Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
Norweskie obywatelstwo
Książki związane z Norwegią

PRZEKLEŃSTWA

BANNEORDENE WULGARYZMY, BLUŹNIERSTWA, CZYLI BLUZGI, FLUGI I INNE WRZUTY PO NORWESKU

BANNEORDENE

Wulgaryzmy, bluźnierstwa – czyli bluzgi, flugi i inne wrzuty po norwesku

  • W każdym języku funkcjonują wulgaryzmy. Są one nieodłącznym elementem danej kultury. Próby dosłownego tłumaczenia przekleństw z jednego języka na inny często nie mają sensu, ponieważ wulgaryzmy ewoluują wraz z kulturą danego kraju i w każdym kraju inne słowa mogą być uznawane za wulgarne i pejoratywnie nacechowane. W przypadku języka norweskiego i polskiego widać to dość dobrze, co zostanie ukazane na przykładach.
  • Za pomocą przekleństw wyrażane są emocje, nie tylko te negatywne. Przekleństwa służą także do podkreślenia stopnia nasilenia emocji. Stosowane są również jako „przecinek” w wypowiedzi.
  • Poznając dany język warto zaznajomić się z jego wulgaryzmami. Poznanie wulgaryzmów pozwala nie tylko na bardziej dogłębne zrozumienie kultury danego kraju, ale także może uchronić rozmówców przed kompromitującymi wpadkami słownymi. Znając norweskie bluźnierstwa wiadomo będzie jakich słów unikać w rozmowach z nowopoznanymi Norwegami (tylko kilka słów używanych jest przez sporą część społeczeństwa (np. faen), pozostałe – uznane w Norwegii za bardzo wulgarne używane są raczej rzadko i nie polecamy stosować ich publicznie). Znając przekleństwa rozmówca będzie także wiedział, kiedy ktoś obcy zwróci się do niego w obraźliwy sposób.
  • Przedstawiona lekcja nie ma na celu propagowania używania wulgaryzmów. Jej celem jest zapoznanie czytelników z istnieniem takich słów, głównie w celu poszerzenia ich wiedzy oraz uchronienia od niekomfortowych sytuacji wynikających z ich nieznajomości.
  • Dla osób zainteresowanych tematyką norweskich wulgaryzmów przydatny może okazać się link, pod którym zebranych zostało 8500 norweskich bluźnierstw oraz słów uznanych za obraźliwe.

NAJPOPULARNIEJSZE NORWESKIE WULGARYZMY

Najpopularniejsze polskie bluźnierstwo – kur*a w języku norweskim ma swój odpowiednik – faen [czyt. faan]. Co ciekawe – faen oznacza dosłownie diabeł. Słowo to wyraża jednak podobne emocje co polska popularna kur*a. Służy ono do wyrażenia między innymi złości, zdziwienia czy podekscytowania. Zamiennie do słowa faen używa się fanden.

W języku norweskim funkcjonują zwroty, w których jednym z członów jest słowo faen. Powstałe w ten sposób kombinacje oznaczają wiele znanych i popularnych w Polsce zwrotów. Najpopularniejsze podane są w tabeli wraz z tłumaczeniami.

W Norwegii słowem nacechowanym pejoratywnie jest piekło – helvete oraz helvetes – dosłownie piekielny. Słowo helvetes służy do wzmocnienia wypowiedzi, podkreślenia użytego w niej słowa. W zasadzie helvetes można przetłumaczyć jako pier*olony, je*any. Słowo helvetes łączy się z rzeczownikami tworząc różne konstrukcje.

Kolejnym często używanym przekleństwem jest słowo jævlig, które oznacza mniej więcej: cholerny, zaje*isty, zaje*iście, kure*sko. Wyraz ten łączy się z rzeczownikami i przymiotnikami w celu podkreślenia ich znaczenia.

Wymienione wyżej norweskie przekleństwa oraz inne popularne słowa i zwroty uznane za obraźliwe zebrane zostały w tabelkach.

WULGARYZMY Z WYRAZEM FAEN

kur*a faen [dosłownie: diabeł]
kur*a mać fy faen
spier*alaj faen ta deg!
c*uj by to strzelił faens ballekuk
czego ku*wa hva for faen!
niech to szlag faen ta!
jak c*uj som faen
ja pier*olę å fy faen
nie kur*a (nie zgadzam się) ikke faen
mam na to wyje*ane jeg gir faen i det

WULGARYZMY RÓŻNE

ku*as kuk
c*uj kukhode
c*uj ( hestkuk (dosłownie penis konia)
ci*a, pi*da fitte
szmata ludder
tyłek rumpa
gów*o bæsj
du*ek ræv
du*a bakfra
dziw*a, su*a tispe
kur*wa, dzi*ka en hore
kure*sko, zaje*iście jævlig
pirer*olony, je*any helvetes

WULGARNE ZWROTY

odpier*ol się dra til helvete
zamknij się hold kjeft
pocałuj mnie w du*ę kyss meg i ræva
ssij sug
ssij mi sug meg
ssij i połykaj sug og svelg
ty zje*ie di jævla klyse
idioto din naut
je*ać w du*ę å knulle bakfra

FAQ

1. Jakie brzmi najpopularniejsze przekleństwo w Norwegii? Pokaż odpowiedź

2. Jak jest po norwesku zajebisty? Pokaż odpowiedź

3. Jak brzmi w języku norweskim spierdalaj? Pokaż odpowiedź

4. Jak jest po Norwesku chuj? Pokaż odpowiedź

5. Jak w norweskim języku brzmi kurwa? Pokaż odpowiedź

6. Jak w języku norweskim brzmi zwrot: pocałuj mnie w dupę? Pokaż odpowiedź

7. Czy słowo idiota to przekleństwo? Jak brzmi w języku norweskim? Pokaż odpowiedź

8. Jak w języku norweskim powiedzieć zamknij się? Pokaż odpowiedź

9. Jak po norwesku użyć zwrotu: ty zjebie? Pokaż odpowiedź

10. Jak powiedzieć po norwesku odpierdol się? Pokaż odpowiedź