Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Norweski portal
Pol-Nor
Pol-Nor
Reklama

Powrót

Rodzina królewska

Rodzina królewska

Najbardziej rozpoznawalną monarchią Europy jest niewątpliwie Wielka Brytania. Królową Elżbietę zna każdy, mało kto pamięta jednak, że również Norwegia ma swojego króla i rodzinę królewską. Tymczasem monarchia norweska, choć nie tak reprezentacyjna, jak angielska, również ma się dobrze. Ze szczegółowymi informacjami na jej temat można zapoznać się za pośrednictwem witryny norweskiej rodziny królewskiej: www.kongehuset.no

W Norwegii od 1991 roku panuje król Harald V, wywodzący się z dynastii Glücksburgów. Król jest spokrewniony z innymi dynastiami panującymi w Europie, więzy krwi łączą go z królami Anglii, Belgii, Luksemburga, Danii czy Szwecji. Urodził się jako syn i dziedzic króla Norwegii, Olafa V oraz szwedzkiej księżniczki. Jako pierwszy od blisko 600 lat przyszedł na świat w samej Norwegii, jako trzecie dziecko, ale pierwszy kandydat do tronu – starsze siostry nie miały bowiem praw do tronu z racji płci. Odebrał edukację wojskową, socjologiczną, ekonomiczną oraz historyczną, był też uznanym żeglarzem olimpijskim. W wieku 31 lat, poślubił – precedensowo – Sonję Haraldsen, która nie pochodzi z klasy „szlacheckiej”, ale ze zwykłej, norweskiej rodziny. Para starała się o możliwość ślubu aż 9 lat, przechodząc procedurę akceptacji władz – norweskiego parlamentu i elit politycznych. Sonja, po śmierci swojego teścia, została oficjalnie królową Norwegii. Szczęśliwie doczekali się dwojga dzieci – Marty Ludwiki oraz Haakona Magnusa, którzy noszą tytuły książęce. Król Harald V jest wielokrotnie odznaczony orderami rangi państwowej oraz międzynarodowej, przeszedł też chorobę nowotworową. Harald i Sonja są pierwszą parą królewską na świecie, która odwiedziła Antarktykę.

Książe Haakon jest prawowitym dziedzicem tronu norweskiego, ale z racji koligacji rodzinnych, ma także prawo do sukcesji tronu Wielkiej Brytanii, choć plasuje się dopiero na 72. miejscu w kolejności. Podobnie jak ojciec, odbył karierę wojskową i kształcił się na najlepszych uczelniach świata w zakresie nauk politycznych i ekonomicznych. On również poślubił kobietę „nisko urodzoną”. Jako przedstawiciel młodszego pokolenia, udziela się jednak również w mniej oficjalnych aktywnościach, niż jego ojciec – nie kryje, że interesuje się windsurfingiem i chętnie uczestniczy w wydarzeniach artystycznych, kulturalnych czy muzycznych. Książę odbył na przykład ekspedycję polarną na Grenlandię, o której współtworzył książkę, a w 2011 roku odwiedził też Warszawę, gdzie był prelegentem na cyklu wykładów dotyczących godności człowieka. Działa społecznie i udziela się na rzecz pokrzywdzonych przez los. Haakon jest także ojcem dwójki własnych dzieci oraz ojczymem syna swojej małżonki. Dzięki zmianie konstytucji w 2001 roku, jego córka Ingrid została następczynią tronu.
Księżniczka Marta Ludwika jest starszą siostrą Haakona, czwartą w kolejności do norweskiego tronu. Zgodnie z rodzinną tradycją – nie poślubiła nikogo z wyższych sfer, lecz wyszła za pisarza Ariego Behna. Z wykształcenia jest fizjoterapeutką, po urodzeniu trzech córek przeprowadziła się wraz z mężem i dziećmi do Londynu.

Główną siedzibą rodziny królewskiej jest Pałac Królewski w Oslo, jednak należą do niej także inne posiadłości i rezydencje w całym kraju – Trondheim, Stavanger czy Bergen. Większość z nich jest używana wyłącznie w czasie wizyt rodziny królewskiej w różnych częściach kraju, a na co dzień służą jako otwarte muzea. Do króla należy także okazały jacht, który służy rodzinie królewskiej w trakcie podróży.

Pol-Nor