Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Pierwsza Komunia
Zasiłek macierzyński

BECIKOWE W NORWEGII

Becikowe

Zapomoga jednorazowa w przypadku porodu lub adopcji przysługuje:
• Kobietom, które nie nabyły prawa do zasiłku rodzicielskiego, wielkość „becikowego” w Norwegii na rok 2015 wynosi 44190 koron. Wysokość zapomogi określa Stortinget, czyli norweski parlament. W przypadku wystąpienia porodu mnogiego lub adopcji więcej niż jednego dziecka, becikowe wypłaca się na każde dziecko. Wniosek o zapomogę należy składać na blankietach dostępnych w oddziałach NAV. Sam wniosek należy złożyć nie wcześniej niż po 26 tygodniu ciąży, a także nie później niż pół roku po narodzinach dziecka.
• Jeśli matka otrzyma zapomogę jednorazową , ojciec również może otrzymać zasiłek do 48 tygodni w wymiarze 80 procent, lub do 38 tygodni w pełnym wymiarze, zakładając, że matka po porodzie lub przejęciu opieki nad dzieckiem jest aktywna.
• Osoby, które są aktywne zawodowo i których dochód jest niższy niż zapomoga jednorazowa, otrzymują becikowe zamiast zasiłku rodzicielskiego.
• Kobiety, które są uprawnione do stypendium porodowego Kasy Kredytowej otrzymują je w dodatku do zapomogi jednorazowej.
• Jeśli występuje poród domowy, przystępuje jednorazowa zapomoga wynosząca 2550 koron.
• Również ojciec może się starać o zasiłek rodzinny na dziecko. Przysługuje on od momentu urodzenia się dziecka, aż do osiągnięcia przez niego pełnoletniość. Zasiłek ten wynosi 970 NOK na każde urodzone dziecko.
• Od drugiego miesiąca po narodzinach aż do 18.roku życia każde dziecko dostaje co miesiąc od państwa norweskiego tzw. Barnetrygd, czyli zasiłek rodzinny. Jego wartość wynosi ok. 450 złotych. Rodzice mogą je na bieżąco wykorzystywać na drobne wydatki, typu pieluchy, ubranka. Jednak wielu rodziców zakłada dzieciom lokaty jako zabezpieczenie na ich przyszłość. Efektem tym zasiłków jest fakt, że dziecko może wejść w dorosłość z otrzymaną kwotą w wysokości ponad 100 tysięcy złotych.
• Chociaż w Norwegii często występują problemy ze znalezieniem wolnych miejsc z przedszkolach i żłobkach, dla rodziców, którzy mają już jedno dziecko, które uczęszcza do placówek państwowych, następne dzieci mają pierwszeństwo w tym samym przedszkolu. Ponadto, wydatki związane z przedszkolami/żłobkami, można odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym.
• Ciekawie również przedstawia się sprawa z dziećmi, którym mimo wszystko nie uda się dostać do żłobka. Wówczas Państwo Norweskie wypłaca tej rodzinie miesięczne „zadośćuczynienie” w wysokości ok. 1,6 tys. złotych zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten można otrzymać jeśli dziecko ma od 1 roku do maksymalnie 3 lat. Za otrzymane pieniądze można samemu opiekować się dzieckiem w domu, lub zatrudnić nianię.

FAQ

1. Czy w Norwegii przysługuje becikowe? Jaka jest jego wartość? Pokaż odpowiedź

2. Kto określa wysokość zapomogi? Pokaż odpowiedź

3. Gdzie należy zgłosić wniosek o becikowe? Pokaż odpowiedź

4. Jakie są terminy dotyczące złożenia wniosku? Pokaż odpowiedź

5. Czy w razie porodu domowego występuje jakaś zapomoga? Pokaż odpowiedź

6. Czy ojciec również może się starać o przyznanie becikowego? Pokaż odpowiedź

7. Czy ojciec może otrzymywać jakieś zapomogi rodzinne? Pokaż odpowiedź

8. Co jeśli dla mojego dziecka nie ma już miejsca w żłobku? Pokaż odpowiedź