Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
Banki
Więzienia

POCZTA W NORWEGII


Poczta w Norwegii

Informacje na temat norweskiej poczty można znaleźć tutaj.

Przesyłki nadawać można także za pośrednictwem międzynarodowych firm kurierskich. Więcej informacji dostępnych jest w zakładce: Przesyłki do Norwegii.

Usługi jaki świadczy norweska poczta to:

 • Wysyłanie/odbieranie listów/paczek.
 • Sprzedaż pocztówek i opakowań na przesyłki.
 • Sprzedaż znaczków kolekcjonerskich (tutaj).
 • Wypożyczanie skrzynek na listy.

Część listów jest dostarczana w Norwegii do imiennych skrzynek. Przesyłki polecone odbiera się w różnych placówkach. Tutaj, po wpisaniu swojego adresu, można sprawdzić, gdzie odebrać przesyłkę. Czas na odebranie przesyłki to 14 dni (3 tygodnie w przypadku listów). Po tym okresie przesyłka zostaje odesłana do nadawcy. Powiadomienie o przesyłce wysyłane jest na telefon lub na elektroniczną skrzynkę pocztową.

Cennik za wybrane usługi znajduje się w tabelce:

Rodzaj listu Grubość listu Waga listu/paczki Cena w koronach
Listy wysyłane na terenie Norwegii Do 2cm 0-20g 14
21-50g 21
51-100g 24
101-350g 38
351-1000g 74
1-2kg 115
Od 2 do 7cm 0-350g 48
350g-1kg 85
1-2kg 120
Powyżej 7cm 0-350g 80
350g-1kg 115
1-2kg 155
Listy polecone wysyłane na terenie Norwegii Od 175 do 295 koron w zależności od rozmiaru
Listy polecone wysyłane za granice Norwegii Od 195 do 430 koron w zależności od rozmiaru
Paczki wysyłane na terenie Norwegii __________________ Do 10kg 145
10-25kg 260
25-35kg 370
Paczki wysyłane za granice Norwegii Dokładny cennik znajduje się tutaj.

Do wyboru różne warianty listów i przesyłek:

 • Zwykłe, tzw. vanlig brev (cennik w tabelce).
 • Priorytetowe (A-prioritert). Czas jego dostarczenia to 1-2 dni robocze w Norwegii, a 2-6 dni roboczych, jeśli list wysyłany jest do krajów europejskich (dokładny cennik i wymiary listów znajdują się tutaj).
 • Polecone (rekommandert brev). 2-3 dni robocze na terenie Norwegii, 3-5 dni do państw europejskich. Więcej informacji o cenach i wymiarach takich listów tutaj.
 • B-økonomi/B-post – gdy wysyła się co najmniej 20 listów jednocześnie (więcej informacji tutaj).

Elektroniczna skrzynka pocztowa

W Norwegii popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z elektronicznej skrzynki pocztowej. Jest to usługa całkowicie darmowa. Rejestracji skrzynki można dokonać tutaj. Aby móc się zarejestrować, trzeba mieć norweski numer personalny (stały lub tymczasowy). Na taką skrzynkę przesyłane są np. informacje od lekarza lub z gminy. Usługa jest bezpieczna, ponieważ logowanie do niej odbywa się za pomocą kodów BankID. Na skrzynkę można też dostawać rachunki ze sklepów, jeśli zarejestruje się swoją kartę płatniczą. Wraz z internetową skrzynką pocztową działa aplikacja Digipost (na IPhone’y i telefony z Androidem).

Zmiana adresu zamieszkania

W przypadku zmiany adresu zamieszkania należy poinformować o tym fakcie zarówno urząd podatkowy, jak i pocztę. Dzięki temu przesyłki będą dostarczane pod prawidłowy adres. Na poczcie należy też złożyć wniosek o założenie nowej lub przeniesienie starej skrzynki. Zmiany adresu można dokonać tutaj. Zmiana adresu jest darmowa, jeśli dokona się jej do dwóch miesięcy po przeprowadzce. Zmiana w późniejszym terminie wiąże się z koniecznością zapłaty 135 koron.

W przypadku wyjazdu lub tymczasowej zmiany zamieszkania można na poczcie zgłosić ten fakt, by móc odbierać przesyłki w miejscu pobytu. Dokonując zmiany adresu przez internet (tutaj) trzeba to zrobić co najmniej 4 dni przed momentem zmiany adresu wysyłki przesyłek. Zmieniając adres w placówce, potrzebnych jest 8 dni roboczych, by usługa została aktywowana. Koszt usługi wynosi 245 koron, jeśli tymczasowy adres będzie w Norwegii, a 320 koron, jeśli wysyłki mają być kierowane na zagraniczny adres. Usługa działa do 30 dni. Jej przedłużenie wiąże się z dodatkowymi kosztami – 30 koron na tydzień (w kraju), 47 koron na tydzień (za granicą).

Poczta świadczy też usługę przechowywania poczty na czas pobytu za granicą. Zamawiając taką usługę przez internet (tutaj) trzeba to zrobić na dwa dni przed planowanym wyjazdem. Zamawiając usługę w placówce, trzeba to zrobić cztery dni przed planowanym wyjazdem. Koszt usługi: do 15 dni 150 koron, za każdy kolejny tydzień trzeba dopłacić 25 koron. Należy pamiętać, że przesyłki, które mają określony czas na odebranie, po upłynięciu tego czasu zostaną odesłane do nadawcy.

Aby sprawdzić, czy jest się zarejestrowanym pod odpowiednim adresem, należy zalogować się tutaj.

Przesyłki zza granicy

Wszystkie przesyłki, które zawierają przedmioty podlegające obowiązkowi oclenia, są sprawdzane przez urząd celny. Prezenty, których wartość nie przekracza 1000 koron i które nie zawierają alkoholu i papierosów, zazwyczaj są zwolnione z opłat celnych. Wszystkie inne przesyłki podlegają obowiązkowi oclenia, jeśli ich wartość jest równa lub przekracza 350 koron. Poczta opłaca cło, ale adresat jest zobowiązany do zwrócenia kwoty poczcie. Należy pamiętać o bardzo surowych przepisach dotyczących wysyłki leków.

Chcąc kupić coś zza granicy, warto obliczyć wartość celną takiego przedmiotu. Kalkulator importowy dostępny jest tutaj. W razie wątpliwości co do ewentualnych opłat, można skontaktować się z urzędem celnym.

Wysyłka za granicę

Za granicę można wysłać paczki do 20kg. Tutaj znajduje się cennik, który uwzględnia opłatę podstawową tzw. grunnpris (316 korony) i wysokość łącznej opłaty za daną paczkę (do każdego kilograma dopłaca się do podstawowej opłaty 23 korony). Minimalne rozmiary paczki to: 23x13x1cm, a maksymalne: 150cmx300cm. Wartość zawartości nie może przekroczyć 100000 koron.

Każdy kraj ma swoje regulacje dotyczące przesyłek. Tutaj można je sprawdzić, wpisując nazwę kraju. Paczka wysyłana do Polski nie może zawierać niebezpiecznych substancji, narkotyków i nielegalnych materiałów (np. „pirackich” filmów czy ksero książek), a także monet, papierów wartościowych, złota, srebra, platyny, biżuterii, kamieni szlachetnych oraz broni.

Na poczcie można kupić druczki potrzebne do wysyłki paczki za granicę (także druki dla urzędu celnego w przypadku paczek, których wartość przekracza 5000 koron). Warto wypełnić dokumenty dla urzędu celnego nawet w przypadku wysyłki prezentów. W razie wątpliwości co do ewentualnych opłat, można skontaktować się z urzędem celnym.

Zagubiony list

Nie ma możliwości śledzenia zwykłego listu (vanlig brev). Jeśli w spodziewanym terminie list nie dotarł, to może to wynikać:

 • Ze złego adresu odbiorcy.
 • Z opóźnień transportu.
 • Ze złego adresu wpisanego na kopertę (list mógł zostać zwrócony do nadawcy).
 • Z wyboru innego niż poczta doręczyciela.

W przypadku braku spodziewanego listu, warto poczekać kilka dni i ewentualnie skontaktować się z nadawcą, w celu ustalenia, czy list na pewno został wysłany pocztą. Dopiero wtedy należy zgłosić się na pocztę w celu wyjaśnienia, co mogło stać się z listem.

Śledzenie przesyłki

Swoją przesyłkę można śledzić tutaj, wpisując nr listu lub paczki albo swój numer telefonu. Norweska poczta udostępnia aplikację, która ułatwia śledzenie przesyłek. Aplikację można ściągnąć na Iphone’a lub telefon z systemem Android (link do aplikacji tutaj).

Dostarczenie przesyłki do domu

Paczki z reguły dostarczane są do wybranej placówki (w zależności od miejsca zamieszkania). Norweska poczta oferuje jednak usługę doręczenia paczki do domu w wybranym dniu w godzinach między 17 a 21. Taka usługa jest płatna i zależy od ciężaru paczki.

 • Do 7kg – 82 koron, jeśli usługa zamówiona jest gdy paczka jest w drodze, a 102 koron, jeśli paczka została już doręczona na pocztę.
 • Powyżej 7kg – odpowiednio 98 koron i 118 koron.

Jeśli w tym samym czasie zamówionych zostało kilka paczek, to za każdą dodatkową dopłaca się 42 koron. Powiadomienie o wizycie kuriera wysyłane jest smsem, a 30-60 minut przed wizytą kuriera, dzwoni on do odbiorcy.

Usługę można zamówić tutaj.

Wypożyczenie skrzynki pocztowej

Norweska poczta wypożycza skrzynki pocztowe. Roczny koszt to 1100 koron za małą skrzynkę, a 1720 za dużą. Wniosek o wypożyczenie skrzynki znajduje się tutaj.Może Cię również zainteresować:

FAQ

1. Jak znaleźć najbliższą pocztę? Pokaż odpowiedź

2. Jakie usługi świadczy poczta norweska? Pokaż odpowiedź

3. Jak prawidłowo zaadresować list/ przesyłkę? Pokaż odpowiedź

4. Czym jest list polecony? Pokaż odpowiedź

5. Czym się różni list polecony od zwykłego? Pokaż odpowiedź

6. Czy można ubezpieczyć list? Pokaż odpowiedź

7. Czy muszę zapłacić cło, jeśli wysyłam list lub paczkę za granicę? Pokaż odpowiedź

8. Czy istnieje możliwość reklamacji usług świadczonych przez pocztę? Pokaż odpowiedź