FAQ Umowa o wynajem mieszkania?
1. Czy istnieje jakiś wzór umowy wynajmu lokalu? Pokaż odpowiedź
Nie ma konkretnego wzoru, ale przykładowe umowy można znaleźć w internecie. Najlepiej skorzystać ze wzoru umowy sporządzonego na podstawie Ustawy o Wynajmie Lokalu Mieszkalnego (Husleieloven).
2. Co to jest Husleieloven? Pokaż odpowiedź
Jest to norweska ustawa regulująca zasady wynajmu lokali mieszkalnych i określająca obowiązki i prawa, zarówno najemcy, jak i właściciela.
3. Czy jeśli w umowie o wynajem lokalu mieszkalnego są postanowienia niezgodne z norweską ustawą, to czy są one prawnie skuteczne? Pokaż odpowiedź
Nie są. Pierwszeństwo mają zawsze przepisy ustawy (Husleieloven) i nawet jeśli wynajmujący zawrze w umowie postanowienia niezgodne z prawem, a najemca umowę podpisze, to w przypadku dochodzenia roszczeń, taka umowa będzie nieważna w zakresie postanowień niezgodnych z prawem.
4. Jak bardzo szczegółowa musi być umowa o wynajem lokalu mieszkalnego? Pokaż odpowiedź
Dla najemcy lepiej będzie jeśli umowa będzie jak najbardziej szczegółowa i oprócz podstawowych danych osobowych, wysokości czynszu i okresu trwania umowy, będą w niej zawarte wszystkie szczegóły związane z wynajmem. Czyli przykładowo: czy czynsz zawiera opłatę za prąd, wodę i inne media oraz jakie pomieszczenia wchodzą w skład wynajmowanego obiektu.
5. Na jaki minimalny okres zawierana jest umowa na czas określony? Pokaż odpowiedź
Według norweskiego prawa minimalny okres wynajmu na czas określony to 3 lata. Umowa może być zawarta na rok, jeśli najemca ma wynajmować strych lub piwnicę w domu wolnostojącym lub jedno z mieszkań w domu dwurodzinnym, jeśli wynajmujący również mieszka w tym domu.
6. Czym się różni umowa wynajmu na czas określony, a czas nieokreślony? Pokaż odpowiedź
Umowa na czas określony zawierana jest co najmniej na trzy lata, chyba że spełnione są warunki określone w ustawie i umowa może być zawarta na 1 rok. Umowa na czas określony kończy się bez konieczności jej wypowiedzenia, a umowa na czas nieokreślony kończy się wypowiedzeniem przez jedną ze stron.
7. Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy wynajmu? Pokaż odpowiedź
Długość okresu wypowiedzenia powinna być zawarta w umowie wynajmu. Jeśli nie jest, to według norweskiego prawa wynosi w takim przypadku trzy miesiące.
8. Czy jeśli dostanę wypowiedzenie, to muszę wyprowadzić się od razu z mieszkania? Pokaż odpowiedź
Nie. Mieszkanie należy opuścić z końcem okresu wypowiedzenia, ustalonym w umowie. Zazwyczaj taki okres liczony jest od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano wypowiedzenie (otrzymano je 28 czerwca, okres wypowiedzenia liczy się od 1go lipca). Oznacza to, że jeśli okres wypowiedzenia wynosi dwa miesiące, wypowiedzenie otrzyma się dowolnego dnia czerwca, to do końca sierpnia można korzystać z mieszkania, oczywiście dokonując za nie wszelkich opłat.
9. Czy w umowie wynajmu może być sformułowanie, że żadna ze stron nie może wypowiedzieć umowy w całym okresie jej trwania? Pokaż odpowiedź
Tak. Jest to zabezpieczenie dla właściciela. Jeśli planowane jest zerwanie umowy przez najemcę przed wyznaczonym w umowie terminem, to lepiej takiej umowy nie podpisywać, ponieważ czynsz trzeba będzie opłacić za cały okres trwania umowy.
10. W jaki sposób wyliczane i opłacane jest zużycie prądu, wody, gazu? Pokaż odpowiedź
Ta kwestia powinna być zawarta w umowie wynajmu. Czasami opłaty komunalne i opłaty za prąd wliczone są już w czynsz, a czasami rozliczane są według zużycia. Informacja o sposobie rozliczenia jest często zawarta w ogłoszeniu o wynajęciu mieszkania.
11. Skąd mam wiedzieć czy opłaty komunalne są wliczone w czynsz? Pokaż odpowiedź
Ta kwestia powinna być rozstrzygnięta w umowie. Jeśli w podpunkcie umowy dotyczącym czynszu (Leie lub Leiekostnader) jest zapis „Leie inkluderer strøm/avløp/vann” oznacza to, że w czynsz wliczone są prąd, ścieki i woda. Punkt ten może być również sformułowany tak: „Inkludert i husleien: strøm/avløp/vann” czyli „Wliczone w czynsz: prąd, ścieki i woda”.
12. Czy wynajmujący może zmienić wysokość czynszu? Pokaż odpowiedź
Tak, ale maksymalnie raz na rok i w związku ze zmianami wskaźnika cen konsumenckich. W celu zażądania zmiany wysokości czynszu wynajmujący musi wysłać do najemcy pisemne ostrzeżenie w miesięcznym wyprzedzeniem.
13. Czy najemca ma prawo żądać zmiany wysokości czynszu? Pokaż odpowiedź
Przysługuje mu takie prawo raz do roku. W związku ze zmianą wskaźnika cen konsumenckich, najemca może pisemnie zażądać od wynajmującego zmiany wysokości czynszu.
14. Czy kwota depozytu powinna być zawarta w umowie wynajmu? Pokaż odpowiedź
Tak. Tylko w ten sposób można się uchronić przed ewentualną możliwością utraty pieniędzy wpłaconych na depozyt.
15. W jaki sposób zapłacić wynajmującemu pieniądze na depozyt? Pokaż odpowiedź
Kwotę określoną w umowie wynajmu należy wpłacić na specjalnie utworzone konto depozytowe, z którego żadna ze stron nie może wypłacić pieniędzy przed zakończeniem umowy wynajmu. Właścicielem konta depozytowego powinien być najemca, a koszty utrzymania takiego konta powinien ponosić wynajmujący.
16. Czy mogę w moim mieszkaniu przyjmować gości? Pokaż odpowiedź
Norweskie prawo pozwala najemcy przyjmowanie w wynajmowanym mieszkaniu małżonka, konkubenta oraz dzieci swoich lub dzieci małżonka lub konkubenta. Jeśli chce się przyjmować w mieszkaniu inne osoby, trzeba uzyskać na to zgodę wynajmującego. Można w umowie zawrzeć odpowiedni punkt regulujący to zagadnienie.
17. Czy mogę mieć w wynajmowanym mieszkaniu zwierzęta? Pokaż odpowiedź
O możliwości posiadania zwierząt w mieszkaniu decyduje wynajmujący. Warto rozstrzygnąć tę kwestię w umowie, aby uniknąć nieporozumień z wynajmującym.
18. Czy wynajmujący może unieważnić umowę wynajmu? Pokaż odpowiedź
Tak – w przypadku, gdy najemca rażąco naruszy jej postanowienia. Najemca musi wtedy opłacić czynsz za okres pozostały do końca najmu oraz pokryć ewentualne koszty związane z przymusowym rozwiązaniem umowy.
19. Czy mogę zerwać umowę wynajmu, jeśli stan mieszkania odbiega od tego przedstawionego przez wynajmującego? Pokaż odpowiedź
Tak. Na przykład jeśli podczas ulewy przecieka dach, o czym wynajmujący powinien wiedzieć, a najemca nie został o tym fakcie poinformowany, to jest to przesłanka do zerwania umowy. Podstawami do rozwiązania umowy nie mogą być usterki, o których najemca wiedział, dlatego najlepiej opisać i sfotografować całe mieszkanie i wszystkie znajdujące się w nim meble i sprzęty.
20. Czy mogę przeprowadzić remont wynajmowanego mieszkania na własną rękę? Pokaż odpowiedź
Tylko za zgodą właściciela mieszkania. Najlepiej zawrzeć takie postanowienie w umowie, aby później właściciel nie zarzucił najemcy zmiany stanu mieszkania i nie potrącił jakiejś kwoty z depozytu.
FAQ Jak kupić mieszkanie w Norwegii?
1. Gdzie mogę szukać mieszkań na sprzedaż? Pokaż odpowiedź
Najwięcej ogłoszeń gromadzi portal
finn.no i tam najlepiej rozpocząć poszukiwania. Ogłoszeń można również szukać w lokalnej i ogólnokrajowej prasie.
2. Jak szukać mieszkania na finn.no? Pokaż odpowiedź
Po kliknięciu w
finn.no, na stronie głównej należy wybrać ikonkę Eiendom, a następnie wybrać odnośnik
bolig til salgs. Po wybraniu interesującej lokalizacji, można ustawić bardziej zaawansowane kryteria wyszukiwania, takie jak typ lokalu (boligtype), cena, rok budowy czy ilość sypialni.
3. Co to znaczy prisantydning? Pokaż odpowiedź
Jest to cena sugerowana, od której powinna zacząć się licytacja, którą można zacząć również od niższej kwoty.
4. Co to znaczy eieform? Pokaż odpowiedź
Eieform to forma własności. Przy kupnie mieszkania należy zwrócić uwagę, jaką formę własności ma dany lokal.
5. Jakie są formy własności w Norwegii? Pokaż odpowiedź
W ogłoszeniach można spotkać formę własności eier lub selveierleilighet oraz andelsleilighet. Eier oznacza mieszkanie własnościowe, a andelsleilighet mieszkanie spółdzielcze.
6. Co w ogłoszeniach o sprzedaży mieszkania oznacza eier? Pokaż odpowiedź
Eier oznacza mieszkanie własnościowe, które najczęściej należy do wspólnoty mieszkaniowej. Po zakupie takiego mieszkania, nabywca staje się współwłaścicielem nieruchomości i razem ze wszystkimi mieszkańcami jest odpowiedzialny za koszty remontów czy renowacji budynku. Nabywca będzie brał udział w czynach społecznych, sprzątaniu i niewielkich remontach.
7. Co w ogłoszeniach o sprzedaży mieszkania oznacza andel? Pokaż odpowiedź
Andel to mieszkanie spółdzielcze. Wszelkie decyzje o poważniejszym remoncie własnego mieszkania, posiadaniu psa czy wynajmie osobom trzecim wymagają zgody spółdzielni. Kupując mieszkanie „andel” nabywca nie musi martwić się o remonty budynku czy sprzątanie. O większości spraw decyduje zarząd spółdzielni, na niektóre decyzje mają wpływ mieszkańcy, o innych przesądza zarząd.
8. Co to jest fellesgjeld? Pokaż odpowiedź
Jest to wspólne zadłużenie, jakie spółdzielnia ma w banku. Takie zadłużenie powstaje w wyniku zaciągania pożyczek na remonty i renowacje nieruchomości. Przed kupnem mieszkania należy sprawdzić, jak wysokie jest fellesgjeld i jaka część przypadnie na nabywcę mieszkania w spółdzielni.
9. Co to jest andel av fellesgjeld? Pokaż odpowiedź
Jest to część wspólnego zadłużenia (fellesgjeld), jaka przypada na poszczególnych mieszkańców i ma wpływ na wysokość miesięcznych wspólnych opłat (felleskostnader). Taka opłata nie musi być równa dla wszystkich właścicieli, może być zależna np. od wielkości mieszkania.
10. Co to jest felleskostnader? Pokaż odpowiedź
Są to wspólne opłaty, w skład których wchodzi koszt opłat komunalnych, ubezpieczenia czy kosztów usług renowacyjnych.
11. W ogłoszeniu jest kilka kwot. Która z nich to cena mieszkania? Pokaż odpowiedź
Prisantydning to sugerowana cena, którą właściciel chce uzyskać za mieszkanie. Natomiast totalpris to cena mieszkania wraz z przypadającą na danego właściciela kwotą fellesgjeld. Różnica między prisantydning a totalpris będzie doliczana co miesiąc do opłat za mieszkanie (felleskostnader).
12. Jakie formalności załatwić przed kupnem mieszkania? Pokaż odpowiedź
Przede wszystkim należy udać się do banku i dowiedzieć, czy posiada się zdolność kredytową oraz jaki kredyt można będzie uzyskać na podstawie zaświadczeń o dochodach i ogólnej sytuacji finansowej. Dopiero po uzyskaniu informacji o wysokości kredytu, który przyzna bank, należy zacząć szukać mieszkania, ponieważ wiadomo wtedy, jaką kwotę ma się do dyspozycji.
13. Od czego zacząć, gdy już znajdę interesujące mieszkanie? Pokaż odpowiedź
W ogłoszeniu powinna być podana data tzw. visningu, czyli pokazu, na którym mieszkanie będzie udostępnione zainteresowanym. W przypadku zainteresowana mieszkaniem koniecznie trzeba pojawić się na visningu.
14. Kiedy organizowany jest visning? Pokaż odpowiedź
Zazwyczaj w tydzień po ukazaniu ogłoszenia. Informacja o dacie visningu jest zawsze podana w ogłoszeniu.
15. Jak wygląda visning? Pokaż odpowiedź
Na visningu obecny jest agent, czasami właściciele mieszkania i pozostali zainteresowani kupnem. Podczas średnio godzinnego spotkania można obejrzeć całe mieszkanie. Jeśli oglądający są zainteresowani kupnem, to wpisują się na specjalną listę.
16. Kto to jest megler? Pokaż odpowiedź
Megler to agent nieruchomości, który w imieniu właścicieli sprzedaje mieszkanie lub dom.
17. Na co zwrócić uwagę na visningu? Pokaż odpowiedź
Przede wszystkim na stan techniczny budynku. Visning jest organizowany właśnie po to, by móc dokładnie obejrzeć każdy zakątek mieszkania.
18. Jak kupić mieszkanie w Norwegii? Pokaż odpowiedź
Poprzez licytację. Na visningu, czyli pokazie nieruchomości, można obejrzeć mieszkanie, a następnie złożyć swoją ofertę.
19. Czy podana w ogłoszeniu cena jest ostateczna? Pokaż odpowiedź
Nie. Ostateczna cena zależy od zainteresowanych kupnem. Mieszkanie kupi osoba, która zaoferuje za nie najwięcej. W Norwegii kupno mieszkania następuje w drodze licytacji.
20. Jak złożyć swoją ofertę? Pokaż odpowiedź
Po visningu agent czeka na pierwszą ofertę. Tę pierwszą trzeba złożyć pisemnie i podać w niej termin jej ważności. Po upływie tej daty, oferta przestaje być wiążąca. Po otrzymaniu pierwszej oferty agent dzwoni do wszystkich zainteresowanych, którzy mogą wtedy złożyć swoje oferty, przebijając tę pierwszą.
21. Czy w ofercie muszę podać taką kwotę jaka jest w ogłoszeniu? Pokaż odpowiedź
Nie. Podana w ogłoszeniu kwota (prisantydning) to kwota proponowana. Licytujący może podać kwotę niższą, równą lub wyższą niż ta z ogłoszenia.
22. Czy jeśli złożę swoją ofertę w drodze licytacji, to jest ona wiążąca, nawet jeśli jeszcze nie podpisano umowy? Pokaż odpowiedź
Tak. Jeśli nikt nie przebije złożonej przez zainteresowanego oferty, to jest ona wiążąca i prowadzi do podpisania umowy, chyba że minął termin ważności oferty. Termin ten zainteresowany kupnem zawsze podaje w ofercie. Dlatego nie powinno sie licytować, jeśli nie jest się do końca przekonanym do zakupu danego mieszkania.
23. Jak wygląda licytacja? Pokaż odpowiedź
Magler po otrzymaniu pierwszej oferty dzwoni do wszystkich zainteresowany kupnem. Jeśli jest się w stanie przebić ofertę, to proponuje się swoją kwotę. Magler dzwoni do wszystkich do momentu, aż któraś z ofert nie zostanie przez nikogo przebita. Należy pamiętać, że właściciele mieszkania mogą uznać ofertę za zbyt niską i nie sprzedać nieruchomości.
24. Czy po przedstawieniu oferty i wygraniu licytacji dom należy do mnie? Pokaż odpowiedź
Nie, ponieważ właściciele mogą zrezygnować ze sprzedaży i uznać, że oferta jest zbyt niska.
25. Jak agent sprawdzi moją zdolność kredytową? Pokaż odpowiedź
Przed złożeniem oferty należy w banku załatwić wszystkie formalności, by móc agentowi podać nazwisko osoby, do której po złożeniu oferty ten może zadzwonić w celu potwierdzenia zdolności kredytowej.
26. Czy mam szansę na kupno mieszkania, jeśli nie stać mnie na wkład własny? Pokaż odpowiedź
Tak. W takim przypadku należy złożyć wniosek do urzędu gminy, która może udzielić kredytu startowego, tzw. startlån.
27. Czy mam szansę na kupno mieszkania, jeśli bank odmówi mi kredytu? Pokaż odpowiedź
Tak. Podobnie jak w przypadku braku oszczędności na wkład własny. Urząd gminy może na specjalny wniosek udzielić tzw. startlån, czyli kredytu startowego.
FAQ Jak wynająć mieszkanie w Norwegii?
1. Jak szukać mieszkania w Norwegii? Pokaż odpowiedź
Najprostszym i najszybszym sposobem jest przeglądanie ogłoszeń na norweskich portalach. Najpopularniejszy jest
www.finn.no. Pod tym adresem, w zakładce „Eiendom”, można znaleźć ogłoszenia z całej Norwegii.
Również w lokalnej prasie znajdują się takie ogłoszenia. Można też skorzystać z firm pośredniczących w wynajmie mieszkań, lecz w tym przypadku trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami.
2. Jak szukać mieszkania na www.finn.no? Pokaż odpowiedź
Należy wejść na stronę
www.finn.no. Następnie kliknąć w ikonę „Eiendom”. Potem w „Bolig til leie”. Po otwarciu strony należy wybrać miejscowość lub region. Szukając mieszkania trzeba kliknąć w „Leilighet” lub „Hybel”. Po dokonaniu tego wyboru można ustawić kryteria wyszukiwania, takie jak cena, metraż czy ilość pokoi.
3. Co znaczy bolig? Pokaż odpowiedź
Bolig to miejsce zamieszkania, dom, mieszkanie. Szukając mieszkania na portalach internetowych lub w lokalnej prasie pod tym pojęciem będą kryć się zarówno mieszkania, kawalerki, jak i domy jednorodzinne.
4. Co to jest hybel? Pokaż odpowiedź
W słownikach „hybel” oznacza kawalerkę, mieszkanie jednopokojowe. Słowo to ma jednak więcej znaczeń. Hybel to lokal mieszkalny, który może być przybudówką lub częścią mieszkania z osobnym wejściem, zazwyczaj z niewielkim aneksem kuchennym. Zdarza się, że w mieszkaniach kilkupokojowych, każdy pokój wynajmowany jest jako hybel. W takim przypadku kuchnia i łazienka są wspólne dla wszystkich mieszkańców.
5. Co to jest Bofelleskap? Pokaż odpowiedź
Bofelleskap to kilkupokojowe mieszkanie. Właściciel takiego lokalu wynajmuje każdy pokój osobno, czasami jeden pokój jest przeznaczony dla dwóch lub trzech osób. Mieszkańcy bofelleskap korzystają ze wspólnej łazienki oraz kuchni. Czynsz jest dzielony równo między wszystkich lokatorów. Pokój w bofelleskap (rom i bofelleskap) może stanowić ciekawą i tańszą alternatywę od wynajmu całego mieszkania.
6. Co to jest Tomannsbolig? Pokaż odpowiedź
Jest to tzw. polski bliźniak, czyli typ domu dwurodzinnego. Może być podzielony pionowo. W takim wypadku rodziny mieszkają z prawej i lewej strony domu. Dom podzielony poziomo, czyli na dwa samodzielnie funkcjonujące piętra również nosi miano tomannsbolig.
7. Co to jest enebolig? Pokaż odpowiedź
Jest to dom jednorodzinny, który można wynająć w całości, w części lub mieszkać w jednym z pokoi.
8. Co to jest visning? Pokaż odpowiedź
Jest to coś w rodzaju pokazu, prezentacji. Często właściciel mieszkania organizuje visning, na który przychodzą osoby zainteresowane wynajmem mieszkania. Spośród tych osób wynajmujący wybiera najemców, którzy najbardziej mu odpowiadają.
9. Ile czasu trwa szukanie mieszkania w Norwegii? Pokaż odpowiedź
Nie należy odkładać poszukiwań na ostatnią chwilę, ponieważ chętnych jest wielu, a właściciele mieszkań często urządzają tzw. visning, czyli prezentację mieszkania, podczas której mogą przyjrzeć sie potencjalnym najemcom i wybrać spośród nich tych najbardziej im odpowiadających. Najlepiej zacząć poszukiwania mieszkania co najmniej na miesiąc, a nawet dwa przed planowaną przeprowadzką.
10. Czy istnieje wzór, według którego wynajmujący mieszkanie może wystawić referencje? Pokaż odpowiedź
Nie, nie ma takiego wzoru. Celem referencji jest podanie informacji na temat np. regularnych płatności, braku skarg ze strony sąsiadów czy stanu mieszkania po zakończeniu wynajmu. Wystarczy na piśmie zawrzeć informacje, które mogą mieć pozytywny wpływ na decyzję przyszłego wynajmującego. Istnieje też możliwość wystawienia referencji przez telefon. Za zgodą poprzedniego wynajmującego nam mieszkanie, można podać jego numer telefonu potencjalnemu przyszłemu wynajmującemu.
11. Czy zawsze muszę mieć referencje od poprzedniego wynajmującego? Pokaż odpowiedź
Nie. Jednak w wielu przypadkach przyszły właściciel mieszkania takich referencji wymaga, więc na wszelki wypadek lepiej się zabezpieczyć i przygotować referencje od poprzedniego właściciela.
12. Chcę wynająć mieszkanie po raz pierwszy, więc nie mam skąd uzyskać referencji. Co zrobić w takim przypadku? Pokaż odpowiedź
Można poprosić pracodawcę o wystawienie pozytywnej opinii na swój temat. Posiadanie umowy o pracę i pozytywne referencje od pracodawcy na pewno zwiększą szanse na wynajęcie mieszkania.
13. Czy zawsze trzeba podpisać umowę o wynajem mieszkania? Pokaż odpowiedź
Lepiej tak. Pomimo prawnej skuteczności umów ustnych, w przypadku jakichś niejasności i problemów z wynajmującym, trudno będzie udowodnić swoją rację, jeśli umowa nie będzie spisana.
14. Co w przypadku, gdy mieszkanie ma wady? Pokaż odpowiedź
Należy to udokumentować za pomocą zdjęć lub zawrzeć w umowie informacje na temat ewentualnych uszkodzeń mieszkania, aby przy zwrocie kaucji właściciel nie mógł zarzucić wynajmującemu zniszczenia jego mienia i zmniejszyć kwoty kaucji należnej wynajmującemu. Można również zrobić listę mebli i sprzętów AGD wraz ze zdjęciami i opisem.
15. Czy można wynająć niewykończone mieszkanie? Pokaż odpowiedź
Można wynająć mieszkanie przeznaczone do remontu, ale tylko jeśli nadaje się ono do zamieszkania i nie zagraża zdrowiu i życiu najemcy.
16. Ile zazwyczaj wynosi depozyt/kaucja za wynajem mieszkania? Pokaż odpowiedź
Przeważnie jest to dwukrotność lub trzykrotność miesięcznych opłat. Depozyt nie może być wyższy niż sześciokrotność miesięcznego czynszu. Kaucja powinna być zwrócona, jeśli mieszkanie zdane jest w dobrym stanie.
17. Co to jest konto depozytowe? Pokaż odpowiedź
Jest to specjalne konto, na które powinno się wpłacić depozyt/kaucję za mieszkanie. Jeśli najemca przekaże kaucję wynajmującemu bezpośrednio do ręki lub na jego prywatne konto istnieje możliwość powstania problemu z odzyskaniem pieniędzy przez najemcę po zakończeniu umowy lub jej wcześniejszym wypowiedzeniu. Konto powinno być założone na koszt wynajmującego, ale na nazwisko najemcy. Żadna ze stron nie ma prawa korzystać z pieniędzy znajdujących się na koncie depozytowym przez okres trwania umowy najmu bez zgody drugiej strony.
18. Co to jest forskudd? Pokaż odpowiedź
Jest to coś w rodzaju przedpłaty za mieszkanie. Kwoty wpłaconej przez najemcę wynajmującemu w ramach „forskudd” nie można traktować jak depozytu. Taka kwota nie może przekroczyć wysokości jednomiesięcznego czynszu. Forskudd można traktować jak zaliczkę na poczet czynszu za ostatni miesiąc wynajmu.
19. Czym sie różni forskudd od depositum? Pokaż odpowiedź
Forskudd to przedpłata, zaliczka na poczet czynszu, natomiast depositum to gwarancja do zwrotu. Jeśli depozyt nie jest wpłacony na specjalne konto depozytowe, to powinno się go traktować jako forskudd.
20. Czy mogę liczyć na jakąś pomoc państwa, jeśli nie stać mnie na depozyt za mieszkanie? Pokaż odpowiedź
W przypadku braku gotówki na opłacenie wymaganego depozytu za mieszkanie, można zgłosić się do właściwego urzędu gminy z prośbą o udzielenie pożyczki na depozyt. Niektóre gminy zamiast takich pożyczek oferują udzielenie gwarancji, którą akceptują niektórzy wynajmujący mieszkania. Jeśli nie uda się skorzystać z takiej pomocy, należy starać się o pożyczkę w banku na opłatę depozytu za mieszkanie.
21. Czy opłaca sie wynajmować samemu całe mieszkanie? Pokaż odpowiedź
Zależy jaką kwotę jest się w stanie przeznaczyć na wynajem mieszkania. Koszty związane z wynajmem są dość wysokie i nawet w przypadku wynajmu „kawalerki” mogą wynieść ok. 8 tysięcy koron. Na pewno bardziej opłacalne będzie wynajęcie większego mieszkania w kilka osób.
22. Ile płaci się za wynajęcie mieszkania? Pokaż odpowiedź
Koszty są różne w zależności od regionu, ale średni miesięczny czynsz za dwupokojowe mieszkanie wynosi około 12 tysięcy koron. W ogłoszeniach praktycznie zawsze podana jest cena.
23. Dlaczego czasem podana jest cena za wynajem całego mieszkania, a czasami od osoby? Pokaż odpowiedź
Wynajmujący są świadomi, że najemcy szukają jak najtańszych rozwiązań i wynajęcie całego mieszkania, nawet o niewielkim metrażu, może być dla jednej osoby zbyt drogie. Dlatego wynajmują każdy pokój osobno.
24. Czy w Norwegii istnieją regulacje dotyczące wynajmu mieszkań? Pokaż odpowiedź
Tak – ustawa Husleieloven. Reguluje ona prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy.
25. Czy wynajmujący może wejść do mojego lokalu? Pokaż odpowiedź
Może wejść tylko za zgodą najemcy.
26. Co powinna zawierać umowa najmu? Pokaż odpowiedź
Umowa najmu powinna zawierać przede wszystkim imiona i nazwiska wynajmującego i najemcy, adres zamieszkania wynajmującego oraz adres wynajmowanego mieszkania. W umowie musi być podana kwota czynszu oraz wysokość depozytu za mieszkanie, jeśli taki zostanie ustalony. Należy również umieścić informację o okresie wypowiedzenia. Jeśli takiej informacji nie ma w umowie najmu, to wynosi on 3 miesiące.
27. Jak można dostać zasiłek mieszkaniowy? Pokaż odpowiedź
Zasiłek mieszkaniowy (Bostøtte) przyznawany jest osobom w trudnej sytuacji finansowej. Ma on na celu pomoc w znalezieniu mieszkania lub zatrzymania obecnego lokalu. Aby otrzymać zasiłek należy spełnić określone kryteria. Należy mieć ukończone 18 lat. Wynajmowane mieszkanie musi być samodzielną jednostką mieszkaniową, co wyklucza osoby wynajmujące pokój u kogoś w domu lub mieszkaniu. Mieszkanie musi mieć osobne wejście i musi być zdatne do zamieszkiwania w nim przez cały rok – wyklucza to z prawa do zasiłku osoby zamieszkujące w domkach letniskowych. Dochody kwalifikujące do otrzymania zasiłku mieszkaniowego są różne dla poszczególnych regionów. Szczegółowe informacje na ich temat znajdują się w urzędach gmin w biurach zasiłków mieszkaniowych. Tam też można złożyć wniosek o uzyskanie takiego zasiłku.
28. Czy mogę liczyć na to, że dostanę mieszkanie służbowe? Pokaż odpowiedź
Raczej nie. Mieszkania służbowe oferują niektóre agencje pośrednictwa pracy. O możliwości otrzymania takiego mieszkania wiadomo przed podpisaniem umowy. Za mieszkanie trzeba oczywiście zapłacić. Średnio jest to koszt około 5 tysięcy koron. Przeważnie kwota czynszu zawiera już opłaty za prąd, gaz i wodę.
29. Z powodu braku znajomości języka zawarłem umowę na rok bez możliwości wcześniejszego jej zerwania. Czy w takiej sytuacji mogę wypowiedzieć umowę bez żadnych konsekwencji? Pokaż odpowiedź
Brak znajomości języka nie daje w tym przypadku możliwości postąpienia wbrew zapisom umowy. Umowa sporządzona została w taki sposób celowo, ponieważ właściciel chciał mieć pewność, że najemca będzie u niego mieszkał przynajmniej przez rok czasu, a stosowny zapis w umowie miał to zagwarantować. W przypadku zerwania umowy, możliwa będzie konieczność uregulowania czynszu za wszystkie miesiące obowiązywania umowy. Można spróbować dogadać sie z wynajmującym i zaproponować mu pomoc w znalezieniu nowego najemcy.
30. Czy wypowiedzenie umowy najmu musi być sporządzone według konkretnego wzoru? Pokaż odpowiedź
Nie musi. Najważniejsze, aby zawierało datę wypowiedzenia oraz okres wypowiedzenia zgodny z umową najmu i przede wszystkim podpis wynajmującego, jeśli to on wypowiada umowę lub najemcy, jeśli to on rezygnuje z mieszkania.
31. Czy wypowiedzenie umowy najmu może być sporządzone odręcznie? Pokaż odpowiedź
Tak. Najważniejsze są data wypowiedzenia oraz podpis wynajmującego lub najemcy, w zależności od tego, kto wypowiada umowę.
32. Czy muszę mieć potwierdzenie dostarczenia wypowiedzenia umowy najmu wynajmującemu? Pokaż odpowiedź
Tak. Jest to bardzo ważne ze względu na okres wypowiedzenia. Jeśli nie ma możliwości osobistego kontaktu z wynajmującym i wzięcia od niego podpisu, należy wysłać wypowiedzenie pocztą i uzyskać potwierdzenie doręczenia. W razie sporu, takie potwierdzenie doręczenia będzie wystarczającym dokumentem potwierdzającym datę wypowiedzenia.
33. Czy w okresie wypowiedzenia właściciel może urządzać pokazy domu innym potencjalnym najemcom? Pokaż odpowiedź
Tak, ale jedynie po wcześniejszym uzgodnieniu terminów z obecnym najemcą.
34. Od jakiego dnia liczy się okres wypowiedzenia? Pokaż odpowiedź
Od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wypowiedzenie. Przykładowo: jeśli złożono wypowiedzenie 28 czerwca, to okres wypowiedzenia liczy się od 1 lipca; jeśli złożono wypowiedzenie 1 lipca, to okres wypowiedzenia liczy się od 1 sierpnia.
35. Mam trzymiesięczny okres wypowiedzenia mieszkania. Jeśli wyprowadzę się od razu po otrzymaniu wypowiedzenia, to czy muszę płacić czynsz za te trzy miesiące? Pokaż odpowiedź
Niestety tak. Okres wypowiedzenia to czas na ewentualne znalezienie nowego mieszkania przez najemcę i nowego lokatora przez wynajmującego. Przez ten okres najemca ma prawo do korzystania z mieszkania na takich samych warunkach, jak w trakcie trwania całej umowy, ale również do płacenia czynszu.
FAQ
1. Ile średnio kosztuje wynajęcie mieszkania w Norwegii? Pokaż odpowiedź
Opłata za wynajem lokum z sypialnią, salonem, kuchnią i łazienką waha się w granicach 3500-6000 koron.
2. Żeby wynająć mieszkanie w Norwegii muszę mieć zgodę na pobyt/umowę o pracę? Pokaż odpowiedź
Nie jest to wymagane przy spisywaniu umowy. Można mieszkać w np. w Polsce i wynajmować mieszkanie w Norwegii.
3. W jakich granicach waha się wysokość depozytu za wynajmowane mieszkanie? Pokaż odpowiedź
Znaczna część właścicieli mieszkań wymaga takiej wpłaty depozytowej. Jego wysokość standardowo to równoważność trzymiesięcznego czynszu, ale maksymalna kwota to wysokość sześciomięsięcznego czynszu. Co ważne, depozyt wpłaca się na specjalne konto depozytowe w banku, nigdy bezpośrednio właścicielowi!
4. Co oznacza Finansieringsbevis? Pokaż odpowiedź
Jest to potwierdzenie banku, na jaką maksymalną kwotę zakupu bank może udzielić kredytu na dom. Aby starac się o taki kredtyt należy udać się do banku lub wypełnić formularz poprzez stronę Internetową banku banku lub zadzwonić do banku. Po przyjęciu wniosku i sprawdzeniu sytuacji finansowej przyznaje lub odrzuca wniosek o kredyt.
5. Co jest bardzie opłacalne kupno czy wynajem? Pokaż odpowiedź
Jeżeli decydujemy się zamieszkać w Norwegii na okres kilku lat opłacalnym wyjściem jest zakup mieszkania. Np. zakup mieszkania lub domu o wartości 1 miliona koron, przy kredytowaniu na 25 lat i najniższym oprocentowaniu 2.95% splata kredytu i odsetek wyniesie tylko około 4.700 koron miesięcznie.
6. Gdzie mogę znaleźć informacje na temat wynajmu/zakupu mieszkania oprócz strony www.finn.no? Pokaż odpowiedź
W Norwegii funkcjonuje wiele stron Internetowych gdzie można znaleźć wiele informacji na temat mieszkań m.in. www.zett.no, www.hybel.no, www.htl.no, www.obos.no i www.bolignorge.no. Klikając na zakładkę „avansert sok”, można w sposób szczegółowy określić swoje wymagania co do typu mieszkania, liczby pokoi, opłaty itp. Adnotacja „1 soverom” oznacza to lokal z jedną sypialnią, salonem, kuchnią i łazienką.
Innym rozwiązaniem może być biuro pośrednictwa wynajmu mieszkania.
7. Co to jest bostøtte? Pokaż odpowiedź
Zasiłek mieszkaniowy (bostøtte) to państwowa pomoc dla osób w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Zasiłek mieszkaniowy ma pomóc osobom z niskimi zarobkami i wysokimi kosztami utrzymania mieszkania w znalezieniu mieszkania lub w zatrzymaniu aktualnie używanego mieszkania.
8. Czy jako najemca muszę wziąć pod uwagę ubezpieczenie mienia (innboforsikring)? Pokaż odpowiedź
Tak. Jeżeli Twoje mienia znajdujące się w mieszkaniu mają znaczną wartość. Ubezpieczenie obejmuje szkody powstałe w następstwie pożaru, zalania, włamania itd. W przypadku ubezpieczenia mienia zakres ubezpieczenia określony jest w warunkach umowy.
9. Kto może wziąć kredyt na mieszkanie/dom? Pokaż odpowiedź
Kredyt mieszkaniowy w Norwegii może wziąć każdy kto posiada norweski numer personalny i umowę o pracę. Należy pamiętać, że każdy bank indywidualnie podchodzi do spraw obcokrajowców i posiada odmienne wymogi do spełnienia.
10. Kredyt na mieszkanie z gminy? Pokaż odpowiedź
Podanie o przyznanie kredytu można składać w urzędzie gminy, w której znajduje się interesująca nieruchomość. Odpowiednio powołany zespół zajmie się Twoim wnioskiem kredytowym i rozpatrzy go. Normą jest, że w niektórych gminach trzeba czekać więcej niż jeden tydzień na rozpatrzenie wniosku, w innych może się to wydłużyć nawet do miesiąca.