Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Architektura
Przepisy

Wesele w Norwegii

Czym różni się norweskie wesele od polskiego?

Norweskie wesela bardziej przypominają nasze przyjęcia z okazji chrzcin, niż typową polską zabawę. Są dużo skromniejsze i mniej wystawne. Wśród zaproszonych gości znajduje się rodzina i najbliżsi przyjaciele. Wesela norweskie są pod tym względem dużo skromniejsze od polskich. Często zdarza się, że zaprasza się jedynie 20-30 najważniejszych gości. Zabawa nie trwa do rana, a z reguły kończy się w okolicach północy. Nie zapewnia się pełnego wyżywienia, jak u nas – podaje się jedynie obiad lub oferuje szwedzki stół. Następnie goście częstowani są kawą i herbatą oraz weselnym tortem. Na weselu tradycyjnie podaje się tort marcepanowy oraz migdałowy. Alkohol podawany jest w niewielkiej ilości – jest to zaledwie wino i symboliczne drinki. Jeżeli ktoś ma ochotę spożywać więcej napojów wyskokowych, z reguły zaopatruje się w nie sam. Podobnie zabawy taneczne raczej nie są tu popularne. Oczywiście zdarzają się wesela bardziej podobne do naszych, jednak są to raczej wyjątki. Dzieci raczej nie są zapraszane na przyjęcia weselne, chyba że należą do państwa młodych.

Stroje

Strój państwa młodych nie odstaje od strojów w innych krajach europejskich – jest to biała sukienka oraz garnitur lub smoking. Coraz częściej jednak panny młode zakładają sukienki skromne, w kolorach écru lub srebrnym, tłumacząc to względami praktycznymi – taka kreacja nie jest bowiem ,,jednorazowa”. Ubiór gości również jest skromniejszy niż w Polsce. Są to raczej garsonki i koktajlowe sukienki niż kreacje balowe. Mężczyźni pojawiają się w garniturach.

Tradycyjne zwyczaje weselne

Jedną z norweskich tradycji jest obowiązek założenia niebieskiej bielizny przez parę młodą. Ma to przynieść pomyślność i odstraszyć wszelkie zło z przyszłej drogi życia nowożeńców.

Tradycyjnie, para młoda powinna wziąć ślub w narodowym stroju – bunad. Zgodnie ze zwyczajem, podobnie powinni być ubrani również świadkowie.

Kolejną tradycją Norwegów jest angażowanie w ślub co najmniej dwóch małych druhen – ten rytuał kultywowany jest od niepamiętnych czasów i ma zapewnić szczęście po ślubie.

Na najbardziej tradycyjnych weselach pojawia się procesja weselna – gdy goście udają się do kościoła lub ratusza w orszaku prowadzonym przez muzykantów, zaraz za parą młodą, drużbami oraz rodzicami weselnymi.

Zwyczajem norweskim, który w Polsce raczej się nie pojawia, jest zjeżdżanie się gości już w przeddzień ślubu. Wówczas rodzina pary młodej gości ich, aby mogli się ze sobą zapoznać i oswoić ze swoim towarzystwem.

Prezenty

Prezenty na norweskim weselu są dużo skromniejsze niż na weselach polskich. Nieznanym u nas zwyczajem jest również to, że każdy podarunek jest od razu rozpakowywany i wystawiany na wspólnym stole. Każdy prezent powinien mieć dołączoną imienną kartę z życzeniami, ponieważ goście mają prawo oglądać wszystkie prezenty, które dostali młodzi, a powszechnym jest, że są one również podpisane przez darczyńcę. Wartość prezentów od zwykłych gości oscyluje około 500 koron. Jeżeli wręczamy pieniądze, to powinno to być około 200-400 koron. Przyjaciele dają około 400-500, bliscy członkowie rodziny i przyjaciele około 800-1000 koron, podobnie jak świadkowie. Rodzice dają zazwyczaj blisko 10 000 koron.

Zabawy weselne

Na niektórych, z reguły tych dłuższych weselach, organizowane są zwyczajowe gry i quizy. Jedną z najbardziej znanych zabaw jest wyczekiwanie przez gości momentu, gdy młodzi rozdzielą się – wówczas do pana lub panny młodej pozostawionej przy stole ustawiają się kolejki złożone z gości przeciwnej płci. Każda osoba z kolejki ma za zadanie pocałować nowożeńca pod nieobecność jego małżonka. Poza tym na weselach rzadko pojawia się zespół grający muzykę na żywo, chętni goście mogą jednak podjąć się występu. Organizowane jest też wspólne śpiewanie – najczęściej muzyki popularnej. Czasami młodzi proponują karaoke do znanych melodii, jednak z własnymi słowami, które rozdawane są gościom. Para młoda zwyczajowo opuszcza wesele jeszcze w trakcie jego trwania i udaje się do miejsca noclegu – jego lokalizacja jest skrzętnie ukrywana, ze względu na tradycję, która każe przyjaciołom młodych przygotować dla nich żart-niespodziankę w trakcie nocy poślubnej.

Przemówienia

Nieodłącznym elementem wesela w Norwegii są przemówienia członków rodziny oraz wspólne toasty. Zwyczajowo mają one miejsce na początku, po dotarciu gości do sali weselnej. Z reguły zabierają one około godziny. W przemówieniu każdy może powiedzieć co chce – są to jednak przede wszystkim anegdoty z życia nowożeńców oraz życzenia pomyślności na nowej drodze życia. Zgodnie z tradycją, pierwszy przemawia ojciec panny młodej. Następnie kolej na pana i panią młodą, drużbów. Wreszcie prawo przemowy mają ojciec panny młodej i obie matki weselne. Na końcu życzenia mogą wygłosić dziadkowie i rodzice chrzestni, przyjaciele oraz pozostali goście.

FAQ

1. Czy na norweskich weselach w prezencie wręcza się pieniądze czy przedmioty? Pokaż odpowiedź

2. Czy na norweskie wesele ubrać się tak jak na polskie? Pokaż odpowiedź

3. Czy na norweskich weselach spożywa się alkohol? Pokaż odpowiedź

4. Jak długo trwa norweskie wesele? Pokaż odpowiedź

5. Czy w norweskich weselach uczestniczą dzieci? Pokaż odpowiedź