Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
Drogi
Europejski nakaz aresztowania

ZBRODNIARZE W NORWEGII

Przestępczość w Norwegii

Norwegia to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie, gdzie liczba rozbojów, kradzieży i morderstw -w porównaniu z innymi krajami Europy- jest wyjątkowo niska. Liczba morderstw w ciągu ostatnich trzech lat wyniosła 0,64 i była osiem razy niższa niż w USA. Norwegia posiada także jeden z najniższych współczynników posiadania broni, a liczba osadzonych na 100 tyś mieszkańców, wynosi zaledwie 71 osób( dziesięć razy mniej niż w USA). Mimo tych optymistycznych danych, to właśnie w Norwegii doszło do najbardziej brutalnego masowego morderstwa w historii, które na zawsze zmąciło obraz tego kraju, jako miejsca wyjątkowo bezpiecznego do życia. W swojej nowożytnej historii Norwegia „poszczycić” się może kilkoma nazwiskami, które trafiły do katalogu słynnych morderców, jednak w porównaniu z takimi krajami jak USA, Anglia lub Rosja, jest to liczba bardzo niewielka.

Belle Gunness – seryjna morderczyni adoratorów

Listę otwiera kobieta Belle Gunness , która figuruje zarówno na liście amerykańskich jak i norweskich seryjnych morderców. Urodzona w Norwegii w 1859 roku, w wieku 18 lat wyjechała do Stanów Zjednoczonych i to tam rozpoczął się jej morderczy proceder. Sposób wabienia i mordowania ofiar był dość prosty. Belle udając zamożną wdowę, wabiła do siebie mężczyzn za pomocą ogłoszeń matrymonialnych, po krótszej lub dłuższej wymianie listów proponowała spotkanie, a nieszczęśników mordowała u siebie w domu za pomocą siekiery. Przy okazji okradała swoje ofiary, a kosztowności oddawała do pobliskiego sierocińca. Na trop morderczej działalności kobiety, wpadł jeden z braci zamordowanych mężczyzn, który na próżno próbował dowiedzieć się od Belle o jego losie. Gdy dom w którym mieszkała kobieta spłonął, podpalony przez jednego z pracowników, który zapewne wiedział o sekrecie swej pani, mężczyzna skłonił miejscowego szeryfa do jego gruntowego przeszukania. Oprócz ciała kobiety i jej trójki dzieci, znaleziono jeszcze szczątki 28 mężczyzn, w tym także szczątki mężczyzny, którego brat przyczynił się do makabrycznego odkrycia.

Arnfinn Nesset – morderca pacjentów

Kolejny na liście to Arnfinn Nesset (ur. 1936). który zamordował co najmniej 22 pacjentów kliniki, w której pracował. W 1983 roku Nesset został uznany za winnego otrucia 22 pacjentów kliniki w Orkdal, w której pracował na stanowisku kierownika. Jak ustalono, wstrzykiwał pacjentom chlorek suksametonium. W czasie przesłuchania, Nesset przyznał, że zabijał pacjentów w wielu innych klinikach, w których pracował przed podjęciem pracy w Orkdal, jednak później wycofał to zeznanie. Nesseta oskarżono o dokonanie 27 morderstw, z czego udało się udowodnić aż 22. 11 marca 1983 roku został skazany przez sąd na 21 lat pozbawienia wolności (najsurowsza kara w Norwegii). W 2004 roku został zwolniony z więzienia. Jak ustalono, Arnfinn Nesset zmienił nazwisko, ale nie wiadomo gdzie aktualnie mieszka.

Varg Vikernes, morderca – celebryta

Norwegia ma także swojego zbrodniarza celebrytę, jest nim urodzony w 1973 roku Varg Vikernes: muzyk, wokalista, producent muzyczny i pisarz, twórca metalowego zespołu Burzum, współpracujący z wieloma norweskimi zespołami grającymi Black Metal. Oprócz działalności artystycznej Vikernes zasłynął przede wszystkim dzięki zabójstwu swojego kolegi z zespołu oraz podpaleniu trzech kościołów. W 1993 roku sąd skazał go na najwyższą przewidzianą w norweskim prawie karę, czyli na 21 lat więzienia. Vikernes nie doczekał do końca wyroku, w 2003 uciekł z więzienia o obniżonym rygorze, gdzie odbywał karę. Już następnego dnia po ucieczce został złapany w skradzionym samochodzie. Za ucieczkę groził mu dodatkowy wyrok, jednak sąd uwierzył argumentacji prawnika Varga, który przekonywał, że ucieczka była spowodowana tęsknotą za rodziną. Mimo kilkakrotnie odrzucanych próśb o przedterminowe zwolnienie, w 2009 roku Vikerens został warunkowo zwolniony, po 16 latach odbywania kary. Po wyjściu na wolność muzyk mieszkał w okolicach Telemark, po czym przeniósł się z rodziną do Francji. Jednak w 2013 organy ścigania ponownie upomniały się o niego zarzucają mu planowanie rozboju oraz posiadanie ładunków wybuchowych. Francuskiej policji nie udało się udowodnić Vargowi udziału w planowaniu zamachu terrorystycznego, o co był początkowo oskarżany i wypuszczono go na wolność. Wiele jednak wskazuje na to, że jego nazwisko jeszcze pojawi się kronice kryminalnej…

Andres Breivik

Listę norweskich morderców-psychopatów zamyka postać znana na całym świecie, sprawca największego masowego morderstwa w dziejach Norwegii. Chodzi o Andresa Breivika, norweskiego rasistę i islanofoba, który detonując bombę w centrum Oslo i zabijając 69 młodych osób na wyspie Utoya, chciał w ten sposób zaprotestować przeciw polityce emigracyjnej Norwegii i napływowi emigrantów z bliskiego wschodu. Sam zamach miał wedle kalkulacji zamachowca przyczynić się do rozpowszechnienia jego skrajnie rasistowskich i prawicowych poglądów, które zawarł w liczącym ponad 1500 stron manifeście 2083 – Europejska Deklaracja Niepodległości. Sam manifest to bełkotliwa mieszanka ultranacjonalizmu, prawicowego populizmu, islamofobii, antyfeminizmu i rasizmu. Manifest ten nawołuje do pozbycia się nie tylko ludzi spoza Europy mieszkających w Norwegii, ale także do rozprawienia się z politykami wiernymi zasadom otwartości i tolerancji. Zamach Breivika od początku do końca przeprowadzony był wedle ustalonego wcześniej scenariusza. Najpierw zdetonował potężny ładunek wybuchowy przed siedzibą premiera w Oslo, zabijając 8 osób, następnie przebrany w mundur policjanta dokonał masakry na wyspie Utoya, gdzie odbywał się zlot młodzieżówki Norweskiej Partii Pracy. Tam też po wcześniejszym zawiadomieniu policji o tym co robi, oddał się w ręce policji. Początkowo sądzono, taką też linię obrony przyjął obrońca zabójcy, że jest on niepoczytalny, jednak badania wykluczyły taką możliwość i ustalono, że w trakcie popełniana czynu był on w pełni władz umysłowych. Iluzja w jakiej tkwi Breivik zdradza elementy urojeniowe i psychotyczne, nie mają one jednak znamion choroby psychicznej, są raczej wynikiem wyznawanych przez niego poglądów, które skrajnie zafałszowują obraz świata. Proces Breivika rozpoczął się niespełna rok po zamachach i śledziły go media z całego świata. Zabójca wykorzystał to zainteresowanie do manifestowania swoich poglądów i nieprzejednanej postawy. Nie przyznał się do winy, gdyż nie uznał swojego czynu za przestępstwo oraz nie wyraził skruchy, do końca grając wymyśloną przez siebie rolę rycerza walczącego o czystość rasy i narodu. 24 sierpnia 2012 sąd skazał go na najwyższy przewidziany w norweskim prawie wymiar kary, czyli 21 lat więzienia, co w przypadku tak makabrycznej zbrodni wydaje się być parodią sprawiedliwości. Sąd nie przewidział możliwości wcześniejszego zwolnienia i zastrzegł sobie prawo do przedłużenia wyroku, jeśli uzna skazanego za wciąż groźnego dla społeczeństwa. Sąd odrzucił także linię obrony, chcącej aby uznano Breivika za niepoczytalnego, stwierdził wprawdzie, że wykazuje on narcystyczne zaburzenia osobowości, ale nie cierpi na psychozę. Dokonany 22 lipca 2011 zamach był przez Breivika przygotowany miesiącami.

FAQ

1. Czy w Norwegii jest wysoka przestępczość? Pokaż odpowiedź

2. Jaka jest najwyższa możliwa kara w Norwegii? Pokaż odpowiedź

3. Kim była Belle Gunness? Pokaż odpowiedź

4. Kim był Arnfinn Nesset? Pokaż odpowiedź

5. Kim jest Varg Vikernes? Pokaż odpowiedź

6. Kim jest Andres Breivik? Pokaż odpowiedź

Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Zbrodniarze w Norwegii"