkie stosunki pracy zawarte z pracownikami spółki powinny zostać oficjalnie zakończone przed terminem rozwiązania firmy. Należy wykorzystać do tego druk a-melding, czyli comiesięczny raport, który pracodawca powinien składać do NAV, SSB i urzędu podatkowego uwzględniający wysokość dochodu pracownika, właściwe podatki i składki na ubezpieczenie społeczne.
Dywidendy dla akcjonariuszy mogą być wypłacane w formie pieniężnej lub poprzez podział majątku spółki, wtedy aktywa są wyceniane według aktualnej wartości rynkowej. Sposób podziału powinien zostać jednomyślnie zatwierdzony podczas zgromadzenia wspólników.
Niezależnie od rozwiązania działalności zarząd Aksjeselskap jest odpowiedzialny za przestrzeganie wymogu przechowywania dokumentacji firmowej. Zgodnie z norweską Ustawą o rachunkowości władze spółki powinny przechowywać dokumenty księgowe przez okres pięciu lat.