Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
27/02/2017

Rozliczenie zwykłe – komu przysługuje?

Nie kwalifikujesz się na “pendlera” ani kildeskatt? Rozliczasz się zatem w formie “rozliczenia zwykłego”. Co to właściwie oznacza? Specjalnie dla Ciebie we współpracy z firmą Quali przygotowaliśmy stosowne informacje.

Wiesz już czym jest “pendler” i jakie ulgi mu przysługują. Wiesz też, że możesz starać się o dziesięcioprocentową ulgę. Z przerażeniem stwierdzasz jednak, że żadna z tych opcji do Ciebie nie pasuje… Czy to oznacza, że nie będziesz musiał rozliczyć podatku i złożyć zeznania podatkowego?

Oczywiście, że będziesz musiał. Nie przejmuj się jednak tym, że nie załapiesz się na żadne ulgi, że wszystko będzie bardziej skomplikowane i że nie należysz do żadnej z grup. Zapoznaj się z zasadami, jakie panują w przypadku rozliczenia zwykłego w Norwegii.

Dla kogo jest rozliczenie zwykłe?

Rozliczenie zwykłe jest skierowane przede wszystkim do osób na stałe mieszkających Norwegii przez okres dłuższy niż dwa lata – samotnie lub z rodziną. Skierowane jest także do osób, które nie mogą liczyć na ulgi związane ze statusem “pendler” czy  z ulgi podatkowej 10% standardfradrag. Nie oznacza to jednak, że w rozliczeniu zwykłym nie przysługują żadne ulgi.

Dowiedz się również: Jak otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2019 rok!

Jakie ulgi przysługują przy rozliczeniu zwykłym?

Dzięki zwykłemu rozliczeniu wciąż masz szansę odliczyć w zeznaniu podatkowym sporo rzeczy, które pozwolą Ci na zwiększenie zwrotu podatku.

1. Jeśli będziesz jeździć do pracy własnym samochodem co najmniej 14 750 km w ciągu całego roku, to nadwyżkę będziesz mógł odliczyć w zeznaniu rocznym.

2. Jeżeli posiadasz zaciągnięty kredyt w Norwegii lub za granicą, to odliczysz od dochodu odsetki zapłacone w ciągu roku. Kredyt zagraniczny należy udowodnić, czyli potrzebujesz zaświadczenia z banku, przetłumaczonego na język norweski lub angielski.

3. Będąc posiadaczem rachunku oszczędnościowego na mieszkanie (tzw. rachunek BSU), posiadając potwierdzenie w dokumentach, będziesz mógł odliczyć od podatku 20% zgromadzonej tam w ciągu roku kwoty (maksymalnie 5 000 NOK).

4. Jeżeli jesteś rodzicem, warto zainteresować się ulgami jakie przysługują w ramach ulg rodzicielskich. Kwota w ramach tej ulgi, przysługująca na każde dziecko do lat 12, obliczana jest indywidualnie. Ulga ta przysługuje na koszty opieki i pielęgnacji ponoszone na rzecz dzieci, m. in. przedszkole, szkoła, zajęcia SFU. Koszty te muszą być udokumentowane np. w postaci zapłaconych faktur. Ulga taka jest dzielona równo pomiędzy rodziców, chyba że Ci postanowią inaczej.

5. Dodatkowe ulgi są także przyznawane rodzicom, których dzieci cierpią na choroby nieuleczalne lub inne przypadłości – ulga taka przyznawana jest z tytułu dużych wydatków chorobowych.

6. Jeśli oszczędzasz na emeryturę, czyli opłacasz individuell pensjonsordning, maksymalne odliczenie od dochodu to 15 000 NOK.

7. Jeśli należysz do związku zawodowego, np. jako lekarz, maksymalne odliczenie fagforeningsfradrag to 3 850 NOK.

8. Jeśli wpłacasz darowizny na cele charytatywne, możesz również uwzględnić to w zeznaniu rocznym. Kwoty wpłacane na organizacje pożytku publicznego powyżej 500 NOK a mniej niż 20 000 NOK, można odliczyć w zeznaniu rocznym.

Dowiedz się jeszcze więcej na temat rozliczenia podatkowego w Norwegii!

Jeśli chcesz sprawdzić ulgi, jakie Ci przysługują, tutaj możesz zaznaczyć dane, które Cię obejmują, a następnie kliknąć przycisk: VIS MULIGE FRADRAG JEG KAN HA KRAV PÅ.


Może Cię również zainteresować:


Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Rozliczenie zwykłe – komu przysługuje?"