ZABYTKI NORWEGII
Pałace
Norwegia jest nie tylko krainą fiordów. Zimną północ charakteryzuje również wspaniała architektura. W Bergen możemy podziwiać pałac Gamlehaugen, należący niegdyś do norweskiej rodziny królewskiej, obecnie jednak jest własnością państwa. Wokół owej rezydencji rozpościera się park, utrzymany w stylu angielskim, który dziś pełni funkcję czysto rekreacyjną.
Przyjeżdżając do Oslo, warto zobaczyć Pałac Królewski (nor. Slottet, Det Kongelige Slott), budynek wzniesiony w klasycystycznym stylu – oficjalną siedzibę norweskich monarchów, w którym obecnie zamieszkuje król Harald V wraz z żoną. Slottet jest miejscem, w którym odbywają się uroczyste obiady, podczas których król gości zagranicznych reprezentantów państw. Tak jak w przypadku Gamlehaugen, również wokół Pałacu Królewskiego rozciąga się park, urozmaicony pomnikami i rzeźbami. W Oslo, zwiedzić możemy dodatkowo Twierdzę Akershus – zamek wybudowany do obrony stolicy Norwegii. Dziś forteca jest jedną z największych atrakcji turystycznych i znajduje się w niej szereg muzeów o militarnym charakterze.
Godnym uwagi obiektem jest także rezydencja Skaugum, znajdująca się w mieście Asker. Aktualnie zamieszkuje ją księżna Mette-Marit razem z mężem i dziećmi. Budowla została urządzona jako dom, aniżeli miejsce do przyjmowania oficjalnych odwiedzin. Posesja obejmuje poza rezydencją również budynki gospodarcze dla bydła oraz produkcji rolnej i leśnej.
Do zabytków Królestwa Norwegii, należy położony w Trondheim największa drewniana budowla, mianowicie Stiftsgården, zwana również Domem Założyciela.
Kościoły i katedry
Fani m.in. architektury romańskiej i renesansowej, nacieszą oko, zwiedzając nordyckie kościoły oraz katedry. W Fredrikstad znajduje się ceglana katedra wzniesiona w stylu neogotyckim. Ten długi kościół mieści 1100 miejsc siedzących! Do neogotyku należy także katedra w Kristiansand, która jest największa w kraju.
Zbudowaną w prostym, surowym neoromańskim stylu jest katedra w Hamar – główny kościół w diecezji Hamar, części Kościoła Norwegii. Wnętrze jest inspirowane strukturą bazyliki i charakteryzuje się ono podniosłym stylem.
Najstarszą norweską katedrą jest kościół w Stavengerze. W XIII w., romańska katedra doznała silnych uszkodzeń przez ogień, który spustoszył nie tylko ją, ale i miasto. Została odbudowana i powiększona w stylu gotyckim. Podczas renowacji, znacznie zmieniła swój wygląd, tracąc tym samym średniowieczny charakter.
Wartym zainteresowania jest katedra w Oslo, nazywana kiedyś Kościołem Zbawiciela. W tej barokowej budowli odbywają się koronacje i śluby królów norweskich.
Gamle Aker Kirke to malutki kościołek również znajdujący się w Oslo, położony blisko natury, z dala od turystycznego szlaku. Zbudowany został w prostym stylu romańskim.
W Tromsø, urokliwym miasteczku na północy Norwegii, mamy okazję zobaczyć polski klasztor Karmelitanek Bosych.
Przyjeżdżając do Norwegii, powinniśmy wybrać się na wyspę Hovedøya, na której znajdują się ruiny klasztoru. Zachowały się niestety tylko fundamenty i część murów.
Jednak jedną z najważniejszych katedr, jest katedra św. Olafa, mieszcząca się w Oslo. Budowla w stylu neogotyckim po restaurowaniu, zachwyca wysokim ołtarzem i kolumnami wykonanymi z granitu.
Łodzie
Niezwykle interesującymi zabytkami, jakie możemy spotkać w Norwegii są łodzie. W Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo, możemy podziwiać łódź z Gokstad. Została ona znaleziona podczas przekopywania kurhanu w Sandefjordzie, a wewnątrz niej znajdowała się komora grobowa ze szczątkami wodza wikingów. Kolejną łodzią wikińską, jest łódź z Tune. Wydobyto ją podczas prac architektonicznych, a pośpieszne i niezbyt dbałe wykopaliska, doprowadziły do częściowego rabunku i uszkodzenia statku. Ta i następna łódź są eksponowane w wyżej wymienionym muzeum. Do Wikingów należała również łódź z Oseberg, znaleziona przypadkiem pod nasypem grobowym. W niej także znaleziono pochówek – tym razem kobiecy. Okręt został wykonany z drewna dębowego a zwieńczony jest galionem w kształcie smoczej głowy.
Basarhallene, Stortinget, Ratusz w Oslo
Baserhallene, to znajdujące się na tyłach katedry, hale targowe, pochodzące z 1858 roku. Latem obfitują w jarmarki, na których możemy zakupić tradycyjne wyroby rękodzielnicze.
Stortinget, czyli budynek parlamentu w Oslo, to neoromański gmach, mieszczący się w centrum stolicy Norwegii.
Ratusz (Rĺdhus) jest najważniejszym budynkiem w Oslo. Tworzy go budynek z dwoma bliźniaczymi wieżami z ciemnej cegły. Wejście zdobią drewniane rzeźbienia nawiązujące do nordyckiej mitologii, a korytarze – imponujące freski.
Zabytki na liście UNESCO
Norwegia na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO ma siedem obiektów. Należą do niej nie tylko zabytki kultury, ale też cuda przyrodnicze. Skupiając się jednak na pierwszej pozycji, możemy wymienić dzielnicę Bryggen w Bergen, Urnes stavkire, górniczą osadę Røros oraz rysunki i ryty naskalne w Alta.
FAQ
1. Czy wszystkie atrakcje są płatne? Pokaż odpowiedź
2. Czy można kupić pamiątki? Pokaż odpowiedź
3. Czy można wynająć przewodnika? Pokaż odpowiedź
4. Czy dostępne są wycieczki grupowe? Pokaż odpowiedź
5. Czy jest jakieś ograniczenie wiekowe? Pokaż odpowiedź
6. Czym mogę się dostać do wybranych miejsc? Pokaż odpowiedź