Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
Teatr
Narty

IMPREZY W NORWEGII

Imprezy w Norwegii

W Norwegii jest zupełne inne podejście do imprez niż w naszym kraju. Do pubów tudzież klubów, idzie się często by dobrze spędzić czas, niekoniecznie z paczką przyjaciół, a bardzo często z przypadkowymi, dopiero co poznanymi, osobami.
Ceny alkoholu w Norwegii nie należą do najniższych, jednak nie przeszkadza to w całonocnym imprezowaniu. Pije się całkiem sporo, natomiast bójki czy inne tego typu sytuacje nie mają miejsca, przy niezachowaniu umiaru w piciu.
Życie nocne zaczyna się w zasadzie w okolicach północy i trwa do godziny trzeciej nad ranem – o tej porze zamykane są kluby. Wiele miejsc, które za dnia są kawiarniami, o godzinie 21:00 zamieniają się bary. Nie wszyscy mogą wejść do pubu/klubu. Tak jak w Polsce, również w Norwegii jest ograniczenie wiekowe. W zależności od lokalu, minimalny wiek wynosi 18, 20 lub 25 lat.
Przedział wiekowy osób, które biorą czynny udział w nocnym, imprezowym życiu, jest zdecydowanie większy niż w Polce. W Norwegii do pubów, klubów, na dancingi chodzą zarówno dwudziestolatkowie, jak i sześćdziesięciolatkowie.
Z uwagi na Polonię zamieszkującą Norwegię, zaczęły pojawiać się polskie kluby. Ponadto, to kraju fiordów, przyjeżdżają polscy artyści np. muzycy czy artyści kabaretowi.

Kluby w Oslo

Życie nocne tętni w Oslo przez cały rok. Najbardziej znaną dzielnicą, oferującą dużą ilość klubów/pubów jest Grünerløkka. Do najpopularniejszych nocnych lokali w Oslo należą:
1. Schouskjelleren – miejsce, które spodoba się na pewno miłośnikom piwa. Klimatyczne miejsce w „piwnicy”, spory asortyment, przystępne ceny oraz warzone w lokalu piwo.
2. The Oslo Crawl – miejsce, w którym można spotkać ludzi z całego świata, integracja mieszkańców Oslo z turystami. Lokal zapewnia wiele atrakcji i rabatów.
3. Blaa – za dnia kawiarnia, gdzie można w spokoju napić się filiżanki kawy, napawając się jednocześnie widokiem (lokal położony nieopodal rzeki). Nocą zaś Blaa zamienia się klub jazzowy z muzyką na żywo.
4. Fuglen – tak jak w przypadku Blaa, Fuglen za dnia jest kawiarnią w klimacie retro, z unikatowym wyborem kawy i wyjątkową muzyką. Wieczorami staje się cocktail barem, serwującym wyśmienite drinki.
5. Summit 21 – mieszczący się na 21 piętrze lokal, zapewnia fenomenalny widok na Oslo i fiordy.
6. Sir Winston Pub & Pianobar – prawdziwy angielski pub z muzyką na żywo.
7. Mono – miejsce dla fanów muzyki indie czy rock. Plusem jest ogródek, na którego terenie można palić.
8. Icebar – wnętrze wykonane w całości z lodu. W cenie wejścia otrzymujemy rękawiczki, pelerynę i kupon na jednego drinka.

Festiwale

Oprócz wielu pubów i klubów Norwegia jest obfita w różnego rodzaju festiwale (niekoniecznie muzyczne), szczególnie latem.
FESTIWAL WIKINGÓW ma miejsce w Karmøy w czerwcu. Przywołuje do życia historię i kulturę Wikingów, odbywając się w zrekonstruowanych zabudowaniach z ich czasów. Skupia się wokół dużego rynku, oferując rozmaite warsztaty, muzykę Wikingów, ich sztukę i rękodzieło.
NORWEGIAN WOOD rozgrywa się w Oslo i jest jednym z najlepszych festiwali rockowych w Norwegii.
FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ RISØR festiwal prezentuje repertuar obejmujący szeroki zakres muzyki od wieku XVIII po dzień dzisiejszy.
FESTIWAL JAZZOWY KONGSBERG coroczny festiwal, odbywający się w lipcu, jeden z najlepszych w Skandynawii. Trwa cztery dni i skupia się głównie na współczesnym jazzie. Wiele z koncertów jest darmowych.
MÅNEFESTIVALEN w czasie festiwalu można wziąć udział w koncertach, pokazach ulicznych, kinie plenerowym czy spróbować lokalnego jedzenia.
FESTIWAL ØYA gości największe gwiazdy muzyki rockowej oraz indie – to największy festiwal muzyczny na świeżym powietrzu w Oslo.