Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Konkursy piękności

Wybory Miss Norwegii – zasady konkursu

Wybory Miss Norwegii, zwane dawniej FrøkenNorge, to narodowy konkurs piękności w tym kraju. Pierwsze wybory Miss Norwegii odbyły się w 1950 roku i zorganizował je Dagbladet Magazine.

Obecnie konkurs organizowany jest przez firmę Motivactions. Kandydatka na Miss musi mieścić się w przedziale wiekowym 18-27, być bezdzietną panną o wzroście minimum 168 cm i mieć proporcjonalną sylwetkę. Odpowiedni wzrost tak naprawdę nie jest wymagany, ale jeśli wybory wygra dziewczyna niższa niż 168 cm, nie będzie mogła wziąć udziału w wyborach Miss Earth i Miss Grand International, gdzie obowiązuje powyższe kryterium.

Przepis dotyczący braku męża i dzieci pochodzi z lat 50-tych ubiegłego wieku i może się wydawać nieco archaiczny, lecz wbrew pozorom jest w pełni uzasadniony. Kandydatki często podróżują i większą część roku spędzają poza granicami swego kraju. Mogliby więc na tym ucierpieć członkowie ichrodzin.

Przyszła Miss może posiadać tatuaże, musi jednak ukryć je pod makijażem podczas pokazu w bikini. Operacje plastyczne również są akceptowane, ale wskazany jest umiar, zwłaszcza jeśli chodzi o powiększanie ust i piersi, gdyż tego typu „walory” nie spotykają się z reguły z uznaniem jurorów.

Zawodniczka musi być komunikatywna, miła i otwarta, aby z powodzeniem zdobywać sponsorów na kreacje i szkolenia. Obecnie wręcz wymagane jest promowanie się w mediach: wywiady w lokalnej telewizji, gazecie czy radio, pisanie bloga.

Zgodnie z zasadami wyborów, uczestniczki nie mogą w swym portfolio mieć komercyjnych nagich zdjęć. Z tą informacją wiąże się skandal, jaki miał miejsce w 2004 r. W konkursie piękności wzięła wtedy udział dwudziestoletnia AylarLie. Okazało się, że wystąpiła wcześniej w ośmiu filmach pornograficznych, za co została zdyskwalifikowana. Cztery lata później wystąpiła w finale tego samego konkursu piękności jako piosenkarka.

Zwyciężczyni wyborów powinna być wzorową przedstawicielką organizacji charytatywnych oraz godnie reklamować komercyjne produkty, usługi i wydarzenia. Może ona walczyć o koronę Miss Universe. Zdobywczyni drugiego miejsca ma możliwość ubiegać się o tytuł Miss World, Miss International oraz Miss Europy.

Miss Universe w Norwegii – dawniej i dziś

Mona Grudt jest pierwszą i jak dotąd jedyną zdobywczynią Miss Universe z Norwegii – tytuł ten zdobyła w 1990 r. Od tego czasu Norwegia nie miała reprezentantki na Miss Universe. 30 lipca 2016 r. miała miejsce ostatnia tura wyborów, podczas których Christina Waage zakwalifikowała się do światowej rywalizacji, która odbędzie się w styczniu 2017 roku na Filipinach.

Czy w tym roku Norweżce uda się zdetronizować obecną posiadaczkę tytułu – Pię Wurtzbach z Filipin? Jeśli osiągnęłaby ten sukces, czeka ją przeprowadzka do Nowego Jorku, a następnie roczna podróż dookoła świata.

Na chwilę obecną nie ma wyznaczonej daty i miejsca wyborów. Ubiegłoroczny konkurs odbył się 30 sierpnia 2015 r. w Oslo, koronę zdobyła Martine Rødseth z Nord-Odal.

Miss International

Przedstawicielki Norwegii dwukrotnie zdobyły tytuł Miss International. W 1988 r. była to Catherine Alexandra Gude, a w 1995 r. – Anne Lena Hansen. Od 2010 r. Norwegia nie bierze udziału w tym konkursie piękności.

Miss Earth

Norweżki biorą także udział w konkursie z ekologicznym przesłaniem -Miss Earth (stworzonym głównie przez azjatyckich internautów). W 2015 r. była to IV Wicemiss Universe Norwegii 2015 – dziewiętnastoletnia Dina Lillian Nielsen z Lørenskog, którą do wyborów Miss Universe Norwegii zgłosili potajemnie jej przyjaciele. Finał Miss Earth odbywa się pod koniec danego roku na Filipinach.

Kontrowersje

Znany jest głośny skandal związany z wyborami Miss World 2010. Wtedy oto osiemnastolatka ze stanu Kenntucky Alexandria Mills pokonała 115 rywalek i zdobyła koronę. Zostawiła ona daleko w tyle zdecydowaną faworytkę – Norweżkę Mariann Birkedal. Piękności z Północy nie udało się nawet wejść do finałowej piątki. Pojawiły się wtedy skandaliczne doniesienia, że brak miejsca na podium dla Norweżki wymusili na jurorach Chińczycy – za przyznanie przez Komitet Noblowski z Oslo nagrody dla uwięzionego dysydenta LiuXiaobo.

Miss Nastolatek

W 2010 r. odbyły się także w Bergen wybory Miss Nastolatek Norwegii dla dziewcząt w wieku 15-20 lat.Zasady były takie same jak w klasycznych konkursach piękności. Konkurs spotkał się z kontrowersyjnymi wypowiedziami wielu ludzi, w tym ekspertów do spraw zaburzeń odżywiania. Uważają oni, że rywalizacja może spowodować nadmierne odchudzanie się młodych dziewcząt, zwłaszcza tych w wieku 15 lat, których ciało dopiero zaczyna się zmieniać. Może to być tym bardziej niebezpieczne z powodu tego, że powszechnie akceptowana jest wręcz wychudzona sylwetka dorosłych modelek.

Konkursy piękności dla dzieci

Jeszcze większa krytyka dotyka konkursów piękności dla dzieci. Licznie wypowiadające się na forach internetowych kobiety uważają, że matki traktują tam swoje córki jako spełnienie ich dawnych marzeń o karierze modelki. Wiele z nich sądzi, że przesadne strojenie i nakładanie grubej warstwy makijażu na twarze dzieci jest wręcz nieprzyzwoite. Być może dlatego nie słyszy się w Norwegii o organizowaniu tego typu konkursów.

Mężczyźni w wyborach

Jeśli chodzi o mężczyzn, mogą oni wziąć udział w odbywającym się w Anglii konkursie na Mister World (sprawdza się w nim poziom męskości i dżentelmeństwa) rozgrywanym nieregularnie od 1996 roku. Czekają na nich wyzwania w pięciu kategoriach: moda i styl, zadanie ekstremalne, media społeczne, sport i talent. Żeby przystąpić do wyborów, należy wygrać krajowe wybory Mistera, a także być bezdzietnym kawalerem w wieku 17-35 lat. Zwycięzca musi dobrze się prezentować, mieć czar i charyzmę, a także silne ciało i osobowość. Mister Świata podpisuje kontrakty reklamowe z międzynarodowymi koncernami, ma możliwość wzięcia udziału w prestiżowych pokazach mody, otrzymuje także nagrodę pieniężną.

W 2010 jednym z kandydatów do Mister World był Norweg Chris Eileng. Od tamtej pory panowie z Północy nie wzięli w tym konkursie udziału.

FAQ

1. Czy w Norwegii odbywają się konkursy piękności? Pokaż odpowiedź

2. Czy kandydatka na Miss może mieć męża i dzieci? Pokaż odpowiedź

3. Co jury sądzi o operacjach plastycznych i tatuażach kandydatek? Pokaż odpowiedź

4. Czy znane są jakieś skandale związane z norweskimi wyborami Miss? Pokaż odpowiedź

5. Kim jest norweska kandydatka do tytułu Miss Universe 2017? Pokaż odpowiedź

6. Czy w Norwegii popularne są konkursy piękności nastolatek? Pokaż odpowiedź

7. Co Norwegowie sądzą o udziale dzieci w konkursach urody? Pokaż odpowiedź

8. Czy mężczyźni mogą brać udział w konkursie piękności w Norwegii? Pokaż odpowiedź