Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
Dugnad – pomoc sąsiedzka
Bursdag Party – urodziny

CIEKAWOSTKI O NORWEGII

Mentalność norwegów

Norwegowie to naród życzliwy, przyjaźnie usposobiony. Chętnie pomagają nawet obcym. Jednak na zaufanie trzeba sobie u nich zapracować. Zwykle otaczają się wąskim gronem przyjaciół, znajomości te są jednak bardzo trwałe. Dużą wagę przywiązują do wartości ojczyzny i źle znoszą krytykę w tej kwestii. Cenią uczciwość. Przestrzegają prawa, nie wykraczają poza ustalone zasady. Nie przejawiają skłonności do buntownictwa. Szanują przestrzeń prywatną innych, z tego powodu nie są zbytnio wylewni podczas powitań. Nie mają tendencji do oceniania innych na podstawie wykonywanego zawodu – każdy pracujący człowiek jest dla nich ważny. Samorozwój, zarówno fizyczny jak i duchowy, stanowi dla nich ważny element życia.

Norweskie przesądy

• Młode Norweżki nie powinny dziergać swetra dla swojego mężczyzny, gdyż może to spowodować jego odejście.
• Gwizdanie w stronę słońca wywołuje deszcz.
• Kamienie położone na kominku stanowią ochronę przed trollami.
• Miotła pod choinką w Wigilię chroni przed czarownicami i złymi duchami.

Norweskie tradycje

LORDAGSGODT – czyli sobotnie słodkości. W soboty dzieci dostają słodycze. Dzięki tej tradycji konsumpcja słodyczy podczas tygodnia jest ograniczona z korzyścią dla zdrowia dzieci.

ŚWIĄTECZNE CZYTANIE KRYMINAŁÓW – jest to dość osobliwa tradycja obchodzona podczas świąt wielkanocnych. Każdego roku w okresie wielkanocnym wydawane są książki o takiej właśnie tematyce, nazywane są one påskekrim.

ŚWIĄTECZNE WYJAZDY – wśród Norwegów niemal stałym elementem świąt wielkanocnych są rodzinne wyjazdy na narty lub inny aktywny rodzaj wypoczynku.

JEDZENIE ŻEBEREK PODCZAS WIGILII – w Norwegii główną wigilijną potrawą są solone żeberka jagnięce lub wieprzowe, a nie ryba jak w Polsce.

PODAWANIE DESERU RYŻOWEGO Z UKRYTYM MIGDAŁEM – podczas wigilijnej kolacji podawany jest deser z ukrytym migdałem. Osoba, która go znajdzie będzie cieszyć się szczęściem w nowym roku. Szczęśliwiec otrzymuje również nagrodę w postaci marcepanowej świnki.

KARMIENIE JULENISSE’A – podczas świąt Bożego Narodzenia Norwegowie zostawiają na progu kaszkę ryżową z cukrem i cynamonem. Ma ona stanowić pokarm dla Julenisse’a- krasnoludka płatającego figle tym, którzy niedostatecznie o niego dbają.

JULEMARKED – tradycyjne świąteczne jarmarki, na których można kupić produkty rękodzielnicze, lokalną żywność, słodycze oraz napoje. Dodatkową atrakcją dla dzieci jest wizyta w chatce Julenisse’a.

RUSS – święto przyszłych abiturientów obchodzone od 17-tego maja (trwa 21 dni). W tym czasie przyszli maturzyści biorą udział w licznych imprezach, można ich spotkać na ulicach. Przebrani są w specjalne, kolorowe ubrania. Ten, kto zmieni w tym czasie ubranie na inne, zostaje ukarany np. obcięciem rękawa.

PARADY, POCHODY Z OKAZJI 17-tego MAJA – 17-tego maja obchodzone jest święto narodowe. W tym czasie Norwegowie (u których patriotyzm jest silnie ugruntowany) zakładają tradycyjne stroje i biorą udział w wielu paradach i pochodach.

SANKTHANSNATTEN – czyli odpowiednik polskiej nocy świętojańskiej. W tym czasie Norwegowie bawią się wspólnie przy ogniskach, nad wodą. Biorą również udział w różnych koncertach, festynach.

DUGNAD – organizowane raz na jakiś czas przedsięwzięcie, podejmowane najczęściej przez mieszkańców danego osiedla. Jest to wspólna praca wykonana bezinteresownie dla dobra ogółu. Prace polegają na sprzątaniu osiedla, dokonywaniu drobnych napraw, malowaniu itd. Podczas prac przygotowuje się wspólnie przekąski i napoje. Jest to doskonała okazja do poznania sąsiadów. Najczęściej dugnad organizowany jest przed 17-tym maja.

BURSDAG PARTY – przyjęcie urodzinowe różni się nieco od typowego, polskiego przyjęcia. Dzieci dostają do jedzenia hot-dogi, owoce oraz tort. Później się bawią, składają życzenia i śpiewają. Na koniec każdy uczestnik spotkania otrzymuje torebkę ze słodyczami.

Z czym kojarzy się Norwegia i jej mieszkańcy

Jak polacy postrzegają Norwegów

Norwegowie postrzegani są jako życzliwy naród, ale jednocześnie nieco nieufny, zdystansowany w stosunku do obcych. Poniekąd jest to prawdą, Norwegowie muszą się przekonać zanim komuś zaufają. Zawsze jednak można liczyć na pomoc z ich strony. Są gościnni i serdeczni. Wśród Polaków krąży przekonanie, że mieszkańcy Norwegii niechętnie okazują uczucia i rzeczywiście nie można im przypisać nadmiernej wylewności. Ponadto są bardzo skromni. Wyznają zasadę: ,,Janteloven”, która głosi, że nikt nie powinien się uważać za kogoś wyjątkowego, lepszego. Polacy sądzą również, że Norwegowie rzadko się denerwują. Istotnie, jeśli z czymś się nie zgadzają lub coś im się nie podoba – zazwyczaj milczą. Są jednak sytuacje, których bezwzględnie nie tolerują.

Należą do nich:
– hałaśliwość,
– nachalność,
– brak kultury osobistej,
– pytania dotyczące spraw osobistych np. zarobków,
– krytyka w stosunku do ich ojczyzny.

Savoir vivre w Norwegii

• Targowanie się jest w Norwegii postrzegane jako faux pas.
• Krytyka jest źle postrzegana. Osoba krytykująca wystawia sobie złe świadectwo.
• Negatywnie postrzega się wszelkie próby uchylenia od udziału w przedsięwzięciach organizowanych przez społeczności lokalne (np. dugnad).
• W Norwegii nie obiecuje się niczego ,,tylko przez grzeczność”. Słowa: ,,musisz mnie kiedyś odwiedzić” – zostają uznane za wiążące. W takiej sytuacji można się spodziewać wizyty.
• Pytania dotyczące zarobków, ceny nowo nabytego auta itp. są negatywnie odbierane.
• Norwegowie dużą wagę przywiązują do punktualności. Umawiając się na rozmowę w sprawie pracy, warto wziąć ten fakt pod uwagę. Spóźnienie będzie traktowane jako brak szacunku.
• W Norwegii na powitanie nie podaje się ręki tak często, jak to się robi w Polsce. Wystarczy powiedzenie „Hei hei”, czyli „Cześć, cześć”.
• Odwiedzając Norwega należy pamiętać o ściągnięciu butów.
• Podczas uroczystych kolacji w norweskim domu należy poczekać, aż gospodarz da znać, że można rozpocząć spożywanie posiłku.
• Przychodząc do Norwega na przyjęcie dobrze jest podziękować za zaproszenie.
• Podczas powitań będących początkiem oficjalnego spotkania należy unikać zwrotu:
„How do you do”, gdyż może on zostać odebrany dosłownie.

Ciekawostki

• Do Norwegii nie wolno wwozić nieprzetworzonych produktów spożywczych np. surowego mięsa.
• W Norwegii narkotyki są nielegalne. Funkcjonują jednak ,,białe pokoje”, czyli miejsca, w których narkomani mogą w sanitarnych warunkach poprosić pielęgniarkę o zastrzyk.
• Butelkowana woda jest w Norwegii droga, ale woda z kranu w niektórych regionach ma takie same wartości jak ta butelkowana.
• W Norwegii osoby na wyższym stanowisku otrzymują niewiele wyższe pensje niż ci, którzy zajmują niższe posady, mimo ponoszenia znacznie większej odpowiedzialności.
• W Norwegii (a dokładnie na Morzu Północnym) budowana jest największa na świecie pływająca elektrownia wiatrowa, jej koszt to ok. 40 miliardów euro.
• W grudniu pobierana jest tylko połowa podatku.
• W Norwegii nie trzeba wypełniać PIT-u. Urząd Skarbowy przesyła wypełniony formularz, do którego można zgłaszać poprawki.
• W Trondheim funkcjonuje jedyny na świecie wyciąg dla rowerów.
• Anders Beisvag, reprezentant Norwegii jest jedynym czarnoskórym skoczkiem w historii.
• Narodowym przysmakiem jest słodki brązowy ser dostępny w sklepach (brunost).
• Norwegowie uwielbiają cukierki ,,lakris”, które smakują jak pasta do zębów.

Czy wiesz, że...?