Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Norweska literatura kryminalna

Norweska literatura kryminalna

Szwecja ma swojego Stiega Larssona, który – trzeba przyznać – jest w dużej mierze autorem sukcesu skandynawskich kryminałów i to dzięki niemu świat zaczął się interesować literaturą tego regionu, a przez to również norweską. Ze względu na duże zainteresowanie kryminałami, których akcja dzieje się w Szwecji, Danii czy Finlandii, również pochodzący z Norwegii autorzy osiągają coraz większy sukces. A autorów kryminałów jest tam całkiem sporo. Coraz więcej ich książek zdobywa nie tylko Szklany Klucz – nagrodę dla najlepszego skandynawskiego kryminału; ale też światową popularność. Szkoda tylko, że na polskie tłumaczenia trzeba czekać tak długo.

Jo Nesbø

Zdecydowanie najpopularniejszym norweskim autorem, znanym na całym świecie, jest Jo Nesbø. Kryminały jego autorstwa sprzedają się w wielu krajach jako bestsellery, bardzo dobrze zostały przyjęte również w Polsce. Wszystkie książki łączy postać detektywa policyjnego Harry’ego Hole, który jest bohaterem kontrowersyjnym, a nawet trochę anty-bohaterem. Jego losy wciągnęły tysiące czytelników i stał się on postacią kultową dla skandynawskiego kryminału. Nesbø ma co prawda skłonności do nieszczęśliwych zakończeń, jednak wydaje się, że to tylko przydaje mu nowych fanów. Jego powieści są także ekranizowane.

Anne Holt

Jedną z najbardziej znanych norweskich autorek kryminałów jest Anne Holt, która tworzy swoje powieści już od przeszło 20 lat i wciąż utrzymuje swoją popularność. Z wykształcenia jest prawnikiem, taki też zawód wykonywała przez wiele lat, była też Ministrem Sprawiedliwości Norwegii oraz dziennikarką. Jej flagową postacią jest policjant śledcza – również kobieta – Hanne Wilhelmsen, która pojawia się w wielu książkach autorki, ale także naukowiec Inger Vik i komisarz Yngvar Stubø. Powieści jej autorstwa były wielokrotnie nagradzane, a także ekranizowane. Na polski nie zostały przetłumaczone wszystkie jej dzieła, jednak znaczna większość jest dostępna w języku polskim, jak i w 25 językach całego świata.

Thomas Enger

Thomas Enger – pisarz, historyk, komopozytor i dziennikarz – stworzył cykl kryminałów połączonych postacią Henninga Juula – również dziennikarza o zacięciu śledczym, który rozwiązuje coraz to bardziej skomplikowane zagadki kryminalne. Czytelników przyciąga także nieodkrywana długo tajemnica samej głównej postaci. Książki tego autora są popularne na całym świecie, a jego samego uznano za nadzieję norweskiej literatury kryminalnej. Wydawane w Polsce nakładem wydawnictwa Czarne powieści również zyskały rzeszę czytelników. Fani Engera z niecierpliwością oczekują na premierę zapowiadanej ekranizacji powieści „Letarg”

Karin Fossum

Karin Fossum zwana jest norweską Agathą Christie, królową książek kryminalnych. Tworzy ona książki realistyczne, oparte na wątku psychologicznym i niezwykle wciągające. W Polsce ukazały się jedynie cztery z nich. Z wykształcenia Fossum jest pielęgniarką, pracowała w szpitalu psychiatrycznym i sama przyznaje, że nie miała zamiaru zostać autorką kryminałów, gdyż docelowo pisała na tematy zupełnie inne. Mimo tego jej książki zostały uhonorowane wieloma norweskimi i międzynarodowymi nagrodami.

Gunnar Staalesen

Gunnar Staalesen zyskał podwójną sławę – jako autor kryminałów, ale także jako ojciec cyklu Instynkt Wilka – niezwykłego cyklu 12 filmów kryminalnych nakręconych na podstawie jego książek. Główny bohater, Verg Veum to twardy, męski detektyw, który rozwiązuje dziwne przypadki przytrafiające się mieszkańcom Bergen, wspierając się przy tym wiedzą zyskaną w trakcie odbytej wcześniej praktyki na stanowisku pracownika socjalnego. Niestety, mimo że w Norwegii ten autor jest bardzo popularny, na język polski nie przetłumaczono jeszcze zbyt wielu jego książek.

Kjell Ola Dahl

Znanym twórcą, którego popularność rozpoczęła się na długo przed boomem na skandynawskie kryminały jest Kjell Ola Dahl. Nazywany ojcem norweskiej literatury kryminalnej pisarz jest z wykształcenia psychologiem oraz nauczycielem. Najbardziej zasłynął jednak z powieści o Gunnarstandzie, detektywie norweskiej policji, który bada tajemnice kryminalne wraz ze swoim asystentem. Książki Dahla zyskały czytelników na całym świecie, głównie ze względu na ostry rys i wartką akcję, najbardziej znane są „Czwarty napastnik” i „Mały złoty pierścionek

Jørn Lier Horst

Jørn Lier Horst jest nazywany nowym Nesbø. W swojej karierze pisarza wykorzystuje doświadczenia, które zyskał jako śledczy policyjny, ale także podczas swoich studiów kryminalistycznych oraz psychologicznych. Policjant Wisting – rozwiązujący zagadki przestępstw popełnionych w Larviku nie jest jego jedynym bohaterem. Horst stworzył bowiem serię kryminalną CLUE przeznaczoną dla dzieci. Najpopularniejsze książki jego autorstwa to zdecydowanie wielokrotnie nagradzane „Psy Gończe” oraz „Po sezonie”.

Bjørn Kjos

Jedną z wielu barwnych osobowości w panteonie norweskich twórców kryminału jest Bjørn Kjos – pisarz, były pilot i prawnik, prezes zarządu linii lotniczych NAS. Niewielu wie, że ten pisarz jest także milionerem oraz byłym wojskowym Jego powieść Murmanskaffæren jest zdecydowanie warta uwagi.

Unni Lindell

Niezwykle płodną autorką norweską jest twórczyni postaci Cato Isaksena, Unni Lindell. Spod jej pióra wyszło aż 40 książek, w tym osiem należących do serii o norweskim komisarzu śledczym. Poza tym pisze komedie i książki młodzieżowe. Była wielokrotnie nagradzana za różne książki swojego autorstwa – w tym kryminały. Te powieści były też zekranizowane przez telewizję publiczną jako mini-seriale.