Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Biblioteki

HOSPICJA W NORWEGII

Co to jest opieka paliatywna?

Opieka paliatywna to potocznie mówiąc opieka hospicyjna. Są to wszystkie działania mające na celu niwelowanie cierpienia i uśmierzanie bólu nieuleczalnie chorych i umierających pacjentów. Hospicja nie zajmują się jednak tylko dolegliwościami fizycznymi, ale ponadto pomagają pacjentom również na gruncie duchowym, psychologicznym i społecznym. Świadczą także pomoc dla członków rodziny najciężej chorych pacjentów. Placówki zajmujące się medycyną paliatywną dbają nie tylko o pacjentów u schyłku życia, ale również są skierowane do tych osób, u których choroba przechodzi dopiero początkowe stadia. Wówczas hospicja skupiają się głównie na uśmierzaniu bólu i objawów pacjenta oraz działaniach na rzecz przedłużenia życia.

Opieka hospicyjna w Norwegii

Pierwsze ośrodki hospicyjne w Norwegii zaczęły powstawać na równi z ośrodkami w innych krajach Europy. Najstarsze z nich znajdują się w Oslo. Opieka hospicyjna w Norwegii rozwija się podobnie jak w innych krajach EOG i krajach UE. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż opieka paliatywna w tych krajach jest maksymalnie zgodna ze wskazówkami WHO, jednak również rząd Norwegii dostrzega potrzebę skupienia się nad tą dziedziną opieki zdrowotnej. Od 2007 roku funkcjonuje w Norwegii program ogólnonarodowy organizujący opiekę paliatywną dla pacjentów onkologicznych. Co dziwne dla Polaków, w Norwegii prawie wcale nie ma hospicjów dziecięcych, ta dziedzina medycyny paliatywnej dopiero się rozwija. Opieka paliatywna skupia się na pacjentach z zaawansowaną i ciągle postępującą chorobą nieuleczalną, której nie da się już cofać za pomocą typowej terapii. Ponad 90 proc. pacjentów hospicjów to osoby cierpiące na choroby nowotworowe. Zespoły pracujące w hospicjach złożone są ze specjalistów wielu dziedzin, którzy mogą pomóc nie tylko samemu choremu, ale także jego bliskich. W hospicjach zatrudniani są lekarze wielu specjalności, pielęgniarki, psychologowie i terapeuci, ale także pracownicy socjalni, kapłani oraz dobrowolnie podejmujący się pracy wolontariusze, którzy jednak przechodzą najpierw szkolenia i kursy dla pracowników hospicjów.

Struktura organizacji hospicyjnych w Norwegii

Według norweskiego systemu, każdy szpital musi posiadać zespół pracowników paliatywnych. Świadczą oni usługi opiekuńcze na wszystkich poziomach, począwszy od domu pacjenta, po gminne i szpitalne oddziały hospicyjne. Zespoły paliatywne mogą tworzyć tzw. hospicjum domowe, które polega na opiece nad pacjentem w miejscu zamieszkania. Gminy w ramach usług publicznych organizują małe, 4-łóżkowe ambulatoria i oddziały opieki paliatywnej w zakładach pielęgniarskich i mniejszych szpitalach. Duże szpitale mają bardziej rozbudowane oddziały hospicyjne, które zajmują się pacjentami danego rejonu. Istnieją także sieci zrzeszające pielęgniarki wyspecjalizowane w domowej, stacjonarnej i ambulatoryjnej medycynie paliatywnej, które opiekują się nieuleczalnie chorymi pacjentami. Wsparcie dla osób śmiertelnie chorych i ich rodzin organizują także organizacje pożytku publicznego, które poza wsparciem psychicznym i duchowym, pomagają także finansowo i prawnie.

Jak znaleźć opiekę hospicyjną w Norwegii?

Aby znaleźć opiekę hospicyjną w Norwegii należy przede wszystkim udać się do biura własnej gminy, która poinformuje o właściwych placówkach. Pomocy można szukać również w ośrodkach onkologicznych i większych szpitalach. Odpowiednich informacji powinien udzielić także lekarz. Opieka paliatywna w Norwegii występuje pod takimi określeniami, jak „palliativ behandeling” i „palliativ omsorg”; ale też mniej oficjalnymi „lindrende behandling og omsorg and palliativ madisin” czy „palliativ pleie”.

FAQ

1. Czy w Norwegii są dostępne bezpłatne hospicja? Pokaż odpowiedź

2. Czy w Norwegii można poprosić o opiekę hospicyjną w domu? Pokaż odpowiedź

3. Czy lekarz może mnie skierować na oddział hospicyjny? Pokaż odpowiedź