FAQ Loty
1. Czy opłaca się lecieć samolotem do Norwegii? Pokaż odpowiedź
Opłaca się ze względu na możliwość kupna taniego biletu, krótkiego czasu podróży i dużej częstotliwości lotów. Z Polski latają samoloty kilku linii, z lotnisk w różnych częściach kraju, do różnych zakątków Norwegii.
2. Czy zawsze opłaca się lecieć samolotem do Norwegii? Pokaż odpowiedź
W przypadku krótkiego pobytu lub podróżowania między Norwegią a Polską np. z okazji urlopu czy konieczności załatwienia w kraju jakichś formalności jest to opłacalne ze względu na między innymi krótką podróż. Minusem lotu samolotem jest ograniczenie wagowe i wielkościowe bagażu.
3. Jakie linie lotnicze oferują bezpośrednie loty z Polski do Norwegii? Pokaż odpowiedź
4. Skąd można lecieć bezpośrednio do Norwegii? Pokaż odpowiedź
Z Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina. Warszawy i Wrocławia. Informacje na temat lotów poszczególnych linii można znaleźć tutaj.
5. Ile czasu leci się do Norwegii? Pokaż odpowiedź
Od półtorej do dwóch godzin.
6. Gdzie szukać tanich biletów na samolot? Pokaż odpowiedź
7. Kiedy bilety do Norwegii są najtańsze? Pokaż odpowiedź
Specjaliści w wyszukiwaniu tanich biletów lotniczych radzą wybierać loty w środku tygodnia, a rezerwacji dokonywać w nocy. Nie jest to jednak zasadą, lecz radą wynikającą z wieloletniego doświadczenia w kupowaniu biletów w okazyjnych cenach.
8. Jak szukać tanich biletów do Norwegii? Pokaż odpowiedź
Biletów można szukać zarówno na stronach przewoźników, jak i poprzez
wyszukiwarki tanich lotów. Nie warto otrzymać się ściśle jednej daty, bo często jest tak, że lot dzień przed lub po interesującym terminie jest trzykrotnie tańszy, niż w tym wybranym konkretnym dniu. Dlatego warto korzystać z tzw. kalendarza lotów czy kalendarza niskich cen, bo wtedy widać ceny lotów na kilka dni wstecz lub wprzód.
9. Z którą linią polecę najtaniej do Norwegii? Pokaż odpowiedź
Najtańsze bilety oferują tanie linie lotnicze, np. Wizzair czy Ryanair. Należy jednak pamiętać, że w cenę biletu widoczną na stronie przewoźnika wliczony jest tylko przelot oraz bagaż podręczny. Wszystkie dodatkowe usługi, między innymi przewóz bagażu rejestrowanego, są płatne.
10. Na co uważać podczas rezerwacji lotu? Pokaż odpowiedź
Należy zwrócić uwagę, czy do biletu nie jest doliczana opłata manipulacyjna. Ważne jest także, aby sprawdzić dokładny adres docelowego lotniska, ponieważ przykładowo, tanie linie lotnicze oferując niedrogie loty z Polski do Oslo mogą oferować podróż do lotnisk oddalonych nawet o 120 km od stolicy Norwegii.
11. Ile lotnisk jest w Oslo? Pokaż odpowiedź
W Oslo znajduje się jedno lotnisko Gardemoen. Dwa pozostałe, do których są loty z Polski, znajdują się kilkadziesiąt kilometrów od stolicy.
12. Jak daleko od Oslo jest lotnisko Oslo Gardemoen? Pokaż odpowiedź
Lotnisko znajduje się 50 km na północ od Oslo.
13. Jak daleko od Oslo jest lotnisko Torp? Pokaż odpowiedź
To lotnisko znajduje się w miejscowości Sandefjord w odległości 120 km od Oslo.
14. Jak daleko od Oslo jest lotnisko Moss Rygge? Pokaż odpowiedź
To lotnisko położone jest ok. 60km od Oslo.
15. Czy do Norwegii można wlecieć na dowód osobisty? Pokaż odpowiedź
Tak. Dowód osobisty wystarczy.
16. Czy do Norwegii można wlecieć na prawo jazdy? Pokaż odpowiedź
Nie ma takiej możliwości. Tylko ważny dowód osobisty lub paszport uprawniają do przekroczenia granicy z Norwegią.
17. Które linie pozwalają na przewóz zwierząt? Pokaż odpowiedź
Norwegian za opłatą pozwala na przewiezienie psa lub kota. Wizzair oraz Ryanair pozwalają jedynie na przewiezienie psa przewodnika za okazaniem odpowiednich dokumentów. Przepisy dotyczące przewozu zwierząt są dość skomplikowanie, szczegółowo określają warunki przewozu zwierząt i zawsze są zawarte w regulaminie znajdującym się na stronie internetowej przewoźnika.
18. Jakie dokumenty uprawniają zwierzę do przelotu samolotem? Pokaż odpowiedź
Kot, pies lub fretka powinny mieć wyrobiony paszport, w którym muszą znajdować się informacje na temat aktualnych szczepień, badań krwi i odrobaczenia. Zwierzę powinno być zaczipowane i zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Przed lotem, najlepiej kilka tygodni przed planowaną podróżą, należy dokładnie dowiedzieć się u lekarza weterynarii oraz u przewoźnika o wszystkich wymogach dotyczących transportu zwierząt samolotem oraz pozwolenia na wwóz zwierząt do Norwegii.
19. Na jaką pomoc może liczyć osoba niepełnosprawna? Pokaż odpowiedź
Osoba niepełnosprawna może liczyć na pomoc przy wsiadaniu i wysiadaniu z samolotu, umieszczeniu bagażu w samolocie oraz dotarciu do wyjścia.
20. Czy na norweskim lotnisku komunikaty wyświetlane będą po polsku? Pokaż odpowiedź
Na lotnisku w Norwegii wszystkie komunikaty są wyświetlane po norwesku oraz po angielsku.
FAQ Bilety
1. Jak kupić bilet na samolot? Pokaż odpowiedź
Po wybraniu lotu na stronie przewoźnika trzeba wypełnić specjalny formularz. Po uzupełnieniu danych osobowych i ewentualnym wyborze dodatkowych opcji można zapłacić za bilet, a po otrzymaniu go na swój e-mail wydrukować.
2. Czy można kupić od razu bilet dla kilku osób? Pokaż odpowiedź
Tak, podczas wypełniania formularza należy zaznaczyć dla ilu osób dorosłych i ewentualnie ilu dzieci chce się kupić bilet.
3. Jak zapłacić za bilet? Pokaż odpowiedź
Za bilet płaci się zazwyczaj kartą kredytową lub debetową. Niektórzy przewoźnicy dają możliwość dokonania opłaty za pomocą przelewu.
4. Gdzie odebrać bilet? Pokaż odpowiedź
Po opłaceniu i dokonaniu odprawy on-line, bilet wysyłany jest na adres e-mail podany przez kupującego podczas wypełniania formularza lub zostaje wygenerowany na stronie przewoźnika, skąd należy go pobrać. Bilet należy wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko.
5. Czy muszę drukować bilet? Pokaż odpowiedź
Lepiej wydrukować bilet, bo w przypadku tanich linii lotniczych opłaty za wydrukowanie biletu i odprawę na lotnisku są wysokie w porównaniu z ceną samego biletu.
6. Czy można wydrukować bilet czarno-biały? Pokaż odpowiedź
Tak. Najważniejsze, aby wyraźnie było widać kod kreskowy i wszystkie dane na bilecie.
7. Jak wygląda bilet lotniczy? Pokaż odpowiedź
Obecnie powszechne są bilety lotnicze w formie elektronicznej. Wysyłane są one na adres e-mail podróżującego. Na bilecie są dane osobowe pasażera (imię i nazwisko), nazwa przewoźnika, trasa lotu, godzina odlotu i przylotu oraz podstawowe informacje na temat odprawy, bagażu oraz godziny stawienia się na lotnisku przed odlotem.
8. Nie dostałem biletu na podany adres e-mail. Co mam zrobić? Pokaż odpowiedź
Najpierw należy sprawdzić folder SPAM. Jeśli tam nie ma wiadomości z biletem, to możliwe, że przy rezerwacji podany został niepoprawny adres e-mail. Możliwe, że skrzynka poczty jest przepełniona. Jeśli jednak po opłaceniu biletu i sprawdzeniu wyżej wymienionych możliwości, e-mail z biletem nie został dostarczony, należy jak najszybciej skontaktować się z biurem obsługi danego przewoźnika.
9. Kiedy kupię najtańszy bilet? Pokaż odpowiedź
Ceny biletów zależą od wielu czynników. Nie ma zasady, czy lepiej kupić bilet z kilkutygodniowym lub nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, czy na kilka dni przed odlotem. Jeśli uda się znaleźć bilet w korzystnej cenie, to warto go kupić wcześniej, bo istnieje ryzyko znacznego wzrostu cen, spowodowanego np. dużym zainteresowaniem danym lotem.
10. Kiedy najlepiej kupić bilet na samolot? Pokaż odpowiedź
Ceny każdego lotu są uzależnione od zainteresowania pasażerów danym lotem oraz okresem, w którym lot ma się odbyć. Można zaoszczędzić kupując bilet z dużym wyprzedzeniem, ale możliwe jest również kupno taniego biletu w ofercie „last minute”. Taka sytuacja ma miejsce, gdy np. biuro podróży wyczarteruje samolot i zostanie w nim kilka niewykupionych miejsc. Dlatego warto śledzić ceny lotów na bieżąco.
11. Jak znaleźć tani bilet do Norwegii? Pokaż odpowiedź
Należy regularnie, najlepiej przynajmniej raz dziennie, przeglądać oferty zarówno na stronie przewoźników, jak i poprzez wyszukiwarki tanich lotów. Ceny mogą zmieniać się kilka razy dziennie. Warto śledzić loty na bieżąco ze względu na promocje typu „Dwa bilety w cenie jednego”.
12. Czy za kupno biletu przez wyszukiwarkę lotów zapłacę prowizję? Pokaż odpowiedź
Niektóre wyszukiwarki lotów pobierają prowizję, dlatego zawsze należy przeczytać regulamin serwisu.
Skyscanner nie pobiera prowizji.
13. Czy cena biletu widoczna na stronie przewoźnika jest ostateczna? Pokaż odpowiedź
Cena widoczna w wyszukiwarkach lotów zawiera w sobie zazwyczaj opłatę za przelot (bez dużego bagażu) oraz opłatę manipulacyjną/paliwową. Dodatkowe usługi oraz duży bagaż można dokupić w trakcie robienia rezerwacji.
14. Czy w cenę biletu wliczony jest bagaż? Pokaż odpowiedź
Zazwyczaj w cenę biletu wliczony jest mały bagaż podręczny. Jego wymiary to średnio 42x32x25. Za duży bagaż, tzw. rejestrowany trzeba dodatkowo zapłacić.
15. Czy w cenę biletu wliczony jest posiłek? Pokaż odpowiedź
W tanich liniach lotniczych posiłki nie są wliczone w cenę. Zazwyczaj na pokładzie samolotu można kupić przekąski i napoje. Na lotniskach również można kupić posiłek, zarówno przed odprawą, jak i po odprawie.
16. Co to jest opłata transakcyjna? Pokaż odpowiedź
Jest to opłata, która może zostać pobrana za płatność kartą lub przelewem.
17. Jakie dodatkowe usługi oferują tanie linie lotnicze? Pokaż odpowiedź
Podczas rezerwacji biletu lub po jego zakupie, lecz przed odprawa on-line, można dokupić dodatkowe usługi, takie jak np: przewóz sprzętu sportowego, pierwszeństwo wejścia na pokład czy dodatkowa przestrzeń na nogi.
18. Czy podczas rezerwacji biletu mogę wybrać miejsce w samolocie? Pokaż odpowiedź
Nie wszystkie linie lotnicze dają taką możliwość. Ryanair przydziela numery miejsc losowo, chyba że dodatkowo zapłaci się za samodzielny wybór miejsca. Z kolei Wizzair w ogóle nie daje możliwości rezerwacji miejsca. W przypadku tych linii można wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład, co daje większą szansę na zajęcie wybranego miejsca.
19. Czy cena biletu może się zmienić w trakcie robienia rezerwacji? Pokaż odpowiedź
Istnieje taka możliwość. Cena biletu nie może ulec zmianie, gdy ten jest już wystawiony, czyli opłacony, dlatego najlepiej płacić za bilet kartą płatniczą, ponieważ taka płatność jest rejestrowana od razu. Jeśli zarezerwuje się bilet i opłaci go przelewem, to do momentu pojawienia się pieniędzy na koncie przewoźnika cena biletu może ulec zmianie.
20. Czy mogę zwrócić bilet i odzyskać za niego pieniądze? Pokaż odpowiedź
W przypadku tanich linii lotniczych jedynym przypadkiem, w którym można odzyskać pieniądze za bilet jest śmierć pasażera. Procedura zwrotu pieniędzy za niewykorzystany bilet jest dość skomplikowana i każdy przewoźnik reguluje ją indywidualnie.
FAQ Odprawa i bagaż
1. Czy odprawa na lotnisku jest płatna? Pokaż odpowiedź
To zależy od przewoźnika. W tanich liniach lotniczych za odprawę na lotnisku należy zapłacić.
2. Czy lepiej odprawić się on-line czy na lotnisku? Pokaż odpowiedź
Odprawa on-line jest wygodniejsza, a w przypadku tanich linii lotniczych darmowa. Odprawa na lotnisku bywa bardzo droga w porównaniu z ceną samego biletu.
3. Jakie są korzyści odprawy on-line? Pokaż odpowiedź
Oprócz mniejszych kosztów oszczędza się czas. Podróżując tylko z bagażem podręcznym, po odprawie on-line, można udać się od razu do punktu kontroli bezpieczeństwa, gdzie bagaż podręczny jest prześwietlany, a podróżujący musi przejść przez specjalna bramkę.
4. Na czym polega odprawa on-line? Pokaż odpowiedź
Odprawy on-line dokonuje się na stronie przewoźnika. Po kliknięciu w odpowiedni link dokonuje się odprawy, co jest równoznaczne z akceptacją regulaminu danego przewoźnika. Po odprawie on-line nie można zmienić danych dotyczących lotu (danych osobowych, ilości bagażu, terminu odlotu). Po odprawie on-line należy wydrukować bilet, który upoważnia pasażera do lotu.
5. Kiedy należy odprawić się on-line? Pokaż odpowiedź
W zależności od przewoźnika, od kilkunastu dni do kilku godzin przed planowanym odlotem.
6. Czy po odprawie on-line można zmienić dane pasażera lub datę odlotu? Pokaż odpowiedź
Nie. Takich zmian można dokonać przed odprawą on-line.
7. Czy po odprawie on-line czeka mnie jeszcze jakaś kontrola? Pokaż odpowiedź
Tak. Jeśli ma się duży bagaż (tzw. rejestrowany), to należy go zdać w wyznaczonym punkcie, a następnie udać sie do kontroli bezpieczeństwa. Z bagażem podręcznym wystarczy przejść kontrolę bezpieczeństwa.
8. Jak wygląda kontrola bezpieczeństwa? Pokaż odpowiedź
Każdy podróżujący musi przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Podczas kontroli należy zdjąć ubrania wierzchnie (kurtki, szale), a do plastikowych koszy (kuwet) włożyć oprócz ubrania wierzchniego wszystkie urządzenia elektroniczne przewożone w bagażu podręcznym, pasek, zegarek oraz biżuterię. Zdarza się, że kontrolujący każą zdjąć również buty.
9. Jakie dokumenty potrzebne są na lotnisku? Pokaż odpowiedź
Przede wszystkim wydrukowana karta pokładowa (bilet) oraz ważny dokument tożsamości.
10. Jak duży może być bagaż rejestrowany? Pokaż odpowiedź
Dopuszczalna waga i rozmiary bagażu są ustalane przez każdego przewoźnika indywidualnie. W przypadku Wizzaira są to 32 kg, a Ryanaira 15 lub 20 kg. Należy zapoznać się z dopuszczalnymi rozmiarami i wagą bagażu, by nie przekroczyć podanych wielkości i nie dopłacać za nadbagaż.
11. Czy mogę mieć więcej niż jedną sztukę bagażu rejestrowanego? Pokaż odpowiedź
W zależności od ustaleń przewoźnika. Wizzair pozwala na 6 sztuk bagażu rejestrowanego do 32 kg każda, a Ryanair na 2 sztuki bagażu rejestrowanego po 15 lub 20 kg każda.
12. Jakich przedmiotów nie można mieć w bagażu podręcznym? Pokaż odpowiedź
W bagażu podręcznym nie wolno przewozić broni, żadnych ostrych narzędzi ani substancji łatwopalnych, toksycznych i chemicznych. Wszystkie płyny (w tym kosmetyki) powinny być w opakowaniach po 100ml każda, a dodatkowym zabezpieczeniem ma być foliowa torebka, w której pojemniki z płynami będą przewożone.
13. Jakich przedmiotów nie można mieć w bagażu rejestrowanym? Pokaż odpowiedź
Ogólnie nie wolno przewozić broni, substancji chemicznych, toksycznych, łatwopalnych i substancji wybuchowych.
14. Czy damska torebka traktowana jest jako bagaż podręczny? Pokaż odpowiedź
W tanich liniach lotniczych damska torebka jest traktowana jako bagaż podręczny. Zazwyczaj przewoźnik pozwala na wniesienie na pokład jednej sztuki bagażu podręcznego, więc jeśli ma się taką torebkę i walizkę, to trzeba zrezygnować z jednej sztuki bagażu. W takim przypadku często nie ma możliwości dopłaty.
15. Czy laptop jest traktowany jak bagaż podręczny? Pokaż odpowiedź
Laptop jest traktowany jako bagaż podręczny w tanich liniach lotniczych. Można więc mieć ze sobą albo laptop albo bagaż podręczny. Laptop można umieścić w walizce, która stanowić będzie bagaż podręczny.
16. Czy samolotem można przewozić żywność? Pokaż odpowiedź
Tak. Zarówno w bagażu rejestrowanym, jak podręcznym. Żywność musi znajdować się w oryginalnych, zamkniętych opakowaniach producentów. W bagażu podręcznym żywność o płynnej konsystencji, np. jogurty, musi być przewożona w opakowaniach o pojemności do 100ml. Przewożąc żywność należy zapoznać się z przepisami celnymi danego kraju. W Norwegii obowiązuje na przykład limit na mięso, produkty mięsne i sery. Limit ten to 10kg na osobę.
17. Czy mogę mieć w bagażu alkohol? Pokaż odpowiedź
Można mieć alkohol w bagażu rejestrowanym. W bagażu podręcznym można mieć tylko alkohol kupiony w strefie bezcłowej. Należy zapoznać się z norweskimi limitami wwozowymi dotyczącymi alkoholu. Trzeba też pamiętać, że ilość alkoholu ze strefy bezcłowej oraz tego zakupionego wcześniej sumuje się.
18. Jakie są ograniczenia dotyczące przelotu z wyrobami tytoniowymi lub alkoholowymi? Pokaż odpowiedź
W bagażu rejestrowanym można przywieźć do Norwegii 200sztuk papierosów na osobę i zgodną z ustaleniami celnymi ilość alkoholu na osobę. Przewoźnik nie bierze odpowiedzialności za niedozwoloną ilość towarów przewożoną przez pasażera.
19. Co się stanie, jeśli samolotem przewiozę zbyt dużą ilość alkoholu lub papierosów? Pokaż odpowiedź
W takim przypadku należy zgłosić się do celnika w celu oclenia towarów (czerwone przejście). Cło jest wysokie, a wwożenie większej niż dozwolona ilości towarów może być bardzo kosztowne. Jeśli nie zgłosi się do celnika większej ilości towarów (czyli wybierze się zielone przejście na lotnisku), a podczas kontroli okaże się, że limity zostały przekroczone, to można dostać bardzo wysoka grzywnę.
20. Czy alkohol i papierosy kupione na lotnisku w strefie bezcłowej mogą zostać wwiezione do Norwegii ponad obowiązujący limit? Pokaż odpowiedź
Nie ma znaczenia, czy alkohol i papierosy zostały kupione w Polsce przed odprawą, po odprawie w strefie bezcłowej czy w Norwegii po wyjściu z samolotu. Limity obowiązują wobec sumy wszystkich posiadanych przy sobie towarów.
21. Ile czasu przed odlotem muszę być na lotnisku? Pokaż odpowiedź
Taka informacja jest zarówno na stronie przewoźnika, jak i na bilecie. Niektórzy przewoźnicy wymagają stawienia się do odprawy najpóźniej na 40 minut przed planowanym odlotem (oznacza to, że 40 minut przed planowanym odlotem zamykane są stanowiska odprawy). Najlepiej jednak być na lotnisku co najmniej półtorej godziny przed odlotem.