Architektura norweska
U zarania dziejów- rys historyczny.
Architektura norweska ewoluowała przez wieki odpowiadając na sytuację i warunki gospodarcze, ogromny wpływ także wywierały warunki atmosferyczne czyli ostre zimy i bardzo silne wiatry na obszarach przybrzeżnych.
Począwszy od epoki wikingów i wspaniałych drewnianych konstrukcji, aż po współczesne proste formy i współgranie z przyrodą, na przełomie wieków da się wyróżnić kilka wspólnych cech: prostotę, elegancję, funkcjonalność i współbrzmienie z przyrodą.
Najstarsze ślady ludzkiej obecności na terenach Norwegii datowane są na 9000 p.n.e w regionach górskich w pobliżu Store Myrvatn- współczesnym Oslo. Pierwsze mieszkania zbudowane zostały między 3000 a 2000 p.n.e, wraz z wprowadzeniem rolnictwa do Norwegii. Dostępne dane wskazują, że drewno było najczęściej używanym materiałem do budowy tych struktur, aż do XX wieku większość Norwegów mieszkała i pracowała w budynkach wykonanych zgodnie z ludową tradycją budowlaną, co w języku norweskim jest znane jako byggeskikk.
Surowe piękno i współgranie z krajobrazem w architekturze norweskiej
Architekturę norweską wyróżnia skromność i prostota, chociaż można znaleźć kilka wyróżniających się budowli, takich jak Domkirke- gotycka katedra czy Stiftsgarden- neoklasyczny drewniany pałac. Współczesny styl norweski jest bardzo logiczny oraz starannie przemyślany. W budynkach mieszkalnych nadal podstawowym budulcem jest drewno, choć coraz częściej łączone jest z kamieniem. W budynkach w przestrzeni publicznej panuje większa różnorodność, jednak projektanci skupiają się nad tym, aby budynek był spójny z otoczeniem, aby był dopasowany do krajobrazu i tworzył logiczną, spójną całość. Takie połączenie budowli z przyrodą świetnie widać na przykładzie hotelu Juvet Landscape w pobliżu Drogi Trolli, jest to niezwykła ascetyczna budowla , która dzięki ogromnym panoramicznym szybom umożliwia gościom bliski kontakt z naturą. http://www.juvet.com/en
Norwescy projektanci cieszą się uznaniem na całym świecie, przykładem może być pracownia Snohetta http://snohetta.com/. To właśnie gmach Norweskiej Opery Narodowej w Oslo został zaprojektowany przez projektantów z tej pracowni, a zespół Snohetta otrzymał prestiżową nagrodę Miesa van der Rohe. Ich styl to ascetyzm i prostota- głęboko zakorzeniona w kulturze norweskiej.
Świat zachwyca się współczesną architekturą norweską , której priorytetami są racjonalność form, prostota, doskonałość oraz wygoda użytkowników. Doceniane jest też surowe piękno oraz współbrzmienie z krajobrazem. Dla współczesnych architektów priorytetem jest zintegrowanie architektury z krajobrazem oraz budowanie jedności środowiska.
Perełki architektoniczne
Najważniejsze perełki architektoniczne, które powinny znaleźć się na liście miejsc do zwiedzania to:
-przystanek Akkarvikodden (szlak Lofoty) – projekt: Biuro Manthey Kula
– punkt widokowy Sohlbergplassen projekt: Carla Viggo Hølmebakka
– Juvet Landscape Hotel (proj. Jensen&Skodvin)
– klasztor cysterski w Tautrze (proj.Jensen&Skodvin)
– Dom Nauczyciela w Oslo (proj. Element Arkitekter AS)
– ambasadę Norwegii w Katmandu (proj. Kristin Jarmund)
– gmach Narodowego Teatru Opery i Baletu w Oslo ( biuro projektowe Snøheta)
FAQ
1. Jakie jest najlepsze biuro architektoniczne w Norwegii? Pokaż odpowiedź
2. Lista perełek architektonicznych w Norwegii czyli co warto zobaczyć? Pokaż odpowiedź
3. Jaka budowla jest przykładem silnego połączenia architektury z otaczającą przyrodą? Pokaż odpowiedź
4. Co to jest byggeskikk? Pokaż odpowiedź
5. Jakie cechy wyróżniają architekturę norweską? Pokaż odpowiedź