Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Kanały radiowe i telewizyjne w Norwegii

Norweski system medialny

Rynek medialny w Norwegii jest bogaty i zróżnicowany, jednak mimo tego Norwedzy najchętniej oglądają i słuchają stacji publicznych. Zdominowały one rynek znacząco, mimo że abonament za korzystanie z audycji publicznych jest dosyć wysoki. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że wszystkie programy i audycje nadawane przez publiczny koncern medialny dostępne są bezpłatnie na stronach internetowych. Norweska publiczna telewizja i radio należą więc do jednych z najbardziej rozwiniętych i najlepiej prosperujących.

Norsk Rikskringkasting

Telewizja publiczna w Norwegii jest od 1960 roku nadawana przez Norsk Rikskringkasting – czyli popularnie NRK. Jest to nadawca, który pozostaje w stu procentach w rękach państwa. NRK jest również nadawcą radiowym, posiadającym zwierzchnictwo nad norweskim radiem publicznym, które funkcjonuje nieprzerwanie od 1933 roku. NRK pozostaje pod zwierzchnictwem Ministerstwa Kultury. Statystyki mówią, że każdy Norweg każdego dnia korzysta przynajmniej z jednego serwisu należącego do tego koncernu medialnego. Podstawową misją norweskiej telewizji publicznej jest propagowanie języka norweskiego oraz kultury tego kraju, a także jednoczenie społeczeństwa i wpływanie na jego poziom świadomości. Telewizja publiczna z założenia jest apolityczna. NRK zwyczajowo transmituje wszystkie najważniejsze wydarzenia w kraju, począwszy od wiadomości, przez politykę, kulturę oraz sport. W telewizji publicznej nadaje się głównie serwisy newsowe, programy dokumentalne i kulturalne, ale także rozrywkowe. W ofercie są także programy regionalne dla każdej części kraju.

Publiczne stacje radiowe

Stacji radiowych, które funkcjonują jako publiczne rozgłośnie NRK jest aż 16. Odbiera je ponad 60 proc. słuchaczy radiowych w kraju, a ze statystyk wynika, że każdy mieszkaniec kraju przynajmniej raz dziennie słucha choć fragmentu audycji nadawanych na publicznych stacjach. Stacje publiczne to P1, P2, P3, mP3, Klassisk, Alltid nyheter, Folkemusikk, Jazz, Stortinget, Sport, Super, Gull, Båtvær, Sámi Radio, P1 Oslofjord, 5.1 oraz P3 Urørt. Poza tymi kanałami, Norwedzy słuchają także stacji radia internetowego, jednak nie jest ono tak popularne, jak stacje publiczne. Wszystkie stacje NRK są bowiem dostępne także w transmisji internetowej, a strona nrk.no jest drugą najczęściej oglądaną witryną w kraju.

Charakterystyka stacji radiowych

NRK P1 to najbardziej popularna stacja w Norwegii – słucha jej ponad 50 procent Norwegów. Nadaje ona na terenie całego kraju i specjalizuje się w programach dla starszych słuchaczy oraz programach poruszających tematykę regionów. P2 jest stacją, która specjalizuje się w tematyce intelektualnej, edukacyjnej i kulturalnej, szczególnie kultury wysokiej, dlatego nie jest tak popularna, jak program 1. P3 oraz mP3 są formatami przeznaczonymi dla młodzieży, skupionymi na rozrywce. Nadaje się tu także norweską muzykę popularną. Stacje Klassisk, Jazz oraz Folkemusikk to radia muzyczne. Stortinget jest stacją o profilu politycznym, zajmującą się transmitowaniem obrad parlamentu oraz wiadomościami dotyczącymi jego działalności. Alltid Nyheter to kanał z informacjami na bieżąco i bez przerwy. Sport – jak sama nazwa mówi – to radio transmitujące wydarzenia sportowe. Wszystkie te stacje nadają w zasięgu ogólnokrajowym. Programy Sámi Radio i Oslofjord są bardziej nastawione na zasięg lokalny – pierwsza stacja nadaje dla Laponii, a druga zajmuje się tematyką dotyczącą stolicy Norwegii.

Publiczne stacje telewizyjne

Publiczne kanały telewizyjne NRK to program 1 i 1HD, 2, 3 oraz Super. Stacje 1 i 2 są najbardziej popularne i działają całą dobę. Super transmituje programy tylko za dnia, między godziną 7 rano a 19. W pozostałej części doby jej miejsce zajmuje NRK 3. Najpopularniejszy jest NRK 1, który ogląda najchętniej aż 1/3 społeczeństwa.

Charakterystyka stacji telewizyjnych

NRK1 to najpopularniejszy kanał, który charakteryzuje się różnorodnymi programami przeznaczonymi dla mieszkańców całego kraju, w różnych grupach wiekowych. NRK2 to raczej stacja reportażowo-dokumentalna, nastawiona na wiedzę i edukację. NRK3 oraz Super są to stacje przeznaczona dla najmłodszych i młodzieży. NRK Super ogląda aż 40 procent norweskich dzieci, co stanowi lepszy wynik, niż osiągają najpopularniejsze stacje międzynarodowe.

Abonament

Norweskie radio i telewizja publiczna są blisko w stu procentach finansowane z wpływów abonamentowych. Abonament muszą płacić wszyscy użytkownicy telewizorów, wynosi on około 2,7 tys. koron rocznie. Dlatego też cechą charakterystyczną telewizji norweskiej jest kompletny brak reklam komercyjnych – z dochodów abonamentowych telewizja publiczna jest bowiem w stanie zebrać budżet około 5 miliardów koron rocznie.

Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Kanały radiowe i telewizyjne w Norwegii"