Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Parki Narodowe
Lasy

FIORDY W NORWEGII

Co to są fiordy i jak powstają?

Fiordy są tak naprawdę dość wąskimi zatokami, które bardzo głęboko wcinają się w głąb lądu (czasami to wcięcie dochodzi nawet do kilkuset kilometrów!). Dość często tworzą też rozwidlenia. Otoczone są bardzo wysokimi i stromymi formami skalnymi (osiągają nawet 1000 metrów). Dno zatoki w przekroju przypomina literę „U”. Każda zatoka tak naprawdę posiada swoje własne, unikatowe cechy. Fiordy są pozostałościami po zlodowaceniu. Są wynikiem zalania się dolin i żłobów polodowcowych podczas cofania się lądolodu. Są nieodłącznym elementem krajobrazu Norwegii oraz Szkocji, Islandii, Grenlandii, Nowej Zelandii, Alaski, półwyspu Labrador i chilijskiej Patagonii.

Norweskie fiordy

To właśnie Norwegia słynie z najliczniejszych i najpiękniejszych fiordów. Szczególnie zachodnia część kraju, która nazywana jest „krainą fiordów”, pod tym względem została hojnie obdarowana przez naturę. Dodatkowo dzięki sieci dróg i tuneli, w których budowaniu Norwedzy osiągnęli mistrzostwo, są one łatwo dostępne. Tam, gdzie jeszcze nie można dostać się drogą lądową, bez problemu można tego dokonać za pomocą łatwo dostępnej przeprawy promowej. Dzięki ciepłym prądom zatokowym Golfsztrom, norweskie fiordy cieszą się łagodnym, wspaniałym klimatem. Praktycznie nie występuje tu lód. Ponadto większość brzegów fiordów porasta bardzo bujna roślinność, co świadczy o bardzo żyznej glebie.

Najpopularniejsze fiordy

Sognefjord – jest nie tylko największym w Norwegii, ale też drugim najdłuższym fiordem na świecie. Liczy sobie ok. 204 km długości. Ponadto jest też jednym z najgłębszych fiordów na świecie osiągając wartość 1308 metrów głębokości. Leży na północ od Bergen. Sognefjord zachwyca pięknem otaczającego go górzystego krajobrazu oraz niesamowitym turkusowym kolorem wody. Rejs statkiem jest świetnym sposobem na przekonanie się na własne oczy o pięknie tego miejsca.
Nærøyfjordem – jest tak naprawdę odnogą Sognefjordu. Przez wielu uznawanych za jeden z najbardziej zjawiskowych norweskich fiordów. Jego szerokość osiąga zaledwie 250 metrów, a otaczające go skały dochodzą do 1800 metrów wyskokości. Jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki po norweskich fiordach. U podstawy tego fiordu znajduje się bardzo urokliwa osada Gudvangen. Jest jednym z dwóch fiordów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Geirangerfjord – znajduje się w południowo-zachodniej części regionu Møre og Romsdal. Jest to około 100 kilometrów od miasta Ålesund. Słynie z licznych a jednocześnie przepięknych wodospadów. Za najwspanialszy z nich uznaje się wodospad Siedem Sióstr (nor. De syv søstrene). Otoczony jest wyniosłymi górami. Razem z Nærøyfjordem został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Metody ochrony przyrodniczej fiordów

Norweskie fiordy są bezspornie niezwykłe i zasługują na ochronę. Dwa spośród nich, Geirangerfjord i Nærøyfjord, została doceniona na arenie międzynarodowej i wpisana na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oznacza to, że organizacja ta wzięła pod swoją ochronę te miejsca, co pozwoli uchronić przed ich ewentualnym zniszczeniem przez cywilizację ludzką.
Dodatkowo wiele norweskich fiordów znajduje się na terenach tamtejszych Parków.

„Best Of Fjord Norway”

W 2013 roku organizacja „Fjord Norway” ogłosiła konkurs, który miał na celu wyłonić 10 najbardziej zapierających dech w piersiach atrakcji Krainy Fiordów. Do konkursu zgłoszonych zostało ponad 6000 zdjęć nadesłanych przez turystów. Wyłonienie zwycięzców odbyło się przez głosowanie, w którym wzięło udział ponad 20 000 Norwegów. Poniżej przedstawiono wyniki:
1. skała Preikestolen,
2. Lysefjord ze szczytem Kjerag,
3. skała Trolltunga „Język trolla”,
4. Hardangerfjord,
5. Bergen,
6. Nærøyfjord,
7. wewnętrzna część Nordfjordu,
8. Geirangerfjord,
9. miasto Kristiansund,
10. szczyt Strandfjellet.

FAQ

1. Co to są fiordy? Pokaż odpowiedź

2. Jak powstają fiordy? Pokaż odpowiedź

3. Gdzie występują fiordy? Pokaż odpowiedź

4. Najdłuższe fiordy na świecie? Pokaż odpowiedź

5. Najgłębsze fiordy na świecie? Pokaż odpowiedź

6. Czy adriatycką Zatokę Kotorską w Czarnogórze też można nazwać fiordem? Pokaż odpowiedź

7. Golfsztrom – co to jest? Pokaż odpowiedź

8. Co to jest Preikestolen? Pokaż odpowiedź

9. Gdzie znajdują się największe wodospady w Norwegii? Pokaż odpowiedź

10. Czy wejście na fiordy jest darmowe? Pokaż odpowiedź

11. Który fiord w Norwegii jest najgłębszy? Pokaż odpowiedź

12. Co to jest Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO? Pokaż odpowiedź

13. Z czego słynie Nærøyfjord? Pokaż odpowiedź

14. Które miejsca zwyciężyły w konkursie „Best Of Fjord Norway”? Pokaż odpowiedź

15. Siedem Sióstr – co to jest? Pokaż odpowiedź

16. Jak najlepiej zwiedzać fiordy? Pokaż odpowiedź