Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Aborcja w Norwegii

Rys historyczny

Legalność i opinia społeczeństwa norweskiego w sprawie aborcji zmieniała się dramatycznie w ciągu ostatnich 100 lat. W XVII wieku zabiegi aborcyjne były karane śmiercią. W XVIII wieku kobieta, która dokonała aborcji, była skazywana na ciężkie roboty i 6 lat więzienia. W 1902 roku przepisy pozwoliły na aborcję kobietom, których życie było w niebezpieczeństwie lub których dziecko było martwe. W 1915 roku pierwszy raz nawoływano do legalizacji aborcji na żądanie, przyrównując zakaz do stanu niewolnictwa. W 1956 roku zanotowano wiele przypadków nielegalnej aborcji, więc zaostrzono obowiązujące wtedy kary. Po długich latach walki zwolenników legalizacji aborcji, zabieg został dozwolony na życzenie kobiety do 12 tygodnia ciąży, w 1978 roku. Wkrótce potem biskup Norwegii zrezygnował z urzędu w Kościele w proteście przeciwko nowej legislacji. Chociaż niektórzy twierdzili, że łatwiejszy dostęp do aborcji spowoduje wzrost liczny aborcji, pozostaje ona stabilna, zwłaszcza po uwzględnieniu zmian demograficznych związanych z płodnością.

Sytuacja prawna

Obecnie na obszarze Norwegii aborcja jest legalna i dozwolona do 12 tygodnia ciąży na życzenie kobiety. Po tym czasie zabieg aborcyjny może być przeprowadzony jedynie w określonych przypadkach. Wówczas zgodę wydaje komisja składająca się z dwóch lekarzy, a spędzenie płodu dokonane może być wyłącznie w szpitalu. Zazwyczaj zabiegu dokonują szpitale, w których obecny jest oddział ginekologiczny lub inne zatwierdzone instytucje. Czasami kobieta musi poczekać na zabieg kilka dni ze względu na czas potrzebny do przygotowania personelu i szpitala do wykonania aborcji. Lekarze nie mają prawa do zmuszania pacjentki do wykonania zabiegu, ale nie mogą jej także odmówić, kiedy kobieta nie jest w stanie pokryć kosztów zabiegu. W przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie życia lub zdrowia kobiety, może być rozwiązana, bez względu na przepisy prawne. Wykonywanie lub pomaganie przy aborcji, w przypadku gdy zabieg narusza ustawę o aborcji, jest karane grzywną lub pozbawieniem wolności na okres 3 miesięcy.

Prawa i obowiązki

Lekarz ma obowiązek poinformować kobietę o tym, że aborcja może mieć skutki uboczne i może prowadzić do poważnych powikłań. Jeśli kobieta zdecyduje się na aborcję, jej lekarz jest zobowiązany powiadomić ją, że może ona poprosić o wsparcie udzielane przez społeczeństwo. Kobieta nie musi prosić o to informacje, ale kiedy podpisuje wniosek o aborcji ma potwierdzić, że była powiadomiona. Kobiety mają również prawo, jeśli o to poproszą, aby otrzymywać porady na temat metod antykoncepcji. Jeśli pracownik szpitalny jest przeciwko aborcji, może odmówić uczestnictwa w operacji, ale nie może odmówić pomocy przed i po operacją.

Rodzaje aborcji

Norweskie szpitale zapewniają zarówno aborcję medyczną, jak i chirurgiczną, ale w większości przypadków wybierany jest pierwszy ze sposobów spędzania płodu. Większość oddziałów ginekologicznych zapewnia pacjentkom zabieg w domu, polegający na przyjęciu tabletki aborcyjnej do 9 tygodnia ciąży (90% przypadków). Pigułka aborcyjna, wprowadzona w Norwegii, spowodowała, że zabieg jest wykonywany na wczesnym etapie ciąży. Dzięki niej skrócił się znacznie czas oczekiwania na spędzenie płodu. Pielęgniarki w coraz większym stopniu przejmują odpowiedzialność za leczenie, co spowodowało zwiększenie wydajności i dostępności do lekarzy, aby wykonać inne zadania dla innych grup pacjentów. Aborcja medyczna jest obecnie zalecaną procedurą w norweskich szpitalach, ale nikt nie powinien być zmuszony do wyboru aborcji medycznej, czyli tzw. domowej aborcji.

Koszt aborcji w Norwegii

Jeśli kobieta jest obywatelką Unii Europejskiej lub posiada norweskie ubezpieczenie zdrowotne, koszt zabiegu jest pokrywany z firm ubezpieczeniowych. Należy wypełnić tylko odpowiedni formularz (E111).

FAQ

1. Czy w Norwegii kobiety mają prawo do doradztwa przed podjęciem ostatecznej decyzji? Pokaż odpowiedź

2. Czy kobiety spoza Norwegii mogą poddać się tam aborcji? Pokaż odpowiedź

3. Czy w Norwegii kobietom podawane są tabletki aborcyjne? Pokaż odpowiedź

4. Czy w Norwegii kobieta pokrywa koszty aborcji? Pokaż odpowiedź

5. Czy w Norwegii można dokonać aborcji po 12 tygodniu ciąży? Pokaż odpowiedź

6. Czy w Norwegii można dokonać aborcji po 18 tygodniu ciąży? Pokaż odpowiedź

7. Czy aborcja może być przeprowadzona u osoby poniżej 16 roku życia? Pokaż odpowiedź

8. Czy lekarz może odmówić kobiecie wykonania zabiegu? Pokaż odpowiedź

Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Aborcja w Norwegii"