FAQ OFERTA DLA KLIENTÓW
1. Czy dostępne są kluby sieciowe, które umożliwiają korzystanie z oferty w wielu punktach? Pokaż odpowiedź
Wśród najpopularniejszych klubów o charakterze sieciowym dominują :
Elixia i Sats, które w ostatnim roku połączyły swoje siły. Elixia i Sats należy do spółki Nordic Health & Fitness (HFN), skupiającej się przede wszystkim na udostępnianiu jak najbardziej rozbudowanej oferty zajęć sportowych z wykorzystaniem najnowocześniejszych urządzeń cyfrowych oraz możliwością realizacji treningów przy pomocy aplikacji. Swoje punkty posiada we wszystkich największych miastach Norwegii. Popularnością cieszą się również takie sieci jak Actic (z siedzibą m.in. w takich miastach jak Bergen, Alta, Hamar, Halstad i Haugesund) oraz Athletic posiadający kilka swoich punktów w Oslo.
2. W jakich miastach znajdę kluby Elixia Sats? Pokaż odpowiedź
Kluby Elixia Sats znajdują się w następujących miastach: Bryne, Forus, Hillevåg, Sandnes, Madla, St.Olav, Oslo (36 punktów), Bergen, Trondheim, Østfold, Kristiansand, Tromsø, Drammen, Grenland, Hønefoss i Lillehammer.
3. Gdzie znaleźć informacje o adresach klubu Elixia? Pokaż odpowiedź
4. Gdzie szukać ofert ? Pokaż odpowiedź
Informacje na temat oferty klubów fitness i siłowni najlepiej szukać bezpośrednio w siedzibie lub na stronach internetowych wybranych obiektów. Opinie o klubach najłatwiej natomiast uzyskać korzystając z forów internetowych. Pomocne mogą również okazać się wyszukiwarki obiektów sportowych, takie jak na przykład gymlink.net i sportclub321.com.
5. Gdzie można zapisać się na ściankę wspinaczkową? Pokaż odpowiedź
Najczęściej polecanymi miejscami są Mirens Verksted, Kastellet Skole na Ekebergu, Bergenshallen w Bergen, South Wall w Kragero, Klatreverket i Vulkan Klatresenter w Oslo. Orientacyjny koszt to około 100 koron. Wszystkie szczegółowe adresy dostępne są na stronie
http://www.indoorclimbing.com/norway.html
6. Gdzie można zapisać się na basen w Oslo i jakie są koszty? Pokaż odpowiedź
Najczęściej polecanymi basenami w Oslo są: Tøyenbadet, Frognerbadet, Vestkantbadet, Montebello Trim & Bad, Bislet Bad og Trening i Stupetårnet på Frognerbadet. Koszt biletu jednorazowego w dni powszednie to od 45 koron dla dzieci (3 -12 lat) do 90 koron dla dorosłych (18-66 lat). Bilet rodzinny (dwoje dzieci + dwoje dorosłych) kosztuje 225 koron. W weekendy ceny te wzrastają o ok. 20 koron. Istnieje również możliwość wykupienia tak zwanego klipperkort (biletu okresowego), który w przypadku abonamentu na 6 miesięcy, kosztuje ok. 2000 koron.
7. W jakich godzinach otwarte są kluby fitness? Pokaż odpowiedź
Kluby fitness i siłownie czynne są z reguły od godziny 8:00 do 20:00-22:00. Wyjątek stanowi klub
Galaxy czynny 24h/ dobę oraz
24 fitness, funkcjonujący z reguły w godzinach popołudniowych (za wyjątkiem użytkowników kart kluczowych, mających dostęp od 5:00 – 24:00).
8. Czy dostępne są zajęcia dla mam z dziećmi oraz kobiet w ciąży? Pokaż odpowiedź
Niektóre fitness kluby oferują zajęcia dla kobiet z dziećmi. Są to przede wszystkim zajęcia w wodzie dla dzieci od 3 do15 miesięcy, realizowane w płytkich i ogrzewanych basenach, ukierunkowane na trenowanie układu krążenia oraz zajęcia ćwiczeniowe. Dostępne są również zajęcia dla kobiet w ciąży oraz dla tych, które są krótko po porodzie – wzmacniające mięśnie dna miednicy i poprawiające krążenie krwi.
9. Czy istnieje możliwość skorzystania z usług trenera personalnego? Pokaż odpowiedź
W zdecydowanej większości klubów istnieje możliwość konsultacji indywidualnych z trenerem personalnym, za niewielką dopłatą do karnetu. W niektórych klubach (np. Elixia Sats) w cenę karnetów wliczone są dwa spotkania z wykwalifikowanymi trenerami.
10. Czy w fitness klubach dostępni są również dietetycy? Pokaż odpowiedź
W niektórych klubach fitness i siłowniach dostępna jest usługa porady dietetycznej i stworzenia zbilansowanego jadłospisu, za dodatkową dopłatą. Jest to głównie poradnictwo ukierunkowane na redukcję masy ciała lub budowanie masy mięśniowej. W 24fitness trener Karl Johan oferuje bezpłatną poradę dietetyczną wszystkim klientom, natomiast klub Elixia Sats udostępnia na swojej stronie liczne artykuły na temat żywienia.
11. Czy w klubie fitness można skorzystać z porady fizjoterapeuty? Pokaż odpowiedź
Istnieje taka możliwość. Konsultacje z fizjoterapeutą umożliwiają takie kluby jak na przykład
3T- Steinkjer. Dwa razy w tygodniu pracuje tam doświadczony specjalista, posiadający kwalifikacje również w zakresie akupunktury.
12. Jakie dodatkowe rodzaje usług oferują kluby sportowe? Pokaż odpowiedź
W ofercie klubów bardzo często znajduje się także sauna, basen, czy solarium. Klub 3T oferuje swoim klientom również bezpłatne, zdrowe śniadanie każdego dnia. Dostępne są także stacjonarne lub internetowe sklepy z odzieżą sportową, akcesoriami i suplementami.
13. Czy istnieje możliwość zrobienia testu mleczanowego w fitness klubie? Pokaż odpowiedź
Test mleczanowy udostępnia coraz więcej klubów w Norwegii. Przebiega on z udziałem wykwalifikowanego trenera, który omawia wynik i przekazuje indywidualne zalecenia dotyczące ćwiczeń oraz trybu życia.
14. Na czym polega test mleczanowy i jaki jest jego koszt? Pokaż odpowiedź
Test mleczanowy pozwala określić próg beztlenowy, co stanowi istotny miernik dotyczący zmian w wydajności podczas realizacji sportów wytrzymałościowych. Wykonuje się go w trakcie regulowanej aktywności fizycznej o różnym, zmiennym stopniu natężenia. Mierzy on wartości tętna maksymalnego i pozwala określić wydolność serca. Jest to ważny element w planowaniu regularnego wysiłku fizycznego ukierunkowanego na określony cel. Koszt takiego testu to 600 koron.
15. Lepsze są zajęcia grupowe czy indywidualne? Pokaż odpowiedź
Program klubów fitness i siłowni jest bardzo urozmaicony, a dobór ćwiczeń i zajęć zależny jest od indywidualnych preferencji i celu podjętej aktywności fizycznej. Z reguły w cenę karnetu wliczona jest konsultacja z trenerem, który pomaga indywidualnie dobrać rodzaj ćwiczeń, ich typ i częstotliwość. Niewątpliwym plusem zajęć grupowych jest integracja, wzajemna mobilizacja oraz możliwość rozwoju językowego.
16. Co oznaczają obostrzenia dotyczące zakazu ćwiczenia w koszulkach bez rękawów w klubie 3T Steinkjer? Pokaż odpowiedź
Klub ten zabronił realizacji ćwiczeń mężczyznom w koszulkach bez rękawów na dziale ćwiczeń siłowych, we wszystkich swoich centrach zlokalizowanych w Levanger, Orkanger i Trondheim. Swoją decyzję motywuje prorodzinnym charakterem klubu i możliwością niekorzystnego – budzącego lęk, oddziaływania nadmiernie umięśnionych mężczyzn na kobiety.
17. Czy tego typu sporty są popularne w Norwegii? Pokaż odpowiedź
Norwegia słynie z zamiłowania do sportu. Zainteresowaniem cieszą się tu nie tylko kluby fitness i siłownie, które z uwagi na atrakcyjne oferty cenowe i bogaty wybór zajęć znajdują wielu zwolenników, ale również różnego typu dyscypliny sportów. Najpopularniejszymi są : narciarstwo, bieganie, kolarstwo, piłka nożna. Norwegia oferuje też wiele atrakcyjnych tras dla biegaczy i rowerzystów.
FAQ PRACA W KLUBIE FITNESS LUB SIŁOWNI
1. Czy trudno jest znaleźć pracę w fitness klubie/ siłowni? Pokaż odpowiedź
Posiadając odpowiednie kwalifikacje nie jest trudno o pracę w fitness klubie lub siłowni. Warto regularnie śledzić oferty pracy dostępne na serwisach z ogłoszeniami oraz strony internetowe fitness klubów. Bardzo często posiadają one zakładkę „współpraca” lub „praca” w której zamieszczają aktualne oferty wraz z wykazem wymaganych dokumentów. Nawet jeśli na stronie nie istnieje tak zakładka, można wysłać maila z CV na adres klubu sportowego.
2. Na jakie stanowiska najczęściej prowadzona jest rekrutacja? Pokaż odpowiedź
W tego typu centrach sportowych najczęściej poszukiwani są instruktorzy fitness oraz trenerzy personalni.
3. Jakie należy wykazać kwalifikacje oraz jakie dokumenty są honorowane? Pokaż odpowiedź
W większości przypadków wszystkie dokumenty o charakterze międzynarodowym, oraz ogólnoeuropejskim, uznawane przez ministerstwo sportu i edukacji, są honorowane również w Norwegii, tym samym uprawniając do zatrudnienia w roli instruktora fitness lub trenera personalnego.
4. Jakich zarobków można spodziewać się w takiej pracy? Pokaż odpowiedź
Zarobki na tego typu stanowiskach są bardzo zróżnicowane i zależne od ustaleń pracownika z pracodawcą, wielkości klubu, zakresu obowiązków itp. Z reguły stawki rozpoczynają się od 30 000 koron/miesiąc wzwyż.
5. Czy na stanowisku instruktora konieczna jest znajomość języka norweskiego? Pokaż odpowiedź
Norwegowie są bardzo patriotycznym narodem i cenią sobie rodzimy język, mimo że większość z nich bardzo dobrze zna również język angielski. Prowadzenie zajęć fitness i treningów personalnych to działalność która wymaga znajomości języka norweskiego, dlatego też w większości ofert pracy ten punkt stanowi podstawowy wymóg.