Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Gospodarka odpadami
Slumsy i squaty

DOSTAWCY PRĄDU W NORWEGII

Norweski rynek energii elektrycznej

Norweskie gospodarstwa domowe działają przede wszystkim korzystając z energii elektrycznej. Większość wykorzystywanych tam urządzeń działa na prąd – począwszy od wyposażenia kuchni, na ogrzewaniu kończąc. Ponieważ prąd odgrywa tak dużą rolę, również rynek dostawców energii jest znacznie bardziej rozwinięty niż w innych krajach. System korzystania i opłat za prąd znacznie się różni od tego, który znamy z Polski, dlatego warto zorientować się w tym temacie przed przeprowadzką czy wynajmem lub kupnem własnego mieszkania.

Giełdowy rynek prądu – o co chodzi?

W przeciwieństwie do Polski, w Norwegii żaden z dostawców prądu nie jest równocześnie jego producentem. System dostarczania energii dzieli się tam na trzy stopnie: pierwsi są producenci energii, drudzy – jej dostawcy, zaś ostatni to właściciele sieci elektrycznych. Producenci, po uzyskaniu energii elektrycznej (najczęściej wytwarzanej w elektrowniach wodnych), wystawiają ją na sprzedaż na giełdzie. Jest to więc wolny rynek energii i jej cena jest regulowana w zupełności przez prawa popytu i podaży. Zakupem energii zajmują się dostawcy energii, którzy potem pośredniczą w jej sprzedaży klientom indywidualnym. Są wyłącznie pośrednikami, ponieważ energię fizycznie dostarczają właściciele sieci elektrycznych podłączonych do poszczególnych domostw.

Części składowe opłaty za prąd

Każdy rachunek za prąd zawiera w sobie kilka poszczególnych opłat. Często łatwo się zgubić w ich mnogości. Podstawowe części składowe rachunku za prąd to:
– stawka za zużycie (według taryfy stałej lub zmiennej),
– opłata abonamentowa dla dostawcy energii,
– stawka za wynajem linii elektrycznej – nettleie,
– ewentualnie kara za niewybranie dostawcy energii – ventetariff.

Taryfy

Taryfy na zakup prądu dzielą się na taryfy o stałej i zmiennej cenie kWh energii. Taryfy o stałej cenie charakteryzują się tym, że nabywca płaci dostawcy stałą stawkę za zużytą jednostkę energii, bez względu na to, jak obecnie kształtują się ceny prądu na giełdzie. Gwarantują one raczej stabilne i stałe wielkości comiesięcznych rachunków, jednak nie pozwalają zaoszczędzić, jeśli cena prądu spadnie. Taryfy o zmiennej cenie polegają na wnoszeniu do dostawcy opłaty w wysokości faktycznej, aktualnej ceny prądu na rynku. Są one niestabilne, pozwalają zarówno zaoszczędzić, jak i sporo stracić, jeśli ceny na giełdzie znacząco wzrosną.

Jakiego dostawcę wybrać?

Norweski rynek dostawców energii elektrycznej jest wysoko konkurencyjny, dlatego bardzo ciężko jest wybrać jednego, najlepszego dostawcę energii. Z pewnością należy najpierw porównać stawki i taryfy różnych dostawców, a także opłaty dodatkowe. Wybór dostawcy zależy od wielu czynników – regionu, który zamieszkujemy; naszej elastyczności finansowej; okresu rozliczeniowego, jaki jesteśmy w stanie zaakceptować czy przede wszystkim – od naszego indywidualnego sposobu zużywania prądu. Oferty wszystkich dostawców są jawne – dba o to urząd chroniący uczciwą konkurencję oraz klientów Konkurransetilsynet. Najłatwiejszym i najpewniejszym sposobem wyboru dostawcy prądu jest skorzystanie z dostępnej na jego stronach internetowych porównywarki taryf energii elektrycznej. Ogólnie średnia cena jednostki energii w Norwegii (w przeliczeniu wraz z abonamentem oraz innymi opłatami) wynosi około 79 øre za kilowatogodzinę. Można więc uznać to za punkt wyjścia do dokonywania porównania ofert.

FAQ

1. Czy w Norwegii można korzystać z ogrzewania gazowego lub centralnego? Pokaż odpowiedź

2. Dlaczego, mimo że płacę rachunki, mam doliczaną do nich jakąś karę? Pokaż odpowiedź

3. Czy zmiana dostawcy prądu kosztuje? Pokaż odpowiedź

4. Jak często mogę zmieniać dostawcę energii elektrycznej? Pokaż odpowiedź

5. Na jaki czas podpisuję umowę z dostawcą? Pokaż odpowiedź

6. Jakie informacje muszę mieć ze sobą aby dokonać zmiany dostawcy? Pokaż odpowiedź