FAQ Wynajem samochodu
1. Czy tańsze jest wynajęcie samochodu czy poruszanie się taksówką? Pokaż odpowiedź
Oczywiście wynajęcie samochodu będzie nas kosztować mniej, szczególnie na dłuższych dystansach.
2. Jaka jest cena wynajęcia samochodu w Norwegii? Pokaż odpowiedź
Im wcześniej i na dłuższy okres zarezerwujesz samochód, tym cena będzie niższa. Najniższe ceny rozpoczynają się od 400 koron za dzień.
3. Czy wypożyczalnie samochodów wymagają zaliczki? Pokaż odpowiedź
Tak, zaliczka musi być wpłacona w trakcie dokonywania rezerwacji. Z reguły wynosi 25-50%.
4. Jak obniżyć koszty wynajmu samochodu? Pokaż odpowiedź
Należy oczywiście dokonać rezerwacji jak najwcześniej. Nie opłaca się rezerwować samolotu na lotnisku, ponieważ tamtejsze wypożyczalnie są najdroższe, a także płacić w obcej walucie. Najlepiej starać się uniknąć wykupywania dodatkowych usług i wynajmu akcesoriów. Samochód przed oddaniem z reguły należy zatankować, ponieważ w przeciwnym wypadku wypożyczalnia doliczy koszty zużytego paliwa według własnego – dużo droższego – taryfikatora. Aby uniknąć dodatkowych opłat, najlepiej zwracać samochód bez opóźnień i w tym samym miejscu, w którym go wynajęliśmy.
5. Czy mogę odebrać lub oddać samochód w niestandardowych godzinach? Pokaż odpowiedź
Tak, zazwyczaj taka opcja jest dostępna, ale oczywiście kosztuje więcej.
6. Jakie dokumenty muszę mieć, aby wynająć samochód? Pokaż odpowiedź
Oczywiście musisz posiadać prawo jazdy – czasem wypożyczalnie życzą sobie, aby dokument był ważny przez minimum rok. Potrzebujesz też dowodu osobistego i karty kredytowej lub debetowej wystawionej na własne nazwisko, nawet jeśli płatności dokonywał ktoś inny.
7. Czy muszę mieć międzynarodowe prawo jazdy? Pokaż odpowiedź
Posiadanie takiego dokumentu jest zawsze korzystne, ale nie niezbędne. Należy pamiętać, że międzynarodowe prawo jazdy samo w sobie nie jest dokumentem, tylko jego tłumaczeniem, więc oryginalne prawo jazdy zawsze trzeba mieć przy sobie.
8. Chcemy podróżować z dzieckiem, ale nie posiadamy fotelika samochodowego. Czy powinniśmy go zakupić? Pokaż odpowiedź
Nie musicie, ponieważ każda wypożyczalnia zaoferuje Wam jako dodatek wynajem fotelika przystosowanego do wieku Waszego dziecka. Jednak jeżeli podróż ma być dłuższa, warto przeliczyć koszt wynajmu i zastanowić się nad zakupem, ponieważ może się okazać, że będzie to dla Was tańsze.
9. Czy mogę bezpłatnie zgłosić drugiego kierowcę? Pokaż odpowiedź
Niestety nie wszędzie, niektóre wypożyczalnie pobierają za to dodatkową opłatę w wysokości kilkudziesięciu koron dziennie.
10. Ile trwa procedura zwrotu kaucji? Pokaż odpowiedź
Może to potrwać do miesiąca. Najlepiej w trakcie zwrotu samochodu poprosić o sprawdzenie jego stanu technicznego oraz zachować rachunki, żeby uchronić się przed bezpodstawnym zajęciem kaucji przez wypożyczalnię.
11. Czy jeżeli oddam samochód wcześniej, mogę liczyć na obniżenie opłat? Pokaż odpowiedź
Nie! Z reguły jest wręcz przeciwnie – za wcześniejsze oddanie pojazdu firmy mogą obciążyć Cię dodatkowymi opłatami, ponieważ chcą zrekompensować koszty, które generuje samochód stojący na parkingu, podczas gdy mógłby być wynajęty i przynosić dochód.
12. Czy jeśli posiadam ubezpieczenie własnego samochodu, muszę wykupić je również na wynajmowany? Pokaż odpowiedź
Takiej informacji najlepiej zaciągnąć u Twojego prywatnego ubezpieczyciela. Często Twoja polisa samochodowa obejmuje także samochód wynajmowany – wypożyczalnia raczej nie poinformuje Cię o takiej ewentualności.
13. Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi wypożyczalniami? Pokaż odpowiedź
Należy bezwzględnie zatrzymywać wszystkie rachunki i dowody wpłat. Ponadto warto zrobić dokładne zdjęcia samochodu podczas odbierania go z wypożyczalni oraz przy zwrocie.
14. Czy mogę przedłużyć czas wynajmu samochodu? Pokaż odpowiedź
Tak, ale musisz o tym poinformować wypożyczalnie odpowiednio wcześniej – warto zapytać o dokładne warunki już w trakcie zawierania umowy.
15. Czy dla wypożyczalni liczy się wiek kierowcy? Pokaż odpowiedź
Tak, osoby poniżej 19. roku życia nie mogą wynająć samochodu. Nieliczne wypożyczalnie są skłonne wynająć auto osobom poniżej 21. roku życia, a osoby poniżej 25 lat często są obarczone dodatkowymi opłatami.
16. Czy w wypożyczonym samochodzie można palić? Pokaż odpowiedź
Nie. Jeśli złamiesz tę zasadę, wypożyczalnia obciąży Cię dodatkowymi kosztami.
17. Jak uniknąć wyższych opłat w lokalizacjach turystycznych? Pokaż odpowiedź
W sezonie urlopowym ceny samochodów w lokalizacjach turystycznych są wyższe, dlatego warto przeliczyć koszty – często bardziej opłaca się wynająć samochód w bardziej oddalonym miejscu i dojechać nim do lokalizacji turystycznej.
18. Chcę przekroczyć granicę podróżując wynajętym samochodem. Czy to dozwolone? Pokaż odpowiedź
Raczej tak, ale czasem wiąże się z dodatkowymi kosztami. Należy poinformować o tym wypożyczalnie, bo niekiedy do przekroczenia granicy niezbędne jest pozwolenie z firmy wynajmującej auto. Nie zawsze jest dozwolone wjeżdżanie do krajów Europy Wschodniej.
19. Miałem wypadek podczas prowadzenia wynajętego samochodu. Co muszę zrobić? Pokaż odpowiedź
Koniecznie spisz dane, numery prawa jazdy oraz ubezpieczenia wszystkich uczestników wypadku i od razu skontaktuj się z wypożyczalnią – oni poinformują Cię, jakie procedury obowiązują w danej firmie. Ponadto spisz protokół wypadku. Nawet jeśli nie masz czasu, by wezwać policję, zrób to samodzielnie. Poinformuj swoją ubezpieczalnie o zajściu, nawet jeżeli nie zaszło z Twojej winy.
20. Samochód, który odbieram z wypożyczalni, posiada uszkodzenia i niepełny bak. Co powinienem z tym zrobić? Pokaż odpowiedź
Koniecznie upewnij się, że firma jest o tym poinformowana. Zadbaj o to, aby w umowie były zawarte opisy szkód. Zapytaj, czy masz oddać samochód z tym samym stanem baku.
21. Czym jest wkład własny w przypadku wystąpienia szkody? Pokaż odpowiedź
Wkład własny w przypadku wystąpienia szkody, czyli CDW jest rodzajem ubezpieczenia, które polega na rezygnacji wypożyczalni z żądania pełnej rekompensaty w wypadku poważnego uszkodzenia pojazdu. Często jest on wliczony w cenę wynajmu i ogranicza kwotę, jaką możemy być obciążeni, do tej z góry podanej w umowie.
22. Ukradziono mi wynajęty samochód. Co teraz? Pokaż odpowiedź
Przede wszystkim musisz się upewnić, czy miałeś w umowie TP – ubezpieczenie od kradzieży. Jeśli tak, zapłacisz tylko ustaloną kwotę. Jeśli nie, wypożyczalnia może ubiegać się o pełny zwrot kosztów.
23. Jaka jest dopuszczalna prędkość, z którą mogę poruszać się po drogach w Norwegii? Pokaż odpowiedź
W terenie zabudowanym jest to 50-60 km/h, a na drogach ekspresowych i autostradach – 90-100 km/h.
24. Czy jeśli mam zamiar korzystać z płatnych dróg wypożyczonym samochodem to muszę uiszczać opłaty albo rejestrować się w systemie AutoPass? Pokaż odpowiedź
Warto o to zapytać w wypożyczalni, ale reguła jest taka, że firmy rejestrują swoje samochody. Korzystamy więc z bramek AutoPass, a po oddaniu samochodu uiszczamy należność za drogi kartą kredytową dla wypożyczalni.
25. Czy można wynająć samochód tankowany LPG? Pokaż odpowiedź
Można, wiele osób się na to kusi, ponieważ ceny gazu są prawie dwukrotnie niższe, niż benzyny. Należy jednak pamiętać, że bardzo niewiele stacji benzynowych w Norwegii obsługuje LPG, co może nam skutecznie utrudnić podróż.
26. Jakie są ceny benzyny w Norwegii? Pokaż odpowiedź
Cena benzyny wynosi około 15-20 koron za litr.
27. Jakie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe w Norwegii? Pokaż odpowiedź
Apteczka, kamizelka odblaskowa, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy – to rzeczy, które zawsze musisz mieć ze sobą w samochodzie. Powinny znajdować się w aucie, które wynajmujesz.
28. Czy w Norwegii rzeczywiście mandaty za przekroczenie prędkości są takie surowe? Pokaż odpowiedź
Tak! Mandat można dostać już za przekroczenie prędkości o 1 km/h! Ponadto kary są wysokie (od 600 koron wzwyż), a jeśli przekroczysz prędkość o 25 km/h (jeśli dozwolona prędkość wynosi do 60km/h), 35 km/h (jeśli dozwolona prędkość to 70 km/h lub więcej) lub 40 km/h na autostradach – możesz stracić prawo jazdy. Cudzoziemcy muszą zapłacić mandat na miejscu za pomocą karty kredytowej.