Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
15/09/2017

Jak otrzymać maksymalny zwrot podatku w Norwegii?

Nie od dzisiaj wiadomo, że kraj z malowniczymi fiordami i niezwykłymi zorzami polarnymi – zapewnia swoim obywatelom wysoką jakość życia. Jednak – każdy nowo przybyły – prędzej czy później zwróci uwagę na podatki, które są tutaj wysokie, a ich płacenie jak wiadomo – jest nieuniknione.

Maksymalny zwrot podatku Norwegia

Tak jak w większości krajów, tak i w Norwegii – pracownik płaci podatek dochodowy od wynagrodzeń. Zobowiązany do jego potrącania z pensji i przekazywania do odpowiedniego urzędu skarbowego – jest pracodawca. Po zakończeniu roku podatkowego, należy złożyć rozliczenie roczne do norweskiego Urzędu Skarbowego (Skatteetaten). Zanim jednak się to zrobi – warto wiedzieć, co można odliczyć od podatku w Norwegii i trochę bliżej zapoznać się z procedurą, która umożliwi maksymalny zwrot podatku, gdyż jest on zależny od wielu czynników – ale przede wszystkim od wysokości pobranych zaliczek na podatek oraz od umiejętności skorzystania z przysługujących nam odliczeń.

Sprawdź – Rozliczenie roczne w Norwegii 

Jaki jest Twój status podatkowy?

Warto odpowiednio wcześniej zorientować się, jakie ulgi podatkowe w danym roku rozliczeniowym Ci przysługują, zabrać się z pewnym wyprzedzeniem za kompletowanie dokumentów oraz zadbać o ich formalną poprawność (np. przygotowanie tłumaczeń przysięgłych na język angielski bądź norweski). Czas oczekiwania na wydanie niektórych wymaganych zaświadczeń bardzo często wydłuża się nawet do kilku tygodni.

Z jakich ulg podatkowych mogę skorzystać w Norwegii?

Jeśli pracujesz w Norwegii na etacie nie dłużej niż 2 lata, możesz odliczyć 10% podatku od dochodu z tytułu zatrudnienia. Jest to zwana popularnie – Ulga 10%. Inne rodzaje odpisów to – możliwość uzyskania statusu Pendler i Rozliczenie zwykłe.
W 2019 roku ulga Standardfradrag została zlikwidowana. Od stycznia 2019 roku ta ulga przysługuje tylko zagranicznym marynarzom oraz pracownikom na platformach wydobywających ropę.

Więcej informacji na temat tego, co można odliczyć od podatku w Norwegii, typów rozliczeń, warunków otrzymania ulg, wymaganych dokumentów oraz terminów złożenia zeznania podatkowego do norweskiego Urzędu Skarbowego – znajdziesz tutaj: Rozliczenie roczne za 2019 rok w Norwegii – o czym warto pamiętać?

Jakie korzyści płynął z rozliczenia podatkowego?

Polacy pracujący w Norwegii mają prawo do skorzystania z wielu odpisów, co pozwala im osiągnąć wyższy zwrot podatku. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wnioskował o przyznanie konkretnych odliczeń, jeśli spełniasz określone przez Skatteetaten warunki.

Czy możemy wyobrazić sobie idealną opcję zwrotu podatku?

Z przywilejem otrzymywania odliczeń w Norwegii, wiążą się także obowiązki. Najważniejsze z nich to informowanie urzędu o dochodach, swoim majątku i odpisach. Wszystkie konieczne dane zawierać się muszą w rocznym rozliczeniu podatkowym.

Wyobraźmy sobie więc sytuację, do której – wielu Polaków pracujących w Norwegii znajdzie odpowiednie dopasowanie.

Przypadek 1.

Pan Marek pracujący w Bergen zarobił brutto w ciągu roku kwotę 345 382 NOK, a jego pracodawca odprowadził za niego zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 77 228 NOK. Oprócz tego na jego Skattemelding (dokument z Urzędu Skarbowego ze wstępnym rozliczeniem) były takie wartości:

Ale poza pracą w Norwegii – Pan Marek:

  • ma w Polsce rodzinę, którą odwiedził osiem razy w ciągu roku,
  • jest zameldowany wspólnie z rodziną w niewielkiej miejscowości pod Rzeszowem (na co oczywiście posiada stosowne zaświadczenie),
  • opłacał sam koszty podróży do rodziny (co stwierdza się na podstawie posiadanych rezerwacji i biletów).

To daje mu możliwość skorzystania z odliczenia w zeznaniu rocznym ze statusu – Pendler.

Pan Marek w Norwegii przebywał łącznie 290 dni w mieszkaniu z kuchnią (po odliczeniu dni spędzonych w Polsce z rodziną). Ponosił tutaj koszty utrzymania płacąc za czynsz, prąd i wyżywienie. Posiada umowę najmu, a opłaty robił przelewem na konto. W wynajmowanym domu miał dostęp z innymi osobami do wspólnej kuchni. Za najem i prąd poniósł koszt 86 800 NOK.

A teraz przedstawimy Wam przykładowe wyliczenie podatku Pana Marka.

Pomimo, że żona Pana Marka nie pracuje, Pan Marek nie skorzysta już z drugiej klasy podatkowej. Od 2018 roku ta możliwość zmniejszenia podatku została wycofana.

Co powinien zrobić Pan Marek?

Pan Marek znajduje się w bardzo korzystnej sytuacji, gdyż może skorzystać ze statusu Pendler.

O zwrot podatku może ubiegać się samodzielnie, gdyż każdy we własnym imieniu może kontaktować się z zagranicznym urzędem podatkowym i składać do niego dokumenty. Jednak opierając się na wieloletnim doświadczeniu wiemy, że to, co można odliczyć od podatku w Norwegii, tylko pozornie wygląda tak prosto. W praktyce najczęściej pojawiają się trudności związane z nieprawidłowo wypełnionymi dokumentami, brakiem odpowiednich zaświadczeń, dodatkowymi zapytaniami ze strony organu podatkowego, zaginięcia wysyłanych dokumentów itp.

Do tego dochodzą problemy z komunikacją i zrozumieniem treści pism urzędowych.

Jednak korzystając z usług profesjonalnej firmy, procedura zwrotu staje się bardzo prosta!

W tym przypadku to nasi konsultanci przypilnują wszystkich formalności, terminów i postarają się o jak najszybszy zwrot w maksymalnej wysokości należnego podatku.

Wysłanie do urzędu poprawnego zeznania rocznego, uwzględniającego należne ulgi, i w obowiązującym terminie – niesie wymierne korzyści finansowe.

Zatem – Pan Marek, ceniący swój czas zawodowy – oddaje rozliczenie swoich finansów profesjonalistom. Podpisuje gotowe zeznanie roczne, w którym wykazuje wyżej wymienione ulgi oraz załącza jako potwierdzenia wymagane dokumenty. Dzięki temu, uzyska zwrot podatku w wysokości 28 680 NOK plus odsetki, czyli o 26 237 NOK więcej niż wstępne wyliczenie, jakie otrzymał pierwotnie z urzędu.

Tak więc Pan Marek zarobił 345 382 NOK, a fiskusowi z tytułu należnych podatków – przekaże zaledwie 48 548 NOK.

A co z działalnością gospodarczą ?

Prowadzenie firmy w Norwegii wymaga jej rejestracji w Brønnøysundregisteret. Dopiero po wykonaniu tej czynności, można skontaktować się z pobliskim urzędem podatkowym, który ustala wysokość zaliczki na podatek. Przedsiębiorca ma też obowiązek poinformowania organu podatkowego o swoich dochodach, majątku, a także odliczeniach mu przysługujących. Wszystkie te dane powinny zawrzeć się w zeznaniu podatkowym, otrzymywanym na przełomie marca i kwietnia z urzędu podatkowego.

Przykład 2.

Pan Roman z Krakowa prowadzi swoją firmę w Kristiansund. Otrzymał w kwietniu wstępne Skattemelding, w którym były kwoty:

Urząd nie zna jeszcze dochodów Pana Romana, dlatego oczekuje, że do końca maja złoży on zeznanie roczne. Pan Roman zatrudnia 3 pracowników, ma firmowe auto i kredyt firmowy, dlatego jego zeznanie roczne jest skomplikowane.

Pan Roman powierza wykonanie rocznego rozliczania profesjonalistom.

Oto dochody firmy Pana Romana (czyli przychody minus koszty) – 330 146 NOK. Pan Roman zapłacił 120 000 NOK podatku w roku rozrachunkowym. Do pełnej informacji jest nam potrzebny fakt, że żona Pana Romana mieszka w Krakowie i nie pracuje. Pan Roman odwiedził ją 6 razy w ciągu roku.

Należy się mu z tego tytułu status Pendler.

Podsumowując, Pan Roman:

  • w Norwegii był 305 dni.
  • Za najem mieszkania z kuchnią zapłacił 96 000 NOK.
  • Między Kristiansund a Krakowem pokonuje 2 200 km w jedną stronę.
  • W Polsce posiada kredyt na mieszkanie. Wg zaświadczenia z banku zapłacił (po przewalutowaniu na korony norweskie) 26 043 NOK odsetek.

Księgowy do zeznania rocznego Pana Romana potrzebuje już tylko odpowiednich dokumentów i zaświadczeń. W przypadku, gdy urząd poprosi, Pan Roman musi posiadać potwierdzenia 6 podróży do Polski.

Dzięki tym odliczeniom, Pan Roman otrzyma zwrot podatku w wysokości 51 601 NOK.

Podsumowując – z dochodów 330 146 NOK – podatek wyniesie zaledwie 68 399 NOK.

Doświadczone biuro podatkowe wykona dla Ciebie poprawne rozliczenie roczne i odzyska najwyższy możliwy zwrot w jak najkrótszym czasie. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i przeznaczysz go na swoją bieżącą działalność.

Kiedy nastąpi zwrot podatku?

Jeśli zeznanie podatkowe zostanie na czas i prawidłowo złożone, norweski Urząd Skarbowy powinien wypłacić należny podatek do końca października w danym roku rozliczeniowym.

Jakie zmiany w 2020 roku?

W nowy roku podatkowym nie zmieniono stawki podatku dochodowego, jednak podwyższeniu uległy progi podatkowe. Zmieniły się kwoty ministefradrag i personfradrag oraz stawki diet i delegacji pracowniczych. 

Warto pamiętać, że od 1 stycznia zlikwidowano ulgę 350 NOK niepodlegających ocleniu przy imporcie towarów do Norwegii. 

Więcej informacji o zmianach i rodzajach odliczeń znajdziesz w naszym artykule: Zmiany podatkowe w 2020 roku w Norwegii.

Jakie zmiany w 2019 roku? 

Najważniejszą zmianą jest zmniejszenie opodatkowania zwykłego dochodu z 23 do 22%. Dotyczy ona większości osób pracujących w Norwegii. Więcej informacji o zmianach i rodzajach odliczeń znajdziesz w naszym artykule: Zmiany podatkowe w 2019 roku w Norwegii

Ponadto, koniecznie sprawdź zmiany dotyczące spółek AS oraz co to jest PAYE!

Niezależnie od miejsca i kraju, w którym składane jest zeznanie podatkowe – warto być przygotowanym i świadomym obowiązującego w nim prawa podatkowego. Złożenie go we właściwym czasie pozwoli uniknąć dodatkowych opłat oraz problemów podczas odzyskiwania podatku.

Mimo, że jak głosi powszechna opinia- pieniądze szczęścia nie dają – to bez wątpienia mają wpływ na jakość naszego życia i przyczyniają się do podwyższenia jego standardu. Dlatego bez wahania powierzmy nasze finanse profesjonalistom.


Sprawdź również:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=