Buskerud
Okręg ten znajduje się w południowo-wschodniej części Norwegii. Nazwa pochodzi od farmy Buskerud, która znajdowała się po zachodniej stronie rzeki Drammen. Graniczy z okręgami: Akershus, Oslo, Oppland, Sogn i Fjordane, Hordaland, Telemark i Vestfold.Stolicą Buskerud jest miasto Drammen. Herb tego okręgu przedstawia niebieskiego niedźwiedzia na srebrnym tle. Wiele lat temu zwierzęta te zamieszkiwały te tereny.
Okręg Buskerud w liczbach:
- 243 491 mieszkańców,
- powierzchnia 14 930 km2,
- 21 gmin.
Buskerud został oddzielony od Akershus jako osobny okrę w 1685. W tym czasie jednak był on znacznie mniejszy niż obecnie. Herb został nadany w 1966 roku i przedstawia niebieskiego niedźwiedzia, którego kolor symbolizuje pigment – błękit kobaltowy, który był używany do produkcji szkła. Srebrne tło natomiast symbolizuje srebro, które było wydobywane w dolinie Numedal w Kongsberg od XVII wieku. Prace wydobywcze zostały jednak wstrzymane w 1957 roku.
Buskerud rozciąga się od Hurum w Oslofjord aż do góry Hallingi Hardanger. Zachodnia część tego okręgu jest górzystym płaskowyżem z zalesionymi dolinami i wysokimi trawiastymi pastwiskami. Jego wschodnia część bogata jest w niecki, które z kolei usłane są jeziorami i strumieniami. Tyrifjorden i Krøderen są największymi jeziorami tego okręgu. Numedalslågen, trzecia najdłuższa rzeka w Norwegii, rozpoczyna się w Oslo,biegnie przez Buskerud aż do Vestfold, gdzie dociera do morza.
Gminy wchodzące w skład okręgu Buskerud:
1. Ål
2. Drammen
3. Flå
4. Flesberg
5. Gol
6. Hemsedal
7. Hol
8. Hole
9. Hurum
10. Kongsberg
11. Krødsherad
12. Lier
13. Modum
14. NedreEiker
15. Nes
16. NoreogUvdal
17. Ringerike
18. Rollag
19. Røyken
20. Sigdal
21. ØvreEiker
Gmina Ål
Ål w liczbach:
- powierzchnia 1 172,42km2,
- 4800 mieszkańców,
- 84. gmina pod względem powierzchni,
- 205. gmina pod względem gęstości zaludnienia,
- 30 listopada 1984 został nadany herb (trzy srebrne romby w pionowej linii na czerwonym tle),
- 01 stycznia 1838 została ustanowiona jako gmina.
Co warto zobaczyć?
Ål jest jedną z sześciu gmin położonych w dolinie Hallingdal. Spotkać tu można niezwykłą naturę, wspaniałe góry, jeziora i rzeki. Istnieje wiele możliwości wykorzystania tych terenów zarówno w lecie jak i zimie.
- Kościół klepkowy w Torpo – wybudowany został około 1190 – 1200 roku. Jest ostatnim takim kościołem na terenie doliny Hallingdal. Kościół można zwiedzać codziennie w dni powszednie
- Muzeum Rolfa Nescha – posiada największą stałą wystawę prac tego artysty.
- Muzeum Bygda w Ål – zbudowane jest wokół starego gospodarstwa Leksvoli jest bardzo typowe dla tego obszaru. Budynki zostały wzniesione w XVII wieku. W jego skład wchodzi aż 30 budynków. Odwiedzając to miejsce można wiele dowiedzieć się na temat życia codziennego dawnych mieszkańców Ål. W okresie wakacyjnym muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 11-16.
Ponadto można skorzystać z bogatej oferty kampingów, stoków narciarskich, wielu kilometrów tras przeznaczonych do narciarstwa biegowego oraz niezliczonych, malowniczych górskich szlaków, które idealnie nadają się na niezapomniane chwile spędzone z dziećmi.
Gmina Drammen
Drammen w liczbach:
- powierzchnia 137,51km²,
- 367. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
- 62,566 mieszkańców,
- pod względem zaludnienia zajmuje 10. miejsce wśród norweskich gmin,
- utworzona została 1 stycznia 1838,
- herb został nadany 17 listopada1960 roku (na niebieskim tle ukazana jest srebrna kolumna, która ustawiona jest na fundamencie z kamieni. Przed nią, na środku skrzyżowane są miecz i klucz tworząc „X”).
Co warto zobaczyć?
Drammen i okolicznych gminy rosną bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.Miasto dobrze wykorzystuje rzeki i śródlądowe drogi wodne zwane Drammensfjord, zarówno dla wypoczynku, działalności jak i obudowy. Żadne miasto w kraju nie otrzymało tak wielu nagród jak Drammen: 6 krajowych i 2międzynarodowych nagrody od 2003 roku.
Muzeum w Drammen
To miejsce z pewnością zachwyci każdego, kto fascynuje się sztuką lub historią. Wśród zbiorów muzeum można podziwiać niesamowitą kolekcję srebra Baroque oraz szkła Nøstetangen, które pochodzą z XVIII wieku w Drammen. Zobaczyć tu też można miejskie meble, tekstylia, niepowtarzalne wnętrza i oczywiście dzieła sztuki ludowej i sakralnej.
Dwór Fossesholm Herregård
Ten niezwykły dwór należał do majtku Foss. Został on połączony w całość w XVI wieku. Około 200 lat później został on przebudowany na styl rokoko oraz ozdobiony. I tak pozostał do dnia dzisiejszego. Koniecznie trzeba go zobaczyć.
Stary kościół Skoger
Został wzniesiony w latach 1200-1220. Jest w całości zbudowany z kamienia. To jeden z najstarszych budowli w gminie Drammen.
Vestfossen Kunstlaboratorium
Czyli „Laboratorium sztuki”. Mieści się w pomieszczeniach starej fabryki. Decydując się na przekroczenie jej progu, zyskuje się szansę podziwiania jednej z najbardziej znaczącej w całej Norwegii prezentacji sztuki współczesnej. To miejsce cieszy się międzynarodową sławą i gości wystawy z całego świata.
Browar Aass
Jest najstarszym zachowanym browarem w Norwegii. Zdobył uznanie zarówno dzięki doskonałemu smaku piwa, które jest tam ważone, jak również za niezwykłą konstrukcję budynku. Założony został w 1834 roku. Jego produktami podstawowymi były napoje bezalkoholowe, piwo oraz aquavit.
Gmina Hol
Hol w liczbach:
- powierzchnia 1868,13 km²,
- 35. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
- 4557 mieszkańców,
- pod względem zaludnienia zajmuje 213. miejsce wśród norweskich gmin,
- w 1877 roku odłączona została od Ål stając się samodzielną gminą,
- herb nadany został 5 lipca 1991(trzy srebrne kowadła na niebieskim tle).
Co warto zobaczyć?
Stary kościół w Hol
Stary kościół położony jest w pięknej miejscu przy Holsfjord, około 15 min drogi od Gelio. Oryginalnie był małym, klepkowym kościołem, który został wniesiony w XIII wieku. Od tego czasu był kilkakrotnie rozbudowywany. Pierwsza duża rozbudowa miała miejsce koło XV wieku , druga natomiast w latach 1798-1799. Główna, największa część kościoła zbudowana została dopiero w 1815 roku.
W okresie wakacyjnym kościół można zwiedzać z przewodnikiem od wtorku do niedzieli od 11 do 16. Za bilet należy zapłacić około 50 NOK za osobę dorosłą, 25 NOK za dziecko/studenta/seniora. Istnieje również nabycie biletu grupowego, który obowiązuje, gry uzbiera się min. 10 osób. Cena takiego biletu wynosi 30 NOK.
Park Narodowy Hallingskarvet
Swoim obszarem obejmuje trzy gminy znajdujące się w trzech różnych okręgach: Hol (Buskerud), Ulvik(Hordaland) i Aurland(SognogFjordane). Z pewnością warto go odwiedzić ze względu na bogactwo rosnących tu gatunków roślin. Idealnie nadaje się na biwakowanie, piknik czy wyprawy z dziećmi.
Muzeum Bygde w Hol
Znajduje się w małej miejscowości Hagafoss, która znajduje się wzdłuż drogi Ål do Geilo. Muzeum mieści się w starym gospodarstwie (holingsgard), którego architektura utrzymana została w lokalnym stylu. W skład obiektu wchodzi 17 budynków, z których dwa, Nestegardsstugui Raunsgardsstugu, mają ozdobne malowidła na ścianach.
Gmina Kongsberg
Kongsberg w liczbach:
- powierzchnia 792,51km²,
- 138. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
- 23 244 mieszkańców,
- pod względem zaludnienia zajmuje 38. miejsce wśród norweskich gmin,
- utworzona została 1 stycznia 1964 roku,
- herb nadany został 25 sierpnia 1972 roku.
Co warto zobaczyć?
Kronene i Håvet
W czerwcu 1704 roku do Kongsberg przybył ówczesny król, który pozostawił trwały ślad w tym mieście, tworząc tradycję, która żyje do dziś. Król Fryderyk IV, który rządził zarówno w Danii jaki w Norwegii, przybył do Kongsberg i zażądał, aby wykuć w zboczu góry jego monogram królewski. Od tego dnia wszystkie królewskie wizyty w tym mieście, zarówno w przeszłości jak i obecnie, zostały upamiętnione na królewskim monogramie, który wykuty jest w ścianie górskiej.
Fossesholm Herregård
Usytuowany jest na obrzeżach miasta Kongsberg. Fossesholm Herregård jest przeżyciem kulturalnym dla całej rodziny.Dziś historyczny Manor Houseto muzeum, w którym można podziwiać piękne wnętrza utrzymane w klimacie XVIII wieku. Ponadto można skorzystać również z innych atrakcji, takich jak farmy lalek, wystawy w muzeum II wojny światowej i różnychwystaw. Można również kupić pamiątkę w pobliskim sklepie i zatrzymać się na chwilę by cieszyć się filiżanką doskonałej kawy w małej tutejszej kawiarni. Na dzieci czekają specjalne atrakcje, mogą ubrać się w stroje księżniczek i królów, skakać na sianie oraz spotkać kozy,kury oraz dumne pawie.
Kościół Kongsberg
Kościół Kongsberg został oficjalnie otwarty w 1761 i jest obecnie jednym z największych i najpiękniejszych kościołów w Norwegii. Ołtarz, ambona i organy łączą się w całość jako jeden gigantyczny mur. Nie sposób nie zachwycić się również trzema okazałymi żyrandolami oraz rokokowym wnętrzem. Budynek ten zajmuje centralne miejsce w historii norweskiej sztuki.
Kopalnia srebra w Kongsberg
Kopalnia znajduje się w Saggrenda, w odległości około 8 km od centrum miasta Kongsberg. Otwarta została w 1623 roku. Jak głosi legenda, złoża przez przypadek odkryło kilku pasterzy, gdy jeden z orzących pole wołów obnażył żyły srebra. Kopalnia zamknięta została w 1957 roku. Z oficjalnych danych wynika, że zostało tu wydobytych 1 350 000 kilogramów czystego srebra.
Należy pamiętać o zabraniu ze sobą ciepłych ubrań, ponieważ temperatura jest utrzymywana na poziomie naturalnie tam występującej – 6°C przez cały rok. Ta trasa nie nadaje się dla dzieci poniżej 5 roku życia i osób niepełnosprawnych.
Gmina Krødsherad
Krødsherad w liczbach:
- powierzchnia 374,55km²,
- 248. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
- 2151 mieszkańców,
- pod względem zaludnienia zajmuje 330. miejsce wśród norweskich gmin,
- utworzona została 1 stycznia 1901 roku,
- herb nadany został 11 września 1981 roku (żółty znak „X” na niebieskim tle).
Co warto zobaczyć?
Villa Fridheim
Villa Fridheim to dworek w którym mieści się muzeum sztuki ludowej.Jest jedną z największych budowli drewnianych w Norwegii. Budynek jest przedstawicielem romantycznegonacjonalizmu. Został wzniesiony w1890/92. W latach 1914-1960budynek funkcjonował jako hotel i internat. Został odrestaurowany i otwarty jako muzeum w lecie 1986 roku. Dziesięć lat później w muzeum otwarto sekcję poświęconą wielkim kolekcjonerom norweskich baśni, Peter Christen Jørgen Moe Asbjørnsen i ilustratorów Theodor Kittelsen, Christian Skredsvig.
Ski Resort Norefjell
Ski Resort Norefjell był gospodarzem Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1952 roku w dyscyplinie slalom gigant. Norefjell znajduje się zaledwie 90 minut jazdy od Oslo, dzięki czemu ośrodek ten staje się najbliższym wysokim górskim szczytem dla mieszkańców stolicy Norwegii.
Krøderbanen
Jest to muzeum kolejowe, które ma swoją siedzibę w stacji kolejowej w Krøderen. Dworzec został otwarty w 1872 roku. Wszystko zostało zachowane tak, jak było dawniej. Jest to coś, co naprawdę warto zobaczyć.
Gmina Lier
Lier w liczbach:
- powierzchnia 302,75 km²,
- 278. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
- 21 725mieszkańców,
- pod względem zaludnienia zajmuje 41. miejsce wśród norweskich gmin,
- utworzona została 1 lipca1951 roku,
- herb nadany został 14 sierpnia 1970 roku (ukazuje pięć srebrnych kwiatów jabłoni na czerwonym tle).
Co warto zobaczyć?
- Bygdeborgen- jest to wiejska wartownia pochodząca ze średniowiecza.
- FrognerKirke- jest to romański kościół, który wzniesiony został w 1650 roku.
- Gilhusodden- przepiękny rezerwat przyrody.
- Gjellebekkskanse- bastion obronny podczas Wielkiej Wojny Północnej, który zapobiegł inwazji szwedzkiej na Norwegię w 1716 roku.
- LierBygdetun- muzeum wsi. Swoim obszarem obejmuje 40 hektarów gospodarstw (160 000 m2).
- cmentarzSylling- pochowanych jest tutaj dziesięciu Brytyjskich lotników RAF
Gmina NoreogUvdal
Noreog Uvdal w liczbach:
- powierzchnia 2507,67 km²,
- 19. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
- 2635 mieszkańców,
- pod względem zaludnienia zajmuje 294. miejsce wśród norweskich gmin,
- utworzona została 1 stycznia1901 roku,
- herb nadany został 26 marca 1982 roku .
Co warto zobaczyć?
- LangedragF jellgard- jest to górski ośrodek, który koncentruje się na ekologii i ochronie zwierząt.
- Uvdal Skisenter- ośrodek narciarski znajdujący się w Uvdal.
- Kościół klepkowy w Uvdal- oryginalny kościół, który wzniesiony został w 1168 roku.
Gmina Sigdal
Sigdal w liczbach:
- powierzchnia 842,36km²,
- 130. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
- 3537mieszkańców,
- pod względem zaludnienia zajmuje 244. miejsce wśród norweskich gmin,
- utworzona została 1 stycznia1838 roku,
- herb nadany został 18listopada 1983 roku (ukazuje żółte góry a ponad nimi niebieskie niebo).
Co warto zobaczyć?
- Folkemusikksenteret- jest to centrum muzyki ludowej. Dodatkowo znajduje się tam muzeum. Odpowiedzialny jest za gromadzenie, przechowywanie i wspieranie lokalnego folkloru i tańca.
- Muzeum Sigdal-Eggedal – poświęcone jest kulturze i historii regionu Sigdal.
- Kościół w Holmen – wzniesiony został w 1855 roku.
- Lauvlia – kiedyś w tym domu mieszkał Theodor Kittelsen – jeden z najpopularniejszych artystów w Norwegii. Dziś Lauvlia jest prywatnym muzeum, które poświęcone jest twórczości Kittelsena.