Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
20/02/2017

Jakie korzyści daje posiadanie statusu “pendler”?

Status “pendler” pozwala na odliczenie w zeznaniu podatkowym m. in. kosztów podróży do rodzinnego kraju czy opłat poniesionych za utrzymywanie mieszkania w Norwegii. Aby móc skorzystać z ulg należy jednak pamiętać, że wszystko musi być odpowiednio udokumentowane.

luggage-2020548_1920

Specjalnie dla naszych Czytelników we współpracy z firmą Quali przygotowaliśmy spis kosztów, które „pendler” może odliczyć w zeznaniu rocznym.

1. Podróże do domu rodzinnego – podstawą do zwrotu kosztów jest zbieranie biletów za przejazd, na który składa się wyjazd i przyjazd. Oprócz rozliczenia się z ceny biletu istnieje jeszcze możliwość rozliczenia się za pomocą przelicznika kilometrów z Norwegii do miejsca zameldowania – przeliczenie ilości kilometrów często jest bardziej korzystne.

2. Dieta – za każdy dzień spędzony w Norwegii należy się dieta, niezależnie od tego, czy pracowałeś, czy miałeś wolne. Należy jednak wcześniej ustalić czy wydatku tego w całości lub częściowo nie pokrył już pracodawca.

3. Rachunki za prąd – aby odliczyć koszty za energię elektryczną należy zbierać opłacane faktury. Pamiętaj, aby faktury były wystawione na Ciebie lub/również na Twojego współlokatora.

4. Koszty wynajmu mieszkania w Norwegii – podobnie jak w przypadku opłat za prąd, aby odliczyć koszty czynszu za wynajem mieszkania w Norwegii należy zbierać odcinki z wypłaty, na których jest potrącana opłata za czynsz lub potrzebna będzie umowa o najem. Pamiętaj o limicie 10 000 NOK dla płatności gotówkowych – jeżeli za mieszkanie zapłacisz więcej, rób przelewy na konto.

5. Odsetki od kredytu – odliczyć możesz odsetki od kredytu zaciągniętego w Norwegii, ale także od tego, który masz w rodzimym kraju. Musisz wtedy posiadać zaświadczenie o wysokości zapłaconych odsetek w danym roku rozliczeniowym w języku angielskim lub norweskim.

6. Dojazdy do pracy – w jedną stronę musisz pokonać minimum 2,5 kilometra, jeśli chcesz odliczyć koszty dojazdu i pokryć tzw. wkład własny.

Dowiedz się jeszcze więcej na temat rozliczenia podatkowego w Norwegii!


Dowiedz się więcej na temat statusu pendler:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=