Okręg Aust-Agder – atrakcje
Aust-Agder
Okręg ten znajduje się na południu Norwegii. Jego nazwa oznacza dokładnie „wschodni Agder”. Do 1922 roku nosił nazwę Nedenes. Graniczy z okręgami: Vest-Agder, Rogaland i Telemark. Stolicą Aust-Agder jest miasto Arendal. Swoją powierzchnią obejmuje wyspy Tromøy, Justøya i Sandøya. Wewnątrz powiatu znajduje się tradycyjna dzielnica Setesdal, przez którą przepływa rzeka Otra.
Okręg Akershus w liczbach:
- 103 374 mieszkańców,
- powierzchnia 9157 km2,
- 15 gmin.
Aż do 1919 roku okręg Aust-Agder nosił nazwę Nedenes amt. Został tak nazwany po starej farmie Nedenes (Norse Niðarnes), która była siedzibą gubernatora (Amtmann). Herb pochodzi już z czasów nowożytnych. Został nadany w 1958 roku i przedstawia dwa złote paski na czerwonym tle. Symbolizują one handel tarcicą i wydobycie rud żelaza, które były ważna dla rozwoju Aust-Agder. Około 250 km. na północ od strefy przybrzeżnej znajduje się płaskowyż Hardanger, jeden z największych parków narodowych Norwegii. Okręg ten ma zróżnicowany krajobraz składający się z wybrzeży, dolin rzecznych oraz obszarów leśnych i górskich. Ta unikalna kompozycja zapewnia szerokie możliwości dla uprawiania różnych sportów przez cały rok.
Gminy wchodzące w skład okregu Aust-Agder:
1. Amli
2. Arendal
3. Birkenes
4. Bygland
5. Bykle
6. Evje i Hornnes
7. Froland
8. Gjerstad
9. Grimstad
10. Iveland
11. Lillesand
12. Risør
13. Tvedestrand
14. Valle
15. Vegårshei
Gmina Arendal
Arendal w liczbach:
- powierzchnia 272,39 km2,
- 39 676 mieszkańców,
- 289. gmina pod względem powierzchni,
- 19. gmina pod względem gęstości zaludnienia,
- 07 listopada 1924 został nadany herb (statek na falach ukazany na niebieskim tle),
- 01 stycznia 1838 w tej gminie powstało miasto Arendal.
Co warto zobaczyć?
Wyspa Merdø
Jest jedną z wysp, które są najbardziej oddalone od wybrzeża. Znajduje się na niej stara osada rybacka. Oprócz tego podziwiać można wiele pięknych, starych, drewnianych domów, które utrzymane są w typowym dla tego regionu klimacie. Odwiedzić można również Muzeum Merdøgaard oraz udać się z koszem piknikowym na cudowną plażę. Na wyspę można dostać się za pomocą promu lub łódki z miasta Arendal.
Wyspa Merdø
Latarnie Torungene
Są to dwie latarnie, które zostały wzniesione w 1843 roku. Zarówno do jednaj, jak i drugiej bez problemu można dostać się łódką lub taksówką wodną. Piękno latarni można również podziwiać z znajdujących się niedaleko wysp Tromøy i Hisøy. Dla entuzjastów nietuzinkowych miejsc noclegowych, latarnie oferują zakwaterowanie.
Latarnia „Mała Torungen”
Lyngør
Lyngør tak naprawdę składa się z czterech wysp. Łącznie zamieszkuje go około 100 mieszkańców. Jest to niewielka wioska, która w latach 90-tych uznana została za najlepiej zachowaną w Europie. Ta urokliwa osada położona jest nad morzem. Urzeka niezwykłą architekturą i wąskimi uliczkami, które idealnie nadają się na romantyczny spacer przy zachodzie słońca. Dla wielbicieli dobrej kuchni Lyngør oferuje wiele sklepów z lokalna żywnością. Nie można również nie odwiedzić Ytre Lyngør (Speken), gdzie znajduje się przepiękna plaża.
Svårthylkyrkja
Jest to duże wgłębienie, które jest skutkiem erozji. Znajduje się w północnej części jeziora Gjevden, niedaleko Espeliåna. To szczególne miejsce pozostaje w ukryciu przez tysiące lat i niewiele ludzi wie o jego istnieniu. Na podstawie pozostałości ławek i palenisk można wnioskować, że miejsce to kiedyś było zamieszkiwane. W to niezwykłe miejsce można dostać się za pomocą tratwy.
Tratwa na Svårthylkyrkja
Gmina Arendal może poszczycić się ponadto przepięknymi trasami, które świetnie nadają się na piesze wędrówki oraz rowerowe wyzwania (np. Hove w południowej części wyspy Tromøy). Ponadto na entuzjastów sportów zimowych czekają doskonale przygotowane stoki narciarskie oraz całe zaplecze, które pozwoli w pełni korzystać z uroków tego regionu (np. schronisko Granestua). W lecie natomiast warto wybrać się do sercem miasta Arendal, którym jest wybrzeże Pollen.
Gmina Bygland
Bygland w liczbach:
• powierzchnia 1 330,67 km²,
• 68. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
• 1327 mieszkańców,
• pod względem zaludnienia zajmuje 384. miejsce wśród norweskich gmin,
• utworzona została 1 stycznia 1838, od tej pory jej granice nie uległy zmianie,
• herb został nadany 15 listopada 1991 roku (przedstawia europejskiego rysia, który symbolizuje dziką naturę i bogactwo występujących w tym rejonie lasów).
Bygland
Co warto zobaczyć?
• Dworzec kolejowy Byglandsfjord, który zbudowany został w 1896 roku.
• SS Bjoren jest to napędzany drewnem parowiec, który kursuje między Byglandsfjord-Bygland i Bygland-Ose po jeziorze Byglandsfjorden. Został zbudowany w 1866 roku. Można więc powiedzieć, że jest to istne pływające muzeum.
• Wieża Bygland, która jednocześnie jest ludowym muzeum.
• Rygnestadtunet jest to muzeum rolnicze, które dziś wygląda dokładnie tak, jak to miało miejsce w 1919 roku, kiedy został opuszczone. Muzeum zostało otwarte w 1940 roku. Prowadzone w tym miejscu wykopaliska wykazały, że osada zamieszkiwana była od około 900 roku.
Gmina Grimstad
Grimstad w liczbach:
• powierzchnia 303,86 km²,
• 276. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
• 18 885 mieszkańców,
• pod względem zaludnienia zajmuje 49. miejsce wśród norweskich gmin,
• utworzona została 1 stycznia 1838,
• herb nadany został w 1899 roku i był oparty na pieczęci miasta, która datowana jest na 1847.
Co warto zobaczyć?
Miasto Poetów
Idylliczne uliczki centrum miasta Grimstad, pełne małych, białych drewnianych domków, zabiorą Cię z powrotem do czasów, kiedy młody Henrik Ibsen pracował jeszcze jako praktykant u farmaceuty Reimanna. Grimstad to miasto poetów, miasto gdzie Henrik Ibsen rozpoczynał pisanie i gdzie Knut Hamsun kończył. Grimstad jest ukierunkowane na młodych ludzi. Większość organizowanych wydarzeń skierowanych jest właśnie do nich.
Archipelag Grimstad
Dla tych, którzy chcą się zrelaksować i spędzić trochę wolnego czasu nad morzem, Grimstad wydaje się być odpowiednim miejscem. Może on poszczycić się największą ilością słonecznych dni w roku w całej Norwegii, a wybrzeże jest wprost usiane wyspami oraz małymi plażami schowanymi pomiędzy skalistymi brzegami. Obecność wysp i wysepek sprawiają, że Grimstad jest naprawdę wyjątkowym miejscem. Wspomniany archipelag jest przez wielu uważany za najlepszy w Norwegii. Położony jest na obrzeżach centrum miasta. Ponadto oferuje liczne punkty widokowe, które znajdują się zarówno na lądzie jak i na morzu.
Kultura i festiwale
Wśród atrakcji kulturalnych gminy można wymienić Muzeum Ibsena, Muzeum Morskie w Grimstad i Norweskie Muzeum Ogrodnicze. Przez cały rok w mieście organizowanych jest wile wystaw i koncertów. Teatr Kilden w Fjæreheia może pochwalić się najlepszą w całym kraju sceną na wolnym powietrzu. Duży amfiteatr wybudowany został wokół starego kamieniołomu.
Wczesnym latem miasto Grimstad jest gospodarzem Norweskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, który przyciąga nowych młodych twórców i entuzjastów filmów z kilkunastu krajów. Festiwal uważany jest za miejsce spotkań dla młodych debiutantów i jest jedną z najważniejszych imprez dla niezależnego kina.
Panorama portu w Grimstad
Grimstad jest przytulnym miasteczkiem, które znajduje się pośród wielu morskich małych wysp na wybrzeżu w południowej części Norwegii. Jest znany z poetów, jazdy na rowerze, a zwłaszcza ze swojego przepięknego archipelagu.
Panorama Grimstad z Binabben
Gmina Lillesand
Lillesand w liczbach:
• powierzchnia 185,35 km²,
• 341. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
• 9043 mieszkańców,
• pod względem zaludnienia zajmuje 116. miejsce wśród norweskich gmin,
• utworzona została 1 stycznia 1838,
• herb nadany został w 1987 roku.
Panorama Lillesand
Co warto zobaczyć?
Miasto Lillesand
Położone jest zaledwie 20 minut drogi na wschód od Kristiansand. Mówi się, że to miasto żaglowców. Lillesand przyciąga nieskazitelnie białymi, sielankowymi drewnianymi domkami. Ulice i uliczki pełne są klimatycznych restauracji, barów, muzeów i galerii sztuki, które w okresie letnim tętnią życiem. To niezwykłe miasto może pochwalić się również jednym z najlepszych portów w Norwegii. Stamtąd w sezonie letnim, można wybrać się w podróż statkiem wycieczkowym dookoła Blindleia – ikony Norweskiej sielanki.
Blindleia w Lillesand
Rezerwat przyrody Skjærgårdsparken
Znajduje się między Risør i Lillesand. Archipelag ten jest wręcz usłany wysepkami i skalistymi szkierami, co czyni go istnym rajem.
Gmina Risør
Risør w liczbach:
• powierzchnia 191,49 km²,
• 336. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
• 6909 mieszkańców,
• pod względem zaludnienia zajmuje 142. miejsce wśród norweskich gmin,
• utworzona została 1 stycznia 1838,
• herb nadany został 18 lipca 1891 roku.
Co warto zobaczyć?
Miasto Risør
Znajduje się na wschodnim wybrzeżu południowej Norwegii, trzy godziny drogi od Oslo i półtorej od Kristiansand. Miasto słynie z wielu organizowanych tu festiwali, urokliwych drewnianych domków oraz przepięknego archipelagu. Większość zabudowy pochodzi sprzed 150 lat i utrzymana jest w stylu szwajcarskim. Risør może poszczycić się ponadto niezwykłym barokowym kościołem, który zbudowany został w 1647 roku. Do miasta bez problemu można dostać się autokarami z Oslo, które kursują kilka razy dziennie.
Trebåtfestivalen – Festiwal Drewnianych Łodzi
Odbywa się w pierwszy weekend sierpnia. Jego początki sięgają 1983 roku, kiedy to odbył się po raz pierwszy. Jest to festiwal klasycznych drewnianych łodzi. Jest to niesamowite przeżycie kulturalnie, gdzie podziwiać można najpiękniejsze na świecie drewniane łodzie. Program festiwalu jest bardzo bogaty i każdy, bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie. Oprócz podziwiania wyjątkowych łodzi można obejrzeć retrospekcję historyczną, posłuchać koncertów, obejrzeć przeróżne występy artystów oraz oczywiście uczestniczyć w regatach drewnianych łodzi wszystkich klas i rozmiarów.
Risør
Festiwal Muzyki Kameralnej w Risør
Festiwal ten odbywa w Risør nieprzerwanie od 1991 roku. Zawsze pod koniec czerwca. Podczas jego trwania można wysłuchać najlepszej muzyki norweskiej oraz światowej od XVIII wieku do czasów współczesnych.
Latarnia morska Stangholmen Fyr
Dotrzeć do latarnii można za pomocą promu. Wewnątrz znajduje się restauracja, w której serwowane są tradycyjne norweskie potrawy. Entuzjaści kąpieli morskich oraz wylegiwania się na słońcu na pewno znajdą coś dla siebie na okolicznych plażach. W sezonie letnim odbywają się tutaj także koncerty, a prom z Risør kursuje co pół godziny.
Ogród zoologiczny w Risør
Nazywa się Den Lille Dyrehage. Posiada największy w Norwegii las deszczowy, w którym można oglądać wiele gatunków zwierząt, od surykatek po krokodyle. Ponadto na terenie zoo znajduje się duży plac zabaw dla dzieci i specjalne miejsca na zorganizowanie grilla.
W Risør znajduje się jeszcze akwarium, w którym można podziwiać ponad 100 różnych gatunków ryb i zwierząt morskich. Ponadto codziennie o godzinie 14stej odbywa się tam pokazowe karmienie, które jest wielką atrakcją nie tylko dla dzieci.
Dodatkowo Risør oferuje szereg atrakcji, m.in.: kajakarstwo morskie, żeglarstwo, piesze wędrówki, przepiękne trasy rowerowe, pływanie, nurkowanie i wędkowanie. Warto również wybrać się zobaczyć kotły erozyjne w Sild, który znajduje się w niewielkiej odległości od miasta Risør. Są one największe w Europie Północnej i powstały po zakończeniu epoki lodowcowej.
Kocioł erozyjny w Sild
Gmina Tvedestrand
Tvedestrand w liczbach:
• powierzchnia 216,57 km²,
• 323. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
• 5889 mieszkańców,
• pod względem zaludnienia zajmuje 170. miejsce wśród norweskich gmin,
• utworzona została 1 stycznia 1838,
• herb nadany został 4 kwietnia 1986 roku.
Co warto zobaczyć?
• Tvedestrand uważane jest za miasto książki, ze względu na znajdującą się tutaj dużą ilością antykwariatów i sklepów z używanymi książkami.
• Lyngør – jest to zgrupowanie kilku małych wysepek, które nazwane zostały Wenecją Norwegii. Komisja Europejska określiła je ponadto jako „najlepiej zachowane wioski w Europie”.
Źródła fotografii:
wikipedia.pl
wikipedia.en
visitnorway.com