Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
Firmy transportowe
System Autopass

ZNIŻKI W NORWEGII

Oslo-pass

Oslo-pass to gwarancja bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji miejskiej na terenie Oslo. To również oferta skierowana dla osób chcących za darmo zwiedzić ponad 30 muzeów i atrakcji turystycznych. Karta daje możliwość użytkowania bezpłatnego parkingu, bezpłatnych wstępów do basenów odkrytych, darmowe wycieczki, zniżki na zwiedzanie, symulator narciarski, park rozrywki Tusenfryd, bilety na koncerty, wspinaczkę, wypożyczalnię sprzętu rowerowego, narciarskiego, oraz łyżew, karta zawiera również oferty specjalne restauracji, sklepów, obiektów rekreacyjnych i rozrywkowych.
Ty decydujesz czy chcesz kartę która jest ważna odpowiednio przez 24,48, lub 72 godziny. Karta jest ważna od momentu zatwierdzenia go poprzez wpisanie daty i czasu w odpowiednie miejsca. Od tego momentu, karnet jest ważny przez określoną liczbę czasu. Oslo-pass oferuje również specjalne ceny kart dla dzieci. Wraz z Oslo-Pass otrzymasz także broszurę, szczegółowo opisującą wszystkie korzyści dla posiadacza karty.
Karty możesz zakupić w 3 skupiskach – w Oslo, w pobliżu Oslo, oraz na drodze dojazdowej do Oslo.

1) Oslo
Tourist Information Centre: outside the Central Station Oslo S (all year)
Hotels/hostels/camp sites:
• Most hotels in Oslo
• Cochs Pensjonat
• Oslo Youth Hostel Haraldsheim
• Oslo Hostel Central
• Perminalen
• Bogstad Camping
• Ekeberg Camping (summer)
Other sales points in Oslo:
• Ruter’s Customer Service Centre (Trafikanten) in front of Oslo Central Station
• Ruter’s Service Points at Aker Brygge
• Akershus Castle
Museums:
• Nobel Peace Center, Norwegian Maritime Museum, Norwegian Resistance Museum
• Båtservice Sightseeing (pier 3 behind City Hall)
• Narvesen at Radisson Blu Scandinavia Hotel
2) W pobliżu Oslo
• Thon Hotel Vettre
• Quality Hotel Mastemyr
• Oslo Youth Hostel Holtekilen
• Sandvika Storsenter – information counter
• Ruter’s Service Point at Oslo Airport (OSL)
3) Na drodze do Oslo
• Color Line: Color Magic & Color Fantasy
• DFDS: Crown of Scandinavia and Pearl of Scandinavia
• Stena Line: Stena Saga
• Svinesund Info Centre (Norwegian side of the Sweden-Norway border)
• Ruter’s Service Point at Oslo Airport (OSL)

Cennik 2015 (NOK):

Rodzaj Dzieci/seniorzy Dorośli Studenci (20%)
24 godziny 160 320 256
48 godzin 240 470 376
72 godziny 295 590 472

Ograniczenia: zniżki objemują dzieci od 4 do 15 roku życia oraz seniorów powyżej 67 roku życia. Ograniczenia te nie obejmują darmowych parkingów. Studenci dostają ulgę do 30. Roku życia. Dla grup chcących zwiedzać Oslo obowiązują ceny 20% mniejsze od ceny dorosłych.

Publiczny transport „Ruter”

Publiczny transport w Oslo oraz w Akershus nazywany jest RUTER. Obejmuje on wszystkie miejskie i regionalne autobusy, tramwaje, metro, promy, oraz lokalne pociągi. Oczywiście, ceny biletów są uzależnione od rodzaju strefy.
Specjalne zniżki:
Dzieci:
Dzieci poniżej 4 roku życia jeżdżą całkowicie za darmo. Zniżka dla dzieci na bilety ulgowe obowiązuje do 16. Roku życia.
Psy, psy-przewodniki, specjalne psy
Opłata za psa wynosi tyle samo co opłata za dziecko. Cena nie zależy od wielkości psa. Psy-przewodnicy, oraz specjalnie wyszkolone psy jeżdżą za darmo.
Przewóz rowerów i seqwey
Personel transportowy decyduje, czy jest miejsce na umiejscowienie tych rzeczy w środkach komunikacji. Wyjątki stanowią: hulajnogi, rowery dla najmłodszych, wózki inwalidzkie. Rowery składane mogą być przewożone bezpłatnie. Rowery są przewożone bezpłatnie z wyjątkiem godzin szczytu od poniedziałku do piątku od 7:00-9:00, oraz 15:00-18:00.
Wózki dziecięce, wózki dla dzieci, narty, sanki
Przewóz bezpłatny, jedynie personel decyduje, czy jest wystarczająco miejsca na umiejscowienie ich w komunikacji miejskiej.
Osoby na wózkach inwalidzkich, niepełnosprawni
Podróżują bezpłatnie. Opiekunowie tych osób również podróżują bezpłatnie.
Rabaty dla młodzieży
Rabaty na 7. i 30. Dniowe bilety dostępne są dla osób w wieku od 16 do 19 lat. Bilety muszą być aktywowane nie później niż w dniu poprzedzającym 20. Rok życia osoby. Młodzież musi płacić pełną opłatę dla wszystkich innych rodzajów biletów.
Studenckie zniżki
40% zniżki na bilet 30-dniowy dla studentów i stażystów w ramach doświadczenia zawodowego w ograniczeniu do 30.roku życia.
Zniżka rodzinna
Rabat rodzinny obejmuje rodzinę posiadającą 4 dzieci lub 4 psy, dzięki niemu dzieci/psy mogą podróżować bezpłatnie w sobotę, niedzielę i święta.

CENNIK 2015:

Rodzaj biletu Kategoria Cena za wszystkie strefy
Pojedynczy bilet Dorośli 110
Dzieci 55
24-godzinny bilet Dorośli 190
Dzieci 95
7-dniowy bilet Dorośli 640
Dzieci 320
30-dniowy bilet Dorośli 1740
Dzieci 540
Studenci 1050
365-dniowy bilet Dorośli 17400
Zniżkowy 8700

Zniżka/bonus z prawem jazdy

Bonus przyznawany jest w Norwegii z tytułu bezwypadkowej jazdy. Wszyscy powyżej 18. Roku życia w Norwegii otrzymują początkową premię w wysokości 20% przy zakupie ubezpieczenia samochodu. Ponadto, premia zwiększa się z każdym rokiem użytkowania samochodu w formie bezwypadkowej o 10%. Dzięki temu, w upływie zaledwie kilku lat, a konkretniej pięciu, mamy możliwość osiągnięcia maksymalnej zniżki w wysokości 70% przy bezwypadkowej jeździe. Po przekroczeniu 5.roku bezwypadkowego użytkowania samochodu zostaje przyznana stała zniżka wynosząca 75%.

Zniżki kolejowe NSB

Upoważnia do podróżowania po Norwegii bez względu na długość trasy. Bilet jest dostępny cały czas, aż do wyczerpania promocji. Można zamówić je przez internet, lub kupić w automacie, który znajduje się przy każdej stacji kolejowej.

Rodzaj biletu Liczba dni Zniżka Cena (uzależniona od długości trasy podróży)
Dzieci < 4 lat 100% Za darmo
Dzieci 4-15 lat 50%
Dorośli „MINIPRIS”
+ bez względu na długość trasy
Jednorazowo 0% 249 NOK
Studenci Jednorazowo 25%
Studenci 30dniowy / 1 bilet 40%
Dorośli > 67, niepełnosprawni Jednorazowo 50%
KARTA KLIENTA
+ dziecko <16
+10% rabat na hotel
Cały rok 30%
100%
390 NOK

Zniżka 10% podatkowa

Zniżka 10% przysługuje osobom, dla których rok rozliczeniowy był pierwszym, lub drugim rokiem pracy w Norwegii. Ze zniżki najczęściej korzystają osoby samotne, które nie mogą skorzystać z rozliczenia w statusie pendler, ze względu na to, iż nie są w stanie udowodnić swojej podróży do Polski raz na 3 tygodnie. Zniżkę podatkową można łączyć z drugą klasą podatkową, jednak nie można jej łączyć ze statusem pendler.
Sama ulga powoduje zmniejszenie dochodu opodatkowania o kwotę 10% dochodu brutto. Oznacza to niższy podatek z jednoczesnym wyższym jego zwrotem. Aby ubiegać się o zniżkę, należy złożyć w urzędzie następujące dokumenty:
• Lønns- og trekkoppgave
• Årsoppgave fra NAV
• Selvangivelse
• Kody PIN niezbędne do systemu Altinn/MinId

Ulga rodzicielska

W Norwegii dostępne są również ulgi rodzicielskie, z tytułu udokumentowanych kosztów opieki nad przebywającym w domu dzieckiem, które w danym roku dochodowym ma poniżej 12 lat. Ulga przyznawana jest w kwocie 25 000 NOK na jedno dziecko, przy czym zwiększana jest o 15 000 NOK za każde kolejne dziecko. Aby otrzymać ulgę, muszą być spełnione poniższe warunki:
• Zameldowanie musi być w innym państwie niż Norwegia
• 90% dochodu rodziny musi być opodatkowane w Norwegii