Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Mandaty
Firmy transportowe

REJESTRACJA POJAZDU W NORWEGII

Rejestracja pojazdu w Norwegii

Jeżeli dokonujesz zakupu samochodu lub motocyklu w Norwegii, najważniejszą formalnością, której musisz dokonać, jest zarejestrowanie pojazdu na swoje dane. Dopiero po dokonaniu tej procedury możesz w pełni legalnie użytkować pojazd. Proces rejestracji wydaje się być skomplikowany, jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Wystarczy tylko wykonać wszystkie działania w odpowiedniej kolejności.

Kto musi rejestrować pojazd?

Proces rejestracji obejmuje każdego nabywcę samochodu lub motocyklu, jednak w przypadku różnych źródeł nabycia, proces wygląda trochę inaczej. Najłatwiej jest oczywiście zakupić samochód w firmowym salonie – wówczas procedurami rejestracyjnymi zajmują się dealerzy na rzecz nowego klienta. Załatwiają oni przy twoim niewielkim zaangażowaniu wszystkie formalności i samochód jest gotowy do użytkowania niemal od razu po zakupie. Jeśli kupujesz auto lub motocykl od pośrednika, zajmującego się sprzedażą pojazdów używanych, musisz przed zakupem ustalić, które formalności spadają na ciebie, gdyż różne komisy różnie rozkładają ten obowiązek pomiędzy siebie a klienta. Czasami można przy zakupie poprosić o wykonanie procedury rejestracyjnej – komisy realizują taką usługę za opłatą, jednak oszczędza ci to zachodu. Taka opcja jest przydatna szczególnie dla tych, którzy nie najlepiej radzą sobie z językiem norweskim. Jeżeli jednak kupujesz samochód lub motocykl od osoby prywatnej, albo chcesz zaoszczędzić parę koron – powinieneś o procedurę rejestracyjną zadbać samodzielnie.

Gdzie przerejestrować samochód lub motocykl?

Urzędem, zajmującym się rejestracją pojazdów jest Urząd Transportu Drogowego, czyli Statens vegvesen. Zajmuje się zarządzaniem drogami państwowymi i autostradami. Ponadto urząd ten dba o numery rejestracyjne, procedurę ich nadawania i likwidacji, pobiera opłaty za przerejestrowanie pojazdu i udziela wszelkich potrzebnych informacji. Główny oddział urzędu mieści się w Oslo i przyjmuje interesantów w dni robocze od 8:00 do 15:30. Można się z nimi skontaktować także za pomocą formularza internetowego dostępnego pod adresem: www.vegvesen.no.

Więcej informacji znajdziesz na: www.vegvesen.no Dostępne w języku norweskim i angielskim.

Adres:
Statens vegvesen
Brynsengfaret 6A
0667 Oslo
Telefon: +47 02 030

Procedura rejestracyjna

1. Podczas fizycznego dokonywania transakcji zakupu z drugiej ręki musisz mieć przy sobie formularz NA 0232 – melding om eierskifte, popularnie nazywany salgsmelding. Stanowi on podstawę do procesu rejestracji pojazdu na twoje dane, gdyż jest to zgłoszenie zmiany właściciela pojazdu.

2. Rozpoczynając procedurę rejestracji samochodu lub motocyklu, upewnij się że posiadasz aktualny dowód tożsamości oraz swój personalny numer – D-nummer. Będą potrzebne do dopełnienia formalności.

3. Rejestrując samochód na przedsiębiorstwo musisz posiadać swój numer identyfikacji podatkowej, czyli TIN – skatt identifikasjonsnummer.

4. W pierwszej kolejności do Statens vegvesen musi być dostarczony podpisany przez ciebie oraz sprzedawcę salgsmelding. Jeśli teraz lub poprzednio pojazd miał wielu współwłaścicieli, każdy z nich musi złożyć podpis na tym dokumencie. Ten dokument musi być złożony w ciągu 3 dni po sprzedaży – należy o tym pamiętać, gdy planujemy zakup. UWAGA – obowiązek złożenia tego dokumentu spoczywa na sprzedającym, nie na kupującym pojazd.

5. Po zgłoszeniu przez sprzedawcę zmiany właściciela pojazdu, przychodzi kolej na kartę pojazdu – Vognkort. Karta pojazdu jest to dokument, który otrzymujemy przy zakupie – jedna z jego części jest przechowywana w pojeździe, a drugą nosimy przy sobie. Również ten dokument składa sprzedający. Należy jednak odebrać od niego kartę tymczasową, którą powierzy mu urząd oraz podać adres korespondencyjny.

6. Posiadając kartę tymczasową, możesz poruszać się po Norwegii, jednak nie poza jej granicami.

7. Należy wpłacić opłatę rejestracyjną – omregistreringsavgift. Czasem zdarza się, że poprzedni właściciel pokrywa te koszty, jednak wynika to tylko z umowy pomiędzy stronami.

8. Opłata rejestracyjna uiszczana jest przelewem pocztowym. Blankiet do zapłaty, wypełniony właściwymi danymi otrzymasz pocztą. Będzie on nadany po zgłoszeniu zmiany właściciela pojazdu.

9. Nowa druga część karty pojazdu przychodzi do nas pocztą, kiedy wszystkie formalności są potwierdzone, a także pod warunkiem, że wykonany jest przegląd i opłacona opłata drogowa – warto się upewnić przed zakupem, czy było to dopełnione. Numer rejestracyjny pojazdu nie zmienia się, gdyż jest on przypisany do danego pojazdu.

10. Należy pamiętać, że w trakcie procedury rejestracyjnej jesteś zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, która jest dodatkowo płatna i musisz ją załatwić od ręki. Bez takiego ubezpieczenia nie możesz legalnie poruszać się po drogach norweskich.

Ile kosztuje opłata rejestracyjna?

Opłaty za przerejestrowanie pojazdu nie są takie same w przypadku wszystkich aut i motocyklów. Wysokość tej kwoty zależy od roku produkcji oraz rodzaju pojazdu. W przypadku motorowerów i motocykli z reguły wynosi 500 koron. Samochody i autobusy do 1200 kg to, w zależności od roku produkcji, koszt od 1500 do 3800 koron. Cięższe samochody i autobusy – 1500-5800 koron. Samochody dostawcze i kampery to osobna kategoria, zazwyczaj wyceniana na 1000-2000 koron, a przyczepy kampingowe – 500.

FAQ

1. Czy stare pojazdy mają jakieś ulgi w opłatach rejestracyjnych? Pokaż odpowiedź

2. Czy sprzedający nie będzie zwlekał z dopełnieniem formalności? Pokaż odpowiedź

3. Czy mogę poruszać się samochodem przed przerejestrowaniem go? Pokaż odpowiedź

4. Czy mogę zarejestrować pojazd na więcej niż jednego właściciela? Pokaż odpowiedź

5. Czy rejestracja to jedyne czego potrzebuję do legalnego poruszania się pojazdem? Pokaż odpowiedź