Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Najbogatsi Norwedzy

Norwescy milionerzy

Norwegia to kraj zamożny, który zdobył bogactwo głównie dzięki wydobyciu ropy naftowej i innych kopalin. Jest to też ojczyzna aż 6 najbogatszych ludzi świata, którzy regularnie pojawiają się na listach najbogatszych Forbes’a oraz w innych podobnych notowaniach. Mimo, że nie są tak znani na świecie, jak Bill Gates, ich fortuny warte są miliardy.

John Fredriksen

Najbogatszy Norweg, John Fredriksen, dysponuje majątkiem rzędu 10,3 miliarda dolarów. Jego dochody pochodzą przede wszystkim z biznesu związanego z tankowcami oraz handlu olejem napędowym. Jest właścicielem największej na świecie floty tankowców tego typu. Fortunę zbudował przede wszystkim w latach 80. Posiada też znaczne udziały w największych firmach zajmujących się handlem rybami czy wydobywaniem ropy naftowej. Korporacje, z którymi można go kojarzyć to Seadrill, Marine Harvest czy Golden Ocean Group. Mimo tego, że pochodzi z Norwegii, na stałe mieszka w Londynie i przyjął obywatelstwo cypryjskie – jak nietrudno się domyślić, ze względów podatkowych. Prywatnie jest wdowcem i ma dwie dorosłe córki, interesuje się sztuką i kolekcjonuje klasyczne dzieła malarzy norweskich.

Olav Thon

Majątek Olava Thona wycenia się na ponad 6 miliardów dolarów, co daje mu miejsce w pierwszej dwusetce najbogatszych ludzi świata. Jego fortuna została osiągnięta na biznesie nieruchomości, budowlanym i deweloperskim, mimo że zaczynał od obwoźnej sprzedaży futerek. Thon jest właścicielem blisko 500 budynków, z czego ponad 60 to hotele wysokiej i średniej klasy. Przeznaczył prawie 5 miliardów dolarów na organizację fundacji, która ma zajmować się jego interesami i zarabianiem na… działalność charytatywną oraz fundowanie badań naukowych. Po swojej śmierci, jako że nie doczekał się potomków, chce na ten właśnie cel przeznaczyć wszystkie swoje pieniądze. Mimo zaawansowanego wieku – ponad 90 lat, Olav Thon ciągle lubuje się w trekkingu. Jako jeden z nielicznych nigdy nie wyprowadził swojego majątku z Norwegii i oświadcza, że jest dumny z wysokich podatków, które płaci we własnym kraju.

Stein Erick Hagen

Jego majątek szacuje się na 4,5 miliarda dolarów. Główne korporacje, które można kojarzyć z jego osobą to Orkla, Steen&Strom i Canica. Majątek Hagena został zbudowany na sklepach detalicznych marki RIMI, biznesie związanym z jedzeniem, produktami użytkowymi, inwestycjami kapitałowymi oraz przetwórstwem aluminium. Miliarder wspiera finansowo inicjatywy społeczne i polityczne. Prywatnie jest ojcem czwórki dzieci z dwóch związków. Przeznaczył też sporą dotację na ufundowanie centrum leczenia i profilaktyki raka prostaty – choroby, na którą sam cierpiał.

Kjell Inge Rokke

Kjell Inge Rokke jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych norweskich multimilionerów. Jego własność kalkuluje się na wartość około 2 miliardów dolarów, a jej główną częścią są udziały Aker Solutions. Budowę swojej fortuny rozpoczął od przedsiębiorstw handlujących rybami i owocami morza, potem zajął się restrukturyzacją różnych przedsiębiorstw norweskich. Rokke zasłynął także jako udziałowiec we własności klubu piłkarskiego Wimbledon oraz zainteresowania rodzimym futbolem. Prywatnie Rokke nie jest osobą wykształconą, osiągnął sukces mimo swojej dysleksji i braku kwalifikacji. Niestety, miliarder był też osądzony z powodu postawionych mu zarzutów w sprawie dopuszczenia się korupcji.

Arne Wilhelmsen

Arne Wilhelmsen jest norweskim armatorem i zbudował swoją ponad dwu miliardową fortunę prowadząc spółkę Royal Caribbean Cruises, która zajmuje się dystrybucją rejsowych jachtów. Firma funkcjonuje już od blisko 50 lat i jest jedną z największych i najbardziej znaczących marek tej branży. Obecnie Wilhelmsen inwestuje także w inne przedsięwzięcia, a część swojego majątku przepisał na dzieci, których posiada trójkę. Miliarder przygotował się do prowadzenia biznesu w trakcie prestiżowych studiów MBA na Harvardzie.

Patter Stordalen

Fortuna Stordalena szacowana jest na około 1,5 miliarda dolarów i pochodzi z inwestycji w hotele, nieruchomości i przedsiębiorstwa deweloperskie. Stordalen pomnaża kapitał również dzięki inwestycjom w powierzchnie pod centra handlowe oraz same galerie. Należy do niego największe centrum handlowe Norwegii, City Syd, zlokalizowane w Trondheim. Jego najbardziej znana marka to Nordic Choice Hotels, która posiada ponad 170 obiektów hotelowych. Multimilioner jest znany z działalności charytatywnej, którą prowadzi wraz z żoną Gunhild. Finansują oni badania medyczne, organizacje pomocowe oraz działają na rzecz utrzymania czystości środowiska i ekologii. Prowadzą fundację własnego imienia.