Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
Piesze wędrówki
Imprezy cykliczne

SKANSENY W NORWEGII

Separacja

Skansen w Hallingdal
Jednym z najstarszych skansenów w Norwegii jest ten w Hallingdal. Został założony w 1899 roku, a na jego terenie znajduje się 29 budynków i 30000 przedmiotów pochodzących z regionu. Największą atrakcją skansenu jest pochodzący z pierwszej połowy XIV wieku drewniany wiejski dom. Jest to najstarszy średniowieczny budynek w Norwegii. Na terenie skansenu znajduje się stała ekspozycja prezentująca kulturę i przyrodę regionu. Sezonowo, najczęściej w lecie, organizowane są wystawy i pokazy odtwarzające dawne zwyczaje i tradycje.
Strona WWW

Gamle Bergen – miejski skansen w Norwegii
Niedaleko Bergen, znajduje się skansen, gdzie można obejrzeć, jak wyglądało miasto z przed ponad stu laty. Wnętrza domów można zwiedzać jedynie latem, za to poza sezonem wstęp do skansenu jest bezpłatny. Skansen ten to zbiór unikatowych norweskich drewniane domków, w większości pomalowanych na biało, które kiedyś zamieszkane były głównie przez ubogich robotników. Domki te to dziś architektoniczne perełki, bardzo cenione na rynku nieruchomości. Od maja do września otwarta jest część muzealna i można zwiedzać wnętrza domów. Koszt wstępu wynosi wtedy 50 NOK dla dorosłych i połowę tej kwoty dla dzieci, po tym okresie, kiedy domki są zamknięte dla zwiedzających, wejście do skansenu jest bezpłatne, a największą atrakcję stanowi sama architektura oraz widok na zatokę pełną jachtów. Miasteczko to nie tylko urokliwe drewniane domki z pięknie odtworzonym wnętrzem, ale także zakłady i miejsca nieodzowne dla funkcjonowania miasta, a więc szkoła, fryzjer, piekarnia, lekarz, krawiec. Skansen powstał w 1949, same budynki pochodzą zaś z XVIII I XIX wieku i jest około 50.
Strona WWW

Norweskie Muzeum Ludowe
Na terenie muzeum ludowego znajduje się jeden z największych i najstarszych skansenów w Europie będąca jednocześnie jedną z największych atrakcji turystycznych Oslo. Skansen założony został w 1894 roku na półwyspie Bygdøy, na jego terenie znajduje się 155 budynków, rozlokowanych na 140 tyś.m². Do zwiedzania zostały udostępnione typowe budynki i sprzęty z różnych okresów i terenów Norwegii, zarówno z miast jak i z wsi, a okres ich powstania to lata pomiędzy wiekami XVII I XIX, choć są też dużo starsze budowle jak kościół klepkowy Gol stavkirke, który powstał około 1212 roku. Budowle rozlokowane są według klucza regionalnego, a fragmenty zabudowy miejskiej odtworzono wraz z zakładami z dawnych lat. Skansen najlepiej odwiedzić w okresie letnim, gdy w zakładach pracują rzemieślnicy, a w zagrodach pojawiają się zwierzęta, wtedy także odbywają się pokazy rękodzielnicze, organizowane są wystawy i koncerty. Muzeum i skansen czynne jest przez cały rok. bilet dla dorosłego to koszt 110 NOK, a ulgowy 85 NOK rodziny płacą za bilet grupowy 225 NOK.
Strona WWW

Stare Miasto Nes
Zwiedzając Stare Miasto Nes można zapoznać się z bardzo ciekawą historią dawnych mieszczan i urzędników Hallingdalu. Miejsce to można zwiedzać z przewodnikiem Audio Guide dostępnym w językach norweskim, angielskim i niemieckim.
Godziny otwarcia:
poniedziałki–piątki w godzinach od 10.00 do 14.00
Strona WWW

Skansen Maihaugen
Jest to największy skansen w Europie składający się z 200 budynków. Na jego terenie znajdują się liczne kawiarnie. Jest to miejsce przyjazne dzieciom, dostępne dla osób w każdym wieku., czynne przez cały rok.
Strona WWW

Biuro informacji turystycznej w Norwegii

Strona WWW

Biuro informacji turystycznej znajduje się przy dworcu głównym i otwarte jest przez 365 dni w roku. W biurze tym znajduje się bezpłatny dostęp do wi-fi, nabyć można mapę, przewodniki oraz bilety. W biurze informacji turystycznej można także zakupić kartę „Oslo Package”
Godziny otwarcia:
Październik-kwiecień: codziennie od 9:00 do 16:00.
Maj – wrzesień: codziennie od 9:00 do 18:00.
Tel: +47 815 30 555

Parki przyrody w Norwegii

Park Gardnos Meteorite
Z pewnością do ciekawych atrakcji turystycznych na terenie Norwegii należy park założony w kraterze powstałym po uderzeniu meteorytu. Jest to jeden z niewielu tak dobrze zachowanych kraterów w Europie, który powstał około 650 milionów lat temu. W samym parku poruszamy się z przewodnikiem po wyznaczonych wnętrzu krateru szlakach, zapoznając się z historią jego powstania i oglądając ślady po uderzeniu meteorytu. Dla najmłodszych przygotowano specjalne zajęcia, gdzie w przystępny sposób przedstawia się historię krateru, Na terenie parku znajduje się także muzeum historii naturalnej ukazujące co działo się tym terenie przed milionami lat, jest również restauracja i sklep z pamiątkami.
Strona WWW
Atrakcje na świeżym powietrzu w Oslo:
Strona WWW

FAQ

1.Jakie skanseny warto odwiedzić w pierwszej kolejności? Pokaż odpowiedź

2. Godziny otwarcia skansenów? Pokaż odpowiedź

3. Jaki jest koszt zwiedzania skansenów? Pokaż odpowiedź

4. Gdzie mogę kupić bilety? Pokaż odpowiedź

5. Godziny otwarcia biura informacji turystycznej w Oslo Pokaż odpowiedź

6. Jaka pora roku jest najlepsza do zwiedzania skansenów? Pokaż odpowiedź

7. Jakie wybrać atrakcje na świeżym powietrzu w Oslo? Pokaż odpowiedź

8. Lista muzeów i galerii Pokaż odpowiedź