Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Sztuki walki dla dzieci

PIŁKA NOŻNA W NORWEGII


Piłka nożna w Norwegii

Piłka nożna jest w Norwegii popularna, jak na całym świecie, jednak zdecydowanie ustępuje pod względem zaangażowania Norwegów wszelkim sportom zimowym. To one są najchętniej oglądane i komentowane. Tę tendencję potęguje dodatkowo fakt, że Norwedzy od wielu lat nie odnoszą sukcesów w piłce. Mimo tego sporym zainteresowaniem cieszą się mecze Pucharu Norwegii oraz Tippeligaen – norweskiej pierwszej ligi. Kibice norwescy nie przypominają jednak kiboli.

Kadra narodowa

Norweska reprezentacja narodowa funkcjonuje od 1902 roku, a zarządza nią Norges Fotballforbund – norweski związek piłki nożnej. Obecnie drużyna zajmuje 70. pozycję w klasyfikacji FIFA. Jednym z najlepszych sezonów dla reprezentacji był rok 1999, kiedy wygrała ona aż 10 na 12 meczy. Dzięki temu mogła zagrać na EURO, gdzie jednak nie odnieśli sukcesu. Od tej pory norweska piłka nożna nie odniosła większych zwycięstw. Największą liczbę bramek – aż 33 – w historii reprezentacji strzelił Jørgen Juve, a najwięcej meczy rozegrał Thorbjørn Svenssen, który reprezentował kraj aż 104 razy.

Pierwsza liga

Norweska pierwsza liga piłki nożnej nosi nazwę Tippeligaen, co oznacza ligę, na mecze której mecze obstawia się wyniki w zakładach bukmacherskich. Zwyczajowo zwie się ją także Eliteserien. W rozgrywkach pierwszej ligi bierze obecnie udział 16 drużyn: Rosenborg, Odd, Vålerenga, Start, Sarpsborg 08, Mjondalen, Molde, Sandefjord, Viking, Lilleström, Strömsgodset, Stabaek, Aalesund, Haugesund, Tromsø oraz Bodo Glimt. Mecze odbywają się od marca do listopada, a zwycięzca otrzymuje tytuł Mistrza Norwegii i klasyfikuje się w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Przeprowadzana na koniec sezonu klasyfikacja, pod względem punktów i zdobytych oraz utraconych goli, każdorazowo wyłania dwie najsłabsze drużyny, które zostają relegowane. Niekwestionowanym mistrzem wszech czasów w Tippeligaen jest Rosenborg Trondheim, który zdobył w historii aż 22 tytuły mistrza, czyli ponad dwukrotnie więcej, niż drugi w kolejności Fredrikstad FK. Jego passę udało się ostatnio przerwać drużynie Vålerenga Oslo.

Największe drużyny piłkarskie

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych drużyn Norwegii jest Rosenborg, drużyna z Trondheim. Główną postacią kojarzoną z tym klubem jest jej wieloletni trener, Nils Arne Eggen, który trenował zawodników przez ponad 15 lat. Ta drużyna zdobyła mistrzostwo Norwegii aż 22 razy, a Puchar Norwegii – 9.

Fredrikstad FK to drużyna pochodząca z miasta o tej samej nazwie. Jest znana z tego, że w przeszłości wielokrotnie zmieniała swoje barwy, aby poprzestać na kolorze czerwonym oraz białym. To 9-krotny zdobywca mistrzostwa kraju oraz 11-krotny – pucharu NM.

Drużyna o nazwie Viking pochodzi ze Stavanger i jest jedną z najstarszych drużyn kraju – ma ponad 100 lat. 8 razy zdobyła mistrzostwo Norwegii, a 5 razy Puchar. Brała również udział w 1. rundzie Pucharu UEFA, gdzie zwyciężyła angielską Chelsea.

Inne liczące się drużyny to Lillestrøm Sportsklubb oraz Vålerengens Idrettsforening Fotball – w skrócie Vålerenga Oslo.

Puchar Norwegii

Jednymi z najważniejszych rozgrywek piłkarskich obok meczy pierwszej ligi, jest NM SAS Braathens Cup, czyli popularnie mówiąc po prostu Puchar Norwegii. Nazwa pochodzi od sponsora drużyny, a NM oznacza norgesmesterskap, czyli mistrzostwa Norwegii. Jako turniej ogólnokrajowy odbywa się on od 1963 roku, a wcześniej był rozgrywany od 1902 r. jako turniej drużyn z południa kraju. Pierwsza runda turnieju odbywa się w kwietniu, a finał ma miejsce w październiku na stadionie narodowym. W statystykach turnieju wiodą prym dwie drużyny – Odd Grenland (zdobywca 12 tytułów) oraz Fredrikstad FK (11 zwycięstw). Rosenborg zajmuje trzecią pozycję.

Największe norweskie stadiony piłkarskie

Największym stadionem Norwegii, który pełni jednocześnie rolę stadionu narodowego jest znajdujący się w Oslo Ullevål Stadion. Ta arena jest w stanie pomieścić blisko 30 tysięcy widzów. Drużyny-gospodarze na tym stadionie to SFK Lyn Oslo i Vålerenga IF. Stadion został zbudowany w 1926 roku i od tego czasu przeszedł dwukrotną renowację, ostatnio w 2013 r.

Poza stadionem narodowym, w Norwegii funkcjonuje 10 innych, dużych stadionów, na których gospodarzami są drużyny norweskiej pierwszej ligi piłki nożnej. Drugim największym stadionem jest Lerkendal Stadion, zlokalizowany w Trondheim. Jest to arena drużyny Rosenborg, która mieści ponad 21 tys. widzów. Ona również była niedawno modernizowana. Trzeci pod względem wielkości norweski stadion to bergeński Brann Stadion, na którym gra drużyna o tej samej nazwie. Posiada on 17,6 tys. miejsc na widowni, jednak rekordowa frekwencja wyniosła blisko 24,5 tys. osób. Inne duże stadiony to Telenor Arena, Viking Stadion, Sør Arena, Åråsen Stadion, Aker Stadion i Color Line Stadion. Każdy z nich umożliwia oglądanie widowisk sportowych 10-15 tys. kibiców.

Kibice w Norwegii

Norwegowie są znacznie spokojniejszymi kibicami, niż Polacy i w tym kraju nie spotyka się raczej skandali związanych z wybrykami chuligańskimi czy bójkami po meczach. Być może jest to wynik raczej spokojnego temperamentu norweskich fanów piłki nożnej, ale w dużym stopniu również efekt polityki stadionowej, która jest restrykcyjna i minimalizuje niemal całkowicie ryzyko zamieszek. Największym zainteresowaniem kibiców cieszą się z pewnością finałowe rundy Pucharu Norwegii, jednak także i tam jest z reguły spokojnie. Kibice drużyn konkurujących ze sobą są oczywiście odseparowani i siedzą w różnych miejscach trybun, jednak spora część widowni jest zajęta przez amatorów piłki nożnej nie opowiadających się za żadną drużyną. Mecz finałowy traktuje się raczej jak ogólnonarodowe widowisko.