Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Zakup i sprzedaż pojazdu
EU Kontroll

PRAWO JAZDY W NORWEGII



PRAWO JAZDY W NORWEGII – CO TRZEBA WIEDZIEĆ

Kraje Skandynawskie uchodzą za najbezpieczniejsze na świecie. Taką opinię zawdzięczają restrykcyjnym przepisom i bardzo wysokim mandatom, jakie tam obowiązują. Według norweskich przepisów, aby zdobyć prawo jazdy, trzeba mieć skończone 18 lat. Od 16go roku życia można jeździć samochodem pod nadzorem dorosłej osoby, po spełnieniu kilku warunków.

Instytucja, która jest w Norwegii odpowiedzialna za wszystkie sprawy związane samochodami (rejestracja auta, prawo jazdy), to Statens Vegvesen. Według zaleceń instytucji, trzeba jak najwięcej ćwiczyć, aby nabyć umiejętności prowadzenia auta. Naukę należy rozpocząć na obszarze o małym natężeniu ruchu. Najpierw trzeba opanować podstawy takie jak ruszanie, hamowanie, skręcanie, by móc bezpiecznie wyjechać na bardziej ruchliwą drogę.

Trzeba spełnić kilka warunków, by móc rozpocząć jazdy próbne.

  • Osoba, która chce uczy się jeździć musi mieć skończone 15 lat.
  • Podczas jazdy trzeba mieć przy sobie zaświadczenie o odbytym teoretycznym kursie na prawo jazdy (dotyczy to osób poniżej 25go roku życia).
  • W samochodzie musi znajdować się osoba dorosła, która skończyła 25 lat i ma prawo jazdy od co najmniej pięciu lat.
  • Samochód powinien mieć dodatkowe boczne lusterko, które ułatwi osobie z prawem jazdy kontrolę sytuacji na drodze.
  • Samochód musi być oznaczony czerwoną literą L.
  • Waga samochodu nie może przekraczać 3,5 tony.
  • Stan zdrowia kierowcy i pasażera musi być dobry i w żaden sposób nie ograniczać szybkości reakcji.

Można też zapisać się do szkoły jazdy na jazdy próbne. Statens Vegvesen podkreśla, że w takim wypadku nauka przebiega sprawniej i efektywniej. Szkoła nauki jazdy musi być zatwierdzona przez Statens Vegvesen. Wszystkie takie placówki można znaleźć tutaj wpisując nazwę miejscowości.

Można zdecydować się prowadzenie auta z automatyczną skrzynią biegów. Na prawie jazdy będzie zawarta informacja o pozwoleniu na prowadzenie aut z automatyczną skrzynią. W razie chęci rozszerzenia prawa jazdy na samochody z manualną skrzynią, trzeba będzie jeszcze raz zdawać egzamin.

Statens Vegvesen organizuje spotkania informacyjne dotyczące kursów na prawo jazdy. Spotkania kierowane są przede wszystkim do rodziców nastolatków, którzy planują robić prawo jazdy. Tutaj można znaleźć daty i miejsca spotkań.

TEORIA

Przed rozpoczęciem jazd należy ukończyć kurs teoretyczny. Kurs trwa 17 godzin i jest obowiązkowy. Po ukończeniu kursu otrzymuje się zaświadczenie, które uprawnia do rozpoczęcia nauki jazdy. Zaświadczenie można pobrać tutaj, ale w razie kontroli trzeba zalogować się pod podanym adresem i pokazać zaświadczenie online. Można też otrzymać zaświadczenie w formie papierowej.

Jednym z obowiązkowych punktów szkolenia jest jazda po zmroku. Samochód jest prowadzony przez nauczyciela, a kursant siedzi na miejscu pasażera. Jeśli kurs miał miejsce między 16 marca a 31 października, to uczeń dostaje pozwolenie na jazdę samochodem tylko w tym okresie. Aby móc jeździć autem przez cały rok, trzeba zaliczyć naukę jazdy po zmroku. Uczeń dowiaduje się podczas tej części szkolenia o zwiększonym ryzyku jazdy i o prawidłowym używaniu świateł. Jeśli to szkolenie przeprowadzono w innym terminie, niż miał miejsce kurs, to uczniowi wysyłane jest nowe pozwolenie.

Osoby, które ukończyły 25 lat nie muszą odbywać części teoretycznego szkolenia, ale podczas jazdy muszą mieć przy sobie dokument potwierdzający wiek. Jazda po zmroku i pierwsza pomoc są obowiązkowe dla wszystkich.

EGZAMIN TEORETYCZNY

Aby podejść do egzaminu teoretycznego należy złożyć wniosek o prawo jazdy. Można to zrobić elektronicznie (tutaj) lub wysłać wypełniony wniosek (do pobrania tutaj) do Statens Vegvesen. Po zarejestrowaniu wniosku i opłaceniu egzaminu należy zgłosić się do wybranej placówki (lista tutaj). Test odbywa się na komputerze, a jego wynik znany jest od razu po ukończeniu egzaminu. Do egzaminu praktycznego można przystąpić do trzech lat od zdania teorii.

Koszt egzaminu teoretycznego to 600 koron, a egzaminu praktycznego 1040 koron (cena dotyczy prawa jazdy kat. B). Za egzaminy płaci się w placówce gotówką lub kartą (nie można płacić kartą kredytową). Do zapisania się na egzamin potrzebny jest ważny dokument tożsamości.

Opłata jest obowiązkowa nawet jeśli nie przystąpiono do egzaminu, chyba że odwołano go najpóźniej na dwa dni przed egzaminem. Pieniądze mogą zostać zwrócone, jeśli przedstawi się np. zwolnienie lekarskie.

W przypadku, gdy nie zda się teorii, trzeba poczekać dwa tygodnie, by móc ponownie przystąpić do egzaminu.

Egzamin składa się z 45 pytań, a do jego zaliczenia trzeba odpowiedzieć na co najmniej 38. Test trwa do 90 minut. W razie niepowodzenia można otrzymać informację o działach, w których popełniło się błędy.

EGZAMIN PRAKTYCZNY

Egzamin praktyczny zdaje się w jednym z oddziałów Statens Vegvesen. Na egzamin można zapisać się tutaj. Samochód, w którym odbywa się egzamin, musi być zatwierdzony przez Statens Vegvesen. Większość osób decyduje się na wypożyczenie auta ze szkoły jazdy. Egzamin trwa około godziny. Kursant samodzielnie przygotowuje auto do jazdy. Egzaminator może poprosić o sprawdzenie świateł czy hamulców. W trakcie egzaminu sprawdzane są różne umiejętności np. parkowania czy znajomości zasad ruchu drogowego. Rezultat egzaminu zależy od wielu czynników, między innymi od tego, czy kursant zna zasady ekonomicznej jazdy. Trasa egzaminu ustalana jest wcześniej, a kursant może otrzymać wydruk trasy. O wyniku egzaminu egzaminator poinformuje zaraz po jego zakończeniu przez wypisanie oświadczenia.

Po zdanym egzaminie należy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy (tutaj). Wyrobienie prawa jazdy kosztuje 280 koron, a zrobienie zdjęcia 75 koron.

CENY KURSÓW NA PRAWO JAZDY

W szkole nauki jazdy można zapisać się na kurs teorii. Cena takiego kursu wynosi średnio 1500 koron. Kurs z jazdy po zmroku kosztuje 1650 koron, a kurs pierwszej pomocy, obowiązkowy dla osób powyżej 25 roku życia, 800 koron. Godzina jazdy kosztuje 600-800 koron. Wypożyczenie samochodu na egzamin to koszt około 2000 koron. Każda szkoła ma swój cennik, z którym można się zapoznać po odwiedzeniu strony internetowej danej placówki. Szkoły zatwierdzone przez Statens Vegvesen można znaleźć tutaj.

POLSKIE PRAWO JAZDY W NORWEGII

Norweskie prawo pozwala korzystać z polskiego prawa jazdy tak długo, jak jest ono ważne. Polskie prawo jazdy może być wymienione na norweskie bez konieczności zdawania egzaminów.

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI

GDZIE SZUKAĆ ZNAJDZIESZ TU INFORMACJE O:
1 – właściwym zabezpieczeniu dzieci w samochodzie
– pasach bezpieczeństwa
– szkoleniach dotyczących poruszania się na drogach
– przepisów dotyczących jazdy na rowerze
2 – egzaminie na prawo jazdy
– materiałach szkoleniowych
– testach
4 – kursach na prawo jazdy
– wymianie zagranicznych praw jazdy
– rejestracji pojazdów

FAQ PRAWO JAZDY W NORWEGII

1. Dlaczego kraje skandynawskie uchodzą za najbezpieczniejsze? Pokaż odpowiedź

2. Ile trzeba mieć lat, żeby otrzymać prawo jazdy? Pokaż odpowiedź

3. Czy egzaminy na prawo jazdy są trudne? Pokaż odpowiedź

4. Czy przed przystąpieniem do kursu trzeba nabyć jakieś umiejętności? Pokaż odpowiedź

5. Ile wynosi koszt kursu na prawo jazdy? Pokaż odpowiedź

6. Czy wykupiony kurs pozwoli mi na pozytywne zdanie egzaminu? Pokaż odpowiedź

7. Czy przeprowadzając się do Norwegii muszę wymienić prawo jazdy? Pokaż odpowiedź

8. Czy jako podróżujący samochodem turysta muszę gdzieś zatwierdzić moje prawo jazdy, aby móc poruszać się legalnie po Norwegii? Pokaż odpowiedź

9. W jaki sposób można wymienić prawo jazdy? Pokaż odpowiedź

10. Co to jest Trafikkstasjon ? Pokaż odpowiedź

11. Czy mając 16 lat mogę samodzielnie prowadzić samochód? Pokaż odpowiedź

12. Czy kierowanie po zmroku można szkolić przez cały rok? Pokaż odpowiedź

13. Czy dokument ma określony czas ważności? Pokaż odpowiedź

14. Czy istnieje wzór wniosku o wydanie prawa jazdy? Pokaż odpowiedź

15. Gdzie w sieci można znaleźć materiały szkoleniowe dla kursantów? Pokaż odpowiedź

16. Czy egzamin na prawo jazdy można zdawać w języku polskim ? Pokaż odpowiedź

17. Podobno w Norwegii osoba chcąca zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy sama musi zapewnić sobie samochód. Czy to prawda? Pokaż odpowiedź

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz