Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
Używki
Rejestracja pobytu

PRZEWÓZ RZECZY DO NORWEGII

Przewóz samolotem

Chcąc przewieźć rzeczy samolotem do Norwegii, należy pamiętać, że waga, ilość oraz wielkość bagażu jest znacznie ograniczona – zarówno podręcznego, jak i rejestrowanego. W zależności od linii lotniczych, waga bagażu podręcznego wynosi do 10 kg (jedna sztuka), natomiast rejestrowanego od 20 kg do 32 kg.
Zanim jednak zdecydujemy się na przewóz tym środkiem transportu, powinniśmy zapoznać się z listą rzeczy dozwolonych oraz zakazanych w przewozie samolotowym. Wszelkiego rodzaju substancje chemiczne i toksyczne (np. gaśnice), wybuchowe i łatwopalne, są surowo zabronione. Zasady dotyczące przewożenia różnych przedmiotów w bagażu podręcznym są zdecydowanie bardziej restrykcyjne, niż te odnoszące się do rejestrowanego. Przedmioty ostre (z wyjątkiem cążek do skórek i paznokci), sprzęt sportowy (poza kulą do kręgli), narzędzia oraz alkoholu niezakupionego w strefie bezcłowej, nie wniesiemy na pokład samolotu. Problem może być też z kosmetykami. Możemy je zabrać do podręcznego bagażu, pod warunkiem, że ich pojemność nie będzie większa niż 100 ml i znajdować się będą w przezroczystych pojemnikach.

Przewóz promem

Podobnie, jak transport powietrzny, przewozy bagażu promem są określone regulaminem. Wszelkiego rodzaju środki wybuchowe, łatwopalne, ładunek niebezpieczny czy broń palną oraz amunicję, zezwala się na zabranie na pokład, ale po uprzednim uzyskaniu zgody danego przewoźnika. Taka sama procedura dotyczy pojazdów, które notabene umieszczone są na pokładzie za specjalną opłatą.
Bagaż do 50 kg bądź o pojemności pół metra sześciennego można przewozić bezpłatnie. Plusem tego rodzaju transportu, jest możliwość przewozu mebli, skrzyń itp., jednak za opłatą frachtową według obowiązującej taryfy. Bagaż możemy trzymać w pojeździe lub w specjalnie wyznaczonej do tego strefie.

Rzeczy niedozwolone

Norwegia nie jest w pełni objęta unią celną, dlatego przepisy dotyczące przewozu i wwozu rzeczy są nieco inne niż w Unii Europejskiej.
Narkotyki, lekarstwa (dozwolona jedynie niewielka ilość, która jest niezbędna na czas pobytu) oraz trucizny, alkohol powyżej 60%, broń i amunicja, fajerwerki, ziemniaki, ssaki, ptaki i zwierzęta egzotyczne, rośliny i części roślin, które są przeznaczone do uprawy – to lista rzeczy, których wwóz jest zabroniony bez specjalnego pozwolenia. Zabrania się również wwozu karmy dla zwierząt.
Przy wjeździe do Norwegii można mieć przy sobie gotówkę, jednak nie może ona przekroczyć kwoty 25000 NOK.

Przeszkody

Wartość wszystkich przedmiotów nie może przekroczyć sumy 6000 NOK. Pewnym ograniczeniem jest również kwota, którą może mieć przyjeżdżający do Norwegii, mianowicie 25000 NOK. Gdy przekroczymy tę kwotę, należy służbom celnym na specjalnym formularzu, zdeklarować posiadaną gotówkę.

FAQ

1. Ile sztuk bagażu mogę zabrać ze sobą jednorazowo samolotem? Pokaż odpowiedź

2. Czy lecąc samolotem mogę wziąć ze sobą instrumenty muzyczne? Pokaż odpowiedź

3. Jaką ilość tytoniu mogę zabrać ze sobą do Norwegii? Pokaż odpowiedź

4. Czy mogę przewieźć paliwo? Pokaż odpowiedź

5. Czy można wwieźć do Norwegii żywność? Pokaż odpowiedź