Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
Krwiodawstwo
Psycholog

SZCZEPIENIA W NORWEGII

Szczepienia dzieci w Norwegii

W Norwegii instytucją zajmującą się zdrowiem publicznym i jakością życia jest Nasjonalt Folkehelseinstitutt, czyli Norweski Instytut Zdrowia Publicznego. Odpowiada on za zbieranie i opracowywanie danych na temat stanu zdrowia populacji zamieszkującej Norwegię, monitorowanie jakości życia oraz rozwoju chorób cywilizacyjnych, ale także informowanie i uświadamianie na temat zdrowego trybu życia oraz koniecznych i niezbędnych środkach zapobiegawczych, jak między innymi szczepienia. Tak, jak w innych krajach, tak i w Norwegii wdrożona jest polityka szczepień w pierwszej dobie życia oraz wieku dziecięcego. Warto więc zapoznać się z dotyczącymi ich wytycznymi, opinią Nasjonalt Folkehelseinstitutt na temat szczepień, a także zdobyć inne przydatne informacje i na bieżąco zapoznawać się z publikacjami FHI dostępnymi na stronie instytutu. www.fhi.no

Jak wygląda system szczepień w Norwegii?

Norweski system szczepionek dla dzieci różni się od polskiego przede wszystkim tym, że szczepienia są dobrowolne – każdy rodzic ma prawo samodzielnie zadecydować, czy poddać swoje dziecko szczepieniu. Sam zabieg jest tu bezpłatny i wykonywany w wybranej Helsestasjon, czyli przychodni dziecięcej, a dla dzieci w wieku szkolnym – szczepionki podawane są w szkole, do której uczęszcza dziecko. Dzieci szczepi się na 10 różnych chorób, a cykl szczepień rozpoczyna się po ukończeniu przez dziecko 3 miesiąca życia i trwa do około 16 roku życia. Do 15 miesiąca życia są to jednak dawki podstawowe, a w późniejszych latach już tylko dawki przypominające. W Norwegii, podobnie jak w krajach Unii Europejskiej, stosuje się tzw. szczepionki skojarzone, które polegają na podaniu kilku szczepień w jednym zastrzyku. Minimalizuje to ilość substancji dodatkowych podawanych dziecku, skutki uboczne, ale także stres małego pacjenta. Szczepionki są wolne od rtęci, a podaje się je podskórnie. Z reguły dostajemy list powiadamiający o zbliżającym się terminie szczepienia.

Na jakie choroby szczepimy?

Norweski system gwarantuje każdemu dziecku bezpłatne szczepienia na najbardziej popularne choroby, jak błonica, tężec i krztusiec, a także odra, świnka i różyczka. Ponadto podawane są szczepionki na zakażenie Hib oraz poliomyelitis. Jeżeli dziecko zostanie zdiagnozowane jako należące do grupy ryzyka, może otrzymać też szczepionkę na gruźlicę i WZW B. Dodatkowo norweski system oferuje także bezpłatne szczepionki na zakażenia pneumokokami.

Kalendarz szczepień

W wieku 3 miesięcy:
2 zastrzyki – Błonica, tężec, krztusiec, poliomyelitis i infekcja Hib (DTP-IPV-Hib), zakażenia pneumokokowe.

W wieku 5 miesięcy:
2 zastrzyki – Błonica, tężec, krztusiec, poliomyelitis i infekcja Hib (DTP-IPV-Hib), zakażenia pneumokokowe.

W wieku 12 miesięcy:
2 zastrzyki – Błonica, tężec, krztusiec, poliomyelitis i infekcja Hib (DTP-IPV-Hib), zakażenia pneumokokowe.

W wieku 15 miesięcy:
1 zastrzyk – Odra, różyczka, świnka.

W wieku 8 lat:
1 zastrzyk – Błonica, tężec, krztusiec, poliomyelitis.

W wieku 12 lat:
1 zastrzyk – Błonica, tężec.

W wieku 13 lat:
1 zastrzyk – Odra, świnka, różyczka.
3 zastrzyki dla dziewcząt – HPV.

W wieku 15 lat:
1 zastrzyk – Gruźlica.

W wieku 16 lat:
1 zastrzyk – Błonica, tężec, poliomyelitis

Procedury towarzyszące szczepieniom

Przed szczepieniem przeprowadzony zostanie wywiad dotyczący zdrowia dziecka w ostatnim czasie oraz w ogóle. Ponadto, jeżeli posiadamy polską książeczkę szczepień, należy ją okazać. Pytania, które zada pielęgniarka dotyczyć będą przede wszystkim stanu dziecka w ostatnich tygodniach – czy przebyło chorobę, brało leki, gorączkowało. Wywiad dotyczyć będzie także reakcji dziecka na ostatnie szczepionki – czy wystąpiły efekty uboczne, reakcje alergiczne, czy potrzebna była wizyta lekarska. Jeśli pielęgniarka uzna to za stosowne, dziecko zostanie zbadane przez lekarza. Po szczepieniu wskazane jest pozostanie w placówce opieki zdrowotnej jeszcze przez około 20-30 minut, na wypadek gdyby wystąpiły jakieś nieprzewidziane skutki szczepionki, jednak zdarza się to niezwykle rzadko u dzieci uczulonych na któryś ze składników szczepionki.

Ponadto każde szczepienie zostanie zarejestrowane w SYSVAK, czyli rejestrze krajowym. Trzeba też podać do rejestru szczepienia wykonane w Polsce. Poza podstawowymi danymi szczepionego dziecka, w SYSVAK umieszcza się też informacje o ewentualnych skutkach ubocznych po szczepionce. Rejestr SYSVAK umożliwia otrzymanie zaświadczenia o przebytych szczepieniach.

Słownik przydatnych nazw

Di-Per-Te – DTP
Diferi – błonnica
Hepatitt B – zapalenie wątroby typu B, WZW B
Hibinfeksjon – zakażenie Hib
Humant papillomavirus – HPV
Kikhoste – krztusiec
Kusma – świnka
Mesliger – odra
Pneumokokksykdom – pneumokoki
Poliomyelitis – paraliż dziecięcy
Røde hunder, MMR – różyczka
Stikk – zastrzyk
Stivkrampe – tężec
Tuberkulose – gruźlica
Vaksinasjon – szczepienia
Vaksine mot livmorhalskreft – szczepionka na raka szyjki macicy

FAQ

1. Czy szczepienia w Norwegii są obowiązkowe? Pokaż odpowiedź

2. Ile kosztuje szczepienie dziecka w Norwegii? Pokaż odpowiedź

3. Czy w Norwegii szczepi się dzieci przeciwko żółtaczce? Pokaż odpowiedź

4. Czy jeśli moje dziecko dostało w Polsce pierwszą dawkę szczepionki na żółtaczkę, to w Norwegii otrzyma kolejną? Pokaż odpowiedź

5. Czy powinienem mieć przetłumaczoną książeczkę szczepień dziecka? Pokaż odpowiedź

6. Czy mogę odmówić zarejestrowania szczepienia w SYSVAK? Pokaż odpowiedź

7. Czy mogę zobaczyć jakie dane znajdują się w SYSVAK? Pokaż odpowiedź