Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Norweski portal
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
15/09/2017

Jak otrzymać maksymalny zwrot podatku w Norwegii?

Nie od dzisiaj wiadomo, że kraj z malowniczymi fiordami i niezwykłymi zorzami polarnymi – zapewnia swoim obywatelom wysoką jakość życia. Jednak – każdy nowo przybyły – prędzej czy później zwróci uwagę na podatki, które są tutaj wysokie, a ich płacenie jak wiadomo – jest nieuniknione.

Maksymalny zwrot podatku Norwegia

Tak jak w większości krajów, tak i w Norwegii – pracownik płaci podatek dochodowy od wynagrodzeń. Zobowiązany do jego potrącania z pensji i przekazywania do odpowiedniego urzędu skarbowego – jest pracodawca. Po zakończeniu roku podatkowego, należy złożyć rozliczenie roczne do norweskiego Urzędu Skarbowego (Skatteetaten). Zanim jednak się to zrobi – warto trochę bliżej zapoznać się z procedurą, która umożliwi maksymalny zwrot podatku, gdyż jest on zależny od wielu czynników – ale przede wszystkim od wysokości pobranych zaliczek na podatek oraz od umiejętności skorzystania z przysługujących nam odliczeń.

Sprawdź – Rozliczenie roczne w Norwegii 

Jaki jest Twój status podatkowy?

Warto odpowiednio wcześniej zorientować się, jakie ulgi podatkowe w danym roku rozliczeniowym Ci przysługują, zabrać się z pewnym wyprzedzeniem za kompletowanie dokumentów oraz zadbać o ich formalną poprawność (np. przygotowanie tłumaczeń przysięgłych na język angielski bądź norweski). Czas oczekiwania na wydanie niektórych wymaganych zaświadczeń bardzo często wydłuża się nawet do kilku tygodni.

Z jakich ulg podatkowych mogę skorzystać w Norwegii?

Jeśli pracujesz w Norwegii na etacie nie dłużej niż 2 lata, możesz odliczyć 10% podatku od dochodu z tytułu zatrudnienia. Jest to zwana popularnie – Ulga 10%. Inne rodzaje odpisów to – możliwość uzyskania statusu Pendler i Rozliczenie zwykłe.

Więcej informacji na temat typów rozliczeń, warunków otrzymania ulg, wymaganych dokumentów oraz terminów złożenia zeznania podatkowego do norweskiego Urzędu Skarbowego – znajdziesz tutaj: Rozliczenie roczne za 2018 rok w Norwegii – o czym warto pamiętać?

Jakie korzyści płynął z rozliczenia podatkowego?

Polacy pracujący w Norwegii mają prawo do skorzystania z wielu odpisów, co pozwala im osiągnąć wyższy zwrot podatku. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wnioskował o przyznanie konkretnych odliczeń, jeśli spełniasz określone przez Skatteetaten warunki.

Czy możemy wyobrazić sobie idealną opcję zwrotu podatku?

Z przywilejem otrzymywania odliczeń w Norwegii, wiążą się także obowiązki. Najważniejsze z nich to informowanie urzędu o dochodach, swoim majątku i odpisach. Wszystkie konieczne dane zawierać się muszą w rocznym rozliczeniu podatkowym.

Wyobraźmy sobie więc sytuację, do której – wielu Polaków pracujących w Norwegii znajdzie odpowiednie dopasowanie.

Przypadek 1.

Pan Marek pracujący w Bergen zarobił brutto w ciągu roku kwotę 345 382 NOK, a jego pracodawca odprowadził za niego zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 77 228 NOK. Oprócz tego na jego Skattemelding (dokument z Urzędu Skarbowego ze wstępnym rozliczeniem) były takie wartości:

Ale poza pracą w Norwegii – Pan Marek:

  • ma w Polsce rodzinę, którą odwiedził osiem razy w ciągu roku,
  • jest zameldowany wspólnie z rodziną w niewielkiej miejscowości pod Rzeszowem (na co oczywiście posiada stosowne zaświadczenie),
  • opłacał sam koszty podróży do rodziny (co stwierdza się na podstawie posiadanych rezerwacji i biletów).

To daje mu możliwość skorzystania z odliczenia w zeznaniu rocznym ze statusu – Pendler.

Pan Marek w Norwegii przebywał łącznie 290 dni w mieszkaniu z kuchnią (po odliczeniu dni spędzonych w Polsce z rodziną). Ponosił tutaj koszty utrzymania płacąc za czynsz, prąd i wyżywienie. Posiada umowę najmu, a opłaty robił przelewem na konto. W wynajmowanym domu miał dostęp z innymi osobami do wspólnej kuchni. Za najem i prąd poniósł koszt 86 800 NOK.

A teraz przedstawimy Wam przykładowe wyliczenie podatku Pana Marka.

Pomimo, że żona Pana Marka nie pracuje, Pan Marek nie skorzysta już z drugiej klasy podatkowej. Od 2018 roku ta możliwość zmniejszenia podatku została wycofana.

Co powinien zrobić Pan Marek?

Pan Marek znajduje się w bardzo korzystnej sytuacji, gdyż może skorzystać ze statusu Pendler.

O zwrot podatku może ubiegać się samodzielnie, gdyż każdy we własnym imieniu może kontaktować się z zagranicznym urzędem podatkowym i składać do niego dokumenty. Jednak opierając się na wieloletnim doświadczeniu wiemy, że tylko pozornie wygląda to prosto. W praktyce najczęściej pojawiają się trudności związane z nieprawidłowo wypełnionymi dokumentami, brakiem odpowiednich zaświadczeń, dodatkowymi zapytaniami ze strony organu podatkowego, zaginięcia wysyłanych dokumentów itp.

Do tego dochodzą problemy z komunikacją i zrozumieniem treści pism urzędowych.

Jednak korzystając z usług profesjonalnej firmy, procedura zwrotu staje się bardzo prosta!

W tym przypadku to nasi konsultanci przypilnują wszystkich formalności, terminów i postarają się o jak najszybszy zwrot w maksymalnej wysokości należnego podatku.

Wysłanie do urzędu poprawnego zeznania rocznego, uwzględniającego należne ulgi, i w obowiązującym terminie – niesie wymierne korzyści finansowe.

Zatem – Pan Marek, ceniący swój czas zawodowy – oddaje rozliczenie swoich finansów profesjonalistom. Podpisuje gotowe zeznanie roczne, w którym wykazuje wyżej wymienione ulgi oraz załącza jako potwierdzenia wymagane dokumenty. Dzięki temu, uzyska zwrot podatku w wysokości 27 975 NOK plus odsetki, czyli o 27 511 NOK więcej niż wstępne wyliczenie, jakie otrzymał pierwotnie z urzędu.

Tak więc Pan Marek zarobił 345 382 NOK, a fiskusowi z tytułu należnych podatków – przekaże zaledwie 49 253 NOK.

A co z działalnością gospodarczą ?

Prowadzenie firmy w Norwegii wymaga jej rejestracji w Brønnøysundregisteret. Dopiero po wykonaniu tej czynności, można skontaktować się z pobliskim urzędem podatkowym, który ustala wysokość zaliczki na podatek. Przedsiębiorca ma też obowiązek poinformowania organu podatkowego o swoich dochodach, majątku, a także odliczeniach mu przysługujących. Wszystkie te dane powinny zawrzeć się w zeznaniu podatkowym, otrzymywanym na przełomie marca i kwietnia z urzędu podatkowego.

Przykład 2.

Pan Roman z Krakowa prowadzi swoją firmę w Kristiansund. Otrzymał w kwietniu wstępne Skattemelding, w którym były kwoty:

Urząd nie zna jeszcze dochodów Pana Romana, dlatego oczekuje, że do końca maja złoży on zeznanie roczne. Pan Roman zatrudnia 3 pracowników, ma firmowe auto i kredyt firmowy, dlatego jego zeznanie roczne jest skomplikowane.

Pan Roman powierza wykonanie rocznego rozliczania profesjonalistom.

Oto dochody firmy Pana Romana (czyli przychody minus koszty) – 330 146 NOK. Pan Roman zapłacił 120 000 NOK podatku w roku rozrachunkowym. Do pełnej informacji jest nam potrzebny fakt, że żona Pana Romana mieszka w Krakowie i nie pracuje. Pan Roman odwiedził ją 6 razy w ciągu roku.

Należy się mu z tego tytułu status Pendler.

Podsumowując, Pan Roman:

  • w Norwegii był 305 dni.
  • Za najem mieszkania z kuchnią zapłacił 96 000 NOK.
  • Między Kristiansund a Krakowem pokonuje 2 200 km w jedną stronę.
  • W Polsce posiada kredyt na mieszkanie. Wg zaświadczenia z banku zapłacił (po przewalutowaniu na korony norweskie) 26 043 NOK odsetek.

Księgowy do zeznania rocznego Pana Romana potrzebuje już tylko odpowiednich dokumentów i zaświadczeń. W przypadku, gdy urząd poprosi, Pan Roman musi posiadać potwierdzenia 6 podróży do Polski.

Dzięki tym odliczeniom, Pan Roman otrzyma zwrot podatku w wysokości 50 525 NOK.

Podsumowując – z dochodów 330 146 NOK – podatek wyniesie zaledwie 69 475 NOK.

Doświadczone biuro podatkowe wykona dla Ciebie poprawne rozliczenie roczne i odzyska najwyższy możliwy zwrot w jak najkrótszym czasie. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i przeznaczysz go na swoją bieżącą działalność.

Kiedy nastąpi zwrot podatku?

Jeśli zeznanie podatkowe zostanie na czas i prawidłowo złożone, norweski Urząd Skarbowy powinien wypłacić należny podatek do końca października w danym roku rozliczeniowym.

Jakie zmiany w 2019 roku? 

Najważniejszą zmianą jest zmniejszenie opodatkowania zwykłego dochodu z 23 do 22%. Dotyczy ona większości osób pracujących w Norwegii. Więcej informacji o zmianach i rodzajach odliczeń znajdziesz w naszym artykule: Zmiany podatkowe w 2019 roku w Norwegii

Ponadto, koniecznie sprawdź zmiany dotyczące spółek AS oraz co to jest PAYE!

Niezależnie od miejsca i kraju, w którym składane jest zeznanie podatkowe – warto być przygotowanym i świadomym obowiązującego w nim prawa podatkowego. Złożenie go we właściwym czasie pozwoli uniknąć dodatkowych opłat oraz problemów podczas odzyskiwania podatku.

Mimo, że jak głosi powszechna opinia- pieniądze szczęścia nie dają – to bez wątpienia mają wpływ na jakość naszego życia i przyczyniają się do podwyższenia jego standardu. Dlatego bez wahania powierzmy nasze finanse profesjonalistom.


Sprawdź również:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Pol-Nor