FAQ Pomoc prawna
1. Czym jest rada polubowno-arbitrażowa? Pokaż odpowiedź
Jest to najniższy stopień systemu sądowniczego w Norwegii. Rozpatruje on sprawy cywilne i zajmuje się w większości mediacjami, a nie wydawaniem wyroków, jednak te również się zdarzają. Taka rada znajduje się w każdej gminie i przyjmuje zażalenia z jej terenu. Aby rada rozstrzygnęła naszą sprawę, należy wpłacić opłatę sądową, którą jednak ostatecznie obciążana jest przegrana strona.
2. Jak zbudowany jest norweski system sądowniczy? Pokaż odpowiedź
Sprawy, które nie mogą być rozpatrzone przez rady arbitrażowe, a także sprawy karne, trafiają do sądów rejonowych (tingretten). Od wyroku przysługuje odwołanie do sądów okręgowych – lagmannsretten, a następnie do sądu najwyższego – høyesterett. Sprawy, które będą rozpatrzone przez sąd najwyższy, wybiera jednak sąd apelacyjny sądu najwyższego.
3. Czy osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą w Norwegii liczyć na bezpłatną pomoc prawną? Pokaż odpowiedź
Tak, taką pomoc można otrzymać dzięki programowi bezpłatnej pomocy organizowanemu przez władze publiczne. Polega ona na zwrocie kosztów, które poniesiono w związku z uzyskaniem pomocy adwokata.
4. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać bezpłatną pomoc? Pokaż odpowiedź
Taka pomoc jest udzielana osobom, których zarobki roczne nie przekraczają progu – dla osób samotnych wynosi on 246 tysięcy koron, dla par – 369 tysięcy. Ponadto każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, ze względu na ocenę istotności sprawy.
5. Czy firmy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej? Pokaż odpowiedź
Nie, ta usługa jest przeznaczona wyłącznie dla osób fizycznych.
6. Czy jeśli nie jestem obywatelem Norwegii, mogę skorzystać z bezpłatnej porady prawnej? Pokaż odpowiedź
Tak, możesz, ponieważ jest ona przewidziana również dla obywateli innych państw, którzy przebywają w Norwegii.
7. W jakich sprawach najłatwiej jest uzyskać poradę prawną? Pokaż odpowiedź
Istnieją pewne sprawy, w których uzyskanie pomocy prawnej bezpłatnie jest łatwiejsze, nawet niezależnie od wielkości dochodów. Są to sprawy dotyczące: imigracji i obywatelstwa, opieki nad dziećmi, przemocy, wymuszania małżeństw, odmowy służby wojskowej, przymusu w zakresie służby zdrowia, uprowadzenia dzieci, a także praw człowieka.
8. Gdzie mogę uzyskać pomoc prawną? Pokaż odpowiedź
Możesz poprosić o pomoc prawną za pomocą e-formularza, który znajdziesz na stronie: http://frirettshjelp.oslo.no/webform. Tam również znajdziesz adresy kancelarii i więcej informacji.
9. Jakich dokumentów potrzebuję, aby otrzymać bezpłatną poradę prawną? Pokaż odpowiedź
Powinieneś posiadać zaświadczenie o zarobkach swoich i – jeśli prowadzisz gospodarstwo domowe z kimś – drugiej osoby utrzymującej dom. O reszcie poinformuje Cię prawnik.
10. W jakiej formie udzielana jest bezpłatna pomoc prawna? Pokaż odpowiedź
Może to być bezpłatna porada przed procesem, bezpłatne poprowadzenie sprawy lub też zwolnienie z kosztów sądowych (ale nie jeśli zasądzono je jako element kary).
11. Czy w przypadku oskarżenia w sprawie karnej przysługuje mi adwokat z urzędu? Pokaż odpowiedź
Tak, chyba że jesteś oskarżony o jazdę pod wpływem alkoholu lub bez prawa jazdy, sprawa dotyczy konfiskaty, albo toczy się ponieważ nie zgodziłeś się z grzywną wystawioną przez policję.
Artykuły
Pomoc prawna
W wyjątkowych przypadkach osoby, które znalazły cię w trudnej sytuacji materialnej, mogą uzyskać bezpłatną pomoc prawną, finansowaną przez państwo. Zobacz więcej »
Aby ją otrzymać, należy zmieścić się w dość surowych kryteriach dotyczących dochodów, majątku itd. Górna granica dochodu rocznego wynosi obecnie 369 tysięcy koron dla osób będących w związku małżeńskim lub konkubinacie i 246 tysięcy dla osób samotnych. Każdy wniosek o przyznanie bezpłatnej pomocy prawnej jest dogłębnie analizowany: problem musi być dla danego człowieka bardzo istotny.
Bezpłatna pomoc prawna polega głównie na opłaceniu adwokata, by proces sądowy nie został przegrany tylko z powodu braku obrony.
Pomoc prawna oferowana jest też członkom różnych organizacji, np. związków zawodowych, czy klientom firm ubezpieczeniowych.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: www.fri-rettshjelp.no.