Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

SANATORIA I UZDROWISKA

Sanatoria

W Polsce pojęcie sanatorium jest nam bardzo dobrze znane. Ośrodki wczasowo-wypoczynkowe, które oferują przy okazji zabiegi korzystne dla zdrowia występują niemal w każdym regionie naszego kraju. Miejscowości uzdrowiskowych w Polsce jest wiele, więc uznajemy je za coś zupełnie naturalnego. W Norwegii jest jednak inaczej. Pojęcie sanatorium czy miejscowości uzdrowiskowej niemal tam nie funkcjonuje.

Dlaczego w Norwegii nie ma uzdrowisk?

Norwegowie znani są ze swojego stosunku do środowiska naturalnego, a także jednego z najmniej zanieczyszczonych i zdegradowanych otoczenia przyrodniczego. Ich podejście do natury jest zupełnie inne, niż w większości krajów europejskich. Przeciętny Norweg stara się żyć jak najbardziej w zgodzie ze środowiskiem, dbałość o ekologię i przyjazny dla natury styl życia jest jednym z elementów rozpoznawalnych norweskiej społeczności. Ze względu na wspaniały i zdrowy klimat niemal na terenie całego kraju, nie ma w Norwegii miejscowości, które uznawane by były typowo za lokalizacje uzdrowiskowe. Ponadto kultura fizyczna Norwegów nakierowana jest na zupełnie inne dbanie o zdrowie, niż to znane w naszym kraju. Bardzo popularne są tam na przykład odnowa biologiczna i SPA. Norwegowie korzystają z tych usług bardzo chętnie i dużo częściej niż Polacy, uznając je za jeden z nawyków zdrowotnych. Najczęściej korzysta się z zabiegów wykorzystujących wodę morską oraz źródlaną. Docenia się również znaczenie nadmorskiego powietrza, dlatego jedynym miastem, które można uznać za cel turystyki zdrowotnej jest Bergen.

Bergen – jedyna miejscowość uzdrowiskowa

Bergen to jedyna miejscowość Norwegii, którą oficjalnie zdarza się nazywać uzdrowiskiem. To drugie największe miasto kraju, zaraz po Oslo. Jego potęga wyrasta ze zlokalizowanego tu portu, jednak Bergen jest także popularne jako lokalizacja turystyczna. Po pierwsze, jest to przecież miasto historyczne – starówka i wiekowe budowle tworzą tak szczególny klimat tego miejsca, że zostało ono wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, a położenie na mapie Norwegii przyczyniło się do nadania mu przydomka „bramy do fiordów”. Bergen jest szczególnie popularne latem – ze względu na swój chłodny, nadmorski klimat. To również morskie powietrze sprawia, że Bergen, mimo tego, że jest potężnym miastem, jest również ośrodkiem, w którym zatrzymują się osoby pragnące podreperować swoje zdrowie. Tu przybywają także ci, którzy chcieliby skorzystać z wyjątkowych ośrodków uzdrowiskowo-wypoczynkowych i luksusowych salonów odnowy biologicznej.

Ośrodki SPA

W Norwegii już od dawna każdy liczący się hotel ma własny ośrodek SPA. Ten trend pojawia się już także w Polsce, jednak w Norwegii ma nieco inny wymiar. Najpopularniejsze ośrodki SPA nie należą do najtańszych, jednakże porównując ceny, a także zarobki Norwegów, można łatwo zauważyć, że na pobyt w takim ośrodku może pozwolić sobie każdy średnio zarabiający mieszkaniec Norwegii. Salony SPA prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych zabiegów i terapii. Jednym z największych SPA jest Farris Bad Spa Hotel. Jak wskazuje sama nazwa można tam wykupić także pobyt hotelowy i cieszyć się przyjemnymi rytuałami odnowy biologicznej przez kilka dni. Kolejnym znanym ośrodkiem SPA jest Hotel Union, który jest też jednym z najbardziej ekskluzywnych w Norwegii. Inny, na który warto zwrócić uwagę, to ciągle podróżujące SPA na łodzi Vulkana. W tych salonach wejściówka potrafi jednak kosztować aż 10000-12000 koron!Większość ośrodków, nie tylko tych elitarnych, ale też dostępnych dla przeciętnego człowieka, oferuje masaże, zabiegi na bazie wód mineralnych i źródlanych, kompleksy saun oraz autorskie kuracje dla ciała i relaksu. Całodzienna wejściówka do SPA kosztuje w Norwegii od około 200-600 koron.

FAQ turystyka zdrowotna

1. Czy w Norwegii są sanatoria? Pokaż odpowiedź

2. Czy lekarz może skierować mnie do sanatorium? Pokaż odpowiedź

3. Czy mogę uzyskać refundację z NAV na pobyt w uzdrowisku? Pokaż odpowiedź

4. Czy dzieci mogą brać udział w zabiegach SPA? Pokaż odpowiedź

5. Jak znaleźć niedrogie SPA? Pokaż odpowiedź

Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Sanatoria i uzdrowiska"