PODATEK VAT W NORWEGII
Firma, która staje się płatnikiem VAT, na wystawianych przez siebie fakturach:
- dodaje skrót MVA po swoim numerze organizacyjnym,
- do każdego towaru / usługi dodaje odpowiedni podatek VAT.
Tak więc faktura zawiera kwotę: netto, VAT i brutto.
Deklaracja podatkowa VAT to forma rozliczania podatku VAT – powinna zawierać sumę VATu z kosztów, sumę przychodów netto firmy i sumę podatku VAT z przychodów.
Deklarację składa się w wyznaczonych terminach – najczęściej co dwa miesiące, w formie elektronicznej przez portal www.altinn.no.
Aby przygotować raport VAT należy zaksięgować wyciągi z konta bankowego za dany okres czasu (kontoutskrifter), faktury wystawione przez firmę (faktury przychodowe) oraz koszty poniesione w danym okresie (faktury i paragony).
Istnieje możliwość odzyskania podatku VAT zapłaconego w okresie przed rejestracją firmy do VAT. Należy złożyć dodatkową deklarację, w której wykaże się podatek z kosztów z czasu sprzed wpisu do rejestru MVA.
REJESTRACJA DO REJESTRU VAT
Link do formularza tutaj.
Wpis do rejestru płatników VAT oznacza, że przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia księgowości w zgodzie z norweskimi przepisami (ustawa o księgowości z 19 listopada 2004 nr 73, ustawa o podatku VAT). Firma jest zobowiązana do naliczania i uiszczania opłaty od sprzedaży towarów i usług.
ZASADY SKŁADANIA DEKLARACJI MVA
Deklaracje składane są w wyznaczonych terminach:
- do 10 kwietnia (za styczeń, luty),
- do 10 czerwca (za marzec, kwiecień),
- do 31 sierpnia (za maj, czerwiec),
- do 10 października (za lipiec, sierpień),
- do 10 grudnia (za wrzesień, październik),
- do 10 lutego (za listopad grudzień).
Aby przygotować raport VAT należy zaksięgować transakcje z wyciągu bankowego za dany okres (kontoutskrifter), faktury wystawione przez firmę (faktury przychodowe) oraz koszty poniesione w danym okresie (faktury i paragony).
Od stycznia 2017 roku nastąpiły zmiany w zasadach składania deklaracji VAT w Norwegii. Osoby i firmy zarejestrowane jako płatnicy VAT rozliczają opłaty importowe przez deklarację – dokumenty przewozowe i cło nie ulegają zmianie. VAT nie zostaje opłacony na granicy, jak było w poprzednich latach. Wartość towaru wykazuje się w rubryce importu do celów statystycznych, jednak nie wpływa ona na rozliczenie z urzędem.
IMPORT / EKSPORT
Do dokumentu SAD należy dołączyć fakturę za zakup towarów, którą dostawca wystawił albo z zerowym VATem albo ze stawką VAT obowiązującą w jego kraju. Gdy sprzedawca wpisze na fakturze VAT, kupujący musi przesłać potwierdzenie wywozu towaru i poprosić o korektę faktury, dzięki czemu naliczony VAT zostanie skorygowany i zwrócony.
Przedsiębiorcy zarejestrowani jako płatnicy VAT w Norwegii nie uiszczają podatku na granicy, ale wykazują zagraniczne zakupy na deklaracji VAT.
Podatek MVA od importu wynosi 25% i 15%. Opodatkowaniu nie podlegają samochody elektryczne, statki i ich części, wiatraki elektryczne i inne źródła energii.
Eksport towarów oznacza wywóz dóbr wytworzonych w danym kraju. Aby traktować sprzedaż towarów jako ich eksport należy potwierdzić w urzędzie celnym wywóz poza granice Unii Europejskiej.
Niekiedy eksport towarów wymaga specjalnych zezwoleń. Dotyczy to:
- leków (www.legemiddelverket.no),
- broni (www.politi.no),
- żywności / suplementów diety (www.mattilsynet.no),
- alkoholi,
- sadzonek i zwierząt (www.mattilsynet.no).
Przeczytaj również: Import towarów do Norwegii – co musisz wiedzieć?
Odprowadzenie podatku VAT za eksportowane towary spoczywa na ich odbiorcy.
OBOWIĄZEK PODATKOWY OD DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Jeśli obroty firmy w ciągu roku przekroczą 50 000 NOK należy wpisać ją do rejestru VAT. Podatek VAT w Norwegii dzieli się na trzy stawki:
- 25% (podstawowa),
- 15% (zredukowana),
- 12% (niska).
Podatek w Norwegii rozlicza się drogą elektroniczną (www.altinn.no) za pomocą deklaracji.
Norweska firma, zatrudniająca pracowników, jest zobowiązana do uiszczania odpowiednich opłat. Koszty związane z zatrudnianiem pracowników dzielą się na zmienne i stałe.
PODATEK DOCHODOWY W FIRMIE JEDNOOSOBOWEJ I SPÓŁCE AS
Firma jednoosobowa (Enkeltpersonforetak)
Kwota podatku w Norwegii wzrasta razem z dochodem. Dodatkowo ustanowiono progi podatkowe, po przekroczeniu których firma musi odprowadzać większy procent podatku.
Na początku roku kalendarzowego lub od razu po rozpoczęciu działalności gospodarczej właściciel firmy powinien zadeklarować, ile zysku (overskudd) wypracuje jego firma przez cały kolejny rok. Może to zrobić w wersji papierowej na druku Bestille skattekort RF-1102B (jeśli robi to po raz pierwszy) lub elektronicznie przez Altinn.no. (w następnych latach działalności). W kolejnych okresach urząd najprawdopodobniej sam przyśle wyliczenie zaliczek na podstawie zysku z poprzednich lat.
Jeśli przedsiębiorca nie zgadza się z wyliczeniem urzędu, powinien na Altinn.no wypełnić druk Søknad om endring av skattekort, w którym podaje dochód, jaki przewiduje na dany rok. Na podstawie deklaracji przedsiębiorcy urząd wylicza kwotę zaliczki na podatek i dzieli ją na 4 równe raty. Należy je zapłacić w wyznaczonych terminach:
Rata | 1 | 2 | 3 | 4 |
Termin płatności | 15 marzec | 15 czerwiec | 15 wrzesień | 15 grudzień |
Jeżeli firma została założona np. 20 maja, wówczas zaliczka przedsiębiorcy zostanie podzielona na 2 raty płatne we wrześniu i listopadzie.
Do 31 maja następnego roku przedsiębiorca musi złożyć zeznanie podatkowe (Skattemelding), w którym wykazuje zysk i stan majątku firmy za poprzedni okres rozliczeniowy. Urząd sam w okolicy marca-kwietnia wysyła pierwotną wersję Skattemelding z informacjami, o których wie (np. o odsetkach, kredytach lub dochodach z pracy na etacie). Przedsiębiorca powinien do 31 maja uzupełnić zeznanie roczne o dodatkowe informacje, czyli o dochodach firmy i ulgach, z jakich chce skorzystać. Urząd wysyła do przedsiębiorcy (w okresie do października) Skatteoppgjør, w którym zawarte są informacje z kwotą dopłaty lub zwrotu podatku. Jeśli wyszła wartość do zapłaty większa niż 1.000 NOK to urząd dzieli podatek na dwie raty, aby podatnikowi było łatwiej go zapłacić.
Przeczytaj więcej na temat firmy jednoosobowej.
Spółka AS (Aksjeselskap)
Spółki otrzymują zaliczki za poprzedni rok w styczniu. Urząd wylicza te zaliczki na podstawie dochodu za poprzednie lata. Zaliczka na podatek jest płatna w dwóch równych ratach w roku następującym po roku podatkowym (np. za 2024r. jest płatna w roku 2025).
Rata | 1 | 2 |
Termin płatności | 15 luty | 15 kwiecień |
Jeśli udziałowcy spółki nie zgadzają się z wyliczeniem urzędu, prośbę o zmianę zaliczki można złożyć do końca stycznia na druku Søknad om endring av/krav om forskuddsskatt for upersonlige skattytere.
Spółki AS za poprzedni rok podatkowy składają następujące dokumenty:
- Aksjonærregisteroppgaven do 31 stycznia.
- Skattemelding for aksjeselskap do 31 maja.
- Årsregnskap do 30 czerwca.
Przeczytaj więcej na temat spółki AS.
ULGI PODATKOWE
Od roku 2022 ulga na wyżywienie i zakwaterowanie przysługuje za maksymalnie 24 miesiące. Przy przeprowadzce do innej komuny (zmiana musi dotyczyć zarówno miejsca zatrudnienia, jak i zakwaterowania), okres 24 miesięcy zeruje się i może być liczony od nowa.
Standardfradrag to odpis standardowy – wynosi 10% od przychodu ze stosunku pracy (mniej niż 40 000 NOK). Przychód ze stosunku pracy oznacza wynagrodzenie brutto oraz dodatki, które podlegają opodatkowaniu – świadczenia rzeczowe, bonusy pieniężne i nadwyżka zwrotu wydatków.
Przy Standardfradrag odlicza się:
- koszty uzyskania przychodu (Minstefradrag),
- kwotę wolną od podatku (Personfradrag).
Gdy osoba korzysta z odpisu standardowego (10%), nie przysługują jej już inne odliczenia.
Uwaga! Od 2019 roku ulga 10% zostaje zlikwidowana. Od stycznia 2019 roku z tej ulgi mogą skorzystać tylko zagraniczni marynarze oraz pracownicy platform wydobywających ropę.
Inne odliczenia
Jeśli osoba nie korzysta ze Standardfradrag, ale składa zeznanie zwykłe lub jako Pendler, może odliczyć:
- podróże do miejsca stałego zamieszkania,
- koszty biletów promowych i bramek,
- koszty zakwaterowania,
- koszty wyżywienia,
- odsetki od kredytów w Norwegii i za granicą,
- ulgę rodzicielską,
- wpłatę na IPA (indywidualny fundusz emerytalny),
- odpis datków dla organizacji charytatywnych,
- koszty uzyskania przychodu (minstefradrag) – przyznawana pracownikom automatycznie,
- kwotę wolną od podatku (personfradrag) – przyznawana automatycznie.
PODATKI ZA PRACOWNIKÓW
Koszty stałe to:
- opłata z tytułu zatrudnienia Arbeidsgiveravgift – stawki wynoszą od 14,1% do 0% od wynagrodzenia brutto (w zależności od strefy podatkowej),
- ubezpieczenie emerytalne OTP (Obligatorisk tjenestepensjon) – co najmniej 2% od wynagrodzenia brutto,
- Feriepenger (10,2% od wynagrodzenia brutto).
Koszty stałe to łącznie 26,3% od kwoty wynagrodzenia brutto. Koszty zmienne to średnio 5% od wynagrodzenia brutto pracownika. Są związane z zasiłkami chorobowymi, ubezpieczeniem NWW i wszelkimi szkoleniami.
1. Jakie podatki powinien płacić norweski przedsiębiorca?
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w Norwegii muszą odprowadzać podatek dochodowy w wysokości 22% od osiągniętego zysku, składkę ubezpieczeniową w wysokości 11,4% od zysku oraz podatek VAT (w przypadku, gdy firma jest płatnikiem VAT). Gdy przedsiębiorstwo zatrudnia pracowników dodatkowo musi płacić podatek od zatrudnienia w wysokości 14,1% od kwoty wynagrodzenia brutto.
2. Co to jest podatek należny?
Podatek należny to podatek od wartości dodanej, który odprowadza się do urzędu skarbowego. Naliczany jest od wartości sprzedanych towarów i usług. Np. jeśli firma wystawiła w styczniu i lutym 2024r. faktury na łączną kwotę 20 000 NOK netto i 5 000 VAT, to wykazuje na deklaracji VAT za 1 termin 2024r. te wartości. Jeśli nie miała w tym okresie żadnych kosztów, od którym może sobie odliczyć VAT, to do urzędu musi zapłacić 5 000 NOK podatku VAT.
3. Co to jest podatek naliczony?
Podatek od wartości dodanej, który jest doliczany do wartości towarów i usług podlegających opodatkowaniu, to podatek naliczony. Można go odliczyć w deklaracji VAT. Np. jeśli firma nie wystawiła żadnych faktur przychodowych w okresie styczeń – luty 2024r. a jedynie kupiła materiał za 5 000 NOK brutto (to 4 000 NOK netto i 1 000 NOK VAT) to w deklaracji VAT za 1 termin 2024r. wykazuje podatek do odliczenia 1 000 NOK. Czyli urząd zwróci firmie 1 000 NOK podatku VAT.
4. Jakie usługi nie są opodatkowane podatkiem VAT w Norwegii?
Niektóre branże nie podlegają podatkowi VAT w Norwegii. Dotyczy to m.in. usług finansowych, ubezpieczeniowych, zdrowotnych i kulturalnych. Tak więc lekarz prowadzący działalność w zakresie usług zdrowotnych jest zwolniony z podatku VAT. To znaczy, że nie musi rejestrować się do rejestru MVA oraz wystawiać faktur z VATem.
5. Kto powinien posiadać norweski numer identyfikacji podatkowej?
Numer identyfikacji podatkowej (Organisasjonsnummer) powinna posiadać każda firma w Norwegii.
6. Do czego służy numer identyfikacji podatkowej?
Numer identyfikacji podatkowej (Organisasjonsnummer) jest niezbędny do identyfikacji osób prawnych, opłacania składek ubezpieczeniowych, zaliczek na podatek i podatku VAT. Numer ten jest również potrzebny do załatwiania spraw finansowych, np do otrzymania kredytu firmowego.
7. Jak uzyskać numer identyfikacji podatkowej?
Po zarejestrowaniu działalności w Enhetsregisteret otrzymuje się numer identyfikacji podatkowej (Organisasjonsnummer).
8. Czego dotyczy umowa o podwójnym opodatkowaniu?
Pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Norwegii została podpisana Konwencja w dniu 9.09.2009 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Umowa ta ma na celu ustalenie zasad współpracy między jednostkami norweskimi i polskimi, aby podatki były płacone tylko w jednym z tych krajów. Ma też zapobiegać uchylaniu się od płacenia podatków od dochodu.
9. Kim jest osoba z ograniczonym obowiązkiem podatkowym?
Określenie to jest ściśle związane z pobytem na terenie Norwegii – jeśli Polak przebywa w Norwegii nie dłużej niż 183 dni w ciągu roku lub mniej niż 270 dni w ciągu trzech lat, opodatkowaniu w Norwegii podlega jedynie jego dochód uzyskany od norweskiego pracodawcy. Swoje wszystkie dochody (te z Norwegii także) wykazuje w zeznaniu rocznym w Polsce.
10. Kim jest rezydent podatkowy?
Rezydent podatkowy to osoba, która przebywa w Norwegii dłużej niż 183 dni w ciągu roku lub więcej niż 270 dni w ciągu trzech lat – wtedy opodatkowaniu podlega cały dochód. Status rezydenta podatkowego można także uzyskać wykazując powiązania z Norwegią np. fakt posiadania mieszkania, konta bankowego czy firmy. Wszystkie swoje dochody (także te z zagranicy) wykazuje w zeznaniu rocznym w Norwegii.
11. Co można odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym?
W rocznym zeznaniu podatkowym w zależności od zastosowanych ulg podatkowych można odliczyć: koszty podróży (np. bilety lotnicze), koszty wynajmu lokalu mieszkaniowego, koszty przedszkola, odsetki od kredytu itd.
12. Czy termin złożenia zeznania podatkowego można odroczyć?
Termin złożenia zeznania podatkowego można przedłużyć. Należy przez Altinn.no złożyć podanie podając przyczynę opóźnienia.
13. Podstawa, od której oblicza się podatek to obroty netto czy brutto?
Podatek dochodowy zawsze oblicza się od dochodu liczonego w kwotach netto.
14. Czy przedsiębiorca może odliczyć kwotę wolną od podatku w Norwegii?
Przedsiębiorca nie może liczyć na odliczenie z tytułu Minstefradrag, gdyż ta kwota dotyczy tylko pracowników (106 750 NOK za cały rok pracy w 2021 roku, a 104 450 NOK w 2020 roku). Jednak istnieje Personfradrag czyli kwota dochodu (z całego roku w Norwegii), poniżej której nie wychodzi podatek dochodowy. Czyli jeśli dochód przedsiębiorcy w ciągu roku 2021 wyniósł mniej niż 52 450 NOK to nie zapłaci od niego podatku, a w 2020 roku za dochód mniejszy niż 51 300 NOK.
15. Ile wynosi podatek dochodowy?
Podatek dochodowy w Norwegii w 2023 roku wynosi 22% od osiągniętego zysku. Dodatkowo ustanowiono progi podatkowe, po przekroczeniu których przedsiębiorca odprowadza większy procent podatku.
Progi podatkowe na rok 2023 dla dochodu:
- do 198 349 NOK – 22%,
- od 198 350 NOK do 279 149 NOK nadwyżkę mnożymy dodatkowo przez 1,7%,
- od 279 150 NOK do 642 949 NOK nadwyżkę mnożymy dodatkowo przez 4%,
- od 642 950 NOK do 926 799 NOK nadwyżkę mnożymy dodatkowo przez 13,5% (11,5% w przypadku zameldowania w Troms lub Finnmark),
- od 926 800 NOK do 1 499 999 NOK nadwyżkę mnożymy dodatkowo przez 16,5%,
- od 1 500 000 NOK nadwyżkę mnożymy dodatkowo przez 17,5%.
Przeczytaj więcej o “podatku dochodowym w Norwegii”.
16. W jaki sposób wyliczany jest podatek i zaliczki?
Po rozpoczęciu działalności lub na początku roku przedsiębiorca ma obowiązek zadeklarowania dochodów na przyszły rok Od tej kwoty urząd oblicza zaliczki w wysokości 22% podatku dochodowego + 11,1% ubezpieczenia społecznego. Te zaliczki należy wpłacać do urzędu w określonych terminach.
17. Czy wysokość podatku dochodowego w Norwegii dla każdego przedsiębiorcy jest taka sama?
Wysokość podatku zależy od dochodu oraz od okresu, jaki przedsiębiorca pracował w Norwegii. Np. osoba, która przyjechała do tego kraju w maju i założyła firmę dostanie większy podatek do zapłaty niż ta, która pracowała cały rok, mimo że ich dochód był taki sam. Wynika to z tego, że ten pierwszy przedsiębiorca pracował tylko 8 miesięcy, a ten drugi – 12 miesięcy. Dodatkowo na wysokość podatku wpływają ulgi. Jeśli ktoś jest Pendlerem, to
zapłaci mniejszy podatek niż ten, który mieszka z rodziną na stałe w Norwegii.
18. Jakie są terminy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy w Norwegii?
Zaliczki na podatek dochodowy płacone są w czterech ratach w określonych przez urząd terminach:
– 15 marca,
– 15 czerwca,
– 15 września,
– 15 grudnia.
19. Do kiedy przedsiębiorca składa zeznania podatkowe?
Zeznania podatkowe przedsiębiorcy muszą złożyć do 31 maja. W rozliczeniu (Skattemelding) trzeba wykazać dochody oraz ewentualne ulgi podatkowe. Na podstawie tych danych urząd wysyła Skatteoppgjøret, w którym określa kwotę podatku do zapłaty lub do zwrotu.
20. Co się dzieje, gdy przedsiębiorca nie złoży zeznania podatkowego?
Gdy przedsiębiorca nie wywiąże się z obowiązku i nie złoży zeznania w określonym terminie, urząd sam naliczy należny podatek Takie rozwiązanie zazwyczaj jest niekorzystne dla przedsiębiorcy. Poza tym przedsiębiorcy otrzyma karę finansową za niezachowanie wymaganego terminu.
21. Jakie kwoty odprowadza przedsiębiorca zatrudniający pracowników?
Zgodnie z norweskimi przepisami firmy zatrudniające pracowników odprowadzają podatek (Arbeidsgiveravgift) w wysokości od 14,1% do 0% w zależności od strefy. Dodatkowo Feriepenger – 10,2% od kwoty wynagrodzenia brutto i obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne (Obligatorisk tjenestepensjon) w wysokości 2% od kwoty wynagrodzenia brutto.
Do kosztów stałych, które ponosi przedsiębiorca dochodzą jeszcze tzw. koszty zmienne związane ze zwolnieniami chorobowymi (Sykepenger), szkoleniami HMS czy szkoleniami niezbędnymi na określonych stanowiskach pracy i dodatkowymi wydatkami (odzież robocza, sprzęt) – średnio to 5% od kwoty wynagrodzenia brutto.
VAT:
1. Co to jest MVA?
Merverdiavgift, czyli MVA to norweski podatek od towarów i usług. Skrót MVA umieszczany jest za numerem organizacyjnym firmy na fakturach wystawianych przez tę firmę, gdy jest ona płatnikiem VAT.
2. Czy skrót MVA powinien znajdować się na fakturze?
Tak, na fakturze sprzedażowej firmy, która jest płatnikiem podatku VAT. Skrót MVA umieszczany jest za numerem organizacyjnym firmy.
3. Kto musi płacić VAT w Norwegii?
Obowiązek płacenia podatku VAT w Norwegii spoczywa na każdym przedsiębiorcy, którego firma osiąga roczny obrót przekraczający 50 000 NOK. Po przekroczeniu tej kwoty należy zgłosić firmę do rejestru płatników VAT. Przeczytaj również “kiedy przedsiębiorstwo staje się płatnikiem VAT”.
4. Czy każde przedsiębiorstwo powinno opłacać podatek VAT w Norwegii?
Niektóre branże zwolnione są z płacenia podatku VAT, np. instytucje finansowe, ubezpieczeniowe. Poza tym VAT powinny opłacać tylko firmy, których obroty w ciągu roku przekroczyły 50 000 NOK.
5. Jak zgłosić firmę do rejestru VAT w Norwegii?
Aby zgłosić swoją firmę do norweskiego rejestru płatników VAT należy wypełnić druk Samordnet registermelding DEL 2 i wysłać go do urzędu w wersji papierowej lub przez Altinn.no razem z wystawionymi przez firmę fakturami na kwotę 50.000 NOK sprzedaży (włącznie).
6. Jak długo trwa rejestracja w rejestrze VAT?
Zarejestrowanie działalności jako płatnika VAT trwa około miesiąca.
7. Jak wysoka jest stawka VAT w Norwegii?
Stawka VAT w Norwegii dzieli się na trzy rodzaje:
- podstawowa (25% – dla towarów i usług),
- zredukowana (15% – dla artykułów spożywczych i napojów),
- niska (12% – dla transportu osobowego i kultury).
Dowiedz się więcej na ten temat tutaj.
8. W jakich terminach należy opłacać VAT?
VAT w Norwegii opłacany jest raz na dwa miesiące. Terminy płatności to:
– 10 kwietnia (styczeń, luty),
– 10 czerwca (marzec, kwiecień),
– 31 sierpnia (maj, czerwiec),
– 10 października (lipiec, sierpień),
– 10 grudnia (wrzesień, październik),
– 10 lutego (listopad, grudzień).
9. Jak złożyć deklarację VAT?
Deklarację VAT w Norwegii można złożyć drogą elektroniczną – od 1 stycznia 2022 r. za pomocą portalu www.skatteetaten.no, a w przypadku wcześniejszych deklaracji poprzez www.altinn.no. Należy to zrobić w wyznaczonych przez urząd terminach.
10. Jak nalicza się VAT w przypadku towarów importowanych?
W przypadku towarów importowanych wysokość podatku VAT w Norwegii naliczana jest od kwoty zakupu tych towarów z zagranicy.
11. Jak często przedsiębiorcy powinni rozliczać VAT?
Większość firm rozlicza się co dwa miesiące w wyznaczonych przez urząd terminach – 10 kwietnia, 10 czerwca, 31 sierpnia, 10 października, 10 grudnia, 10 lutego. Przedsiębiorstwa, których dochody są niższe niż 1 000 000 NOK mogą złożyć wniosek i rozliczać się raz do roku.
12. Czy można rozliczać podatek raz do roku?
Istnieje taka możliwość, jednak do końca stycznia należy złożyć odpowiedni wniosek. Taka forma rozliczenia jest możliwa jedynie w przypadku firm, których dochody są niższe niż 1 000 000 NOK i firma nie posiada zaległości podatkowych. W przeciwnym wypadku urząd może wydać negatywną decyzję o rocznym rozliczaniu VATu.
13. Czy spółka AS musi rozliczać się z VAT-u raz na dwa miesiące?
Spółka AS, której dochody nie przekraczają 1 000 000 NOK ma możliwość płacenia podatku raz do roku – po złożeniu odpowiedniego wniosku.
14. Kim jest Pełnomocnik do VATu?
Pełnomocnikiem może być firma albo osoba prywatna, która posiada stały numer personalny w Norwegii. Ten przedstawiciel reprezentuje przedsiębiorstwo w sprawach podatkowych, jest odpowiedzialny za naliczanie i odprowadzanie podatku VAT w imieniu zagranicznej firmy, która współpracuje z norweskim kontrahentem.
15. Czy istnieje możliwość odzyskania VAT-u za towary kupione przed rejestracją firmy w rejestrze płatników VAT?
Istnieje taka możliwość.
16. W jaki sposób można odzyskać VAT za towary kupione przed rejestracją firmy w rejestrze płatników VAT?
Aby odzyskać VAT za towary kupione przed rejestracją firmy w rejestrze płatników VAT należy wraz z pierwszą deklaracją VAT złożyć dodatkową deklarację za okres sprzed rejestracji działalności jako płatnika VAT. Np. firma po 6 miesiącach osiągnęła przychód 50 000 NOK i została zarejestrowana do rejestru MVA. Urząd przysłał potwierdzenie rejestracji i określił pierwszą deklarację na 4 termin (czyli za miesiące lipiec-sierpień). Jednak firma kupowała narzędzia i materiały od początku działalności czyli od lutego. Dlatego oprócz deklaracji VAT za 4 termin złoży dodatkową deklarację wykazując sumę VATu z kosztów za okres od lutego do czerwca.
17. Jak odzyskać VAT za towary przywiezione z Polski?
Często sprzedawcy z Polski wystawiają faktury z obowiązującym ich podatkiem VAT, pomimo że mają informację, że towar wyjedzie do Norwegii. Dopiero gdy otrzymają potwierdzenie IE-599 wystawiają korektę VAT, aby ostatecznie sprzedaż odbyła się ze stawką 0, a nadpłacony podatek VAT zawracają klientowi. Zdarza się, że sam klient musi się upomnieć sprzedawcy o zwrot VATu. Ważne żeby dokumenty celny były poprawnie wypełnione.
18. Co zrobić, gdy urząd naliczy za duży VAT?
W sytuacji, gdy naliczony przez urząd VAT jest zbyt wysoki, należy powtórnie sprawdzić deklarację. Jeśli przedsiębiorca uważa, że urząd się pomylił, musi złożyć odwołanie od tej decyzji wraz z dowodami swojego stanowiska w tej sprawie.
19. Jak sprawdzić czy firma jest płatnikiem VAT w Norwegii?
Aby sprawdzić, czy dana firma jest norweskim płatnikiem VAT można wejść na stronę www.brreg.no i wpisać nazwę wyszukiwanej firmy w polu Finn foretak/selskap. Przedsiębiorstwo jest płatnikiem VAT, jeśli w polu Særlige opplysninger wyświetla się informacja: Registrert i Merverdiavgiftsregisteret.
20. Co to jest faktura bez VAT?
Faktura bez VAT-u to tzw. faktura zerowa – wystawiana za eksport towarów za granicę Norwegii lub faktura otrzymana od zagranicznego sprzedawcy (za importowane towary).
21. Jak złożyć deklarację przez Internet?
Deklarację VAT można złożyć przez Internet przy pomocy portalu www.altinn.no. Potrzebny do tego jest formularz RF-0002, który należy poprawnie wypełnić. Uzupełniając dokument trzeba wybrać hovedoppgave, a następnie zaznaczyć okres rozliczeniowy. Przychody wpisuje się bez VAT-u, który naliczany jest automatycznie, a w kosztach powinna znaleźć się suma VAT-u za towary i usługi o odpowiedniej stawce (25%, 15%, 10%). Gdy dane zostaną uzupełnione, system wyliczy wysokość podatku do zapłaty (pole avgift å betale) bądź do zwrotu (pole til gode).
ULGI PODATKOWE:
1. Jakie ulgi podatkowe obowiązują w Norwegii?
Ulgi podatkowe umożliwiają odliczenia od dochodu lub od podatku. W Norwegii można skorzystać z wielu ulg, m.in.:
- koszty opieki nad dziećmi,
- koszty dojazdów do pracy,
- odsetki od kredytów w Norwegii i za granicą,
- odpis datków dla organizacji charytatywnych,
- odliczenie dla samotnych rodziców,
- Finnmarksfradraget.
Jeszcze więcej ulg przysługuje osobie mającej status Pendler:
- koszty podróży,
- koszty wynajmu lokalu w Norwegii,
- rachunki za prąd,
- dietę na każdy dzień.
Dla osób nowoprzybyłych do Norwegii jest ulga Standardfradrag, która wyklucza wszystkie inne ulgi.
Od 2018 roku została zlikwidowana druga klasa podatkowa, z tytułu niskich dochodów małżonka/małżonki.
Uwaga! Od 2019 roku ulga 10% zostaje zlikwidowana. Od stycznia 2019 roku ta ulga przysługuje tylko zagranicznym marynarzom oraz pracownikom na platformach wydobywających ropę.
2. Co to jest Standardfradrag?
Standardfradrag to ulga podatkowa o wysokości 10%, którą można odliczyć składając zeznanie podatkowe. Standardfradrag nie może być większa niż 40 000 NOK.
Uwaga! Od 2019 roku ulga 10% zostaje zlikwidowana. Od stycznia 2019 roku ta ulga przysługuje tylko zagranicznym marynarzom oraz pracownikom na platformach wydobywających ropę.
3. Kto może skorzystać ze Standardfradrag?
Ulga przysługuje wszystkim osobom, które pracują w Norwegii krócej niż dwa lata. Czas pobytu na terenie kraju dokumentuje się między innymi zaświadczeniem o zameldowaniu. Ulga dotyczy osób pracujących jako pracownicy.
Uwaga! Od 2019 roku ulga 10% zostaje zlikwidowana. Od stycznia 2019 roku ta ulga przysługuje tylko zagranicznym marynarzom oraz pracownikom na platformach wydobywających ropę.
4. Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc rozliczyć się z ulgą 10%?
Aby odliczyć Standardfradrag należy wypełnić wstępnie zeznanie (Skattemelding, które wysyła norweski urząd) oraz wpisać prośbę o tę ulgę, jednocześnie podając kwotę odliczenia. Urząd sam zweryfikuje, czy osobie należy się to odliczenie i ostateczny wynik podatku wyśle w Skatteoppgjøret.
5. Co oznacza status Pendler?
Status Pendler to status przysługujący osobom, które regularnie odwiedzają rodzinę w miejscu stałego zamieszkania np. w Polsce. To pozwala na odliczenie takich wydatków jak podróże do rodziny czy koszty najmu w Norwegii.
6. Kto może skorzystać ze statusu Pendler?
Aby skorzystać ze statusu Pendler należy posiadać rodzinę (małżonka i/lub dzieci) za granicą Norwegii. Niezbędny jest akt małżeństwa oraz potwierdzenie wspólnego zameldowania z rodziną. Regularne wizyty w ojczystym kraju udowadnia się między innymi dzięki biletom lotniczym, autobusowym, z podróży statkiem itp.
7. Co może odliczyć osoba o statusie Pendler?
Osoba posiadająca status Pendler ma możliwość odliczyć od podatku koszty czynszu mieszkania w Norwegii, podróże do kraju ojczystego czy rachunki za prąd (w wynajmowanym mieszkaniu). Aby skorzystać z przysługujących odliczeń należy okazać kopie rachunków za czynsz lub prąd, umowę najmu, czy potwierdzenia podróży do Polski.
8. Jakie dokumenty są potrzebne, aby rozliczyć się jako Pendler?
Aby rozliczyć się jako Pendler należy przedstawić komplet dokumentów:
- zestawienie rocznych wynagrodzeń i zapłaconych podatków (Sammenstilling),
- Årsoppgave (informacja o stanie konta – wysyłana przez bank),
- zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z rodziną (np. w Polsce),
- akt ślubu (osoby w związkach małżeńskich),
- akt urodzenia dzieci (osoby posiadające dzieci),
- potwierdzenia podróży (bilety, opłaty za przejazd przez bramki itp.),
- umowa wynajmu w Norwegii i potwierdzenia wpłat (jeśli chce się odliczyć czynsz),
- rachunki za prąd i potwierdzenia wpłat (jeśli chce się odliczyć ten wydatek).
9. Na czym polega rozliczenie osób, które nie posiadają statusu Pendler i nie mogą skorzystać ze Standardfradrag?
Osoby te rozliczają się na zasadzie rozliczenia zwykłego.
10. Jak wygląda forma rozliczenia zwykłego?
Rozliczenie zwykłe dotyczy osób, które nie mają możliwości skorzystać z innych ulg podatkowych. Przy rozliczeniu zwykłym można odliczyć koszty opieki nad dziećmi (przedszkola, świetlicy), koszty dojazdów do pracy czy oprocentowania kredytów.
11. Jakie dokumenty są potrzebne, aby złożyć rozliczenie zwykłe?
Aby złożyć rozliczenie zwykłe należy posiadać:
- zestawienie rocznych wynagrodzeń i zapłaconych wydatków (Sammenstilling),
- wstępnie rozliczone zeznanie (Skattemelding, które wysyła norweski urząd),
- informację o stanie konta (wysyłaną przez bank),
- potwierdzenie ze szkoły / przedszkola,
- potwierdzenie z banku / instytucji, w której zaciągnięto kredyty,
- potwierdzenie z instytucji, w której posiada się papiery wartościowe, depozyt.
83 odpowiedzi na artykuł "PODATKI FIRMY W NORWEGII"
ile procent wynosi podatek od zysków w Norwegii?
do 184 800 NOK stawka wynosiła 22%;
od 184 800 do 260 100 NOK + 1,7%;
od 260 100 NOK do 651 250 NOK + 4%;
od 651 250 NOK do 1 021 550 NOK + 13,1%;
od 1 021 550 NOK +16,2%.
Mam nadzieje, że pomogłem. :) podatek od zysków w Norwegii to nie taka prosta sprawa, trzeba się pilnować.
?